Forum despre Honeywell Romania

numeutilizator02 Marti, 24 Martie 2015
Salut,

Are careva mai multe detalii despre vendor p|anner sau mai exact g|obal vendor p|anner?
Cel mai mult ma intereseaza:
1. range-ul salarial (ce asteptari salariale sa am/sa cer)
2. detalii despre primul interviu/restul interviurilor
3. date despre echipe/departament

Multumesc.
Denon3 Luni, 30 Martie 2015
In ultimul timp am vazut la Honeywell multe pozitii de Buyer / Planner pe limba Germana. Are cineva mai multe detalii despre salariu si asteptari?
Multumesc!
Edd Luni, 8 Iunie 2015
Hello, aveti detalii despre departamentul Vocollect? Support tehnic L1 & L2. Salarii, colegi, mediu de lucru etc.?
barlot Vineri, 12 Iunie 2015
Foarte neprofesionalisti, am fost la ei la interviu acum 3 saptamani, cu promisiunea ca vor reveni cu un feedback, indiferent de natura acestuia.
Nici pana in ziua de astazi nu am primit un feedback, iar procesul de recrutare este dezamagitor.

Despre salarii nu ma pot pronunta, deoarece nu cred ca voi ajunge sa mai lucrez cu ei.
ioanaga Joi, 25 Iunie 2015

Am fost și eu la interviu la Honeywell. A fost o experiență groaznică. Am avut interviul de limba (neerlandeză, în cazul meu), iar ulterior m-au chemat la un interviu cu team manager-ul lor și cu o altă domnișoară. M-am dus fix la ora stabilită și m-au lăsat să aștept vreo 15 minute, după care au venit (finally) și a început interviul. Acesta a durat cam o oră și jumătate, în care singurele mele gânduri erau doar despre cum să plec mai repede. Au fost doar întrebări stupide și am plecat de acolo simțindu-mă îngrozitor.
Am fost foarte dezamăgită, iar când m-au sunat să mă cheme să vorbim de salariu, i-am refuzat din start.

amg Miercuri, 29 Iulie 2015

Din ce cauza se angajeaza pe banda rulanta, iar site-urile de recrutari sunt pline de anunturi (ex pe bestjobs sunt peste 70)? poate cineva sa ma lamureasca si pe mn?

akil Joi, 5 Noiembrie 2015
Honeywell este o companie cu care nu merita sa iti pierzi timpul. Am avut 7 interviuri cu ei (da, ati citit bine, 7 interviuri - primele 3 cu o companie de HR, Smart Resurse Umane, urmatoarele 4 interviuri cu cei de la Honeywell). Postul era compatibil cu experienta mea profesionala. Mi s-a testat de 3 ori nivelul limbii germane. Ultimul interviu l-am avut cu managerul din Germania, exclusiv in limba germana. Am fost sunata de catre fata de la HR, care mi-a comunicat ca si din partea managerului am primit un feedback pozitiv. Povestea asta s-a intamplat undeva prin luna martie. De atunci nu am mai primit nici un telefon, nici un e-mail, nici un raspuns din partea lor. Ce spune asta despre Honeywell? Mie imi spune 3 lucruri: lipsa de bun simt, de educatie si de etica profesionala. PS: Romania este singurul stat european unde angajatorii nu isi respecta suficient de mult candidatii incat sa le transmita un feedback in urma interviurilor (fie el pozitiv, sau negativ).
Benny Joi, 5 Noiembrie 2015
@akil , nu ai sa vezi ca cei de la Honeywell sa trimita feedbackuri , am avut o experienta similara la ei , dar ce zici de Oracle , care mi-au cerut documentele , inclusiv cazier si m-au trimis la medicina muncii , ca sa sune dupa 3 saptamani , dupa ce mi-au scris ca mai am de semnat contractul , ca nu s-a aprobat bugetul si ca nu mai angajeaza pe acel proiect , asta cum e ?
adrian31 Marti, 8 Decembrie 2015
Buna ziua.Dacă sa poate, ma poate ajuta cineva cu un nr de telefon de la Aricesti Rahtivani? Va multumesc
adrian31 Marti, 8 Decembrie 2015
De la firma Honeywell.Multumesc
Doina19 Marti, 2 Februarie 2016

Sa va spun cate ceva din experienta mea cu Honeywell. Am dat multe interviuri cu ei, pentru multe job-uri. De multe ori am avut senzatia ca sunt mult mai interesati de echipa din care fac parte decat de mine ca persoana. Mereu m-au intrebat daca toti din departament facem aclasi lucru, cati suntem in departament, etc, Per total cei cu referinte mereu au fost mai presus decat mine. Eu mereu am fost cinstita cu ei, dar banuiesc ca cei care au ajuns acolo le-au promis marea cu sarea. Ma mir ca dupa atat timp inca n-au fost capabili sa inteleaga cine e real si cine e fake. Dar isi merita soarta. Au angajat ultimii incompetenti prin metoda "referinte interne" . Binenteles ca niciun incapabil nu ar fi recomadat pe unul mai rasarit ca el. Nu-i de mirare ca au introdus contractele pe 6 sau 12 luni.

mihaela325 Miercuri, 3 Februarie 2016
IOANA

Buna! Din cate am inteles eu la aceasta firma se castiga ffff bine.Este adevarat lucrezi 3 schimburi,ai foarte multe beneficii,bonuri de masa,tichete de masa, al treisprezecelea salariu etc.(p.s. asta din spusele unui team ledear .........)
cos_mj Miercuri, 2 Martie 2016
Salutare!

