Forum despre KONKAV MEDIA ADVERTISING (HipermarketImobiliar, Rezervari Romania)

visiniu Joi, 21 Februarie 2013
deci mai bn nu la astia....
ramy Miercuri, 27 Februarie 2013
si eu am maine intreviu dar cu siguranta nu cred ca o sa ma duc ....
dan Luni, 11 Martie 2013
am si eu maine un interviu. nu stiu daca sa ma duc sau nu
moni Luni, 18 Martie 2013
@ filip : "au evoluat si s-au dezvoltat din toate punctele de vedere"? esti penibil.....astia nu sunt in stare nici macar sa puna o clanta la usa de la sala in care se tin interviuri,scaunele erau toate rupte.....nu cred sa fi vazut vreuna in stare bunicica......tu spui ca au evoluat?din ce punct de vedere ?ca si-au mutat sediul dintro vila intro cladire din pta sudului si nu sunt in stare sa ofere niste conditii de munca acceptabile?.....ala nu e call center....clar.
uzzy87 Marti, 19 Martie 2013
Frate am fost azi am vazut dar sincer sunt penibili .. este un tip care "incearca sa te introduca in domeniu"(nu spun tepar ).Doresc sa descriu foarte clar drumul pana la aceasta firma mica &mare nu stiu voi trageti concluzia.
Firma se afla pe sos.oltenitei nr 105A intr-o cladire construita in anul 1973 INTEC se numeste ,iintri in curte totul ti se pare "ok" am intrat in "sediu " dezastru la parter (cred ca chiria este destul de mare) ajung la lift dau sa ajung la et 10 hopa in fata receptia...Ma prezint la o doamna in jurul a 34 37 de ani ma invita intr-o sala de asteptare ... acolo vad 2 tipi destul de ok si incerc sa vb cu ei ...prima mea intrebare "Ati venit pentru interviu" Ei : da... In fine dupa 10 min vine o domnisoara care ne baga intr-o alta incapere ..ne asezam la masa vedem cateva foi atuncate 2 carti (ceva despre vanzare).. stam noi ce stam vb intre noi ce si cum..langa noi un trepied cu foi scrise ...in fine trec peste vine un tip si incepem sa facem cunostinta.. una alta descrierea "locului de munca" ne explica ...noi cel 3 viteji incepem sa punem intrebari serioase... Domnul spune ca sigur o sa avem clienti... ca au o baza de date foarte mare din toata tara......... CONCLUZIA ESTE: Daca el iti oferea salariu fix +comision era ceva dar nu sa stai cu morcovul in ... ca daca nu pacalesti omul nu iti iei mancarea... Nu se merita .Nu ai cum sa faci cel putin 27 de clienti ..sunt sanse mici dar la cati prosti sunt care cred poti... dar nu iti garanteaza nimeni nimic .Daca ai timp sa iti pierzi la aceasta firma se merita daca nu nu...sfatul meu este sa nu aveti treaba cu ei... daca ei nu sunt in stare sa puna o clanta si sa aibe o comunicare mai buna cu clienti...frate..credetima ca sunt praf
Profesorul Joi, 21 Martie 2013
uzzy67 sa inteleg ca ai fost deja la un interviu si doar asta ai retinut ?adresa,etaj ,varste si etaje?Imi dau seama domnule student ca erai doar in trecere.Salariu fix nu este un drept in Romania ci o sansa de a dovedi ca esti capabil de ceva.Nu vreau sa te jignesc ,dar pentru un post in vanzari asa cum cred ca stii trebuie sa vinzi ca sa-ti castigi painea.Pentru un post de FRIZER trebuie sa tunzi vreo cateva capete ca sa te duci acasa cu ceva bani .
DAR NU AVEM PRETENTII DE LA DVS ...deoarece limba romana va este straina .
p.s corect gramatical este ...CREDETI-MA...VITEAZULE
Andreianu Joi, 21 Martie 2013
Am fost si eu la ei o perioada de 3 luni si ce pot sa spun e ca au ceva probleme, dar au si bile albe din partea mea.Mai exact cu detalii de tipul scaune intr-o stare mai putin buna aveti dreptate (imediat dupa ce m-au angajat au adus si scaune noi care a 2-a zi aveau floricele desenate cu pixul, mai depinde si de cine sta pe ele) nici la capitolul telefoane nu va pot contrazice in schimb vreau sa mentionez ca am castigat un salariu de bun simt in acele 3 luni cu mult efort (am castigat si un concurs) perioada activitatii octombrie-ianuarie, dar nici aici nu le multumesc lor pentru caci efortul a fost al meu,trainingul ok si tipic pentru vanzari cred eu,iar sefii de call incearca sa te si invete daca vrei sa asculti chiar daca uneori ridica tonul.Multumirea e ca dupa experienta cu KONKAV fiind primul meu job am reusit sa obtin un job mai bun si stiu sa ma descurc cu negocierile telefonice pentru mine au reprezentat un plus la capitolul acesta.Ca sa intelegeti acum am un job pe Shipping & Receiving la o multinationala ce colaboreaza cu HP, nu e cine stie ce, dar pentru mine e o realizare,nu mi-am dorit sa stau mult timp intr-un call-center.Eu cred ca pentru formare e ok daca iti dai un pic silinta.Concluziile le trageti voi.
PS:Nu am fost atent la gelul trainerului, in opinia mea freza lui nu are legatura cu jobul.
vinDiesel Joi, 21 Martie 2013
