Forum despre HolloSoft

Daniel Vineri, 11 Aprilie 2014
Am lucrat la firma asta o perioada de 4 luni. pot sa spun ca am invatat foarte multe despre net, siteuri si in primul rand despre vanzari si marketing. Am plecat din cauza banilor, pentru ca majoritatea veniturilor se realizeaza pe comision si salariul de baza este mic.
am avut si colegi care aveau clienti dar eu sunt din provincie si nu puteam sa ma intretin si nici nu am avut experienta in domeniu.
e o firma in care poti sa castigi bine daca ai experienta, daca nu ai, e greu la inceput...
am avut contract de munca dupa 1 saptamana de la angajare, banii se dau la timp si as vrea la anul sa mai lucrez cu ei
Macu Vineri, 7 August 2015
Am lucrat la hollo si nu sfauiesc pe nimeni sa mearga acolo. Va vor spune un salariu in oferta de angajare ceea ce nu are legatura cu realitatea. Mediu de lurcu este ok, dar din pacate banii nu se dau la timp si macar suma stabilita de comun acord. O experienta proasta ca primul meu job, va rog nu faceti greseala sa aplicati acolo. E pierdere de timp.
lauramoroianu Joi, 14 Ianuarie 2016
Macu ,nu stiu unde ai lucrat tu insa tind sa cred ca nu la Hollo.
Am lucrat pentru Hollo cu multa placere. Avand in vedere faptul ca imi doresc sa fac performanta si cariera in marketing si publicitate ,Hollo a fost punctul meu de plecare si de sprijin atunci cand nu am stiut mare lucru despre acest domeniu. Cand m-au angajat nu aveam nici un fel de experienta si totusi au investit in mine mult timp,multa rabdare si multe ore de training.
Mi-au explicat ori de cate ori nu am inteles ceva. Sunt foarte rabdatori si pun un foarte mare accent pe oamenii care sunt ca ei : dornici sa faca performanta in fiecare zi ,perseverenti si muncitori. Am ramas placut impresionata de felul in care ei pun lucrurile in miscare,nu cer doar de la oamenii lor sa munceasca,o fac cot la cot cu ei,pare surprinzator ca angajatorul tau sa munceasca in rand cu tine in loc sa stea in birou picior peste picior .
In Hollo asta se intampla,exista respect si multa munca,angajatii sunt tratati ca si colegi si nu ca subalterni. Recomand tuturor oamenilor care vor sa munceasca (pe bune) sa mearga la Hollo. Nu se accepta oamenii carora nu le place sa munceasca mult din ce am vazut eu .
Este adevarat ca se munceste mult insa niciodata nu am fost lasati singuri cat am fost acolo,mereu sefii au fost langa noi,ei muncesc mai mult decat noi,sunau potentiali clienti impreuna cu noi,la aceleasi birouri cu aceleasi telefoane fara diferente .Oameni simplii cu o energie fantastica. Sper ca acest review sa fie de folos oamenilor care cauta un loc de munca cum rar se mai gaseste.
HolloSoft Miercuri, 20 Ianuarie 2016
Stimate domnule "MACU" (probabil Marin G.):

dumneavoastra ati participat la un program de Internship derulat in perioada decembrie 2014 - februarie 2015.
Ulterior, in baza acestei perioade, pentru a nu renunta la colaborarea cu dumneavoastra si pentru ca am crezut in potentialul dumneavoastra la acel moment, vi s-a inaintat o oferta financiara direct proportionala cu gradul de cunostinte dobandit in perioada de Internship.

Totusi, ati fost angajatul Hollo pentru o perioada de cca 1 luna si jumatate, dupa finalizarea Internship-ului, astfel incat, daca oferta financiara nu v-a atras, de ce ati continuat?

Referitor la afirmatia dumneavoastra: "dar din pacate banii nu se dau la timp si macar suma stabilita de comun acord" - tin sa va reamintesc faptul ca varianta de salarizare propusa si acceptata de catre dumneavoastra presupunea existenta unor REALIZARI. Cum acest lucru nu s-a intamplat, mai exact nu ati avut nicio realizare in perioada respectiva, remuneratia dumneavoastra a fost cea mentionata in contractul de munca semnat si acceptat de ambele parti.

Surprinzator este faptul ca intreruperea colaborarii s-a produs in conditii civilizate, iar dupa cca 7 luni, ati ales sa postati aici un comentariu care ne face sa regretam decizia luata la momentul in care ne-ati solicitat angajarea, cu toate ca performantele dumneavoastra de pana atunci, nu prea va recomandau pentru postul ocupat.

