Forum despre KONKAV MEDIA ADVERTISING (HipermarketImobiliar, Rezervari Romania)

mihai fost angajat. Luni, 22 Iulie 2013
Tot ce sa scris aici, in proportie de 99 la sunt asa este. Timpul petrecut de mine a fost in jur de o luna si ceva. Drept rasplata nu am mai primit nicun banu prin faptul k nu s-au realizat toate intalnirile si ca am vrut sa plec dupa 22 de intalniri stabilite si de venit la program si de suportat.
NU RECOMAND IN NICIUN FEL, AMATORII
Rocky Miercuri, 24 Iulie 2013
Sunt foarte curios sa stiu daca clientii dupa ce au platit au si reusit sa si vanda sau au ramas cu promisiunile si banii luati ? Aseara stand de vorba cu un prieten ce are de vanzare ceva terenuri imi spune ca a fost sunat de cei de la Hipermarketimobiliar, si ca acestia i-au spus ca au clienti interesati pt. terenurile sale, dar surpriza, acestia pot oferi cu 15-20 euro/mp mai mult decat a cerut prietenul meu pe mp, dar bineinteles contra unui pachet de 400 ron. Adica omul asta sta de ceva luni cu anunturi prin toate ziarele si nu reuseste sa vanda, abia daca suna cineva sa intrebe de teren, apoi dintr-o data suna cineva si te abureste ca ai putea vinde cu 15-20 euro/mp mai mult decat ai cerut, cu conditia sa platesti mai intai 400 ron apoi trmit ei anuntul tau la o lista foarte mare de clienti care te vor suna, mie unul imi suna a teapa romaneasca. Eu inteleg sa sunt foarte multi naivi, dar chiar asa sa incerce sa te prosteasca, nu pot sa cred ca le merge. Astept sa ma lamuriti. Va multumesc.
Client tepuit Luni, 29 Iulie 2013
Exact cu acceasi propunere au venit si la mine prin luna mai, binentele ca mau prostit sa platesc acea suma de 400 de ron si nu am primit un telefon.
Au in jur 5 600 de vizitatori si 33 de likeuri pe fbk, dar lucrurile astea le-am vazut doar dupa ce am reusit performanta sa le dau banii. m-au luat foarte repede si nu am reusit sa verific.
cu siguranta sunt alte firme care isi fac treaba nu atsfel de tepari
interviu Miercuri, 7 August 2013
Am fost si eu la acest interviu, chiar daca am citi acest forum. Am vrut sa cred k cei care scriu pe acest zis forum, sunt niste frustrati....si sa vedeti, chiar nu este asa, exact ce se spune pe acest forum, exact asa si este...e tare "cladirea de birou" cum o denumesc ei:))) mai are putin si cade, un miros pe scari de iti vine sa borasti. In locatie o abrambureala totala, am avut interviu cu unul mai gras asa de vorbea foarte repede, putin cam analfabet, nu facea decat sa vb descpre sute de milioane, zici k ma angajam cel putin la apple. Evident ca nu am fost nicio zi, i-am spus clar k acesta nu este un mediu unde se poate lucra, eventual mi-a spus sa vin cu telefonul meu k imi incarca ei cartele=))) tare
xerox Joi, 8 August 2013
niste copiatori la xerox, copie tot dupa magazinul de case si grand imobiliar, ei sunt lideri pe piata
Cineva Joi, 8 August 2013
Cei care au Grand Imobiliar au lucrat la Hipermarket. Au plecat de acolo si au infiintat si ei Grand. Toata lumea care lucreaza la Grand Imobiliar stie asta. Mi se pare tare ca adminii acestui site permit astfel de informatii eronate si pline de minciuni, dar ma rog.
Alex Marti, 20 August 2013
Nu ii intereseaza decat de interesul lor, pur si simplu isi bat joc de anagajati si de clienti lor.
Pur si simplu lucrezi gratis si cat esti acolo sunt numai cu gura pe tine, te maltrateaza.nu va bateti capul degeava ca sa va doara.
MADALINA Marti, 27 August 2013
Tot ce este scris aici este purul adevar !!! Eu am lucrat 2 luni dezastru bani nu sunt dati la timp si daka ai mai mult de 600 ron tii da in 2 transe si fac peste 5000 euro pe saptamana !!! Si si-au mutat sediu din nou;)))
un client pierdut de konkav Sambata, 7 Septembrie 2013
ATENTIE POTENTIALI CLIENTI ! Scriu asta pentru potentialii clienti: sunt proprietara unei pensiuni. am primit un e-mail dragut de la ei cum ca un numar de persoane sunt interesate de vacante in zona X si ei imi vor face promovare directa la targuri de turism si pe site in schimbul unei sume. Norocul meu ca m-am interesat inainte sa accept.Pe pagina lor de fb au mai putine likeuri decat am eu si mai putini fani decat am eu pe pagina pensiunii, Ciudat, la ce pretind ei despre compania lor in e-mail... Nu exista date sa-mi confirme ca ei au o baza de date de 60.000 persoane cum sustin. Ca sa ma promoveze in targuri imi cer fluturasi, carti de vizita pe care eu le platesc si nu am o garantie ca asta se intampla sau cum se intampla (promovarea). Ca sa ma promoveze pe site-ul lor... nu e bine optimizat, Site-ul nu apare in primele pozitii dupa o cautare a cazarilor in zona X pe google, nici macar in primele pagini. Tot ceea ce pretind despre ei nu poate fi sustinut, nu are nici o baza reala. CONCLUZIE: inainte sa dati un ban, verificati cu rigurozitate cui ii dati, pentru ce ii dati si apoi ganditi bine inainte daca merita... in cazul meu nu a meritat si dupa tot ce am citit si aici acum stiu ca am facut bine.
