Forum despre Honeywell Romania

TLL Duminica, 19 Ianuarie 2014
Referitor la assesment center...mie nu mi s-a parut cine stie ce, la modul ca daca se face selectia in functie de acesta, sunt convinsa ca se vor alege cei mai "buni" oameni. Eu am participat la cel de pe 9 Ian si ni s-a spus ca vom primi raspunsul la sfarsitul saptamanii urmatoare, ceea ce nu s-a intamplat. Interviul de grup a constat in 3 exercitii : 2 individuale si unul de grup. La cel de grup nu ne-am descurcat iar la cele individuale, primul a fost mai greu (eu nu l-am terminat) insa nici macar nu am primit solutia. Ideea acestui AC este de a vedea daca te "descurci" in lucrul cu echipa, daca poti sa termini cat mai multe task-uri intr-un anumit interval de timp si...in final, daca te cunosti pe tine... Va doresc mult succes!
Alina Duminica, 19 Ianuarie 2014
@ Ionut, mi s-a comunicat ca trebuie sa astept feedback de la ei sa stabilim urmatorul interviu. De atunci am tot asteptat sa ma sune dar e deja sfarsit de ianuarie si mai mult ca sigur au gasit pe cineva cu pretentii financiare mai mici willing to take the job. Am sunat la inceput de ianuarie si mi s-a spus ca " inca se asteapta aprobarile", cu toate ca oferta pt job se da abia la sfarsit, iar eu nici macar nu am apucat sa merg la interviuri si sa le iau :)) (se pare ca faptul ca le-am zis ca nu sunt dispusa sa imi pierd timpul cu interviuri, decat daca imi dau cat cer, i-a determinat sa se gandeasca de doua ori inainte sa ma cheme la urmatorul interviu si au renuntat) . Am mai avut si in trecut o experienta similara cu ei, am pierdut timp la interviuri si la sfarsit m-am trezit ca imi ofera cu mult mai putin decat stabilisem la inceput. De data asta, am zis sa nu imi pierd timpul aiurea si sa le spun clar si la obiect ce vreau. Se pare ca nu a mers asa cum ma asteptat desi tipa care a vb cu mine a parut mai mult decat "intelegatoare" :) Pentru mine Honeywell nu mai este o optiune si nu consider ca sunt seriosi, pana la urma nu e nicio suparare daca nu imi pot da cat cer. Cred totusi ca e fair enough sa ti se spuna, ca sa stii ce ai de facut mai departe. Cu privire la interviul telefonic, atata vreme cat stii sa vb engleza fluent, il iei cu siguranta. Sunt intrebari generale privind backgroundul tau profesional, ce faci la jobul curent, de ce vrei sa vii la Honeywell, de ce ei si nu alta companie, ce iti place la jobul actual, de ce crezi ca esti potrivit pt rolul respectiv, ce aduci nou daca te angajeza, strict..intrebari normale. 80% discutie in engleza, cel putin asa a fost la mine. Spor, daca inca vrei sa te duci la ei, I wouldn't :)
anonim Marti, 21 Ianuarie 2014
Salutare,
Recent am primit o oferta foarte buna de la ei de 2000EURO brut pentru o pozitie de Desktop Support in Romania pe unul din cele trei site-uri ale lor Ploiesti, Pipera sau Preciziei. Am stabilit deja cu ei detaliile postului, termenii si conditiile, urmeaza sa sau doua teste de IT si dupa mai discutam. Este reala oferta sau nu are rost sa-mi pierd timpul cu ei? Ce mi s-a parut ciudat este ca mi-au spus de bani dinainte sa vada ceea ce stiu, chiar dupa ce le-am trimis CV-urile, unul in RO si unul in EN. In acelasi timp pot sa spun ca nu am aplicat la ei printr-un site din romania, gen ejobs sau bestjobs, ci printr-o firma externa de recrutare cu sediul la Londra. Sau mai bine zis m-au contactat ei. Stie careva ceva?
Personal sunt incantat ce mi-au spus pana acum insa nu stiu ce sa cred in privinta banilor.

