Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Un HP-ist Vineri, 19 Aprilie 2013
Pt financial analyst pe mid level o sa ai o oferta aproximativa intre 2500 si 2900
Bafta
Ioana Sambata, 20 Aprilie 2013
Buna!
Stie cineva care este salariul pentru Operations Specialist limba rusa?
Merci anticipat!
hp wanna be Luni, 22 Aprilie 2013
multumesc pentru raspunsuri!
No APT/HP Luni, 22 Aprilie 2013

Hey,eu am fost la un interviu prin ianuarie la recomandarea unei prietene,am sustinut interviul cu dsoaracare a fost foarte antipatica si la o sapt mi-a dat un raspuns cum ca nu exista suficienta motivatie pentru un amarat de post,poate cel mai jos post din cadrul HP,am continuat sa aplic la o luna dupa in speranta ca voi da peste cineva mai de treaba si asa a si fost,m-a sunat luna asta alta persoana de la APT,am sustinut doar interviul telefonic si apoi m-a trimis direct la HP.De aici incepe distractia...prima data au venit doua domnisoare destul de "increzute" care zambeau de parca le tinea cineva pistolul la ceafa,care au lasat de inteles ca e ok si toate cele,le-am spus la recomandarea cui am venit care era acolo de cativa ani,dupa care au iesit si a venit alta tipa foarte-foarte ok,care mi-a explicat tot ce trebuie si mi-a zis sa astept o saptamana maxim un raspuns si oferta de la APT.Si fix la o saptamana vine si raspunsul scurt: "HP a ales sa continue cu alt candidat..." fara niciun fel de explicatie macar la misto.Ca sa aflu ca intre timp tipa care ma recomandase si-a inaintat demisia intrucat era de atatia ani pe aceeasi pozitie deoarece nu pupa in spate sa o creasca si pe ea cineva,volumul de munca era foarte mare si ajunsese sa lucreze si pana la 11 ore pentru ca din 40 de pers pe acel post mai erau 15 si si-a dat demisia,lucrurile neterminandu-se prea frumos.Si asa am aflat si raspunsul negativ si scurt....LA HP INTRI GREU FARA RECOMANDAREA CUIVA FROM INSIDE SI DACA SE INTAMPLA CE S-A INTAMPLAT LA MINE,PRIMESTI UN MARE NU FARA EXPLICATII.Ce se intampla cu firma asta?Sunt din ce in ce mai multe zvonuri ca e in cadere si "the bosses" din ce in ce mai iritati si pretentiosi.As fi vrut sa cer un motiv pentru care am primit acel refuz,insa am considerat ca deja mi-am pierdut mult timp cu ei,prea multi considera deja ca au un grad depasit de inteligenta si fac ce fac toti ratatii....probabil la un moment dat mai primesc si ei palme!

te uiti si castigi Luni, 22 Aprilie 2013
tare relatare
Un HP-ist Marti, 23 Aprilie 2013
@No APT/HP
Interesant, dar cred ca e un caz izolat :)
No APT/HP Marti, 23 Aprilie 2013
Nu cred,am auzit deja prea multe si incep sa aiba legatura.Prea multi se plang de acest HP in ultimul timp,au inceput sa se adapteze la romanii nostri din pacate.....
Mana Miercuri, 24 Aprilie 2013
stie cineva cat are salariul un administrator contracte -vanzari-relatia Africa?
nu Miercuri, 24 Aprilie 2013

unde rahat e un caz izolat?pai asa zici ca ai ajuns acolo!bravo tie daca pe merit, bravo tie daca nu!dar hai sa nu ne inecam cu rahat cand am fost, am vazut si n-am facut nimic!interviu complet irelevant, interviu cu 3 de la HP, unde numai una era ok!intre timp slava domnului m-am angajat in alta parte, cu un volum de munca imens(unde tre' sa-ti mearga mintea mai mult ca la HP,SUNT SIGURA) si m-am descurcat cu brio din prima zi...asa ca nu stiu care sunt criteriile dupa care aleg ''HP-istii", da' mai lasati exigenta ca nu e cazul!

No APT/HP Joi, 25 Aprilie 2013
Aici deja nu mai e vorba de exigenta...am fost pe la mai multe interviuri si cam peste tot am dat peste intervievatori/intervievatoare poate mai tineri/e decat mine cu niste bete in dos si cu nasu' mai sus decat Vf Omu,care mai nou te iau in echipa daca le place de tine si nu te considera un pericol pentru postul lor...astea peste care am dat eu erau niste tipe foarte tine,una arata si se purta ca o pitzipoanca iar cealalta dormea pe ea si era cu gandul in alta parte,cea de-a treia a fost foarte deschisa si vorbareata de parca ne cunosteam de o viata insa la cate am vazut in ziua de azi si cate fete au oamenii,cine stie care a fost prefacuta cu toate povestile despre unde o sa lucrez si cand a venit raspunsul negativ nu-mi venea sa cred.... :|
Andrei Joi, 25 Aprilie 2013
Am sustinut interviul pe 2 Aprilie si nici pana in ziua de astazi nu am primit un raspuns... fie el si negativ.. totusi asta inseamna respectul unui mare angajator in fata "posibililor viitor angajati" care totusi pierd un timp prin deplasare, stres, interviul propriu-zis si sa nu primesti cel putin un raspuns, o explicatie ceva?, mi s-a spus ca in maxim 2 sapt voi primi raspunsul... ! Lipsa de respect, consideratie, bun simt... orice
Andrei2 Joi, 25 Aprilie 2013
@ Andrei, exact aceeasi problema am si eu. sunati, oameni buni din HP, si oferiti un raspuns celor pe care ii chemati la interviuri. e o mostra minima de bun simt. dati-o incolo de treaba, chiar va bateti joc.
No APT/HP Joi, 25 Aprilie 2013
Eu am asteptat o sapt cat mi s-a zis si cand am vazut ca nu am niciun rasp,am sunat la APT sa intreb si abia a doua zi mi-a venit mail cu raspunsul clor de la HP....
Andrei2 Joi, 25 Aprilie 2013
e foarte aiurea ce se intampla. suntem, din pacate, carne de tun. ma apuca depresia
Doru Caprioru Duminica, 28 Aprilie 2013
Wow! Ma asteptam sa gasesc aici opinii despre GeBOC ca si loc de munca. In schimb nu vezi decat frustrari ale unor oameni care nu au luat interviul si care au impresia ca (nu stiu de unde dracu) stiu ei cum e la HP.