un client pierdut de konkav Sambata, 7 Septembrie 2013
A! Am uitat sa mentionez, la o cautare pe google a companiei konkav media advertising, am descoperit "cu stupoare" (mica ironie) ca sunt in pragul falimentului, asa cum reiese de pe site-ul listafirme.ro unde se afiseaza partial bilantele pe ultimii ani si dansii sunt "putin" pe minus. deci multe motive sa nu lucrez cu ei si nici unul sa lucrez in fara de ce spun ei despre ei. lauda multa, fapte putine
Fizica cuantica Miercuri, 18 Septembrie 2013
In primul rand as vrea sa imi cer scuze pentru dimensiunea mare a mesajului si pentru eventualele greseli de ortografie.
Deci sunt cateva chestii pe care le as vrea lamurite de catre un reprezentant al acestei firme.
1.Ei se recomanda ca cea mai mare firme de vanzari/inchirieri imobile din tara.
Serios?De ce se minte asa?Eventual HBC(coca-cola)poate sa declare ca ei vand cel mai mult si se poate verifica.
2.Cum se face ca un om care sustine interviuri,training,contact telefonic al potentialilor angajatiilor si a personelor selectate pentru interviul final sa nu stie ABSOLUT NIMIC despre contractul propiu-zis.
3.Explicati mi si mie cum se face ca te cheama la munca si te pune sa dai telefoane FARA CONTRACT?Asta nu se cheama munca la negru?
4.In momentul in care te cheama la interviu,training si munca...timp de 2 saptamani NIMENI NU MI A CERUT NICIUN FEL DE ACT DE IDENTITATE!!!!!
5.Intr-o camera sunt circa 10 persoane care vorbesc intruna la unison si trebuie sa ii ceri omului pe care l ai sunat sa ii ceri bani sa repete de 2-3 ori ceea ce a spus.
Astea sunt fapte reale si pentru cei care o sa intrebe de ce am plecat e simplu...lipsa contractului.
Partea cea mai proasta din tot acest amestec este ca proiectele lor daca ar fi fost structurate corect si legal ar putea aduce unei companii profiituri seriose peste ceva timp.
Dar din pacate nu este cazul.Imi pare rau ca mi am pierdut timpul degeaba asta e tot.
Sincer astept un raspuns din partea unei persoane de acolo.
Ovidiu Joi, 19 Septembrie 2013
Daca ceea ce ai scris este adevarat atunci da,asta este munca la negru.
vartan Joi, 14 Noiembrie 2013
Eu am pierdut timpul cam 3 saptamani la ei ,era pe la inceputul lunii iunie. Tin minte ca imi pusesem CV-ul pe e jobs si in secunda urmatoare ma si sunasera. Citisem blogull negru al lui Gaudeamus cat si parerile de pe site-ul acesta dar ptr ca aveam nevoie de ceva banuti si nu aveam experienta in munca am zis sa incerc.totusi ca poate am ceva de invatat. Am reusit sa pun prima comanda din primul apel..dar a fost norocul incepatorului..ptr ca in perioada urmatoare cam greu cu convinsul bietilor proprietari... dupa 3 saptamani mi se face vant pe motiv ca nu sunt destul de eficient, va dati seama orgoliu ranit..sa fi dat afara de niste amatori (ma rog,nu aveam contract ),..adica, pe bune..!! Oricum, eu aveam de gand sa fac primul pas si as fi plecat in perioada urmatoare ca era pierdere de timp iar ''salariul'' era sub termenul modic , dar mi-au luat-o inainte .Slava domnului,mi-am gasit un job pe masura si is platit mai bine decat sunt platite fufele de acolo ,care se cred sefe, la un loc .
Trebuie sa fi foarte parsiv ca sa reusesti intr-un astfel de mediu. Eh,dar am invatat sa am mai mult tupeu in apeluri, sa fiu mai convingator ,lol..si culmea mi-au dat banuti ptr perioada cat am stat acolo .
Candidatul ideal: Iti face placere sa duci oamenii cu zaharelul, esti indeajuns de naiv incat sa te lasi dus de catre noi cu zaharelul, nu stai in banii care ii primesti aici si ai o gramada de timp liber si nu sti cum sa ti-l fructifici, atunci vino in echipa noastra de amatori si impreuna putem scoate compania din anonimat.
...in fine, ar fi multe de zis,despre locul de munca,mediul de munca,angajatis.a.m.,d ,dar nu imi bat capu' cu asa ceva!
Pe scurt: EVITATI fie ca vreti sa lucrati acolo fie ca sunteti clienti.
Alex Duminica, 1 Decembrie 2013
Asta era in 2010. De asemenea am scris si un articol pe blog despre teparii astia.