Orice parere e bine-venita.
ana Luni, 27 Ianuarie 2014
sa inteleg ca daca intarzie cu feedbackul automat te-au respins? intreb pt ca mie mi-au spus ca suntem doar doua candidate viabile pt un post
t Luni, 27 Ianuarie 2014
pentru ana|: tu cand ai avut assessment center?
lara Marti, 28 Ianuarie 2014
Buna ,a mers cineva la interviu la ei pentru pozitia de inginer,program rotational?
laur Marti, 4 Februarie 2014
Salut,

A mers cineva la interviu la ei pentru pozitia de inginer, program rotational?
Napoleon Duminica, 9 Februarie 2014

Deci, as avea si eu cateva "lucruri" despre aceasta companie, prea mult-laudata de catre unii...evident de cei din interior...
In primul rand, dupa ce am trecut interviurile telefonice (2 sau 3 parca), am avut intrevederea finala cu un "nene" ii pot spune, un frustrat.

Un individ cu titlul de manager cica, cu un CV mai impresionant decat CEO-ul de la ei, kr de fapt nu a facut altceva sa ma desfiinteze de la inceputul si pana la sfarsitul intrevederii, unde era acompaniat de HR chief-recruitment, o tanti cuminte,docila,dar kr n-a scos mai mult de 2 fraze!!!! Si asta pt k acest "dictator" face k toti din jurul lui sa tremure, sa-i intimideze prin asa-zisele cunostinte ale lui, doar de el stiute!
Nu mi se pare normal k un "manager" cum se intituleaza acest pikinez, sa recruteze angajatii in felul cum a facut cu mine cel putin, sa imi reproseze k de ce n-am venit cu lectia invatata, k ar fi treuit sa ma documentez de ceea ce fac ei pe divizia respectiva!!!! De parca ar fi trebuit eu sa stiu questiile lor organizatorice, cu ce se mananca, mai ales k era vorba de un nou proiect!

Cel mai neprofesionist interviu la kr am fost, nu a facut nimic altceva decat sa ma ia in off-side de la inceput, sa adopt o atitudine defensiva, sa ma blokeze cu tot felul de intrebari irelevante pt postul pt kr aplicasem, sa ma tot intrebe dk "scopul vietii mele este sa lucrez pt divizia lor de Scanning & Mobility"!!!

Ar fi trebuit sa ma ridic imediat ce si-a inceput tirada ta cu intrebari idioate, necuvenite, neprofesionale si irelevante pt ceea ce oferea, sa ma scuz in fatza doamnei de la HR si sa parasesc cladirea aia faina unde v-ati mutat (culmea, kiar langa mine, in aceeasi cladire unde lucrez!). Esti o pata pe numele acestei companii americane, strici renumele si sperii toti potentialii angajati de valoare dar si pe cei deja recrutati! Impusca-te mai bine, si lasa posturile alea 2 pe kr le ocupi si pt kr cu siguranta iei o mica avere, in seama altora mai capabili, mai maleabili cu subordonatii, mai profesionisti, mai apropiati si mai intelegatori k tine!

Cam asa a decurs interviul cu el, asta mi-a lasat impresia., ma bucur k nu am fost selectat (acum stiu k vor sari unii si vor spune k sunt k vulpea din fabula,"si-asa strugurii era acri"!), as fi regretat toata viata locul meu actual de munca unde sunt respectat si apreciat pt acest post pe suport tehnic English-Spanish cu un asemenea manager!
Pt cei dornici sa intre acolo, cititi atent randurile mele, ganditi-va k dk veti fi acolo, cum s-a bagat in procesul de recrutare mai abitir k HR dpt (proces dedicat exclusiv unor pers abilitate si experte in asa ceva), ganditi-va ce va astepata cand veti deja angajati acolo!!!!

Iar dk va intereseaza remuneratia, nu e f grozava, adik in randul pietei, undeva la 2300-2500 brut pt suport tehnic entry-level, cu ture de noapte si cu nesiguranta k proiectul tau dk este nou, sa dispara in cateva luni dk nu se ating niste targeturi.

Multe succesuri!