Cam cat castiga un Graphic Designer aici?
chocofreak Joi, 31 Martie 2016

@cos_mj: Am avut interviu telefonic pentru postul de Graphic Design cu Germana. Mi-au zis ca proiectul pe germana inca nu s-a infiintat si ca o sa lucrez pe proiectul de engleza pana una, alta. Interviul a fost in engleza si romana, mi s-a cerut un portofoliu. Avand experienta 2,5 ani in domeniu, plus ca sunt cunoscatoare de germana, ar fi trebuit sa fiu admisa pentru post deoarece nu mi-au zis absolut nimic care sa-mi dea de gandit ca nu ma vor accepta.

M-au intrebat de salariu. Au zis ca din x motive, nu imi pot spune salariu exact, insa sa spun ce pretentii salariale as avea si, in caz ca nu ne incadram, sa nu mai continuam procesul de recrutare. Le-am zis ca de dorit ar fi +4000 lei, insa as accepta si daca ar fi peste 3500. Au zis ca salariul este ok si ca or sa revina cu detalii.

Si nu au mai revenit. M-a sunat altcineva de la HR pentru alt post si le-am zis ca deja am aplicat pentru design, nu suport tehnic si ca vreau sa raman la design. Interviul a fost in ianuarie... le-am trimis mailuri si i-am rugat frumos sa imi spuna verde in fata daca ma mai angajeaza sau nu, ca m-am saturat sa astept. Din moment ce si-au dat acceptul pentru prima parte, urma doar testul pe germana, nu inteleg ce am facut gresit. E aproape aprilie si nu au mai zis nimic. Nu am apucat sa merg la targul de cariere sa le zic vreo 2 acolo. Postul de graphic design cu engleza inca mai e activ pe hipo.ro. Eu nu stiu ce-i de capul lor. Graphic design cu germana + experienta si studii in domeniu NU gasesti peste tot. Chiar imi doream jobul pentru ca imi place enorm. Dar ei sunt de alta parere.

Triskelia Sambata, 23 Aprilie 2016
Bonjour! puteti sa imi spuneti si mie ce salariu este si ce proiecte sant pe customer service representative 1 limba europeana si engleza secundara.Deoarece mau sunat de la resurse umane si miau trimis fisa postului care e generica .Si daca este posibil sa imi spuneti cate apeluri telefonice sant la 8 ore circa. Va multumesc frumos.
FloriDeIris Vineri, 13 Mai 2016

Salariile in Honeywell sunt medii, oportunitati de dezvoltare si avansare exista. Din experienta de 2 ani acolo mi s-a parut ca Inginerii sunt cei mai privilegiati.

Foarte multe persoane si manageri/ team leaderi cu experienta indoielnica si people skills 0.

Salariile cresc in urma evaluarilor mai mult in functie de altceva decat in functie de rezultate, constiinciozitate, seriozitate.

Se lucreaza in Liquid Planner - adica raportezi toata activitatea ta zilnic si iti este masurat timpul de lucru - ceea ce m-a si facut sa plec din companie, pe langa salariul care nu a mai crescut, colectivul lingusitor si managerul de calitate 0.

Merita sa va faceti o experienta in companie, se pare ca are o reputatie buna, ofera traininguri si beneficii interesante, poti schimba jobul si daca muncesti foarte mult si te afisezi, poti fi si promovat.

Salarii pe Marketing (nivel mediu - operatiuni- 3-5 ani experienta) = 3000-3500. Daca mai stii si o a doua limba straina, mai cresc putin.

