Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

cineva Duminica, 3 Februarie 2013
Vrei un sfat, citeste comentariile si o sa gasesti rs
elena Duminica, 3 Februarie 2013
@adriana...probabil o sa ai acelasi test "nasa" care nu e neaparat f greu dar contra timp gen intrebarea si secunda,am scris mai sus despre el.apoi un interviu care pare f simplu,te intreaba despre cv dar fff important pt ei e sa stie ce faci in timpul liber si ce hobby-uri ai ,m-au intrebat de vreo 3 ori si in toate limbile.si probabil nu le-a placut raspunsul ,mai ales ca nu ma omor cu hobby-urile si de aia nu m-au ales!(glumesc!).nu stiu ce conteaza la acest interviu sincer.dar poate o sa ai mai mult noroc decat noi si nu o sa te plimbe ca pe o marioneta pe acolo.
eu Luni, 4 Februarie 2013

HP inchide un centru de servicii din Germania cu 1.100 de angajati. Va beneficia Romania?

Compania americana Hewlett-Packard, unul dintre cei mai mari furnizori de computere, servere, imprimante si servicii IT din lume, va inchide un centru din Germania in care avea 1.100 de angajati, ca parte a unui plan de reducere a costurilor care are drept scop adaptarea structurii companiei la conditiile dificile de pe piata, scrie Bloomberg.
adriana Luni, 4 Februarie 2013
@elena Multumesc pt sfat. Sa speram ca o sa fie ok.
O seara placuta :)
John Luni, 4 Februarie 2013
@eu. Chestia cu inchiderea sediului din Germania nu stiu daca va avea tangenta cu migrarea joburilor aici. Chestiile astea sunt planificate de mult, inca din perioada cand HP-ul a stabilit desfiintarea a 30 mii de pozitii worldwide. Ce a fost de migrat, s-a migrat deja in Bucuresti. Bucurestiul nu mai este o locatie asa ieftina cum era inainte, acum exista altele: India (cazul clasic), Tunisia, etc. In tari o sa ramana doar birourile de Sales/Presales, in rest tot ce inseamna "Operational" se va muta in alte locatii, avand si Bucurestiul printre ele. Puteti gasi multe articole despre strategia HP, pe site-urile externe.
@ceilalti: Sa nu uitam ca HP-ul este o corporatie, care totusi are 3000+ angajati in Ro, deci chestia cu nepotismul este putin exagerata. Cei care au parerea asta, au avut ghinion sa lucreze in acele departamente. Eu am lucrat la HP, pe pozitie tehnica, a fost bine (dar se poate si mai bine). Mariri sau lipsa lor tine tot de planurile HP-ului de viitor, totusi vanzarile sunt in scadere..deci...taiem costuri unde putem. Pe langa fenomenul de :tzigara" mai exista si mariri de salarii/promovari pe competenta angajatilor (pentru cei frustrati de lipsa maririlor: mariri nu se dau doar pentru ca aveti vechime, fara sa faceti nimic in plus comparativ cu cei proaspeti angajati si aici nu ma refer la ramasul peste programul de munca sau alte porcarii).
Ce tine de angajari interne/externe, chestia cu APT-ul este o poveste mult prea complexa ca sa fie inteleasa chiar si de majoritatea angajatilor, si tine tot de bucataria interna HP-APT, nicidecum de joaca managerelor/supervisorilor de-a angajatul.
Celor care isi cauta un job fie el si la HP, le urez mult succes si nu uitati sa mai filtrati parerile celor care scriu pe acest site, nu va descurajati:)
Va pot oferi si alte informatii/pareri daca doriti.
ben hur Luni, 4 Februarie 2013
pai da mai john ca la pozitiile tehnice e mai greu sa pacalesti..doar ca nah nu putem fi toti ITisti sau ingineri..cat despre cum le dai tu peste nas celor care nu primesc mariri ...
John Luni, 4 Februarie 2013
Eh...se mai intampla si cum zici tu, ce sa-i faci daca nu sunt dimensionate departamentele cum trebuie(anul asta au mai facut si disponibilizari), astfel incat nu ai ce sa le dai ...
elena Marti, 5 Februarie 2013
@john da mai vrem informatii..de exemplu ce conteaza la interviu?:)
Realistu' Miercuri, 6 Februarie 2013
a participat cineva sau cunoasteti pe cineva care a luat parte la vreun internship la geboc? daca da, ce s-a intamplat cu persoana respectiva? a continuat si dupa internship sa ...
un candidat Miercuri, 6 Februarie 2013
vine una care a terminat romano-americana sa ma selecteze pe mine..lol..ce incredere as putea avea intr-o astfel de selectie...
ben hur Miercuri, 6 Februarie 2013
heheh da CEOul de la Unicredit Tiriac unde crezi ca a studiat?sau vicepresedintele global pe operatiuni de la Oracle?la Romano-Americana se face scoala tata..ce stiti voi
un candidat Joi, 7 Februarie 2013
hahhhaha scuza-ma atunci ,imi pare rau ca nu am urmat si eu aceasta facultate,eram mare acum!!:)
ben hur Vineri, 8 Februarie 2013
ai fi vrut tu. si Mama Natura a studiat acolo
un candidat Vineri, 8 Februarie 2013
:)) da adevarul e ca nu ma compar!! by the way ceva sfaturi despre cum trebuie abordat interviul mi-ar fi folositoare!
b Vineri, 8 Februarie 2013
@un candidat Te referi la interviul de dupa testele respective desfasurat la Apt? Sau interviul de la sediul Hp?
Lala Vineri, 8 Februarie 2013
Cum sunt mai exact testele pentru angajare? Aveti cateva exemple? Am citit toate paginile de comentarii dar nu am gasit nimic concludent. Multumesc
un candidat Vineri, 8 Februarie 2013
@b..da interviurile dupa test...de la hp
m Vineri, 8 Februarie 2013
interviurile de la hp sunt usoare, despre tine , ce ai facut, hobby , diferite situatii ca sa vada cum reactionezi ...
Alina Vineri, 8 Februarie 2013
Poate furniza cineva feedback asupra interviului de la sediul Hp?Este vorba practic de cel de-al doilea interviu.Cum s-a desfasurat, care a fost atitudinea intervievatorului, pe ...
Si eu Vineri, 8 Februarie 2013
A mai participat cineva pana acum la internshipuri la hp? exista vreo sansa de angajare dupa? engleza, cel putin la nivel conversational este obligatorie?