Forum despre Hink HR

ana Miercuri, 8 Mai 2013

prietenul meu a primit o oferta de munca de la aceasta firma insa nu stim daca este serioasa?

sfat Marti, 26 Noiembrie 2013

Hink e departamentul HR al Edil Imobiliare.

daniel Joi, 13 Februarie 2014

Hink e o firma de resurse umane care s-a dezvoltat dintr-un departament intern, ca multe altele. Au un proiect de volum cel pentru Edil (pentru care sunt cunoscuti), ceea ce inseamna un proces intens de recrutare. Nu putem invinovati intermediarul, in cazul nostru Hink, pentru oferta sau rezultatele celor care intra in compania Edil. Fiecare e liber sa decida inainte de a accepta o oferta de job

Adi Luni, 7 Iulie 2014
Stie cineva ce salarii sunt?
Edu Luni, 18 August 2014
M-au sunat si pe mine cei de la Hink, am ajuns in ultima etapa si mi-au spus si mie de PFA....Nu sunt foarte incantat de cum se prezinta contractul...poate cineva sa imi dea mai multe detalii legate de cum sta treaba cu PFA-ul?
ovidiu Joi, 18 Septembrie 2014
Am participat recent la un interviu. Sincer am fost multumit de abordarea profesionista a celor de la HINK !
liana Joi, 16 Octombrie 2014
eu azi am fost la un interviu la "vestita" firma de recrutare HINK. am aplicat pt jobul de asistent relatii cu publicul . in anunt scria asa :
Studii: De baza: liceale
De specialitate: cunostinte specifice tranzactiilor imobiliare
Cunostinte operare PC
Aptitudini cognitive: capacitate de organizare, capacitate de concentrare a atentiei
Calitati personale
Insusiri de personalitate: sociabilitate, dinamism, seriozitate, adaptabilitate, calm
Aptitudini si abilitati de comunicare: abilitati de negociere, asertivitate, amabilitate, politete, toleranta;
Limba straina (cunostinte minime de franceza si engleza)
Oferta
Acces la cursurile companiei
Posibilitati multiple de promovare personala si profesionala
Echipa tanara si de succes cu o afacere de peste 22 ani in domeniul imobiliar
Veti primi training periodic si sustinere profesionala , deci nici vorba de munca de teren. am ajuns la interviu unde o domnisorica cu aere de om de recrutare se prezinta pe sine, prima data firma hink si intr-un final si postul pt care am aplicat (acesta l-a aflat de la mine la inceput pt ca ea nu stia nici macar pt ce job am fost chemata). intr-adevar cum au mai spus si altii jobul era la edil , si intreband-o despre orele de lucru mi a zis ca sunt 8 +1 h pauza de masa= 9 nu cum a zis ea initial8. detalii despre cum v-a stipula in contractul individual de munca adica daca vor fi trecute 8 ore sau nu , nu mi-a putut da detalii. despre salar iar nu am aflat nimic pt ca acestea sunt confidentiale.pur si simplu i-am spus ca eu in aceste conditii nu mi se ofera dreptul de a alege daca ddoresc sa vin si la urmatoarea intalnire sau nu pt ca nu cunosc niste detalii esentiale pt un viitor angajat (salar, ore trecute in contract). am refuzat din start oferta de lucru pt jobul de asistent iar ea mi a zis ca mai are un post de SECRETARA wsi daca m-ar interesa.am rugat-o sa mi povesteasca despre postul respectiv si la final mi-a zis ca din acest post se poate avansa la cel de asistent relatii cu publicul adica cel pe care in urma cu 5 minute l-am refuzat. i am zis ca denumirea pe care o folosesc ei de asistent este de fapt agent imobiliar iar ea s-a eschivat in a-mi raspunde....mi s-a zis ca voi participa la un training de 2 saptamani : o saptamana lucru de birou , 1 sapt munca de teren insotita de un agent de-al lor. mie personal mi s-a parut o firma de recrutare foarte slab pregatita dar pretentii de firma internationala. detaliile ce tin de contract le-as fi aflat dupa a 5a intalnire ceea ce mi se pare nu tocmai ok pt mine ca si viitor angajat al unei firme cu un asa de mare renume cum spun ei. cine nu are nimic de ascuns iti da aceste detalii cel putin la al 2lea interviu nicidecum la al5lea.
in final i-am zis ca nu ma intereseaza nici unul dintre joburile prezentate, motivandu-mi decizia prin faptul ca nu sunt destul de transparenti in ceea ce priveste detaliile ce tin de contract
george Vineri, 24 Octombrie 2014