Mike6 Miercuri, 1 Iunie 2016
Buna ziua,
am fost trimis de catre Adecco acum vreo 2 ani la un interviu la ei,pe cand se numea Honeywell .In prima parte am vb. cu inginerul de productie a durat aprox. 90 minute,dupa care ne-a spus ca pana la urma nu depinde de el ,pe cine va angaja ,ci de managerul de la Resurse-umane.A urmat un test de cunostinte generale despre meseria pt. care s-a optat,dar cand am vazut o persoana ca si-a scos copiuta cu subiectele,chiar mi-a fost jena,numai stiam unde sa ma uit.Mi-am dat seama ca am pierdut timpul si banii de pomana si ca totul era doar o regie. Acum se numeste Federal Mogul si fac angajari, nu stiu daca sa mai incerc la ei,dupa experienta pe care am avut-o.Se ofera 1600brut +bonuri ,este vb. de cei din Aricesti.
tihuana Sambata, 9 Iulie 2016
M-am gandit sa va impartasesc si eu din experienta mea cu cei de la Honeywell. Am fost la 4 interviuri cu ei (primul un test, 2 cu manageri, ultimul cu HR) in urma carora am primit raspuns pozitiv. La ultima intalnire, cea cu HR-ul, mi s-a spus ca trebuie sa astept sa se aprobe oferta, ca dureaza cam 2 saptamani pana se intampla acest lucru. Intre timp, dupa cele 2 saptamani, vazand ca nu mai primesc niciun raspuns de la ei, am incercat sa contactez persoana de la HR cu care am tinut legatura in aceasta perioada - niciun raspuns. In acest moment, nu stiu cu ce am gresit si de ce nu se raspunde de nicio culoare, indiferent de situatie. Macar sa stii ce ai de facut. In conditiile in care ti se spune sa astepti oferta, normal ca iti faci sperante. Cam aceasta a fost experienta mea. Sper sa ii fie utila cuiva. Succes!
tick111 Duminica, 2 Octombrie 2016
Salut!
Ce stiti despre Web Operations Global Center Of Excellence (COE) si divizia Aerospace? Cam care este atmosfera si ce salarii sunt?
bogdan93 Luni, 24 Octombrie 2016

Am ramas cu-n gust amar.
Interviul a fost foarte okay, desi a fost scurt,au fost 107 intrebari psihologice ce le-am terminat in 45 de minute, iar pe urma un inginer infumurat a pus tot felul de intrebari ciudate, se uita cu-n mare dezgust, m-a pus sa-i spun ce am vazut in fabrica in 1 minut cand ne-a aratat i-am zis si spre surprinderea mea, se astepta sa fiu un mare lingau si ca vai ca il dadeam pe spate doar daca ii spuneam ca asa ceva nu am mai vazut niciodata in viata mea si asemenea masini, de parca trebuie sa fiu angajat ca o persoana falsa.

In loc sa-mi arate practic ce se face, mi-a aratat diferite suruburi si piulite si m-a pus vizual sa-i zic ce dimensiune are, nsite probleme matematice ce nu i-au convenit cum erau facute ca nu erau facute pe placul lui, per total nu ne-a aratat nimic, decat cu lauda ca e foarte bucuros ca lucreaza in aceasta firma si mi-a dat de inteles ca aici prima perioada este de 3 luni si ca m-ar angajat doar sa-mi arate ca nu este de mine, ca mai am de invatat si apoi sa imi dea drumul si sa revin cand sunt pregatit .

Faptul ca pui presiune pe un posibil angajat, nu il lasi sa vorbeasca si alte treburi, arata de ce este nevoie de peste 20 persoane pentru a lucra. .

Foarte okay inginer ...

Datorita faptului ca, contractul este doar de 3 luni si continuarea de 3 si 6 luni si ca asa o sa fie mereu pana faci 5 ani la ei (eu stiu ca pot extinde de 3 ori si apoi este nedeterminat), recomand doar celor ce sunt siguri pe ei c-o sa li se prelungeasca mereu contractul, iar din cauza asta, desi sunt sigur c-o sa ma accepte inginerul ca sunt tanar si ca am planuri pe domeniul asta, prefer din cauza asta contractuala, sa nu semnez cu ei.

Bafta celor ce o sa se duca la HoneyWell, fabrica si masinile CNC sunt wow, dar nu sunt tipul sa fiu dat pe spate usor... avand in vedere ca o mica perioada am fost la Electro-Magnetica.

Nu va luati dupa ce zic eu, deoarece sunt n ingineri si cu siguranta nu toti sunt la fel. Numele din pacate, nu i l-am retinut.

PS: Sambata si uneori duminica, mai ales in perioada asta, se lucreaza .

PS 2: Nu am putut sa fiu foarte atent daca erau Mazak, Siemens, Fanuc etc, deoarece ne-a cam grabit.

Eu zic ca ori a vrut sa faca test psihologic cu presiune ori chiar voia sa-mi arate ca nu stiu absolut nimic si ca o sa-mi ofere 3 luni pentru a vedea asta, desi el stia clar ca nu am experienta decat de cateva luni pe alt tip de CNC.

Era inginerul din cadrul productiei, nu am avut treaba cu vreun intermediar in afara de primul interviu de acum 2 luni.

Sunt la inceput, eu am lucrat pe CNC Ima si Axyz la GlassROM si am lucrat pentru creere fatade exterioare pe ethernit, Bond-Aluminiu, antracit si foarte putina tabla, deci nu am lucrat pe Fanuc, Mazak, Siemens etc, ca abia de joi incep cursul de Operator CNC, eu nelucrand pe metal, debitare si restul si sa fac piese complexe, de ma intreba daca ma vad eu acum sau am scos eu vreodata pe CNC o asemenea capodopera numita turbosuflanta .