Forum despre Hecc Alliance

Ramona Duminica, 14 Octombrie 2012

Nici nu stiu cum sa incep sa descriu situatia prin care aceasta "companie respectabila" m-a facut sa trec...estre ceva incredibil, ceva ce nu am crezut ca este posibil sa mi se intample mie..si nu o data..ci de doua ori..pentru inceput am fost chemata la un interviu pentru un post de Agent servicii clienti pe limba franceza..interviu la care m-am prezentat si am dat un test de limba franceza, pe care ulterior printr-un apel telefonic am fost instiintata ca l-am trecut si am fost rechemata la un interviu oral cu sefii din Olanda,care probabil vroiau sa certifice faptul ca am si cunostinte conversationale de limba franceza...nu am asteptat prea mult pentru un raspuns, deoarece in aceeasi seara(bag de seama ca oamenii se grabeau) am fost chemata sa semnez contractul pentru ca am trecut si al doilea interviu,fericire mare pe mine m-am dus la sediul firmei mi-au fost inmanate niste documente printre care contractul de munca, fisa postului si regulamentul de ordine interioara(ca doar nu avem vreun dubiu ca vorbim despre o companie serioasa, nu?), acte pe care le-am citit le-am semnat si mi s-a spus de o doamna ca a doua zi pot veni la ora 13 pentur a incepe trainingul. Toate bune si frumoase pana aici..a doua zi cand ma pregateam sa ma duc la servici am primit un telefon din partea aceleiasi doamne care nu mai stia cum sa se scuze ca au facut o greseala cei din Olanda si nu mai au nevoie de om acum,o eroare de sistem( imaginati-va ce eroare daca s-au grabit sa ma angajeze sa semnez contractul..)..au nevoie in octombrie...eu ramasesm fara cuvinte la telefon..si singura solutie pe care doamna Hr-ita a scornit-o pe moment a fost un back-up plan..si anume anularea contractului semnat deja cu incepere de la data de 08.08.2012 si semnarea unui nou contract cu incepere de la data de 01.10.2012...lucru pe care l-am acceptat ca orice persoana binevoitoare si dornica sa isi gaseasca un loc de munca pentru a avea ce manca si cu ce-si plati utilitatile..desi ca sa anuleze contractul deja semnat doamna a insistat ceva timp si a facut presiuni sa merg cu contractul sa i-l inmanez..a venit luna septembrie..cam pe la 15 sept am incercat sa o contactez pe doamna pentru a sti mai multe detalii despre inceperea propriu-zisa a jobului...ghiciti ce?Doamna nu mai era de gasit..nu raspundea nici la telefon, nici la e-mail-uri...insa..pe 25 septembrie primesc un telefon de la Hecc in Romania care imi spune ca nu am de ce sa mai vin la sediul firmei pentru ca proiectul(WOOGER) pe care eu eram angajata nu se mai face..de ce?Pentru ca CEI DIN OLANDA AU DAT FALIMENT....cam cat de idioata ma credea domnul sa ii inghit pentru a doa oara minciunile..?Acest "domn" avea in voce un amestec de grosolanie, tupeu, infatuare si minciuna...la celalalt capat al firului eram eu...cu lacrimi in ochi si voce tremuranda ,eu care incercam sa aflu ce se intampla de fapt de ce isi bat joc de oameni..de ce se joaca cu iluziile si planurile cuiva?... in zadar...Va rog doar ca voi cei care cititi acest mesaj, sa va feriti de acesti oameni ..de aceasta " companie multinationala" care isi calca angajatii in picioare...Apelul cu "domnul" s-a incheiat cu atingerea maximumului de tupeu din partea dansului..mai precis mi-a zis ca merg la sediul firmei sa vad cat de putini mai sunt, ca nu sunt singura in situatia asta...si ca el sa intelege..dar asta e.daca vreau sa vin la sediu si sa dau un test tehnic..si voi avea o surpriza...practic acest "domn" imi spunea cu zambind ca celelalte interviuri pe care eu le-am dat au fost degeaba si ca eu deja trebuie sa stiu de la nastere termeni tehnici ..ca doar compania lui nu trebuia prin contract sa imi asigure un training in acest sens, si ca si cum nu ar fi suficient primesc acasa o decizie de incheiere a contracului de munca incepand cu data de 08.10.2012 conform art. 31(3) din Codul Muncii- Art. 31. [perioada de proba] -(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia. ...CULMEA TUPEULUI, OBRAZNICIEI, NEMERNICIEI SI NESIMTIRII..VA ROG SA NU VA LASATI ADEMENITI DE SALARIUL SI MINCIUNILE PROMISE..OAMENII ASTIA NU MERITA NIMIC,ITI CALCA IN PICIOARE DREPTURILE SI DEMNITATEA..CU TOT CU CONTRACTUL SEMNAT.

