Forum despre KONKAV MEDIA ADVERTISING (HipermarketImobiliar, Rezervari Romania)

Marian Luni, 29 Octombrie 2012
Programul este de 4, 6 sau 8 ore. La 4 ore trebuia sa dai cel putin 25 de apeluri de apeluri pe zi si sa convingi cel putin o persoana sa publice anuntul de vanzare la ei pe site si asta pentru ca intr-o luna trebuia sa faci 25 de vanzari,Usor de spus dar greu de facut deoarece oamenii prefera sa dea comision agentiilor,dar macar stiu ca isi vor gasi client. Daca faceai 25 de vanzari aveai o parte fixa de 300 ron+ 30 ron la o vanzare, doar ca nu reuseai sa iei acesti bani pentru ca nu toate comenzile pe care le faceai se si realizau. In plus acolo era un adevarat haos deoarece intr-o incapere erau cel putin 10 agenti call center. Aveam cate un telefon pentru fiecare retea si trebuia sa facem schimb intre noi. In fiecare zi plecau persoane si veneau altele noi. Eu nu am rezistat mai mult de o saptamana.
Madalina Luni, 29 Octombrie 2012
Hai sa povestesc si eu experienta mea foarte fresh (dupa 3 zile de venit la training, trecut "examen" si sunat astazi cateva persoane pentru "incalzire"):
-nu aveau destule scaune, iar alea care erau, erau rupte vai-mama lor
-erau mai multi agenti in aceeasi sala care vorbeau concomitent cu tine, astfel incat te trezeai ca-l pui pe interlocutor sa repete de 3 ori ce-a zis
-telefoanele erau niste Nokia, vechi, pe Orange, Vodafone si Cosmote, iar daca aveai ghinionul ca lista ta de anunturi sa contina mai degraba numere de contact din alta retea decat a telefonului disponibil, atunci trebuia sa astepti dupa altul si sa pierzi timpul. Ma indoiesc ca la 4 ore reuseai targetul de 30 de apelari/zi pe care l-au propus ei
-era un frig de trebuia sa stai imbracat, pentru ca nu existau termopane iar incalzirea se facea la mila bunului RADET
-nu aveam laptopuri, dupa cum ni s-a lasat a intelege, si nici macar destule hartii cu tabele pentru ce trebuia sa-ti notezi tu. Nici macar pixuri care sa mearga!
-nu esti platit cu un salariu fix, ci variabil in functie de numarul de comenzi, ceea ce poate fi cu dus si intors, insa la un program de 4 ore+ (30 de minute pentru pauza) si in conditiile mentionate mai sus, cu greu ai fi atins 25 de comenzi pe luna (una pe zi) si sa pleci cu 1050 de lei acasa
-nu erau niste date verificabile cele pe care le sustineai pentru a argumenta ca siteul asta e numarul 1 (poti sa verifici doar cate proprietati s-au vandut dar nu si ce trafic are; asta nu conteaza pentru toata lumea, dar v-o zic asa, ca un heads up )
-nu am avut parte de niciun interviu propriu-zis, ci doar de-un training, pentru ca e evident de ce duc lipsa de oameni
Astazi a fost programat "examenul", m-am dus, a fost doar o simulare a unui apel la care raspundea cel care ti-a facut trainingu si tu trebuia sa spui papagaliceste scriptul. Daca treceai (si au trecut toti desi erau niste persoane care nu s-ar fi potrivit pe asa ceva), trebuia sa mai ramai cateva ore pentru a exersa sunatul pe clienti adevarati. Eu n-am reusit sa dau decat cateva telefoane (din motivele mentionate mai sus) si m-am decis ca nu merita sa-mi risc timpul cu asa ceva.