Noi va dorim si astazi, aceleasi lucruri ca in 2015: Mult succes si multa sanatate, indiferent de cariera pe care o veti alege.
ioanacn Luni, 17 Aprilie 2017
Cititi comentariul D-lui Macu din data de 7 August 2015. Spune adevarul, Mai rau ca la Hollo nu exista!
Nu il cunosc, dar regret ca nu am apucat sa citesc comentariul lui inainte sa ma angajez la Hollo (sau HolloSoft, sau Video Hype Media, indiferent sub ce denumire aleg "stimabilii" sefi Nicoleta si Andrei sa isi sclavageasca angajatii.
Cea mai urata experienta! Nu va pierdeti timpul pe la HolloSoft, Video Hype Media, sau cum isi vor mai schimba ei denumirea.
adrian21 Luni, 17 Aprilie 2017
Nici nu stiu cu ce sa incep pentru ca sunt enorm de multe in neregula la aceasta firma, sau mai bine zis firme pentru ca am fost mutat de pe una pe alta fara drept de a spune ceva (am lucrat Hollo, Hollosoft si Videohype). A fost o experienta oribila, imi pare rau sincer ca nu am citit review-ul domnului Macu (de mai sus).

Inca de la interviu am negociat o suma, urmand sa lucrez 10 zile pana sa vad contractul, banii pe aceste 10 zile nu i-am primit, dupa am vazut ca in contract era scrisa suma de 1500 BRUT desi eu negociasem pentru 3700 NET (aici recunosc, a fost vina mea trebuia sa nu semnez si sa plec de atunci, dar s-au purtat frumos cu mine la inceput si am cazut in aceasta capcana). Am vazut dealungul timpului 5 oameni in internship, dar la aceasta firma internshipurile nu se platesc, nu te invata nimeni nimic, inveti singur, asa ca mai bine stai acasa si o faci.

Mi s-a cerut sa ma implic mai mult, sa lucrez mai mult, am strans o echipa de oameni pe care i-am invatat din cunostintele mele si cu care am dus proiecte la bun sfarsit, dar nu va imaginati ca am primit ceva in plus, NIMIC. Nici un beneficiu, ce o sa gasiti in anunturile lor pe bestjobs este o gluma, o sa vi se scoata ochii pe niste fructe, pe mobila pana si pe pc-urile pe care o sa lucrati.

Am 5 ani experienta in development, momentan lucrez tot ca developer insa va spun sincer: NU VENITI AICI, o sa pierdeti bani, timp, nervi, rabdare si toate astea pentru nimic.

Se vor lauda ca firma tine training pentru angajati, NU VA TINE NIMENI training, eu am tinunt training pentru oamenii din echipa, si timpul pe care il petreceam sa ii invat trebuia sa il stau peste program ca sa nu mi se scoata ochii ca stau si invat oamenii in loc sa lucrez.

Contractele sunt o gluma, nu aveti parte de medicina muncii, de protectia muncii, nimic. Mi s-a cerut sa semnez demisia de pe firma actuala HolloSoft pentru a putea muta pe VideoHype, de ce?, nu stiu nici pana in ziua de azi. Citi-va contractele bine inainte sa le semnati. Cereti neaparat o fisa a postului altfel va veti trezi cu sarcini in plus si vi se vor scoate ochii daca nu le faceti.

Cat timp am lucrat la ei au venit si plecat multi oameni fie ca erau angajati full time sau pe internship. Cand am plecat de la ei, un singur om a mai ramas, nu stiu cat va mai rezista nici acesta.

Sfatul meu catre voi este sa cititi primul review, facut de domnul Macu, pe care nu am avut placerea sa il cunosc, dar daca ii citeam review-ul nu ma mai angajam aici. Restul review-urilor puteti sa le deosebiti singuri care contin lucruri false si care nu.
mihaimunteanu Luni, 24 Aprilie 2017