hans Vineri, 14 Februarie 2014
din cate am inteles ei tot pun anunturi de angajare doar de ochii lumii, ca sa vada lumea ca mai au postur si ca sa isi mai faca de lucru HR-ul. de fapt daca se intra acolo, se intra cu pile. cunosc persoane cu experienta relevanta in alte companii multinationale cunoscute care au aplicat de mai multe ori si nici macar odata n-au fost sunati
oana Vineri, 14 Februarie 2014
@hans - eu nici cu pile nu am intrat )))
gigi Vineri, 14 Februarie 2014
PS: mai nou divizia de Friction au vandut-o catre federal Mogul....asa ca aveti grija in ce divizie va angajati.Vad ca deja incep sa vand parti si particele.
anonim Sambata, 15 Februarie 2014
Nu e adevarat ca angajeaza doar pe pile. Si spun pentru ca personal am trecut prin tot procesul de recrutare pentru un post entry level, care a durat in cazul meu aproximativ 3-4 luni. Nu am avut nici macar recomandare de la cineva care munceste acolo, si nici experienta foarte mare. M-au selectat pentru rezultatele bune la teste si modul in care m-am prezentat la interviu. Deci in comparatie cu alte companii, au un proces de selectare foarte bine gandit si angajeaza oameni doar cu potential si nu neaparat cu pile. Mult succes celor care isi doresc un job in aceasta companie!
Andrei Sambata, 15 Februarie 2014
Salut.
Sunt in anul III la Politehnica si as vrea sa fac practica la Honeywell.Ce trebuie sa fac?Unde trebuie sa aplic?
Multumesc.
Nelu Miercuri, 19 Februarie 2014
Am dat pana acum CV-ul la 2 persoane cunoscute care lucreaza acolo (pt recomandare) si in plus am mai si aplicat periodic cand apareau joburi si nici macar odata nu am fost sunat, desi am experienta relevanta pt joburile lor. E clar ca majoritatea joburilor anuntate sunt la vrajeala. Iar pile probabil e bine sa ai undeva mai sus...
ioana Miercuri, 19 Februarie 2014

Voi vorbi despre Honeywll Romania. Munca stresanta de dimineata pana noaptea tarziu si ore suplimentare neplatite. E o firma unde esti monitorizat nonstop, iti sunt numarate pauzele si ti se atrage atentia constant, nu ai voie sa intri pe alte siteuri, doamne fereste daca o faci, nu ai intimitate. Cand sunt greve la metrou sau conditii meteo nefavorabile esti obligat sa iti iei concediu. Se lucreaza de sarbatori si in zilele nationale. Sedintele se tin doar cu "oamenii importanti" la tigara. Nu iti este apreciata munca si uneori trebuie sa mai lucrezi si in weekend. In fiecare saptamana primesti taskuri noi de facut, munca se tot aduna dar salariul, saracul, tot mic ramane. Multa rautate, falsitate, mancatorie, multa lume frustrata si spalata pe creier...de fapt asta se cauta la Honeywell si bine le-a iesit. Se recruteaza pe acelasi tipar, se cauta oameni care sunt capabil sa accepte orice, care sa taca si care sa si aplaude, intr-un cuvant se vor oameni umili.

trooper Miercuri, 19 Februarie 2014
Ioana, nu stiu in ce Honeywell lucrezi tu, dar cu siguranta nu in HIS, pentru ca nu este deloc cum spui tu.
Ana Joi, 20 Februarie 2014
Trooper, Ioana nu vorbea despre HIS (Honeywell International Services), ci despre Honeywell Romania.
Ioana, imi pare rau ca gandesti asta despre compania in care lucrezi pentru ca te reprezinta si tu o reprezinti.
anomar Luni, 24 Februarie 2014
Buna, Stie cineva cum e la Honeywell Scanning & Mobility (HSM)? salarii pt posturile de reporting? multumesc!
ioana Marti, 25 Februarie 2014
Ana, nu gandesc asta. Este o diferenta in a spune parerea si a spune adevarul, iar eu am spus adevarul, am prezentat fapte.
Jobul meu nu are nicio legatura cu echipa si atmosfera de la Honeywell, iar Dumnezeu mi-e martor ca nu imi bat joc de job.
elena Marti, 25 Februarie 2014
sunt foarte de acord cu ioana. oameni rai, care cand nu mai au chef sa se prefaca isi consuma vietile barfindu-i pe altii, monitorizandu-i pentru ca mai apoi sa "parasca" daca au au facut pipi de prea multe ori pe zi. trebuie sa intri in gasca "celor cool" ca sa fii placut. gasca celor cool insemnand vreun sef si turma lui de pupincuristi :) foarte multa munca. daca nu stai peste program si pleci la ora fixa, se uita urat. inca de cand am sustinut interviul de angajare mi s-a parut ceva suspect, ma si mir cum m-au angajat, fiindca nu ma potrivesc deloc cu sistemul lor "social". am acceptat jobul pentru ca aveam nevoie de bani. la interviu m-au pus sa explic de nenumarate ori ce faceam la compania anterioara, lucru care mi s-a parut lipsit de profesionalism. prin faptul ca am refuzat elegant sa dau prea multe detalii (nu as da asemenea informatii amanuntite despre nicio companie), mi s-a zis dupa primul interviu ca "nu am fost foarte placuta, dar mi se mai da o sansa". na, poftim.