Daca puteti lucra in toate conditiile pe care le-am enumerat, mult succes!
florentina Sambata, 3 Noiembrie 2012
Din punctul meu de vedere,este o MARE TEAPA,nu am reusit sa stau mai mult de o saptamana,este un frig cumplit,scaunele nu sunt in firea lor(oricand poti sa cazi fiind lipite cu banda ),despre salarizare s-a spus mai sus,este perfect adevarat!!!La inceput trainer-ul acela gelat :)) iti zice ''o comanda pe zi e de bun simt'',bineinteles ca angajeaza pe toti cei veniti la training,faci 3 comenzi intr-o saptamana dupa care ghiciti!!!se anuleaza x( buuun,dupa ce faci comenzile vine supervisor-''ita'' care constata ca nu stii obiectiile,imparti o pereche de casti amarate cu ea iar daca nu ai zis cum spune ea te inteapa cu unghia,pur si simplu nu mai poti avea un dialog normal cu omul la telefon pt ca pe langa intepaturile care le iei,este o galagie infernala(ca la bursa),intr-un final daca ai tupeu sa le zici in fata nemultumirile esti desemnat frustrat!!!Feriti-va de hipermarketimobiliar,acestia EXPLOATEAZA oamenii!!!!!
Bloo Vineri, 16 Noiembrie 2012
Experienta mea de aprox. 2 saptamani la HipermarketImobiliar:
- am fost sunata de o domnisoara cu glas dulce ca mierea ce ma anunta ca am fost selectata sa particip la un interviu la KonKav Media. Am stabilit o ora si o data pentru "interviu". Dupa ce am inchis am constatat ca o alta domnisoara cu glas dulce ca mierea ma suna sa ma anunte acelasi lucru. Greseala sau disperare?
- la "interviu" m-am trezit intr-o sala fara caldura si lumina si cu foarte multe scaune rupte. Sa nu mai spun ca de fapt acel "interviu" era o intalnire in grup, o recrutare in masa de "carne proaspata" numai buna pentru o astfel de activitate
- training-ul a durat 3 zile, timp in care un trainer spilcuit si dat cu gel, un adevarat Antonio Banderas de Romania, iti spune ca regula de baza este ca: si citez: "Maria este c---a". Iti mai spune ca se castiga bine si daca faci o comanda pe zi ajungi sa iei peste 1000 RON pe luna lucrand 4 ore pe zi. Bineinteles ca vanzarile se fac foarte repede trebuie doar sa ai vointa si sa perseverezi.
- dupa acest training intens ce presupune un efort considerabil din partea ta si anume sa citesti de pe niste foi un "dialog" imaginar si fara noima trebuie sa dai un examen. Aceasta trecere de la "a nu fi" la "a fi" consta intr-o convorbire telefonica cu acel Don Juan de Romania pe care trebuie sa-l convingi sa "cumpere" o colaborare cu hp.ro. Zis si facut!
- in prima zi de munca te simti ca o oaie ratacita printr-o haita de lupi. Ajungi pe mana unui superviser (in cazul meu o dama imbracata cu o pereche de colanti crosetati de bunica) care te va invata cum sa minti oamenii si cum sa le iei banii.
- Cand incepi sa suni constati ca dinozaurii nu au disparut ci s-au transformat in telefoane Nokia, adevarate fosile cu tastaturi umflate si baterii de unica folosinta. Sa nu mai spun ca trebuie sa ai grija pe ce te asezi si ca trebuie sa iti iei pe tine o suba cat mai groasa si o caciula din blana oaie.
- in momentul in care ajungi sa imparti o pereche de casti cu acea dama (care se presupune ca trebuie sa te instruiasca) constati ca nu poate sta locului si incepe sa se bataie pe scaun de parca ar sufla intr-o punga cu bronz.
- cand in cele din urma dupa o saptamana de munca asidua te bucuri ca ai pus prima ta comanda, ajungi a doua zi la "serviciu" si afli ca de fapt a fost anulata si tu nu te alegi cu nimic. Dupa cum spunea si Don Juan: vanzarile se fac foarte repede trebuie doar sa ai vointa si sa perseverezi.
- in tot acest timp minti cu nerusinare oameni care incearca sa vanda o casa/ap/teren pentru a-si plati datoriile . Le spui ca ai clienti (imaginari) care vor sa le cumpere proprietatea, ca vrei sa participi cu ap la targurile imobiliare, dar ca trebuie sa plateasca.
- in afara de faptul ca este foarte frig, ca ti se lipesc benzi maro de pantaloni cand te asezi pe "scaun", lucrezi cu dinozauri si minti oameni, trebuie sa suporti un zgomot infernal cauzat de ceilalti 15 "colegi" care vorbesc la telefon in acelasi timp.
