Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Ana Luni, 4 Martie 2013
1. Da, am avut ocazia sa-l rasfoiesc. Oricum, detaliile le vorbiti impreuna (gen salariu, perioada etc), iar restul sunt chestii generale (gen program 8 ore, 1 de masa, 5 zile lucratoare, concediu, si alte chestii legale care cred ca apar pe orice contract de munca), dar nu cred ca e nici o problema daca zici ca vrei sa-l citesti. Oricum o copie primesti si tu acasa.
2. Da...am vorbit despre job-ul anterior. Am fost sincera si am zis ca nu am vazut o posibilitate de avansare, cariera (colege care dupa 5 ani au ramas pe pozitie de incepator), si ca vreau deja sa lucrez undeva unde sa ma vad si peste 5 ani, nu sa fie ceva pt moment. si ca de asta am preferat o firma mai mare. Ce-i drept, nu am atacat subiectul salariului (care era si unul din motive, dar nah...fiind confidential si poate nici nu suna bine la intreviu ca plec pt ca vreau bani mai multi :) )
3. te pune sa zici salariul dorit cand completezi testul. cel putin asa era cand am dat eu. stiam de atunci care sunt salariile si am scris direct 1500. am avut colege care au scris 2000 si cand le-a prezentat oferta le-a zis ca salariul e putin mai micut decat au zis ele, si ca este atat. Oricum, ei au deja definit salariul pt job-ul respectiv si nu-ti dau tie mai mult pt ca ai cerut....si nici mai putin. Acum, probabil daca ceri direct 3000, s-ar putea sa nu te mai cheme la interviul 2 ca se gandesc ca nu ai accepta salariul. Dar daca ceri in limitele normale, ei la final iti vor prezenta oferta lor, pe care o poti refuza sau accepta.
4. se lucreaza 2 zile pe saptamana dupa primele 6 luni, sa vada managerul ca te poti descurca singura si ca nu ai nevoie de ajutorul colegilor cand apare o problema. In functie de manager si de tine (cum te descurci) poate sa te lase mai repede (daca vede ca te descurci, sau daca ai vreo problema si trebuie sa ramai acasa intr-o zi) sau de ex la inceput sa te lase doar o zi pe saptamana sa vada cum te descurci si apoi sa mareasca la 2.
in mare, noi lucram cu EMEA, deci nu prea sunt job-uri care sa necesite sa fii la munca zilnic. dar normal, iti alegi si tu zilele de lucrat de acasa dintre cele in care nu ai meetinguri, de intrat in call-uri, traininguri, etc.
5. Eu fiind pe EMEA sunt doar pe engleza si sincer...mai mereu o folosesc. mail-urile 90% sunt in engleza (inclusiv cele intre noi, daca e ceva oficial, de ex anunt ca vreau sa-mi iau concediu, sau sa plec mai devreme si ii dau sefei mele, care e romanca si e la 2 birouri de mine, mail-ul e in engleza).
Anunturile, trainingurile (cele online; iar la cele face to face slide-urile sunt tot in engleza, insa trainerul vorbeste in romana), comunicarea cu clientii tai...totul se face in limba straina.
acum daca ai nevoie sa iei o informatie de la un coleg din Bucuresti, si stii ca e roman, da, o vei face in romana, insa daca mail-ul ala ajunge si la altcineva, sau mai e si cineva strain in CC, va fi in engleza. la mine cam 90-95% din mail-urile care le dau si le primesc sunt in engleza. daca mai folosesti si o limba straina probabil procentul se va imparti. e posibil sa fie echipe care lucreaza mai mult si cu echipe din romania, si poate la ei sa fie putin mai mic procentul, insa sa stii ca e destul de folosita engleza pentru ca foarte des se intampla sa ai nevoie de o informatie de la cineva care nu e din tara.
