Forum despre Herbalife

despreHerbalife Miercuri, 9 Mai 2012
de pe net luate:

Ce parere aveti despre firma si planul de afaceri?

Colaborez cu aceasta firma de curand, si pot spune ca este o companie serioasa, care are produse de calitate, ce dau rezultate.

Cat priveste planul de afaceri pot spune ca este unul foarte bun, care nu este greu de realizat, iar castigurile pot ajunge la sume foarte mari, in functie de implicatie si de actiuni.

Sincer eu m-am bagat ca sa pot sa imi iau produsele la pret mai mic.

Consultantul meu e un pic mai mult enervant decat am eu nevoie (ii explic omului ca nu vreau sa ma ocup de distributie, afacere proprie, etc si el continua sa ma sune de 2-3 ori pe luna- acum, zilnic inaint- sa ma intrebe cand fac petrecerea de lansare).

Produsele mi se par bune, rezultatele depind de la o persoana la alta.

De ex: eu mi-am luat produsele cu programul personalizat (o prostie ca incerci sa ii bagi cat mai multe produse pe gat la om chiar daca nu are nevoie) aproape 6 luni si sincer mare diferenta nu s-a vazut la mine. Am slabit de la 95 km la 85, am tenul mai curat si cam atat. Dupa ce m-am lasat de ele (de tot) am inceput sa pun cate un pic pe mine si am ajuns sa oscilez intre 87-90 kg. O chestie care pe mine m-a nemultumit, a fost faptul ca dupa m-am apucat sa fac sport si am respectat acelasi regim de masa (dar fara shakuri si alte produse) si am reusit sa slabesc mult mai mult intr-o perioada mai scurta, adica de la 90km la 78km (in 2 luni si un pic) si partea buna e ca nu am cheltuit atatia bani.

Recunosc ca produsele sunt utile pentru momentele in care nu ai timp sa iti faci o masa normala (eu nu prea apucam sa mananc 3 mese pe zi), dar preturile mi se par piperate rau.

La fel de eficiente ca si produsele de la Herbalife sunt si cele de la Aloe Vera si mai erau vreo 2 firme... dar acelasi scoruri fabuloase la fiecare.

Pe final, sincer recomand varianta adevarata de mancare gatita constient (fara grasimi, etc.) si sport. Acelasi rezultate si costuri mai mici. De banii pe care i-ai cheltui in 4-5 luni pe produse te duci intr-o excursie in strainatate.

! sa nu uit... Am vazut si rezultate spectaculoase la diferite persoane si sincer la unii chiar functioneza. Acum depinde de om si organism. Daca aveti bani si va permiteti, sunteti o persoana intreprinzatoare si va doriti si un venit extra va recomand cu incredere compania.
Eu Luni, 8 Iulie 2013
"Pe final, sincer recomand varianta adevarata de mancare gatita constient (fara grasimi, etc.) si sport. Acelasi rezultate si costuri mai mici"

Ai grija ce recomanzi, mai ales acum in calitate de nou consultant. Eu zic sa iti asculti indrumatorul si sa treci pe la cursurile de nutritie, pentru ca nu te vor invata decat de bine.
Cu alimentatia din ziua de azi nu ai cum sa iti controlezi greutate: reduci mancarea = reduci nutrientii = ajungi la oboseala, mai tarziu la boli.

Un om care consuma suplimente stie cu adevarat ce inseamna sa te simti EXCELENT, nu doar bine.

