Forum despre Hagleitner Hygiene Romania

varanu Miercuri, 30 Iulie 2014
frate meleu, nu vine nici o furtuna atata timp cat in firma sunt unii care inghit orice li se pune in fata si ma sunt si bucurosi de conditiile extraordinare. ca scade calitatea angajatilor, asta e partea a doua, numai ca hhro nu mai cauta demult oameni de calitate
potential angajat Joi, 28 August 2014
buna ziua,
am aplicat pentru un post in limba germana, responsabil de organizare.
spunetimi si mie, cu ce se mananca acolo? ce face mai concret firma? cum e atmosfera, colegii salariile etc.
mersi anticipat
opinie Joi, 28 August 2014
daca ati aplicat, cel mai bun lucru este sa asteptati sa vedeti daca va raspunde cineva. Probabil ca veti da si un test, acesta va fi in limba germana, iar daca le pareti potrivit veti fi chemat la interivu, sau daca aveti noroc sa fie managerul la birou poate sustineti si interviul imediat dupa test.
Atmosfera este buna, chiar daca sunt pe ici-colo si aspecte care pot fi imbunatatite.
Daca veti fi invitat veti avea ocazia sa va formati singur o parere. Aici scriu tot felul de oameni, de la fosti/actuali angajati frustrati, care nu vad nimic bun in firma (ma intreb de ce mai stau?), pana la manageri care bineinteles ca au toate motivele sa afiseze lucrurile pozitive.
Parerea mea este ca asa ca in orice firma exista si aspecte pozitive si negative, aici, dupa mine, in acest moment, primeaza mult cele pozitive. Au fost vremuri mult mai vitrege. Colectivul actual este in cea mai mare parte de treaba.
User Duminica, 31 August 2014

"Candidatule",vezi-ti de treaba! Cauta in alta parte daca vrei un post profi. Citeste inainte toate recenziile.

marian Marti, 2 Septembrie 2014
Citand toate acestea am ramas socat in primul rand un manager, lider, conducator adevarat care se respecta nu sta la discutii pe forumuri ci pentru el timpul e pretios: timpul costa bani. Dar avand in vedere ca in Romania aceasta companie nu se respecta e posibil orice chiar si un manager sa se traga de sireturi cu oricine...sa intre in conflicte.
Pacat ca asemenea oameni ocupa locul celor care chiar au calitati de lider.
Si nu inteleg toata lumea se plange dar nu face nimic asta la orice companie, daca ceva nu e ok luati atitudine anuntati ITM ul sau daca vi se incalca drepturile faceti demersuri pe partea legala. Nu va inteleg de ce nu actionati si mai mult decat atat creati forumuri pentru a discuta ce ca nu ati luat atitudine atunci cand aveti ocazia...asta da rautate romaneasca barfa pe la spate.
Bine ca am experienta interviurilor si am realizat ca cei mai multi oameni nu-si merita pe deplin functiile pe care le detin pentru ca habar nu au de ce sunt defapt acolo si consider ca un manager adevarat ar trebui sa fie un exemplu atat profesional cat si intelectual pentru restul angajatilor.
Va dau doar un exemplu(deoarece sunt multe bancuri cu directori de-a lungul timpului cand cautam de munca) pe care le pastrez cu drag in minte si ma amuz de fiecare data cand ma gandesc la interviuri: O directoare la resurse umane de la Vincon Vrancea stia foarte bine responsabilitatile postului le stia foarte bine dar cand i-am pus intrebarea : "In regula dar beneficiile postului puteti sa imi spuneti cate ceva despre acestea ? "Doamna s-a uitat la mine lung si m-a intrebat: "Pai cum adica beneficii? " . Deci ce sa zic o tara in care toata lumea are pretentii, vrea sa primeasca, sa ajunga mare director dar degeaba ca apoi constata cu stupoare ca nu le merge compania, ca nu au angajati stabili, ca nu au clienti, ca nu au succes.
Pana la urma ii recomand Dl Cozma sa citeasca cartea al lui Jack Welch ,,Castigatorii" si abia apoi o sa inteleaga de ce echipa lui se tot schimba.
Altceva dragi forumisti daca aveti curaj trimiteti toate aceste impresii celor din Austria, conducerii de acolo, ca sa vada cum e batjocorit brandul lor in Romania de oameni care habar nu au sa conduca o afacere si sa respecte viitorii angajati.
veteranu Vineri, 5 Septembrie 2014