la telefon, in meetingurile cu clientii, se vorbeste doar engleza. deci nivelul trebuie sa fie destul de bun. Nu neaparat 100% gramatical corect, insa sa fii in stare sa intelegi, si sa te faci inteles intr-o conversatie. anunturile, meetingurile care le tin sefii mari de departamente la nivel de EMEA, toate sunt in engleza si trebuie sa intelegi ce explica respectivul. Deci ce vor sa vasa e ca daca cineva iti vorbeste in engleza, tu intelegi ce-ti zice si ii si poti raspunde. Deci chair daca te angajezi pe alta limba, engleza trebuie sa fie la nivel avansat, ca toate comunicarile despre firma se fac in engleza. Si trebuie sa fii capabil sa le intelegi si daca ai nelamuriri, intrebari, etc sa poti sa pui intrebari, sa comunici.
Nu mai zic de trainingurile online, care-s toate in engleza si indiferent pe ce limba esti, trebuie sa intelegi ce ti se spune acolo.
Comunici cu clientii prin email, messengerul firmei si telefon. Vei folosi toate aceste mijloace. procetul lor depinde. Daca ai nevoie de o informatie rapida si vezi ca respectivul este online, il suni sau il contactezi pe communicator (messengerul intern) si afli informatia. Daca nu este online, ii vei da mail. Sunt zile in care va trebui sa explici, sau sa ti se explice ceva, si atunci vei face asta la telefon, caci este mai usor decat pe mail...dar sunt si zile cand nu vei folosi deloc telefonul.
Vei mai avea conferinte pe telefon, cand vor intra mai multe persoane si veti purta o conversatie cu totii, asta tot pe telefon se face. Cateodata veti vorbi toti, alta data cineva va prezenta si restul asculta/isi iau notite/etc si doar daca nu ai inteles ceva sau sunt intrebari vei interveni. Deci nu pot sa zic exact cat de mult se vorbeste la telefon...depinde de job, de perioada, de nevoie, de persoane (sunt unele care te suna imediat, sau altele care prefera sa dea mail si cu ele vei interactiona mai mult prin email poate).
Anda Miercuri, 6 Martie 2013
Ana, multumesc mult,mult pentru raspunsul detaliat.
Un lucru ar mai fi neclar, in caz ca vei mai citi acest mesaj, daca vrei sa imi spui:
Cand te angajeaza, o fac pe o per. determinata, inteleg...!? pe 3-6luni sau mai mult. In perioada asta tu esti angajat al HP-ului sau al firmei intermediare? exista anumite dezavantaje daca nu este angajat direct al HP-ului? (ex. un salariu diminuat) ? sau oricum ai privi problema, majoritatea firmelor angajeaza personal prin firme intermediare.
APT-ul este o astfel de firma? (vad mentionat mai sus, nu am mai auzit de ea...)
-La interviuri, se merge mai intai la APT si apoi la HP? testele unde se sustin? tot la APT?
Firma asta intermediara se numeste si firma contractoare? (generic vorbind)
Ana Miercuri, 6 Martie 2013
Da, APT este firma contractoare pt HP in Romania. Primul interviu e la APT (testele pe calculator si discutia cu un recrutor de la ei), apoi al 2lea interviu e la HP, cu managerul HP.
La inceput se face contract pe perioada determinata...eu am prins 3+3+6 (bine, dupa primul 3+3 mie mi-au facut direct pe nedeterminata), insa acum am inteles ca ar fi 6+6. Dupa primul an, vei ramane tot angajat APT, insa contractul va fi pe perioada nedeterminata. Daca te descurci bine si ai feedback bun, vei primi contractul pe perioada nedeterminata mai repede.
Contractul il semnezi cu APT, esti angajat APT (ei apar ca angajator pe contractul de munca) insa activitatea se desfasoara la HP. Eu dupa un an jumatate am trecut pe HP, insa am colegi care au stat si 2-3 ani la APT (depinde de manager, echipa si daca se primeste aprobarea pentru trecerea la HP).