Planul de marketing e unul generos...in 2-3 luni poti ajunge la 50% profit din orice vanzare, sau la orice produs cumparat....si inca merge pana la 73%!!
Vacante gratuite, atmosfera ca la nicio alta multinationala, pentru ca toti au interes sa ramai si sa iti mearga bine.
E un domeniu cautat, de aici se explica si cresterea companiei pe timp de criza si veniturile atat de crescute ale distribuitorilor care se implica.
Tu Luni, 8 Iulie 2013
"Vacante gratuite ?" Uau..."profit 73%"..uau
"Daca aveti bani si va permiteti, sunteti o persoana intreprinzatoare si va doriti si un venit extra va recomand cu incredere compania"....uau
Ce e cu reclama asta mascata pe aici ? Aici se vb despre mediul de lucru si nu despre produsele firmei X si cati poti castiga !!!
Eu Luni, 8 Iulie 2013
Nu am dat email ca sa recrutez pe cineva sau sa vand. Nici macar nu am trecut numele real... Doar spuneam planul de marketing. Asa cum la alte anunturi spui : "banca X plateste cu 15 milioane".
Daca lucrezi pentru Herbalife te rog spune si tu o parere obiectiva, daca nu, nu ne cazul sa vorbesti.
"o parere obiectiva" Luni, 8 Iulie 2013
:)) Tare asta.
Important e nu numai cat mananci, ci mai ales ce mananci.
Nu e acelasi lucru sa mananci 4 kile de hamburgeri pe zi sau 4 kile de mere.
Tu ce zici? Daca am face experimentul, care s-ar ingrasa si care ar slabi?
Suplimente alimentare se gasesc in toate farmaciile, nu doar la Herbalife.
Iar de vorbit vorbeste oricine vrea: asa cum ai vorbit si tu au si altii dreptul.
Tu Luni, 8 Iulie 2013
@Eu
Am dreptul sa vb.... Oricum tu nu vb despre mediul de lucru,ci promovezi pe fata firma Herbalife. NU cred ca acest site e pt a promova produsele cuiva si a cauta alti fraieri ca tine pe aici... iar de vanzari directe, MLM, sistem piramidal sau cum se mai chema schema, poti da anunturi cu garla pe ejobs, bestjobs etc daca e afacera corecta...Cand iti expui "planul de marketing" e de fapt oferta Herbalife viitorilor agenti de vanzare care vor lucra la negru...
Iar pt faptul ca mi-ai scris ca nu e cazul sa vb, atunci am cautat pe net despre marea firma ta iubita si care ti-a spalat creierul..si am gasit :
Comentarii puteti citi pe Zoso http://www.zoso.ro/herbalife/
Conform celor scrise de useri e vb despre un sistem MLM si e vb de o spalare de creier
Conform Ziua de Cluj
Titlu : 1.000 de angajati la negru intr-o ”multinationala” la Cluj
"Inspectorii clujeni sustin ca la Herbalife au avut de anihilat o retea bine pusa la punct, de tip piramidal, in care oamenii vindeau ilegal produsele companiei in calitate de distribuitori. Multi dintre acestia nu pot fi gasiti din cauza unor prevederi ale contractului semnat cu compania."
Mai multe cititi aici :
In USA are un site dedicat ca e sistem piramidal....multe stiri pe acolo si actuale..se pare ca FTC (Federal Trade Commission) e aproape de schema, dupa ce cativa senatori au trimis cateva scrisori ...
Se pare ca e o schema complicata conform celor de la The Verge ...Mai multe informatii exacte cum e schema puteti citi aici..
Eu Marti, 9 Iulie 2013
Pana si de Papa de la Roma se vorbeste si de rau si de bine. ....cu tine sau fara tine (@TU) e tot una, compania asta e mare si se dezvolta rapid de la an la an.
Da, eu am PFA, pot fi verificata daca vrei sa ne luam la bani marunti si colegii pe care eu ii cunosc au PFA. Ai ceva cu sistemul multi level marketing? Vezi ca si BCR a inceput sa lucreze pe acest sistem.