Cine doreste sa se angajeze la Hipermarketimobiliar pe postul de operator call center trebuie sa stie urmatoarele: Este un ”call center” care de fapt nu este call center pentru ca tot ce au ei acolo sunt niste telefoane mobile , de pe care se suna anunturile gratuite imobiliare. Trebuie sa prezinti oferta lor de anunturi cu plata de pe hipermarketimobiliar.ro si trebuie vandute pachetele acestui site . Ei se recomanda a fi pe primul loc pe piata cand de fapt sunt doar niste amatori care incearca sa scoata profit maxim pe cheltuieli minime. Conditiile de angajare acolo sunt:

-te poti angaja la 4/6/8 ore pentru fiecare orar se munceste inca 1 ora in plus ca asa e politica lor -ai 2 pauze de 15 min. toata ziua -ti se face un ”training” de 3 zile tinut intr-un mod amatorial.

-se suna de pe telefoane mobile pe baza de cartele SIM (cate un telefon pentru fiecare retea , telefoane ce sunt invartite printre agenti.) -nu ai salariu fix de baza, se lucreaza doar pe comision.

-contractul este pe baza de mandatar.

-ti se stabileste un target in functie de orarul pe care lucrezi, pe care esti obligat sa il atingi, daca nu atingi targetul minim, celelalte comenzi facute de tine nu ti se platesc.

-au dreptul conform unei clauze din contract, ca daca mandatarul nu-si indeplineste targetul ei au dreptul de a modifica acel contract dupa cum doresc.

-din majoritatea comenzilor pe care le faci, putine de fapt se realizeaza, ceea ce face ca targetul sa fie imposibil de facut.

-ai un target minim de contactat persoane, si reprezinta clauza contractuala.

-sunt atat de dubiosi incat cel mai vechi angajat acolo are 2-3 luni de zile. In rest sunt cei din management care stau toata ziua de pomana in timp ce tu iti rupi gura vorbind la telefon.

-la un moment participi la un training si daca pleci mai repede de 3 luni de zile trebuie sa platesti conform contractului 900 de lei. Cam acestea sunt conditiile de munca de la hipermarketimobiliar.

