Forum despre Honeywell Romania

Sambata, 20 Septembrie 2014
La ,,maintenance" :) cum e stie cineva??
candidat Vineri, 3 Octombrie 2014
salut! stie cineva care ar fi salariul pentru un post de order management specialist? mersi!
Tom Sambata, 18 Octombrie 2014
Poate spune cineva o parere despre OTS specialist pe zona EMEA? Program de lucru . vizite in strainatatedin cauza joobului daca sunt , atunci cat de des , si unde? Poate un salariu aproximativ. La inteviu cu manageri cam ce intreaba?

Multumesc.
ely Duminica, 26 Octombrie 2014
Imi poate spune cineva ce gen de intrebari sunt adresate la interviul telefonic avand in vedere ca dureaza aprox 20-30 minute?
REle Miercuri, 29 Octombrie 2014
Personal, la interviul telefonic am discutat despre experienta mea profesionala, ce ma motiveaza, de ce ai vrea sa lucrezi in firma lor, intrebari "clasice". 10 min discutie in romana, restul in engleza
77CIP Vineri, 7 Noiembrie 2014

Ca viitor fost angajat in Honey FM , sa nu mai aud NICIODATA de ei! Team lideri fara experienta, fara pic de bun simt in relatia cu subordonatii, sunt multe de povestit, o sa incerc sa sintetizez pe cat posibil. Concret, pentru 1300-1800 lei net/luna este multa, foarte multa bataie de cap

78cip Vineri, 7 Noiembrie 2014
@77CIP , buna initiativa, ne poti spune daca in aceasta firma angajarile se fac pe sistemul de pile PCR?mUltumim
ioana Marti, 18 Noiembrie 2014
78CIP ne poti spune mai multe..... eu am depus un CV la ei.Cunosc pe cineva care este team leader si spune k este fffff bine,nu e bataie de cap mare,dupa spusele ei ... super simplu.... si te umpli de bani de benzina,prime peste prime (de Paste,de Craciun,prima de vacanta), sambata si duminica platite dublu,tichete de masa ,ore de noapte platite conform normelor in vigoare.
Astept un raspuns de la tine......Multumesc!
ioana Marti, 18 Noiembrie 2014
Am uitat sa te intreb cam cat castiga un team leader..... daca stii
jack Joi, 20 Noiembrie 2014
@ioana, draguta, esti intr-o mare eroare. amica ta probabil a vrut sa te faca invidioasa
atentie Marti, 25 Noiembrie 2014

Buna sau nu compania e cat de cat ok...va relatez pe scurt....fratele meu lucreaza la honeywell din bucuresti,fabrica este in militari langa imprimeria nationala.in privinta salariilor sunt relative bune daca tot stam si lucram in romania.cei care sunt operatori au salariile intre 900 de lei si 2600 de lei fara zile suplimentare si fara bonusuri.operatori au mai multe grade,gradele la ei se numesc categorii si ca sa urci in categorii se dau examene deci promovezi doar daca inveti.fratele meu a dat toate examenele si e categoria a 4-a.are salariu in jur de 2600 de lei.daca lucreaza sambata si duminica(cand sunt chemati la munca si nu e obligatoriu te plateste 200 la suta,deci e bine)ajungi undeva la vreo 3300 de lei.se lucreaza in 3 ture de la 6 dimineata la 2 dupa amiaza,de la 2 dupa amiaza la 10 seara si tura 3 e de noapte de la 10 seara la 6 dimineata si este platit 150 la suta ca ai spor de noapte.in unele luni prinzi mai multe ture de noapte plus unele weekend-uri ajungi sa iei si 4000 de lei chiar mai mult.una peste alta avansezi doar daca inveti si iti doresti acest lucru.retineti nu umbla cainii cu covrigi in coada...el a stat vreo 1 an si cateva luni pe 1000 de lei plus bonusuri care nu sunt mari la salariul asta.deci va inarmati cu rabdare si multa vointa ajungeti sa castigati un salariu decent pentru romania

Houdini22 Vineri, 28 Noiembrie 2014
As dori sa ma angajez si eu la ei...momentan ca operator...pareri / sfaturi ?In prezent lucrez in comert , castig cam 1300-1400 RON dar...sa spunem ca nu ma atrage aceasta industrie .
Ma puteti pune in contact cu cineva de la HR de acolo ?
angajat Vineri, 28 Noiembrie 2014
@Houdini Nu vreau sa-ti stric entuziasmul, dar de cand sunt eu in HW, nu am vazut vreodata in mailul cu posturile deschise vreo pozitie de operator in fabrica. Parerea mea este ca pozitiile libere sunt ocupate de recomandarile celorlalti operatori inainte ca acestea sa ajunga la HR. Cam asa cred ca merge treaba. Daca gasest pe cineva sa te recomande, good luck!
Houdin22 Sambata, 29 Noiembrie 2014
Mersi pentru cele spuse .In ceea ce priveste salariul pentru un operator ?
razvan Duminica, 30 Noiembrie 2014
Buna! Lucrez in HWL de aproximativ 3 ani. este o diferenta de pozitii intre HWL romania si HWL International. Daca esti inginer, este foarte bine sa lucrezi in HWL. Salarii f bune comparativ cu ce este pe piata muncii acum. Daca nu esti inginer, cazul meu, apari pe cartea de munca cu analist servicii clienti. eu lucrez pt HWL Romania. Ierarhic vb si ca orice corporatie, categoriile se numesc benzi: banda 1, banda 2, banda 3, samd.Pt banda 1 (in cazul HWL romania sunt cei de la contact center care raspund clientilor si inginerilor) salariul de inceput este 2500 ron net. eu m-am angajat pe banda 2, salariul de inceput fiind 2700 ron net. overtime-ul se plateste, nu se lucreaza in weekenduri, concediile se dau fara sa anunti cu o luna inainte. totul este foarte flexibil, iar eu sunt multumit. intr-adevar, depinde de departament. la unele departamente nu se plateste overtime-ul de exemplu. ca mediu de lucru este ok, media de varsta 24 ani in sus. nu am ce sa reprosez momentan. am scris in speranta ca va veti face o idee despre mediul de lucru. o seara buna
diana Luni, 1 Decembrie 2014