Am fost marti la interviu si ,,TOTUL A PARUT OK'' ,o cladire superba de 12 etaje daca nu ma insel ,care la primul cutremur de 6 grade s-ar putea sa pice precum WTC.L-a intrare m-au intampinat 2 paznicii (portari) prietenosi a caror varsta adunata are multe 0-uri.Cu toate acestea trec si de acest hop si descopar o intrare sinistra mai ceva ca in decorul unui film de groaza ,imi fac curaj si totusi intru ... fara sa-mi dau seama incep sa tremur ,ma gandesc ca poate este de la emotii ,totusi constat cu stupoare ca temperatura scade la intrarea in cladire cu 6 7 grade fata de temperatura de afara.Cum toate acestea nu ar fi de ajuns ajung in fata liftului ,descopar ca sunt 2 ,unul in paragina ,cu lanturi si lacate pe el ,iar celalalt ,putin asemanator ,doar ca mult mai neincapator si inca functional (pe alocuri).Ajuns in sfarsit la etajul 10 ma gandesc ca problemele mele au luat sfarsit ,gresit ,abea aveau sa inceapa.Sunt intampinat de o domnisoara care ma invita intr-o camera de asteptare ,urmez indicatiile tinerei si intru in camera ,odata intrat aud un glas care oferea niste informatii ... da v-ati dat seama exact ,despre asta vorbesc ,in camera alaturata se tineau interviurile.Ajuns mai devreme decat trebuie prind o mare parte din interviul care s-a tinut inainte si incerc sa captez cat mai multe informatii ... ceea ce am facut a fost fara niciun folos ,asta pentru ca acelasi interviu se tine in aceasta firma de peste 1 an si jumatate din cate am inteles ... in fine trecand peste acest detaliu ,,se apropie sfarsitul'' ,iar eu impreuna cu alte 3 persoane care am participat in grup la interviu ,punem ,,intrebarea de aur'' ,cea pe care fiecare om interesat sa lucreze undeva ,este indreptatit sa o puna ... ''CARE ESTE SALARIUL DE BAZA'' ? Primim un raspuns SOCANT ,pentru mine asa a fost ,NU EXISTA ASA CEVA.Mult succes tuturor celor care se risca sa lucreze incepand de la magnifica suma de 0 ROn.
Mihai Vineri, 22 Martie 2013
@vinDiesel de ce spui ca e un salariu de 0 ron? Esti platit in functie de vanzari. Pt ca vii si dai telefoane, ar trebui sa primesti sa zicem 8 milioane? Chiar daca nu faci nicio vanzare macar? E ca si cum ai veni, ai sta pe un scaun si ai primi 8 milioane pt ca stai... Asa e in vanzari, daca vrei sa fii contabil, esti platit in functie de performanta...
Eu am fost la ei la interviu, am fost angajat, am lucrat part-time, am trecut la full-time si a fost ok. Am lucrat aproape 1 an, dupa care am plecat cu bursa in Anglia. A fost o experienta foarte buna unde am invatat foarte multe lucruri legate de vanzari, comunicare, marketing, etc. Din cate observ pe acest forum sunt numai postari legate de persoane care doar au fost la interviu, sau care au incercat sa lucreze maxim 1 saptamana... Cum poti trage niste concluzii dupa un simplu interviu/training, sau dupa 1 saptamana lucrata? Eu din cate stiu inca sunt acolo colegi care lucrau si in perioada in care lucram si eu... Si nu sunt putini... Toti oamenii aia inseamna ca sunt nebuni si voi sunteti cei mai buni.
Eu cred ca ar trebui sa va revizuiti si voi atitudinea, pt ca nu spun ca acolo curge lapte si miere, dar e departe de imaginatia voastra bazata pe niste pareri fara niciun fel de baza. Mult succes!
vinDiesel Vineri, 22 Martie 2013
Asa o fi in vanzari acolo in ,,COMPANIA'' aceea unde tu spui ca ai lucrat ... si eu am lucrat si lucrez in vanzari dar am si un salariu de baza si unul foarte bun ... nu ma laud ca sunt un om foarte bun in vanzari dar o fac procentele pentru mine ... si app de colegii tai despre care spui ca inca sunt acolo ,ai vreo certitudine ca inca mai sunt aclo sau doar banuiesti pentru ca pe toate forumurile pe care am aruncat cate o privire nu prea am vazut cuvinte de lauda la adresa acestei companii ,pt ca: 1. toata lumea precizeaza faptul ca toti cei de acolo nu au mai mult de 1 2 3 luni in firma ,cu exceptia catorva persoane
2. in anuntul postat se precizeaza ca exista salariu fix
3. in anunt se precizeaza functia ag vanzari ... asta asa ca o paranteza pt cunostinta ta generala ag vanzari nu inseamna sa lucrezi in call center.
Si cu asta cred ca am incheiat orice nelamurire a ta ,cu referinta la nemultumirea mea in functie de salariu si modul de lucru de acolo.
Mihai Vineri, 22 Martie 2013
Colegii despre care vorbeam stiu ca lucreaza inca acolo, pentru ca tin legatura cu ei. Si nu sunt putini, sunt peste 15... Asta una la mana, doi, pe celelalte forumuri ca si aici sunt postate pareri ale oamenilor care au fost la interviuri si cei care au lucrat foarte putin. Trei la mana, pe aceleasi forumuri exista si pareri pro, dar si contra (m-am uitat dupa ce am citit ce ai scris). Patru la mana, anunturile pe site-urile de joburi sunt Agent Vanzari prin Telefon, sau Operator Call Center. Cinci la mana, chiar daca jobul era de agent vanzari, se poate referi si la call center. Sase la mana, daca vorbesc procentele pentru tine si esti atat de bun, cum se face ca nu ai job? Sapte la mana, sunt curios daca stateai intr-o functie de vanzari cu un salariu fix, fara sa iti faci targetul, desi mi-e greu sa cred? Opt la mana, nu vad care e de fapt problema? Nu te obliga nimeni sa te duci daca nu iti convin conditiile si esti liber sa alegi orice altceva, dar de aici pana la a denigra gratuit, fara a avea o baza concreta, este cale lunga.
@vinDiesel
Just for fun: Codul din Clasificarea Ocupatiilor din Romania (C.O.R.): - fara cod
Definitie: Agentii de vanzari, se ocupa cu vanzarea de marfuri, materiale si instalatii tehnice in contul producatorilor.
DESCRIEREA OCUPATIEI. CONTINUTUL MUNCII