Aici trebuie sa fi creativ, sa stii sa interactionezi cu oamenii, sa stabilesti relatii, sa fi talentat, sa ai rezultate.. Nu e o munca de rutina.. Multi au plecat de jos si lucreaza intr-o astfel de companie de ani de zile iar rezultatele sunt pe masura implicarii si castiga bani pentru care unii poate trag luni de zile la Capsuni in Spania.. Hink a oferit sanse multor oameni poate fara experienta, i-a sustinut, i-a ajutat, i-a instruit si acum se bucura de un real succes. Documentati-va de la oameni din interior care au reusit. Eu recomand cu incredere si stiu ce vorbesc. Bafta !

Claude Joi, 13 Noiembrie 2014
Buna seara!
A fost cineva participant la vreun internship la Hink? Daca da, as dori niste detalii despre cat de mult te poti dezvolta profesional si cat de adevarat e faptul ca e un internship cu "posibilitate de angajare". mersi :)
AndreiN Joi, 19 Martie 2015

Salut,

Am avut si eu niste intalniri cu cei de la hink HR si vreau sa va impartasesc experientele.
Mi-am inceput cariera in IT si am avut parte de experiente bune si rele.
Am aplicat la hink hr pentru un post in suport IT si am mers foarte bucuros la primul interviu unde mi s-a dat un test de sisteme de operare format din 3 intrebari deschise extrem de stupide. Mi s-au acordat 5 minute dupa care a inceput o prelegere lunga despre cat de tari sunt ei.
M-au sunat sa vin la al doilea interviu unde mi s-a propus un post mai "lejer" de spammer pe net pe care l-am refuzat. Am fost chemat din nou la interviu de o alta colega care a vrut sa inceapa din nou acelasi proces. I-am explicat ca am mai fost de 2 ori la hink, am refuzat postul de "Operator date" care insemna sa intru pe forumuri si pe alte site-uri si sa fac reclame la hink.

Astazi am aplicat prin mail la un job de la ziki.ro cu CV-ul atasat si am primit un raspuns automat de la ziki.ro si de la hink prin care mi se cerea sa intru la ei pe site ca sa-mi completez CV-ul.

Acum ceva vreme mi-am luat un job part-time in imobiliare ca sa fac un ban in plus si acolo am intalnit cativa fosti angajati de la edil/hink. Mi-au spus ca toti au lucrat gratis in internship dupa care au fost lasati cu ochii in soare. Ba mai mult pe un coleg l-au tinut 2 luni in internship pentru ca a reusit sa faca vanzari imobiliare. Ati ghicit, pe gratis !

dima Duminica, 31 Mai 2015

Pot sa confirm si eu ce spuneam AndreiN. Am stat la Hink o luna, exact cat tinea perioada de internship dupa care am fost data afara pe motiv ca nu reprezint firma. Au o politica de a angaja doar pe perioada de internship pt ca nu e platit, dupa care isi cauta alti oameni sa le munceasca gratis. Hink ul exista doar pt asta, de a rula tineri care nu au mai lucrat si sa se foloseasca de ei, atat in Hink, cat si la Edil Imobiliare si Ziki (departamentu de IT). Pe langa toate astea mediu de lucru este de tot rahatu, sedinte peste sedinte, in care ti se cere practic tot mai multa daruire pt companie si fara bani, sa faci tot felul de munci care nu erau prezentate la interviu ( multe chiar neortodoxe sau incalca intimitatea personala si privata a omului) si esti si tratat ca si cum ei ti ar face un bine ca te au angajat,ajundu se la ironizari directe facute chiar si de patron. Sfatul meu este SA NU VA PIERDETI TIMPUL CU aceste 3 firme, daca credeti ca fac doar reclama negativa fara dovezi mergeti la ITM sa vedeti cate plangeri au deja.