ada Luni, 15 Octombrie 2012
imi pare asa rau de situatie si de ce ti s-a intamplat :(

sper sa treci peste repede!!!!
gogo Duminica, 28 Octombrie 2012

Am fost si eu ademenit pe un job de limba rara(ceha) tot pe proiectul WOGER, toate bune si frumoase, cand la semnarea contractului mi s-a trantit in fata (tot asa seara) un contract pe perioada determinata(pana la sf. anului), ceea ce la interviu nu mi se comunicase in prealabil.
Am renuntat insa, deoarece intre timp aflasem din surse sigure cat de tepari sunt :angajau oameni pe anumite proiecte, care ajunse la final de contract cu clientul companiei se rasfrangeau prin concedierea oamenilor.
Ada Vineri, 9 Noiembrie 2012
ceva nou din Hecc?
bobo Marti, 13 Noiembrie 2012
Eu lucrez la firma asta de 7 ani. Este o firma serioasa. Lucrez pe tehnic. Salariul se plateste la timp si este peste media pietii. Ce am citit mai sus mi se par niste comentarii comuniste. O firma traieste din profit si daca nu are proiecte nu poate sa isi ia angajamente.
Ramona Miercuri, 28 Noiembrie 2012
Sunt nascuta dupa incheierea perioadei comuniste, deci ma puteti acuza de orice dar in nici un caz de afirmatii comuniste, si credeti-ma ca nu am mintit cu nimic, am documente care demostreaza spusele mele, documente pe care doamna nu a reusit sa le "anuleze"...eu nu am nimic de castigat sau de pierdut spunand lucrurile acestea, am vrut doar sa avertizez alti posibili viitori angajati interesati de aceasta companie extrem de "seriosa"...daca dumneavoastra ati fost un norocos va felicit!!!
Ramona Miercuri, 28 Noiembrie 2012
Si apropo de angajamentele mai sus mentionate de domnul Bobo, compania despre care vorbim probabil nu cunoaste acest termen, avand in vedere faptul ca a semnat cu mine 2 CONTRACTE...daca acest lucru nu este un angajament atunci bine...
avecenna Marti, 19 Martie 2013
pretenasi certareti:

1. la mana - un angajament fata de tine are un angajator dupa ce treci de perioada de proba, pana la terminarea perioadei contractuale. punct. esti inainte de perioada de proba, sau inaintea ei, te poate anunta oricand - bye bye, nu ne place fatza ta, nu da bine la noi in birou. daca nu stiti asta, nu prea ai ce sa discuti. Si asta bineinteles, doar in baza contractului scris. Asa verbal va pot promite si eu ca va angajez pe toti pe un salariu de 3000 de euro net. Dar daca nu aveti o hartiutza la mana, pe care ei sa NU o fi respectat - este egal cu 0. Ramona - in cazul tau ei au respectat hartia. Nici macar nu ai ajuns la perioada de proba, si ti.au zis pa. Dreptul lor, si la tine - ghinion de neshansa, si lipsa de inspiratie.

2. Atunci cand aplici la un job, aplici la mai multe joburi deodata. Primesti mai multe oferte. Le accepti pe toate - si dupaia alegi care ti se potriveste. Dar ai mereu un backup plan. Ca nu iti pui si tu vreo 3-4 mii de ron sa rezisti o luna doua fara job la o adica, nu e vina nimanui.

3. plansete de genul: aoleu, nu mi-au prelungit contractul, sau etc - sunt infantile si nu fac decat sa arate cat de imaturi sunteti. Voi daca ati avea o firma. Ati prinde un contract. Care contractor va spune asa: bai hai sa vedem cum merge doua luni, si dupaia vedem daca continuam. Tu ce faci? le oferi angajatilor contracte pe nedeterminat???? Daca esti sanatos la cap, nu. Normal ca le spui angajatilor, si chiar fara sa ii minti deloc, ca tu ai incredere, si ca daca totul merge bine, contractul se va prelungi. Dar daca contractorul ti.o da la molfait dupa cele 2 luni, vei imparti aceasta placere cu angajatii. Sau tu o sa ii platesti pe ei in continuare din buzunarul tau ca sa stea degeaba? Cand o sa intelegeti asta, o sa intelegeti ca nu asta conteaza la un angajator. Conteaza> 1. mediul de lucru, 2. salariul si plata la timp a acestuia, 3. programul, 4. posibilitatile de avansare si de dezvoltare profesionala. Desigur ordinea lor variaza in functie de preferinte. Dar astea sunt singurele puncte care conteaza.
Radu Vineri, 29 Martie 2013

@avecenna

Din moment ce ai inceput cu "prietenasi" si "fatza"-- cu "tz", cine a mai citit?..

Radu Vineri, 29 Martie 2013
Vai, scuze, "pretenasi" , si mai oribil !
Nu Conteaza Miercuri, 24 Aprilie 2013
Din cate m-am documentat ( si simtit pe pielea mea dupa ce am colaborat cu cei de la HECC) , au o traditie in a lua proiecte care se sfarsesc brusc dupa cateva luni, prin concedierea oamenilor (se subintelege). Si da, avecenna, ai dreptate cu ceea ce ai spus mai sus, iar salariul este f f ok si mediul de lucru la fel. Insa cu ce te incalzeste aspectul asta daca risti sa fii concediat dupa 3 luni? Si ar trebui sa te interesezi mai bine, ei NU te anunta de la inceput ca exista riscul ca proiectul sa mearga prost, la un moment dat.

Deci oricat mi-ar fi placut experienta la Hecc, lucrurile acestea si faptul ca m-am trezit dintr-o data fara munca, m-au dezgustat putin. Sa nu mai spun ca proiectul pe care l-au luat dupa ce ne-au dat pe noi afara s-a terminat si el, dupa doar 3 luni. Acestea fiind spuse, fiecare sa traga ce concluzii vrea :)
Nu Conteaza Miercuri, 24 Aprilie 2013
Ba chiar mi-am amintit acum, la training, un nene strain ( sa nu dau nume ) ne-a informat ca daca s-ar intampla, Doamne Fereste, sa mearga prost proiectul ei incearca sa pastreze angajatii sa-i mute pe alte proiecte, si bullshit de genul :D