Va salut! Eu sunt Mihai, fost intern la HolloSoft, acum angajat. Adrian, sincer, suntem cu totii dezamagiti de comentariul si deciziile tale de a arunca public afirmatii care sunt inventate de tine si de Ioana. Va spun eu povestea. Eu am ajuns la HolloSoft in luna decembrie, ca intern, urmand sa invat timp de 3 luni, sa duc la bun sfarsit primul meu proiect, dupa care sa fiu angajat, cum de altfel s-a si intamplat. In domeniu nu am mai lucrat pana atunci, dar m-am lovit de tot felul de oameni in 27 de ani si crede-ma, Andrei si Nicoleta sunt ultimii oameni care merita ceea ce faci tu. Ai uitat ca te-au platit aproape 3 luni cu un salariu pe care sincer nu il meritai, sa inveti? SA INVETI, ca singurul proiect pe care l-ai facut a fost site-ul HolloSoft, si din cate imi amintesc eu a lucrat altcineva mai mult ca tine acolo?
Ai uitat cand ai cerut frigider? Ca tie iti trimite mami pachet? Ti-a luat frigider…Cand ai cerut microunde, s-a luat cuptor cu microunde…si lista poate continua, dar cred eu ca m-am facut inteles.
In luna decembrie a fost frumos, ca “sefii” au acceptat ca tu si Ioana ( secretara la vremea respectiva ) sa fiti impreuna, contrar faptului ca politica firmei nu accepta asa ceva…si asta pentru a fi tu multumit si relaxat la serviciu.
Lucrurile s-au schimbat din perspectiva ta din cauza ca Ioana, efectiv nu facea nimic, si normal ca au intervenit conflicte intre ea si conducere. Asta a fost si momentul in care tu te-ai intors la 360 de grade si ai inceput sa ii injuri si sa ma intorci pe mine si pe un alt angajat impotriva lor…si fix atunci a aparut si dezechilibrul nu numai intre noi si conducere, dar si in interiorul echipei. Pentru ca nu ai stiut sa faci diferenta intre viata personala si viata profesionala.
Si acum hai sa o dam pe fata. La sfarsitul luniii februarie, cand eu nici nu ma angajasem inca, desi targetul tau ca team-leader era sa ma angajez, mi-ai spus mie si celuilalt angajat sa ne dam demisia, sa luam proiecte si sa plecam din firma! A doua zi, cand probabil ai constatat ca poti duce si singur proiectele respective, ai inventat o cearta ca banii sa iti revina tie si atat! Ai vrut sa iti dai demisia, si ti-a fost acceptata, cu mentiunea ca Andrei in loc sa te bage in preaviz, a fost inca o data baiat si te-a lasat sa termini ce aveai de terminat de acasa. Tu ai acceptat asta si ai spus ca dupa 2 zile, urci proiectul live, iti iei banii si pleci. NU ai mai aparut, in schimb, te-ai dus sa depui plangeri ici colo, plangeri nefondate si cu care nu o sa rezolvi nimic atat timp cat eu si cativa oameni stim povestea si stim si de partea cui sa fim. Si vezi ca nu ai venit sa pui proiectul live nici pana in ziua de azi, dar te tot invarti pe net nemultumit prin comentarii.
Si cel mai trist nu e ca ai plecat si ca te-ai certat cu toata lumea, ci ca cineva, in firma asta, ti-a fost prieten adevarat si ti-a dat de mancare din farfuria lui, la el acasa si tu l-ai tradat fix ca intr-o telenovela in care femeia joaca rolul principal. Si apropo, vezi ca iubita ta se cam dadea la noi cand tu erai in “concediu”.
Ai un caracter care lasa de dorit si asta o sa te incurce toata viata. Acuzi conducerea ca nu ti-a dat liber in zilele libere de la stat? Ai uitat ca am fost toti la discutie si am cazut de comun acord sa muncim atunci (marti), apoi urma ca vineri sa avem liber? A fost o chestie super misto din partea conducerii ca asa am putut sa ne prelungim weekend-ul.
Tu in firma asta cand ai vrut ceva si ai deschis gura ti s-a dat, de la bani imprumut si ajutor juridic pana la zile libere platite ca sa iti rezolvi problemele de acasa.
Ti s-au creat toate conditiile. Pacat ca inca nu ai invatat sa apreciezi lucruri si oameni . Dar stai linistit, ne marim echipa si fara tine.
Sper ca esti bine la nou loc de munca si ca esti fericit! Iti multumesc ca m-ai invatat ce stiu azi.
O sa inchei acest comentariu prin a spune ca locul acesta e foarte tare. De la relatia dintre “sefi”, (pe care nu-i poti numi asa pentru ca nu au un comportament superior fata de angajati) si noi pana la serile in care iesim la billiard si uitam si mai plecam. Aici nu au lipsit niciodata deciziile luate impreuna, sfaturile, ajutorul si intelegerea. Nu peste tot dai de un mediu de lucru atat de placut.