Mediu de lucru vrei?
Sistemul face in asa fel incat pilele, nepotismele si invidia gen "capra vecinului "sa nu aiba ce cauta. In orice birou mediul e unul placut, ca mai sunt si uscaturi e normal....si eu mi-as dori uneori sa fim toti la fel, dar nu se poate.
Birourile sunt moderne, compania pune la dispozitie standuri in mall pentru a face contacte si spori baza de date.
Apropo....cum de suntem noi prezenti in toate mall-urile daca nu suntem legalizati?
Jobul e unul provocator....te dezvolti personal pentru ca altfel ca si agent de vanzari nu ai nicio sansa. Mereu te vei lovi de prejudecatile oamenilor neinformati de jur, oameni care isi varsa frustrarile pe cei ce au luat-o intr-o directie mai buna decat ei.......dar asta te face sa reusesti si sa vrei mai mult.
Numai bine!
moni Miercuri, 17 Iulie 2013
ideea acestui site e foarte buna, poti sa mai afli informatii inside despre unele companii, si am cautat despre compania la care am lucrat - o distinsa companie multinationala in domeniul IT - si am ramas socata de ce am gasit acolo... desi am lucrat aproape 5 ani acolo intr-o pozitie importanta unde aveam acces la toate informatiile importante din companie - HR. Asa ca va recomand sa selectati acele pareri care vin dintr-o sursa avizata, indiferent de ce companie este vorba.
Despre Herbalife, pot sa va spun ca mananc produsele de 3 ani, nu mi-au crescut urechile :) sunt excelente, am niste rezultate cu copii mei ca nici mie nu-mi vine sa cred cateodata. Eu am mancat pe toata perioada sarcinii, copilul meu este un bebe Herbalife, nascut cu 4020 si apgar 10, si imunitatea lui e pe zi ce trece mai puternica.
Mediul companiei este unul pozitiv, se merge foarte mult pe feedback-ul pozitiv si incurajarea dezvoltarii personale. Eu sunt psiholog de profesie asa ca mi se pare un lucru rar intalnit astazi in mediile de lucru si este un aspect care poate realmente sa contribuie la dezvoltarea profesionala si personala. Primesti sprijin si suport de la cei mai experimentati - asa ca perioada de induction este una lina, si pe tot parcursul activitati esti angrenat intr-un sistem de training foarte bine organizat care iti seteaza premisele pentru reusita. Mai trebuie insa sa si actionezi si sa ai o atitudine puternica ca sa functioneze.
Planul de Marketing este facut pentru ca toata lumea sa poata ajunge la un profit ok. Este bine gandit si intreg sistemul din Romania. Am ramasa socata sa vad ca in alte tari nu se lucreaza asa, nu exista un astfel de sistem de training, se recruteaza prin metode cu care aici ai fi dat afara din sistem.
Ce este greu insa intr-un astfel de sistem este sa lucrezi cu o imagine proasta pe care unii si-au format-o despre herbalife, despre produse sau business, pentru ca din pacate au fost unii care nu au facut business-ul cum trebuie, au plecat in cateva luni, habar nu au avut cu ce se mananca herbalife dar au lasat in jurul lor un "gust amar".
O alta provocare, ca in orice MLM, este aceasta respingere sociala de care te lovesti cand spui oamenilor ca este MLM. Daca crezi ca este suficient de puternic sa ti se spuna ca este piramida - desi incerci sa le explici ca nu are nici o legatura piramida cu MLM-ul, si mai ales nu sistemul din Romania, dar asta e un alt topic - si iar mananci "prafuri" :) atunci chiar merita sa incerci. Eu nu am vazut in 8 ani de multinationale in domeniul Resurselor Umane, un sistem care sa te sustina mai mult sa te dezvolti personal ca cel din Herbalife - prin activitatea de consultanta, cartile ce trebuiesc citite, traingurile de comunicare, vanzari, recrutare, dezvoltarea echipei.