Cine vrea sa se riste, n-are decat.
Alexandru Duminica, 1 Decembrie 2013
Daca dati search pe net la "Gaudemaus" Teapa Hipermarket Imobiliar, o sa vedeti acolo detaliat inca din 2010 ce fel de tepari sunt acesti angajatori care inca ma mir ca mai sunt pe piata. La fel ca si aici si acolo au incercat din puteri sa riposteze prin argumente aberante, dar singura problema cu adevarul este ca oricat incerci sa-l ascunzi, va fi mereu acolo.
MARIA Joi, 19 Decembrie 2013

Nu merita timp pierdut si nervi. Va spun din proprie experienta dupa ceva timp petrecut pe la ei.. Marea Teapa Hipermarketimobiliar...cam asa ar trebui numit site-ul lor de kkt.
Nu dau salariile NICIODATA la timp sau NU LE MAI DAU DELOC,depinde cum ai norocul de ati recupera banii. Sunt oameni care si acum au bani de luat si carora le propune in schimbul lor cate-un apartat foto,un birou,un scaun..depinde ce mai au in firma aia. Singurul lor scop in viata e sa-si bata joc de oameni fiind interesati doar sa le aduca lor bani.

Sfatul meu sincer este NU SE MERITA!!!

Anonim Vineri, 10 Ianuarie 2014
Nu va duceti fratilor,totul e o tampenie,o sa fiti chemati de vreo 3 (prima data itnerviu,apoi un test stupid,iar apoi de incalzire vb cu cnv din firma)k intr-un final sa te duca in mult asteptata sala de call-center.Unde nu sunt suficeinte pc-uri,nu exista casti,trebuie sa iti astepti randu la tel intr-o galagie nebuna.Faza cum ca e de bun simt sa faci atat.....mi sa spus si mie...de fapt e imposibil pt k potentiali clienti m-ai verifica si ei cu cine stau de vb...anul trecut am incercat si eu la ei..dar regret acum...printre alte proiecte..mai au ..vreaumedic.ro....anul trecut acest proiect avea 60 contracte incheiate iar acum dupa multe luni au 64 in conditia in care ti se spune ca in prima luna(care e de proba) daca faci sub 5(ei avand 4 in cateva luni) numai continui cu ei,apoi daca treci de aceasta luna de proba,salariul este de 800 ron iar targetul de 15 contracte pe luna fratilor iar asa ai ajunge la 1500ron.Deci ei in cateva luni au strans mai putine contracte pe acest proiect decat au pretentia sa strangi TU in luna de proba....asa ca despre ce vorbim aici!!!!
Anonim Sambata, 11 Ianuarie 2014
si apropo cand am fost la ei se numeau Sunrise ceva de genu asta,isi tot schimba numele.Minteai oamenii in prostie,de exemplu daca te intrebau de unde ai numarul de telefon trebuia sa le spui o intreaga poveste care era falsa bineinteles,cum ca au 60.000 clienti in tara iar la ei in localitate(de oriunde era cabinetul) au 1000-1500 clienti iar cativa dintre acestia au recomandat cabinetul cand de fapt noi luam numerele de telefon dupa un site de profil medical.Deci totul e o mare minciuna astfel incat sa pacaleasca cat mai multi oameni.Astept sa fiu contrazis de cineva daca are tupeu,oricum toti cei care au spus ca nu sunt adevarate cele mentionate in 5 pagini sunt angajati pusi de ei(cred ca vreo 5 la numar, au rezistat cine stie cum acolo) sa incerce sa spele imaginea,insa sunt doar niste amatori tepari.
maria Luni, 3 Februarie 2014
Domnilor, doamnelor, domnisoarelor : Sunteti jalnici, va certati precum tatele in targ. Mai bine se facea un sistem de vot, pro si contra teapa hipermarketimobiliar.ro
1 Ca site sunt invechiti - design din 2000.
2 Ca trafic - 1.000 si ceva pe zi pentru un site de imobilaire este foarte putin.
3 E vina voastra, studenti, someri si alte categorii care va duceti sa mintiti lumea ca o sa vanda, doar ca la final sa primiti cativa lei, iar firma sa incaseze 200-400lei pentru cateva fotografii.
4 E vina voastra clientilor ca acceptati sa platiti sute de lei pentru un anunt, aveti imobiliare.ro - care este arhicunoscut - 40.000 vizitaori / zi si paltiti doar 30 EURO pana la vanzare
5 HIPERMARKETIMOBILIAR ESTE TEAPA atat pentru angajati, cat si pentru voi - clientilor care platiti sute de lei pentru nimic - vanzari zero.
6 Cei care se duc sa se angajeze la ei isi merita soarta.
7 Banii se muncesc, spor la bani.