In cadrul firmelor si agentiilor economice cu capital de stat sau privat se ocupa de identificarea cerintelor concrete privind necesarul de produse pe piata si adaptarea comercializarii lor la cerintele pietii.

In functie de obiectivele si de strategia firmei (companiei) si pe baza informatiilor din serviciile de marketing elaboreaza propuneri pentru politica de preturi si stabileste canale de distributie a produselor. Mentine o legatura permanenta cu serviciile de aprovizionare si desfacere ale companiei pentru satisfacerea operativa a cererii de produse pe piata si evaluarea stocurilor. Desfasoara prin mass-media actiuni promotionale pentru comercializarea de produse, servicii si activitati specifice firmei si participa la expozitii si targuri interne si internationale. Identifica potentiali cumparatori, culege informatii despre acestia (Registrul Comertului sau diferite banci) si pregateste documentatia de ofertare a produselor (cataloage, pliante, fise, lista de preturi). Incheie, conform legislatiei in vigoare, contracte de vanzare - cumparare si urmareste realizarea lor in conditiile si termenele stabilite intre parteneri. Rezolva anumite reclamatii care apar in derularea contractelor, in legatura cu respectarea termenelor de garantie pentru diferite produse.

UNELTE/INSTRUMENTE DE LUCRU

Utilizeaza computerul si programe informatice pentru procesare de texte, realizarea de table si stiutatii statistice (Microsoft, Word, Word Perfect, Excel, Quatro). Ca aparatura de birou: telefon, fax, copiator.