- dupa aproximativ doua saptamani de haos si cu doua comenzi la activ, am decis ca am nevoie de multa odihna si multa liniste
Asadar daca puteti trece peste acesti mici "neajunsuri" veti constata ca ati dat peste o mina de aur.
emi Marti, 15 Ianuarie 2013
Astazi am fost la ei la interviu pt a 2 a oara....daca prima data mi-au spus ca ma suna de la SMART RECRUTARE&TRAINIG acum mi-au spus ca sunt de la KONKAV MEDIA,evident si-au mutat sediul din Crangasi in Pta Sudului.Din pacate sau din fericire nu voi merge mai departe desi salariile sunt exagerat de mari pt un post de operator call center,am ramas extrem de dezamagita legat de desfasurarea interviului pt ca nu am fost intrebati(eram cam 6 pers in interviu) nici macar care este numele nostru ce sa mai zic de experientele anterioare de munca,semn ca ei angajeaza pe oricine si oricand...am lucrat un an de zile in HR si stiu cum trebuie sau ar trebui sa decurga un interviu fie el individual sau colectiv.
ionutz Marti, 22 Ianuarie 2013
Astazi am fost si eu la acel interviu.....un interviu colectiv de 6 persoane cu explicatiile de rigoare pentru "fisa postului" , termenii de angajare dar si salarizarea. ...
ben Marti, 22 Ianuarie 2013
Baieti, am lucrat la ei doua saptamani, am ajuns in sala aia de sus unde te baga dupa o saptamana daca te descurci. Sunt extrem de praf, nu merita sa pierdeti timpul cu ei. ...
ZAKA Miercuri, 23 Ianuarie 2013
Im puteti spune o parere mai elaborata va rog , ca maine as avea un interviu la ei.. multumesc
byby Vineri, 25 Ianuarie 2013
Salut, am fost si eu la un interviu acum 4-5 seri ,m-a sunat un domn foarte "bland" pt a stabili un prim interviu .In regula am stabilit data,ora si locatia.Bun am ajuns ...
ben hur Vineri, 25 Ianuarie 2013
frumos ;))
Andrei Joi, 31 Ianuarie 2013
Am fost la interviu. Cladirea INTEC, distanta mica de mers, de la statia de metrou Piata Sudului. Eram vreo 6-7 persoane, la ora 12:00, iar la 11:00 inaintea noastra a mai fost o ...
Florin.T Luni, 4 Februarie 2013
Sfat pentru viitori candidati la interviu: STATI DEPARTE DE KONKAV MEDIA, ESTE O "COMPANIE" TEPARA. Credeti-ma ca am fost la interviu la ei de vreo 3 ori. prima data am ...
oana Luni, 4 Februarie 2013
multumim mult de informatii, o sa-mi anulez interviul de maine!
denisa Miercuri, 6 Februarie 2013
pe mine ma suna de 1 an aproape, sub diferite denumiri. sunt extrem de insistenti, au cel putin 3 numere de telefon si 3 denumiri de firma, 2 stiu doar eu. incerc sa ii evit cat ...
denisa Miercuri, 6 Februarie 2013
se mai numesc si New Media...daca mai intalniti slogaul: ''Daca voi nu aveti solutii, noi avem!!!!!!'' ei sunt.feriti-va!
ileana Miercuri, 6 Februarie 2013
Nu merita timpul pierdut. Promit contract, daca vad ca te descurci in primele zile iti fura comenzile si dupa aia spun ca se face contractul la prima comanda. De unde prima ...
stefxd Luni, 18 Februarie 2013
cica am si eu interviu maine dar nu stiu daca sa ma duc sau nu..
moni Miercuri, 20 Februarie 2013
si eu am maine dar la ce am citit sg cu ajung
costel Miercuri, 20 Februarie 2013
Teapa Hiperarketimobiliar.ro atat pentru clienti cat si pentru angajati. Le doresc un faliment dulce! Acum e si vina anajatilor ca se umilesc atat cat si vina proprietarilor care ...
Filip Miercuri, 20 Februarie 2013
Eu sunt curios daca vreunul dintre voi, care blamati compania asta, si-a gasit un job stabil? Daca vreunul dintre voi a avut un job stabil in viata asta? Ma refer la un job unde ...