CrisB Miercuri, 22 Iulie 2015
Pentru persoanele interesate de firme de recrutare&resurse umane, NU RECOMAND HINK HR. Din punctul meu de vedere nici macar practica sa NU o faceti acolo. O sa va si argumentez de ce cu propria mea experienta. Am fost acceptata dupa cele doua etape ale interviului sa lucrez la HINK HR. Tot procesul de recrutare, tin sa mentionez ca a fost destul de profi, incat sa ma vrajeasca ca sunt seriosi. Asadar, a urmat perioada de proba (training neplatit de o luna...chestiuni pe care le mentioneaza si tu daca vrei accepti sau nu perioada asta neremunerata). Ca sa cazi in capcana e foarte simplu. Va spun cazul meu concret: am acceptat perioada de proba, neplatita desigur(chestie pe care companiile serioase nu o fac), am acceptat si conditiile nesigure si munca pe target (36 de interviuri-200 de lei, 72 400 si linia se tragea la vreo 90 de planificari unde puteai face maxim 1000 de lei). Va spun eu, irealizabil!! De ce?? Pentru ca acolo e un haos si au o gramada de posturi gen :consulant resurse umane, secretara, recrutor, back office, front office, asistent relatii cu publicul si practic nu e nici o diferenta intre pozitiile astea, pentru ca toata lumea face acelasi lucru(primesti o lista de site-uri unde postezi anunturi,pe care tu le redactezi si le modifici, dupa ce le publici, bietii oamanei disperati aplica pe site-uri gen OLX, se face screening de cv(unde toata lumea merge mai departe, pt ca nu conteaza ce studii ai, experienta..nimic , iar apoi partea "draguta" se numeste planificarea oamenilor la interviu si ala e tot jobu...planificare, replanificare...si oamenii vin secretara la HINK, ori la Edil cu care colaboreaza ei...si nu ajungi sa fi secretara ca eu ei grija sa iti spuna ca profilul tau a fost analizat si te redirectioneaza catre un alt job care cica ti se potriveste mai bine). Si toata lumea face asta: posteaza anunturi si te zbati acolo pt cat mai multe cv-uri..ca doar trebuie sa iti atingi target-ul si apoi sa suni lumea si sa o vrajesti, cu hartiuta in fata. Imi pare foarte rau de fetele care termina psihologia si cred ca acolo e un job in care te poti dezvolta ca profesionist..poti sa ai studii liceale, sa fii zidar, femeie de serviciu, pt ca natura muncii e la mintea cocosului, o munca de rutina, super plictisitoare, un mediu stresant si o munca prost platita, clar.. Asta in cazul in care se si plateste. Asta nu pot sa va spun pentru ca eu am suportat doar o saptamana "training-ul"..care e de fapt munca propiu zisa :)) Dupa o saptamana mi-am dat seama cum merg lucrurile acolo si cum se ruleaza oamenii.. Daca o sa observati ei tot au job-uri active si inca de multa vreme. Oare nu au gasit inca oamenii potriviti? Sau oamenii nu raman prea mult... Mie imi pare foarte rau ca nu am consultat acest site si m-am aruncat rau de tot. Deci pentru santatatea voastra mentala, nici nu va ganditi sa aplicati la Hink, chiar daca ei o sa va vrajeasca cu ideea ca duoa trei luni poti ocupa orice pozitie doresti in "companie"...ca o sa ajungeti sa tineti si voi interviuri si gogosi din astea.
flrcj Joi, 13 August 2015