Candidatule, hai la noi in firma ticule si cere 1000 de euroi, ca pt elita se gaseste. Mai taie inca 200 de lei de la fiecare si iti face cat vrei tu. Numa sa te tina...
Chiar ma gandeam zilele astea ce naiba de supertest in germana o fi dat ala dinainte, ca era pe langa subiect la toate capitolele.

varza a la cluj Sambata, 13 Septembrie 2014
Nu stiu ce carti trebe sa citeasca managerii sau daca i-ar ajuta. Insa lipsa de fler nu o gasesti in carti. Si asta s-a demosntrat cand la momentul cand totul mergea spre bine a aparut noul stil de salarii, cica ca angajatii sa poata castiga mai mult. Vrajeala mare. De fapt ideea era ca angajatul sa traga si mai tare si sa alerge dupa morcovelul din varful unditei tot ca firma sa ramana cu peste 90% din ce facea omu sa-si recupereze in primul rand banii taiati. Acuma oricine stie ca taierea la bani e pe locul 1 la demotivari. Pariez ca efectele nu se vor lasa asteptate.
Deci o noua treaba in stil romanesc la o firma cu pretentii, ce se lauda cu imaginea de familie a agentului motivat ce pleaca dimineata voios la drum. Nu mai shtiu cati mai is voiosi cu salar de portar de nici 13 mil. in conditiile in care produsele se vand gre si nu e vanzare de volum pt ca au o strategie gresita si pt ca sunt cele mai scumpe de pe o piata saraca unde altii vand si de 10 ori mai ieftin la aceeasi calitate.
portarelu Miercuri, 17 Septembrie 2014
Firma cu salarii mici, nemotivante , agentii se schimba ca pe sosete, nu recomand pentru angajare
Succes
regionalu' Duminica, 21 Septembrie 2014
draga Marian, ma bucur ca ai auzit de Jack Welch si de cartea sa "Winning".

Eu nu cred ca ai citit--o, doar ai auzit de ea si iti dai aere de "vizionar" si priceput in ale managementului, de parca daca ai auzit de Jack Welch si demonstratia lui de lidership din pozitia de CEO al GE, este suficient sa iti dai aere de sfatos si competent in a da recomandari altora.

Daca esti persoana care cred eu ca esti in spatele pseudonimului "Marian ", imi permit sa iti reamintesc ca esti acoperit de destula "glorie profesionala" in acest moment, asa ca, abtine-te de la a da sfaturi altora inainte sa le aplici tu insuti.
chintzoaica Vineri, 26 Septembrie 2014
Dlor reginal si general sedeti o tara si ascultati. Cu Timisoara oti gatat dar rusinos. Amu omu ala nu o postat cand in prima etapa vo invins. Si mai e un termen.... Altfel ne-o ma parasit doi colegi dati afara. Se pregatesc alti doi ; de data asta doi grei. Intelegeti odata, gatati cu sistemu aista de selectie. Cu 1280 lei net nu o sa gasiti nicicand oameni care sa va dezvolte afacerea.Timpul nu v-o dat dreptate. Domnu din sud , ii bucurie ca om vazut ca ai citit carti de unde ti-oi luat :gloria profesionala:. Noroc bun preteni !
stan patitu Luni, 29 Septembrie 2014
Va fi foarte greu. Ne pleaca doi f buni.
Bag Vineri, 3 Octombrie 2014