Mari diferente intre angajati HP si APT nu sunt. Intr-adevar, la APT sunt salariile putin mai mici, insa angajatii HP au oricum deja un an-doi experienta in HP si s-ar putea ca salariul mai mare sa se explice si prin motivul asta. Dar diferentele nu sunt extraordinar de mari, in plus APT-ul are un bonus de masa de 7 lei pe zi daca vrei sa-ti iei mancarea de la cantinele cu care au ei contract.
In rest, la ambele firme ai asigurarea medicala privata (APT-Regina Maria, la HP-Medicover), reduceri la World Class, la team buildinguri, cine platite de firma, petreceri, etc merg toti angajatii (si HP si APT); bonusuri de perfomanta primesc si angajatii APT.
singurul serviciu la care nu au acces angajatii APT ar fi la activitatile organizate de echipa de wellness (cursuri de dans, inot, tenis, masaj, etc... la astea se pot inscrie doar angajati HP).
Oricum, majoritatea angajatilor HP au inceput prin APT. Foarte rar angajeaza pe HP direct (de obicei pe posturi cu job level mai mare, sau pe limbi rar intalnite). In rest, majoritatea incep prin APT.
Grey Miercuri, 6 Martie 2013
Am fost si eu chemat la interviu prn Adecco. Stie cineva ceva despre asta? Vad ca toata lumea vorbeste de APT sau direct HP.
Ana Vineri, 8 Martie 2013
Esti sigur ca e pt Hp? Din cate stiu doar Apt-ul angajeaza pt Hp, pana acum nu am auzit nimic de Adecco.
Grey Miercuri, 13 Martie 2013
Da, HP. Mi-a dat informatia cum ca HP are nevoie pentru un proiect cu o firma telecom, dar nu cred ca asta presupune sa NU lucrezi in cadrul HP, ci doar ca au si HP un client extern.
Un HP-ist Joi, 14 Martie 2013
@Anda
Citeste si ce s-a postat anterior despre HP si poti afla mai multe. De asemenea cauta tot pe undelucram.ro si despre APT
Cu scrisoarea de recomandare nu e mare lucru; vorbesti cu un fost coleg sau un prieten sa o scrie. Acolo va trece si numar de telefon si daca e sunat de HP pentru confirmare nu cred ca e greu ca confirme ce scrie in scrisoarea de recomandare. Sau poate sa fie o recomandare "pe bune" :)
Lucrul de acasa tine mult de managerul tau; eu sun de 2-3 ori pe zi in afara tarii (max juma de ora in total) si lucrez de acasa cam 4 zile pe saptamana (si nu am tel de serviciu).
Legat de front office - back office ... in linii mari poti sa iti imaginezi grupul A din care fac parte client+presales+sales; grupul B e front office si lucreaza cel mai mult cu A, iar C este back office si lucreaza cel mai mult cu B. Asta in general...
M-am uitat acum pe bestjobs si sunt 4 pozitii la HP:
1. Field Support Technical Consultant - e presales (si e tehnic) - intra in categoria A
2. Partner Compensation Analyst with advanced English and French/Hebrew skills - e front office
3. Knowledge Management & Training Specialist for advanced English speakers - e tot front office
4.Application and Netwrok Security - e IT (nu are legatura cu clientul)

Din cele 5 joburi mentionate mai sus (Collection Procurement Operations Financial SmartQuote) pe cam peste tot ai sanse sa vorbesti si cu persoane non-HP si la fel de usor poti avea parte sa lucrezi ,doar cu oameni din HP ;)

Spor,
Alina Marti, 19 Martie 2013
Hello everyone, am descoperit acest forum si am fost conactata de HP pentru un job pe lb franceza, am fost la interviu si mi s-a spus ca o sa primesc un raspuns pe mail sau telefon in aproximativ 2 sapt, au trecut 3 si nu am primit niciun raspuns, ar trebui sa mai astept sau sa consider raspuns negativ? Eu am un job offer de la alta companie si nu stiu daca sa mai astept sau sa le spun lor da... Totusi as dori sa lucrez la hp...