Sper sa va ajute sa luati o decizie,
Am dat informatiile din suflet dupa principiul atunci cand dai, universul iti intoarce la un moment dat:)
Daca vreit mai multe informatii, si am timp solicitati-mi in privat.
O seara placuta!
stef Marti, 15 Octombrie 2013
Produsele sunt bune. Inca nu sunt consultant, vreau sa iau o decizie..
bajtan Marti, 15 Octombrie 2013
ia-o dar nu mai veni aici sa faci reclama
calator Marti, 29 Octombrie 2013
Da, Herbalife e un sistem MLM. Am trecut pe la Herbalife, cat si pe la Zepter, Energetix, Calivita.
La Herbalife mi s-a parut cel mai simplu si cinstit sistem.
Ca atmosfera, depinde cine te cheama in afacere, pt ca este pana la urma o afacere personala si nu un job.
Daca nu muncesti cu toata familia pentru asta si nu ai bani de inceput, nu poti trai din asta, poti doar avea un venit suplimentar.
Cursurile lor sunt gratis pana la un anumit nivel si te formeaza ca manager. Orice vacanta sau petrecere se castiga ca bonus, daca realizezi vanzari de un anumit nivel cerut. Daca nu ai echipa mare, nu prea poti.
Produsele sunt bune si multi semneaza licenta doar pt consum produse cu reducere.
Ca sa ai succes trebuie sa iti manageriezi singur afacerea, sa iti pui tinte care sti ca poti sa le atingi tu si nu ceea ce vrea sponsorul, ca el oricum vrea mai mult. Unii sponsori intra cu bocancii in viata omului (asta e valabil la orice MLM), dar altii sunt ok - depinde ce noroc ai.
PS- sponsor inseamna persoana care te cheama in afaceri ( nu inseamna ca te sponsorizeaza la propriu, ci la figurat).
@moni Miercuri, 13 Noiembrie 2013
Ai mare grija! Suplimentele alimentare nu se dau copiilor, daramite bebelusilor. Nu ai cum sa stii cat de bine le fac si spre ce duc in viitor, indiferent cat ai crede ca daca un pediatru ar fi zis ca e ok, chiar este ok. Nu te raporta la cum te simti tu si cat de bine crezi ca-ti fac tie, pentru ca astfel de produse, gen Herbalife, DAU DEPENDENTA.
Copilul chiar nu are nicio vina si nu are putere de decizie!
Experimentele de laborator au dat clar rezultate negative in privinta acelui minunat shake, Formula 1, baza oricarui program de nutritie si cel mai scump produs dintre toate, anume afectiuni ale ficatului, pancreasului, rinichilor. NU GARANTEAZA NIMENI CA NU SE INTAMPLA ACESTE LUCRURI! Fiti corecti cand promovati asa ceva si recunoasteti ca banul este cel care va tine in afacere, nu minunatele produse care difera de cele de pe piata nord-americana si vest-europeana dpdv compozitie.
Herbalife prinde la un foarte mic segment de populatie, care, cu tot respectul, nu gandeste prea mult in privinta "oportunitatii" unei astfel de afaceri si se baga. Daca prin 2007-2008 erati in mare voga, de cativa ani buni nu s-a mai auzit nimic despre voi. Acum ati pornit o campanie agresiva de recrutare, semn ca sunt probleme mari dpdv banuti in interior. Nu ajung pentru toti... direct proportional cu orgoliul si ambitia de a ajunge tot mai sus.
Hihaho Marti, 19 Noiembrie 2013
Eu nu am absolut nici o legatura cu Herbalife, dar in intreaga mea viata am cunoscut 2 persoane care lucrau sau colaborau cu Herbalife. Si ambele m-au... marcat.
1. O fata care isi tatuase la vedere acea sigla a companiei cu cele 3 frunze verzi.
2. Un barbat de approx. 50 de ani care desena mereu artistic aceeasi sigla a firmei oriunde avea ocazia
Ambii mi-au lasat impresia ca sunt... posedati de Herbalife.
Asta e motivul pt care i-am cautat pe site-ul acesta, chiar eram curios sa vad despre ce e vorba. Am primit invitatii peste invitatii de la ei de a participa la prezentari, dar mereu am zis "Thanks, but no thanks". Chiar mi se pare freeky.
In rest... habar n-am cum sunt produsele sau mediul de lucru la ei. Numai bine!
e extrem de usor Duminica, 25 Mai 2014
E destul de usor sa pierzi sau sau iei in greutate, depinde de obiectiv. Totul se rezuma la calories in vs calories out. Nu ai nevoie de nu stiu ce batoane proteice sau programe nutritionale. Pe you tube sunt mii de clipuri care explica in detaliu faptul ca nu trebuie sa dai nici macar un cent pe programe de slabit sau suplimente nutritive. Problema e ca putini sunt dispusi sa-i ia in seriosi pe acei youtuberi si prefera sa dea saci cu bani pe program de slabit si suplimente nutritive. Orice nutritionist stie acest lucru, insa trebuie sa castige si el un ban iar cei ce se ocupa de vanzari de astfel de produse sunt exact la fel.
Am fost si eu la o conferinta de-a lor in Cluj si m-am crucit la ce prostii se debitau acolo, ca daca mananci x cantitate din cutare supliment slabesti y kg. Si lumea nestiutoare aplauda de mama focului fara sa stie ca urmau sa plateasca sute de lei pe aceste produse. Am ramas extrem de oripilat si cu un gust amar de modul cum unele afaceri ca Herbalife "ajuta" omul supraponderal sa slabeasca. Si in ziua de azi regret ca nu am luat cuvantul. Cred ca as fi fost dat afara in suturi pentru ce "secrete" aveam sa destainui. Sfat pentru cei ce vor un stil de viata sanatos internetul e plin de oameni cinstiti care dau lucrurile pe fata. Fara bani, doar efort fizic.