Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

elena Vineri, 25 Ianuarie 2013

@elena 2...mai nou am citit ca ei (in general ,nu doar aceasta companie) se comporta amabil la interviu mai mult pentru imaginea lor.de asemena si la targurile de joburi e mai mult o prezentare a firmelor decat sanse de angajare propriu-zise.
@cata mersi de incurajare
@romina multumim de informatii

ben hur Vineri, 25 Ianuarie 2013
da, e shto mare cu targurile de joburi.
e tare mai ales ca ei vor numai absolventi eminenti, care culmea au avut si o droaie de activitati extra-curiculare (cand dumnezeului nu stiu, avand in vedere tendinta din ultimii ani ...tre sa ai prezenta la greu ca sa poti sa treci d-apai sa ai note mari +teme, proiecte, nenorociri)...
avand in vedere aceste criterii, nush cum se face ca e plin de mailuri cu greseli gramaticale in interiorul acestor companii de mare mare angajament. sau criteriile alea de excelenta or fi valabile doar pentru fraieri??
elena Vineri, 25 Ianuarie 2013
da stiu eu unii care au o droaie de activitati extracuriculare(in general apa de ploaie ca deh e mai usor sa te duci la activitati din astea decat sa te omori cu scoala) dar care nu au trecut pe la ore si si-au luat examenele pe copiate etc la fel cei cu 2 facultati sau care au lucrat in timpul facultatii si acum au "mare" experienta dar nu e prea mult de capul lor.nu generalizez dar e f greu sa faci si o facultate cum trebuie si inca ceva in acelasi timp gen alta facultate/activitati/serviciu si sunt f putini cei care le fac f bine pe amandoua.criterile de excelenta sunt probabil doar pt candidati nu si pt companii
elena Sambata, 26 Ianuarie 2013
@laura daca mai esti..poti sa-mi spui si mie in ce a constat interviul cu managerul,in ce limba a fost, ce te-a intrebat?asa de curiozitate
Romina Duminica, 27 Ianuarie 2013
Din HP am plecat.. din ce stiu acum (sotul inca lucreaza acolo), o parte din salarii este acoperita cu bani din fonduri europene.. De aceea si angajeaza foarte multi absolventi. Ca mediu de lucru, nu am ce reprosa (working from home, buget de iesiri lunare in oras, program flexibil etc..). Oamenii chiar stiu sa-si motiveze oamenii prin alte metode, mai putin banii..
elena 2 Luni, 28 Ianuarie 2013
E foarte adevarat ce spuneti despre targurile de job-uri, sunt o mare pacaleala. Acolo este vorba de niste job-uri fictive pe care le pun luna de luna pe site-uri de recrutare si pe care nu au nicio tendinta de a angaja. Ar fi interesant sa sa faca o statistica sa stim si noi cati s-au angajat cu ajutorul acestor targuri.
Este foarte greu sa faci si o facultate serioasa si sa mai ai si serviciu sau timp de alte activitati extrascolare. Dar pentru ei doar experienta conteaza, de aceea angajeaza tot felul de specimene care nu sunt capabili sa scrie corect nici in limba romana( am intalnit asta si in multinationale).
elena Luni, 28 Ianuarie 2013
macar vad ca nu sunt singura ,nu ca m-as bucura pt raul altuia ,doamne fereste, doar ca nu te simti singur :).ce sa zic, cred ca am fost deja la 3 astfel de targuri,nu pot sa zic ca nu m-au sunat ,ii atrage probabil ca am studii in strainatate,dar de angajat nu m-au angajat.asa ca sunt intr-o mare dilema,nici sa merg la o firma neica nimeni (unde oricum am fost ) si nu din orgoliu cat pt oamenii care luceaza acolo si care-ti fac viata un calvar.si nu zic, poate au gasit altii mai buni decat mine ,poate la unele interviuri puteam sa fiu si eu mai convingatoare,dar totusi parca e ceva ciudat cu interviurile astea.da si eu m-am ghidat in facultate dupa ideea ca mai bine stau si invat klumea decat sa fac cafele pe la asa-zise joburi de studenti,cum de altfel ni s-a si recomandat de catre profesori dar din pacate vad ca la asa-zisele firme mari din romania conteaza mai mult un amarat de interviu!lol
ben hur Luni, 28 Ianuarie 2013
cati s-au angajat? 0,0...important e ca poate face protvul reportaj ca moama cate angajari fac multinationalele...si pe ce salarii..vesti minunate ca alea cu recoltele de pe vremea lui nea nicu.
am fost eu la un seminar al unora cica firma de audit /consultanta care duce oameni la lucru afara..bearing point.
hr-ista respectiva ne-a recomandat nimic mai putin decat sa urmam masterul SIMPRE de la ASE, master care de altfel e in cadrul facultatii de cibernetica ...
bineinteles plus ceva experienta de munca pe SAP daca s-ar putea.
cu alte cuvinte ei vor sa stii daca se poate si SAP si ABAP si limbi straine, sa te trimita sa lucrezi afara pe salariu la nivelul de aici + diurna (destul de discutabila ca valoare avand in vedere preturile de pe-afara), toate astea cand or fi ei suficient de activi sa aiba un proiect la care sa te trimita...au scris unii pe defunctul desprefirme ca daca aveai ghinionul sa nu aiba proiect...problema ta, trebuia sa astepti pana o fi un proiect disponibil pentru tine.