Un HP-ist Marti, 19 Martie 2013
E posibil ca acel telefon sa vina peste o saptamana si sa insemne doar programarea inca unui interviu...
Eu in locul tau m-as indrepta spre ce e sigur. Nu uita ca s-a schimbat acu un an si ceva codul muncii si in primele 90 de zile poti renunta fara a fii nevoie de preavizul de 20 de zile lucratoare:)
Daca primesti un raspuns favorabil de la HP in urmatoarele 3 luni, poti oricand sa ocupi postul.
Alina Marti, 19 Martie 2013
Stiu prevederea, dar nu mi se pare etic si corect sa accept o oferta, iar ulterior sa plec pur si simplu doar pentru ca am gasit altceva, dupa doar 1-2 luni in cadrul acelei companii, de aceea ma asteptam de la o companie atat de mare, parca la mai mult, nu cred ca este un efort atat de mare sa dai un raspuns, dar din pacate, consideratia angajatorului pentru potentialul angajat e cam 0 la HP din cate citesc acest forum, si nu incerc sa iti reprosez tie ceva, iti multumesc pentru raspuns, apreciezi timpul acordat.
Ana Marti, 19 Martie 2013
Si eu zic sa accepti ceea ce este sigur. De obicei sunt necesare macar 2 interviuri inainte de angajare (primul la APT si al 2lea la sediul HP), deci daca inca nu ai avut interviul cu managerul de la HP, mai mult ca sigur acesta va fi urmatorul pas. Eu nu as da o oferta sigura, pentru posibilitatea unui interviu la finalul caruia vei putea primi un raspuns negativ.
Si eu zic ca daca pe parcurs vei primi un raspuns pozitiv de la HP, poti sa-ti dai demisia oricand.
george Miercuri, 20 Martie 2013
stie cineva care este faza cu screeningul? am inteles ca voi fi verificat la toate joburile la care am fost. si voua vi s-a facut acelasi lucru? au fost cazuri in care persoana respectiva sa fie descalificata? si daca da pentru ce motive? adica iti verifica toata viata?
Ana Miercuri, 20 Martie 2013
George, treci de la APT la HP?
O sa te ajute cineva de la HR sa completezi corect screeningul ala (si sa dureze cat mai putin verificarea). Asa se face la orice angajat HP, insa nu ai de ce sa iti faci probleme. Nu cred sa fi descalificat pe cineva (doar sa iti gaseasca cine stie ce chestie...dosar penal sau mai stiu ce eu).
Nu stiu exact ce iti verifica, pentru ca tu nu primesti nici un raspuns de la ei...insa cel mai probabil verifica ultimul angajator, care de obicei este APT, deci nu sunt probleme.
cristi Miercuri, 20 Martie 2013
Stie cineva ce face mai exact, cu ce ocupa departamentul de Install Base Coordinator JD si cam ce teste se dau la interviu !?
george Joi, 21 Martie 2013
@ ana
multam de raspuns! sunt angajat nou mi-au spus de acest screening si m-a cam uimit. amenda pentru centura se pune? :))))
verifica ultimul angajator in sensul de feedback sau cum? si suna la numarul fix oferit de mine? daca spre exemplu am umflat un pic o perioada la un job ma refuza?
RoseMaple Joi, 21 Martie 2013
@ cristi
MAIN RESPONSIBILITIES:
Ӣ Adding/Deleting/Moving machines in internal MFG tool
Ӣ Creating/Deleting/Updating customer accounts in MFG tool
Ӣ Maintaining the customer details up to date (address change, phone number, email address, contact person)
Ӣ Adding new HP personnel in MFG (engineers, dispatchers etc).