M-au sunat cam acum o luna pentru un interviu la ei.
Ajung la sediul lor, mi se cere buletinul dupa care mi se spune "domnisoara, la noi aici in Pipera, se munceste, ca sa stiti, nu facem moda cum auziti la tv" (aluzie la faptul ca in buletin nu am domiciliul in Bucuesti)

Intru la interviu, 2 domnisoare, una care se uita la mine fara sa zica nimic (cred ca e si asta o tactica) iar cealalta, de aprox 25 de ani, care incearca aprox 1h30 sa ma enerveze, fara sa reuseasca, ba mai mult, sa inceapa sa intre in polemici cu mine. Pentru orice spuneam/ raspundeam, :"HR-ita" avea ceva de comentat! De ex: "Ce salariu ati vrea?" eu: "X euro". Raspunsul HR: "donshoara, la noi aici in bucuresti, HW nu plateste in euro, plateste in lei". M-am simtit obligata sa ii spun ca avem un curs BNR care este public si ca putem sa calculam.

Mi se dau doua teste, le intreb cat timp am la dispozitie, mi se spune "stai linistita, mai venim noi din cand in cand pe la tine". Dupa aprox 1h (vad ca nu vine nimeni in incapere!!!), las toate foile completate pe masa, imi iau tot si plec (destul de greu, tinand cont ca iti trebuie cartela)

De atunci nu am primit niciun semn de la HW, nici de bine nici de rau. Am fost la zeci de interviuri in viata mea, nu mi s-a intamplat niciodata sa vad o "multinationala" care sa trateze un candidat atat de lipsit de profesionalism, din momentul in care intri pana pleci.

Fara respect, fara bun simt, fara nimic!

Nu am niciun sfat. Pot doar sa va spun ca mi-am pierdut vremea cu niste oameni care nu meritau timpul meu.
emi Luni, 8 Decembrie 2014
Buna!

As vrea sa stiu si eu care e atmosfera in Honeywell International Services(HIS)? Cum sunt angajatii ( Pipera) , se sta peste program?

E vorba de un job pentru EMEIA, din cate am inteles divizia se numeste Scanning and Mobility , iar birourile sunt in Pipera.
Dorin Marti, 6 Ianuarie 2015
Da, compania e ok. Depinde foarte mult de manager.
Sunt multe persoane pe suport (GCSC) cu salarii de 2000+ RON si cu nu foarte multa experienta.

Se poate incepe si de la 4000+ pentru 4-5 ani experienta pe piata muncii.
Totusi e bine ca treburile de la serviciu sa fie la serviciu, cele din afara muncii in afara muncii.

Stiu caz concret care a zburat pentru ca era prea apropiat cu colegii de serviciu si au aparut unele oftici de la unii catre altii.

Se lucreaza peste program si destul de des dar nu te tine nimeni pentru asta.
Daca ai de lucru lucrezi daca nu nu.

In rest mult spor.

Nota: am lucrat in Honeywell, mi-a placut, am plecat.
Salariul meu era de peste 1000 euro net la data la care am plecat.

Va urez mult spor.
George Joi, 8 Ianuarie 2015
Salut!
Voi sustine in curand o serie de interviuri / etape pentru programul Career Boost In Honeywell.
As vrea sa stiu in ce ar putea consta "testul de inteligenta" care poate fi sustinut si online via Team Viewer.
Apreciez din suflet sfaturile si parereile voastre. De asemenea, ce intrebari se folosesc de regula la primul interviu?
Va salut
adrian79 Luni, 23 Martie 2015

Am lucrat 3 ani in Hon si sunt f bucuros ca am plecat de la ei.
Pe scurt, puncte pozitive : in prima parte inveti destul de multe, lucrurile sunt complexe. Dar aceasta perioada dureaza aprox un 1 an.
Lucruri neplacute, restul : oameni stresati, mancatorie mare, targeturi f greu de indeplinit. Frustrarea este maxima intre angajati, fiecare crede despre el ca este cel mai inteligent si ca restul sunt nepregatiti. Concurenta este f mare si intr-adevar benefica pt firma si nu e ok pentru angajati.

In concluzie : 1 an am invatat, 1 an a fost destul de neplacut, iar ultimul regret ca l-am petrecut in HON, a fost doar stres si un salariu mic pentru cerintele firmei.

Nu recomand decat max 1 ani sa inveti si pleci de la ei. De facut cariera nu se merita, oamenii sunt prea stresati de sefi si acest lucru se simte in relationarea dintre colegi.