ATRIBUTII sI RESPONSABILITATI

Elaborarea propunerilor pentru politica de preturi si reteaua de distribuire a produselor;
Comunicare operativa cu conducerea companiei si compartimentele implicate in comercializarea produselor;
Organizarea si desfasurarea actiunilor promotionale pentru produsele comercializate de firma (agent economic);
Rezolvarea reclamatiilor;
Organizarea si planificarea activitatilor legate de incheierea si derularea contractelor.
GEORGE Vineri, 22 Martie 2013
vinDiesel esti baut frate.De fapt trebuia sa ma uit la nikname.Unde dracu ai vazut tu functia de agent vanzari?Eu lucrez de 8 luni aici .vREAU SA fiu obiectiv pentru ca logic nu e firma lui tata.Dar ma ia rasul ca vad niste comentarii de la turmentati sau analfabeti.Scrie mare in anunt ...AGENT VANZARI PRIN TELEFON.Este o mica diferenta ,looserule.
Pentru tine si nu numai ...salariul este compus dintr-o parte fixa sau finantare si aceasta este in functie de grila pe care esti.Daca doresti iti dau si nr meu de telefon si iti scanez si ultimul fluturas de salariu la 4 ore.(890 ron).
P.S daca ai un salariu de baza si inca unul f bun ...CE DRACU CAUTI PE LA ALTE FIRME ?
civix Vineri, 22 Martie 2013
Salut. eu lucrez aici din 2009... este adevarat ca au fost si probleme, a fost si greu, etc. mai este foarte adevarat ca multi au venit la fel cum au si plecat,, pentru ca nu toti pot face acest job de vanzari prin tel, dar cei mai multi pt ca sunt neseriosi. vin ca sa aibe de unde sa se intoarca acasa, sau doar ca sa socializeze, nu sa si munceacsa. mie nu mi s-a intamplat sa iau 0 lei, asa cum s-a vehiculat mai sus, sau sa fiu nemultumita la bani. e adevarat ca se fac si concursuri si se dau premii in bani, excursii, iesiri la film sau la terasa. nu e luxul de pe lume si nu e usor insa eu m-am adaptat treptat, mi-a placut si am evoluat, nu am ramas operator. depinde ce iti doresti si ce vrei. asta in cazul in care va intereseaza opinia unui insider..
adrian Vineri, 22 Martie 2013
GEORGE esti rautacios.Are si omul o parere ca bause o bere si trasese o bilutza.Eu il inteleg ,ca nu are un covrig in burta si asta doare ...
vinDiesel Vineri, 22 Martie 2013
Da saracul ,,vinDiesel'' nu are covrigi in burta ,aici ai dreptate pentru ca nu mananca covrigi precum furnicarii ca voi ... si tot asa de sarac e ca se plimba zilnic cu un E Class.Sarac rau omul ! Imi pare chiar rau de el ...
@vinDiesel Vineri, 22 Martie 2013
esti jalnic.
adrian Sambata, 23 Martie 2013
Mai esti prost sau nebun ?))).Ti-a luat mamicutza ta E Class de jucarie si te plimbi pe IULIU MANIU .NEBUNATIC MIC.Cum naiba mai coitza sa minti asa ,cand tu esti un analfabet care se plimba pe la interviuri ?Vino baiatule sa iti dau ceva de munca la un videochat .Vrei adresa?
IMI CER scuze pentru limbaj ...dar m-am distrat copios cu ce gasesc pe aici .
P.S OBSERV CA MULTI VA DUCETI LA INTERVIURI DAR NU VA ANGAJEAZA NIMENI .OARE DE CE ?Poate sunteti prea calificati ?...)))))
Iuliana Luni, 25 Martie 2013
M-au sunat si pe mine de 2 ori: o data sub denumirea "new media" si a doua oara se numea "konkav media". Cladirea este o darapanatura din 1900 toamna. Am urcat la etajul 10 si acolo ce sa vad o usa fara clanta pe care abia puteai s-o deschizi, frig de faceai turturi , niste scaune rupte vai de steaua lor si 5-6 persoane toti la gramada la interviu.A aparut un nene pe nume I. care timp de 30 minute a aberat tot ce ii taia capul, nu ne-a intrebat cum ne numim, ceva despre experienta noastra nimic. Dupa toate aberatile lui erau toti selectati pentru training. Nu m-am dus mai departe dar banuiesc ca tot ce au spus cei mai de sus este in totalitate adevarat. Sfatul meu este sa va feriti de ei pentru ca nu faceti decat sa pierdeti timpul pana acolo degeaba.
moni Marti, 26 Martie 2013
pt cei ce spuneti ca lucrati acolo: de ce nu spuneti nimic de conditiile de munca?.....sediul este jalnic si va laudati cu salarii mari:)))) se pare ca firma are bani de salarii dar nu si pt a-si imbunatatii imaginea......