Ӣ Adding primary and secondary engineers for each press in the system
Ӣ Restricted parts setup
Ӣ Prepare specific database reports (regular and ad-hoc requests)
Ӣ Maintain regular communication with Logistics to update the transport file
Ӣ Collecting data from the customers when needed
Ӣ Solve other non standard queries (ie. Special requests on database modification, MFG tool/interface issue solving engaging IT or other internal teams )
Ana Vineri, 22 Martie 2013
@george
Nu stiu sigur sa-ti zic...eu am dat datele si atata tot. Datele se duc la o firma din state (parca) si ei se ocupa cu verificarea. Nu as sti sa-ti zic daca au sunat, pe ce numar si ce au intrebat.
Eu doar am dat datele si atata tot, nu a primit un raspuns, nu mi s-a zis ce au verificat...de cand mi-a dat ok-ul tool-ul, adica ca toate detaliile sunt acolo si or sa inceapa verificarea, nu am mai primit nici un raspuns. Deci detalii mai multe nu cred sa stie cineva sa-ti dea.

Eu am completat cu ajutorul HR-ului...mi-au zis sa nu trec toate firmele unde am lucrat, ca apoi vor suna pe toti si se pierde mai mult timp, sa trec ca am fost la facultate si apoi direct APT-ul. Desi iesea ca am stat vreo 7 ani la facultate. :))) Dar au zis cei de la HR ca e mai ok asa.

Banuiesc ca si pe tine te vor ajuta cei de la HR...dar daca nu vei primi nici o indicatie, mai bine sa omiti cateva un angajator, decat sa minti (si cand il suna sa vada ca nu corespund datele).
Nu este un screening sa vada daca esti demn de angajat (adica nu-i intereseaza neaparat sa treci orice job micut, care poate a durat si o luna...).
Ti-am zis...noua ni s-a zis sa trecem doar job-ul de la APT. Iar restul sa trecem ca am fost in facultate.
Acum depinde de varsta...ca ei zic acolo sa nu fie nici un gol intre perioade...deci si daca ai stat acasa sa treci si perioada aia...sa aiba continuitate...si poate daca ai 35 de ani nu prea ai cum sa zici ca ai stat 15 ani in facultate (ca e cam ciudat)...insa de ex mie mi-au iesit cam 6 ani de facultate si cica nu conteaza. :)))

Pentru mai multe detalii apeleaza la fetele de la HR, te ajuta ele sa-l completezi corect si sa fie mai usor de verificat (ca nici ele nu vor sa stea prea mult pana primesc raspunsul), insa eu zic ca e verificare de baza si nu trebuie sa te sperie. Insa sa nu minti la o chestie banala, ca risti sa fii respins dintr-o prostie (adica pe ei siiigur nu-i intereseaza ca ai lucrat 1 an la compania x sau 4 ani...deja cine te-a intervievat si-a dat acordul, ai cunostitele necesare, esti angajat). Dar daca tu ai trecut ca ai lucrat 4 ani acolo, si fostul tau sef zice ca doar 1 an ai lucrat pentru el, s-ar putea sa nu dea prea bine. Mai de graba zici adevarul.
Manuela Miercuri, 27 Martie 2013
Am si eu o intrrebare.....Ar vrea cineva de la HP sa ma recomande si pe mine? :P
Banuiesc ca si voi primiti un bonus daca angajati , si asa am si eu sanse mai mari de angajare .....
poli Miercuri, 27 Martie 2013
asta este o capcana si o ilegalitate:pai daca un fost angajator are boala pe tine ca ai plecat de la el ,apoi nu stii cu cine vorbeste de la fostul loc de munca si ce spune despre tine,sunt multe chestii cam ciudate la acest hp;
Stefan Miercuri, 27 Martie 2013
In ce consta discutia telefonica? (am inteles ca nu au pe cineva intern care sa tina interv cu cei ce aplica pe RUSA) Pozitia este Operation specialist english + russian.
MS