Cautati va in alta parte, se schimba oamenii ca pe sosete, nu este firma unde sa faci cariera, oamenii buni de vanzari pleaca la alte companii ca nu sta nimeni pe 300 de euro.
Plecati in alta parte mai sunt firme. In fond si la urma urmei cine seamana vant culege furtuna
Bye

motanelu' Vineri, 3 Octombrie 2014
Dragi si fosti colegi!
Doar cateva vorbe fostilor colegi de pe forum (din care a ramas in acest moment doar unu", oltean adoptat banatean, de profesie avocat - cu experienta de actorie provinciala si reclamant "inveterat", fost razboinic al dreptatii pentru oropsitii de catre grafii austrieci, actual razboinic in interes propriu, dar cu succesuri lamentabile), mai bine te duci sa iti gasesti de lucru, nu sta pe spinarea nevestii si fa pe dadaca, acuma ca nu mai ti-a iesit nici un salar peste alea care le aveai anu trecut., ar trebui sa schimbi macazu'.

Actualilor (inca) angajati, in calitate de viitor fost coleg nu as avea sa va zic decat ca folositi pseudonime degeaba, cum va stiu eu pe fiecare asa va stie si cine nu vreti voi sa va stie, asa ca scrieti direct cu numele vostru sau ridicati-va in picioare la sedinta si vorbiti cu acelasi curaj ca aici,

Succesuri!
Bag Sambata, 4 Octombrie 2014
Motanele debitezi numa ineptii stai in banca ta si taci chestia e ca firma asta tre sa dispara cat de curand din Romania ca si au batut joc de prea multi oameni si fosti colaboratori
motanelu' Sambata, 4 Octombrie 2014
stau in banca mea, da firma nu o sa dispara ma Tavi, baiatule...

ia niste rudotel daca esti nervos, eu unul am tras concluziile mele si actionez in consecinta, adicatelea imi caut asiduu de lucru (plec la sfarsitu' lunii!!!, da vezi ca numa tu stii, sa nu zici l;a nimenea...), ca tot restu' care ar avea sanse sa se mai angajeze pe undeva in vremurile astea.
Eu te-nteleg ca ai prea mult timp liber, da fliturile care ti le-ai luat de la toata lumea pe care ai incercat sa o "informezi: " si sa o pui in tema, etc., ar trebui sa iti dea de gandit - asta daca esti un om normal, da tu le cam zburzi pe campiile patriei cu capu', e parerea celor care au avut de treaba cu tine.......
veteranu' Duminica, 5 Octombrie 2014
@stan patitu - sa-ti zic ceva, ca am mai mult experienta decat tine: in vanzari nu exista "buni" si "rai". Exista doar "motivati" si "demotivati". Ia dai lu' soacra-ta 1000 EUR/ luna si fixeaza-i target o tona de cartofi. Pariezi ca o vinde.
Io de cand m-am angajat la firma asta numa de oameni ce pleaca la sfrasitu lunii aud :) Sau cum pleaca "x" si "Y" carora le rezolvase Levi la Side.
Culmea, ca "x" si "Y" isi asteapta cuminti pensia lucrand, ghiciti unde ? Ati ghicit din prima...
bag Miercuri, 8 Octombrie 2014
Cauta motanele unde vrei , dar un lucru e cert, oamenii nu pot sa traiasca cu 300 de euro salar ma refer la cei care muncesc
stan patitul Vineri, 10 Octombrie 2014
DA , e grav. Pleaca doi vechi. Din pacate nu am stiut sa-i pastram. Si se duc la concurenta. Azi m-au sunat cei de la Side si pe mine. Uluitor cat de multe stiu despre noi.
varza a la cluj Sambata, 11 Octombrie 2014
mie imi place ca la sedinte la masa cu directoru toti is activi, propun, se lauda ca fac si dreg si trag la target si respecta toate procedurile aiurea impuse de firma. cand nu-i direcroru se plang toti ca is bani putini si atmosfera e negativa (lucru foarte adevarat) ai ca firma are strategii de vanzari care chinuie agentii in loc sa-i ajute si ori vand 5000 EUR sau 10 mii tot bani de firimituri primesc si nu inteleg de ce nu se schimba ceva. (alt lucru adevarat pt ca orice firma similara ofera salarii net cel putin de la 18 mi-l in sus si sunt orientate pt piata romaneasca nu povesti cu austrieci si nemti). deci, e o firma cu strategii si organizare de fatada cu multe nemultumiri.