Confirm si eu la randul meu cele spuse aici! Am sa va impartasesc si experienta mea, pe "scurt" ca sa nu "va plictisesc"! Am aplicat la un job in departamentul de marketing la firma Ziki, dupa care am fost sunat de catre o tipa foarte entuziasmata de la Hink, care ma felicita ca am fost selectat si am fost invitat la un interviu in centrul Clujului! Zis si facut; ajung pe strada Iuliu Maniu si intru la adresa mentionata, intru intr-un fel de curte care m-a intors practic in timp, ma simteam ca in anii '90, cu cladirile acelea vechi mizerabil, darapanate si comuniste, in care se tarasc la supravietuire niste nenorocite de firme minuscule! Vad un semn cu HinkHR, asemanator vanzatorilor de mici ("Aici ie mici!") Imi zic: "Ce dracu mai e si cu astia?" Intru intr-un asa-zis sediu, cam cat o alimentara dintre blocuri, ma asez pe scaun iar dupa 10 minute urc intr-o camera improvizata unde se tin interviurile! Incepe interviul si din nou sunt felicitat pt ca am fost ales, in stilul corporatist ma face sa inteleg ca sunt chiar special si apoi cateva chestii despre Ziki! Bun! Peste 2 saptamani sunt sunat din nou si sunt chemat la al 2-lea interviu + un mail cu un video motivational ! Asta ca sa imi creeze impresia ca de acum va incepe adevarata mea cariera ! Ajung la interviul cu numarul 2, mai vin alte 7-8 persoane, toata lumea e fericita, suntem informati ca vom lucra pt Ziki, o companie de software, urmeaza o aplicatie interactiva cu ceilalti candidati iar apoi va veni DOMNUL DIRECTOR si vom participa la cate un interviu cu el! Va dati seama ce onoare pe noi, adica, domnul director!? Am asteptat mai bine de o ora pana au fost intervievati toi candidatii, dupa care intru si eu cu DOMNUL DIRECTOR! Va dati seama ce onoare?! Pfff....asadar, incepe domnul director si imi tine un discurs propagandistico-corporatist de succes: ca ei vor sa creeze valori, vor sa creeze oameni de succes, ca ei vor sa ne invete sa fim oameni buni in companie si care sa ducem compania pe culmile succesului + alte gogosi motivationiste, dupa care imi spune ca o luna NU voi fi platit, voi veni 8h pe zi in perioada de proba si de abea apoi ma vor oferta!! La intrebarea mea: "Contractul intre mine si Ziki va fi pe perioada determinata sau nedeterminata?" Raspuns: "DA! Pana la adanci batraneti!" Pacat pentru domnul director ca nu a gasit un naiv in mine! Eu am mai avut astfel de experiente cu corporatisti din acestia de succes, imbracati la costum, care inspirau o alura de oameni veritabili, oameni de succes si care aveau sediul intr-un apartament nenorocit de la periferie! NU am mai continuat discutia cu Ziki!!!!

INSA, intr-o buna zi sunt sunat din nou de cei de la Hink si sunt chemat la un alt interviu pt un post de relatii clienti la o alta companie de succes! Din plictiseala am zis ca ma voi duce sa vad care e treaba! Astfel din nou am ajuns la ei si alfu ca voi fi agent imobiliar la vestita companie EDIL IMOBILIARE! Dar aflu din nou bullshitull ca voi intra intr-o perioada de training in care nu voi fi platit, si de abea dupa voi avea o oferta concreta ! Imi zic in sinea mea: "Iarasi corporatisti de succes?!!" Le-am spus ca imi este greu sa accept un post neplatit, mai ales nestiind nici salariul la sfarsitul trainingului + in cazul meu avand si experienta in domeniul vanzarilor si relatiilor cu clientii! In fine...am fost sunat si a doua oara si m-au programat la interviu, insa nu m-am prezentat deoarece chiar m-au obosit aceste gogoserii!

Deci, AVETI MARE GRIJA!!! Sunt doar niste corporatisti, cu sediul intr-o camera si care vor sa va creeze iluzia ca veti fi niste oameni de succes daca intrati in colaborare cu ei! Iar aici ma adresez STUDENTILOR si TINERILOR NOU VENITI in Cluj !