nu mai stiu daca a fost sau nu dat linkul asta pe aici, comentariile sunt delicioase http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/mic-dejun-masaj-cursuri-de-dans-afla-de-ce-servicii-beneficiaza-un-angajat-hp-156184.html
Elena 2 Luni, 28 Ianuarie 2013
Si pe la noi pe la facultate veneau firmele astea de top si in loc sa ne spuna mai multe despre job-urile pe care le aveau pentru studenti si proaspat absolventi, veneau si incepeau sa se laude cu realizarile lor, cu profiturile pe care le fac, ca au nu stiu cate mii si sute de angajati, ca au sali de jocuri si nu mai stiu ce. Si cand studentii puneau intrebari despre job-uri si ce conditii trebuie sa indeplinesti sa devii un angajat la ei, dadeau numai raspunsuri evazive.
elena Joi, 31 Ianuarie 2013
@romina daca mai esti...cum spui ca ai lucrat la hp poate ne mai ajuti cu niste informatii...nu inteleg de exemplu cum angajeaza din interior pe entry level pe cine iau?tot de pe entry level sau cum?adica pe un post superior inteleg dar pe entry level?
si 2 cam ce conteaza cel mai mult la un interviu./adica de exemplu de ce nu te-ar mai chema dupa un prim interviu..ce spui ,cum spui ,atitudinea sau cum..adica eu am incercat sa par cat mai convingatoare,citisem fisa postului,despre hp,am vb cat mai ok despre fostul job,despre mine am incercat sa fiu cat mai "profi" ma rog pana la urma esti un entry level si sincer oricat ai citi fisa aia nu prea stii exact ce-o sa faci si din moment ce esti la interviu e clar ca-ti doresti f mult sa intri deci nu prea inteleg ce vor mai mult
ben hur Joi, 31 Ianuarie 2013
pe entry level angajare din interior inseamna iubita/iubitu/pretena unui angajat mai vechi :D
de ce sa muncim sa recrutam cand putem sa angajam cunostintele cunostintelor?
elena Joi, 31 Ianuarie 2013
hahah lol intotdeauna am crezut ca din interior inseamna cineva care lucreaza la ei
un angajat Joi, 31 Ianuarie 2013

lucrez de ceva timp aici, si pot sa zic ca am observat multe magarii din partea lor...angajeaza iubite, surori, frati...HP-ul a devenit deja o familie, unde gasesti doar rude...intorci capul spre dreapta, spre stanga - numai asta vezi...mi-e mila de cei care vin la interviuri, pentru ca isi pun poate cu adevarat o speranta...fara sa dau nume, eu o colega recent angajata datorita insistentelor lui frate-su (care e si el angajat HP:D)...iar pe etaj am cel putin 5 colege care s-au angajat datorita iubitilor/fostilor iubiti care lucreaza sau lucrau in acel moment aici...
@pentru elena: din interior inseamna sau ce am scris eu mai sus, sau se migreaza de pe o pozitie pe alta...sunt multe pozitii entry level unde faci munca de robot si esti platit mai prost, si astfel migreaza pe alta pozitie mai putin "de robot"cu un salariu ceva mai marisor....asta pentru ei inseaman ascensiune in cariera...(cand se fac disponibilizari intr-un departament, aia isi cauta in altul) si referitor la anunturile de pe site-uri externe ca ejobs, bestjobs sunt asa, ca sa urmeze procedura doar ..nimic mai mult....rareori angajeaza din exterior...mai mult doar pe pozitii tehnice...ca in rest, sunt pe interior..

andreea m Joi, 31 Ianuarie 2013
Hey! Am si eu o intrebare referitoare la testarea on-line prin APT si de intreg procesul de recrutate. Este vorba de un post de Business Analist! Multumesc anticipat
ben hur Joi, 31 Ianuarie 2013
@un angajat:
voila, multumesc pentru interventie...ar putea parea ca sunt un nebun saltimbac dar iata ca se confirma ce spun..
elena Joi, 31 Ianuarie 2013
mda...si eu nu stiam ce sa mai invat pt interviu..ce penibilitate!
om bun Joi, 31 Ianuarie 2013
@andreea m
Daca ai fi citit mesajele anterioare air fi gasit rs, nu mail intrebati mii de ori acelasi lucru
yooooo2013 Vineri, 1 Februarie 2013
mai nou au redus si job level-urile pentru anumite familii de pozitii... dupa ce ca n-aveam marire ca am avansat acum daca avansezi chiar ca nu mai iei marire... rusine... ca sa nu mai zic de nepotisme si alte cele... nici macar un 10% rotund nu am primit. se cunosc sefii cu sefii cu angajatii si cu fratele/varul/sora/cumnatul angajatului x care stie pe y si tot asa. e jenant...
elena Vineri, 1 Februarie 2013
adica chiar nu angajeaza niciodata pe nimeni din afara???doar ne iau de prosti asa?
Adriana Duminica, 3 Februarie 2013
Buna. Urmeaza sa merg la un interviu pt Junior Customer Account Administrator. Aveti idee ce presupune mai exact postul? Si pe ce ar trebui sa pun accent la interviu? Testele online sunt usoare? Ma gandesc sa ma pregatesc cumva doar ca nu stiu pe ce ar trebui sa pun accent. Orice sfat e binevenit. Multumesc