Ok, pot fi de acord ca cei de la APT nu sunt mereu prompti in a da un raspuns candidatilor respinsi. Dar de aici pana la a trage concluzia ca in HP se angajeaza "daca le place de tine".

Apoi legat de promovare, sa fim clar intelesi: si in cadrul HP - ca peste tot - exista oameni care vor mai mult si oameni care nu vor mai mult in cariera. Exista posibilitatea promovarii pentru cei buni. Pentru cei care pur si simplu s-au plictisit de un job anume, exista un sistem de job rotation prin care poti sa te muti pe un alt post echivalent ca si nivel. Dar sa ma scuzati, promovarile nu se fac pe baza de vechime, ci si pe baza de implicare, potential sau avand in vedere anumite competente. Numai la stat se promoveaza dupa vechime, si nici macar pe acolo nu prea se mai aplica asta.

Legat de salarii: salariile in HP variaza. Exista o politica de confidentialitate in ceea ce priveste salariile, astfel incat nu ai voie sa iti intrebi colegul cat castiga si nici el pe tine. Acum, se mai stiu chestiile astea pt ca lumea discuta la o tigara, dar nu avem cum sa stim ce salariu se ia la X departament pe postul Y cu limba Z. Asadar, nefiind publice aceste informatii intrebarile sunt inutil adresate pe acest forum; va recomand sa abordati subiectul la interviu.

Salariile oricum sunt bune pentru entry level. Pentru cei cu mai mult de 3 ani experienta pe un domeniu, probabil ca pot gasi salarii mult mai motivante la alte companii (vezi Oracle, IBM). De aceea multi vad in HP o rampa de lansare: vii aici, inveti si pleci dupa 2 ani cu un bagaj de cunostiinte si experienta (asta daca nu ai stat sa te limitezi la job, evident). Sansele unui angajat de a fi remarcat si de a creste sunt infinit mai mari daca nu se rezuma la fisa postului si participa la initiative care ii ofera vizibilitate pe de o parte si experienta pe de alta parte.

La interviuri se urmaresc anumite competente. Se pun intrebarile potrivite pentru a afla daca un candidat are acele competente sau predispozitii. E destul de irelevant cum crede candidatul ca a fost tratat de catre supervizor / manager la interviu. Poti avea manageri care zambesc familiar sau altii excesiv seriosi; si unii si altii iau decizii pe baza informatiilor pe care le afla despre candidat. Unul care iti zambeste la interviu nu inseamna ca te place si ca te va angaja. Zambeste asa cu toata lumea.

Sfatul meu este sa va interesati despre acest angajator la angajati, nu la cei care nu trec interviurile si pentru care strugurii sunt acri. Daca aveti ocazia, interesati-va de la mai multi angajati. Nu am incredere in relatari de tipul "am o prietena super competenta care spune ca e nasol la HP".
No APT/HP Luni, 29 Aprilie 2013
Dupa toate aceste "detalii" clar esti un angajat HP care a avut nu numai sansa dar si norocul sa mergi mai departe de entry level.Asadar,nu vad unde se zice ca e nasol la HP...problema este ca s-a "implementat" si acolo acest intrat prin nepotisme si avansatul odata cu pupatul.Alta problema este interviul de care ziceai...am tot vazut tipe tinere la recrutari mai peste tot in ultimul timp,numai ca unele sunt capabile sa recunoasca faptul ca nu te-au angajat pentru ca nu le-a placut moaca ta sau te-au considerat o amenintare,asa cum mi s-a intamplat chiar mie.Lumea care scrie pe site-ul asta in mod sigur este interesata de viitor si din acest motiv tot cauta cat mai multe detalii,asta nu inseamna ca sunt frustrati,ci doar ca vor sa stie "cu cine au de-a face" si pe de alta parte angajatii vor sa impartaseasca experienta lor.Sau si ei sunt frustrati?Hai sa nu mai ai impresia ca le stii pe toate ca nu e chiar asa...avand in vedere cat de greu obtii un post la o companie respectabila pentru ca sunt din ce in ce mai multe firme care isi bat joc de angajati,majoritatea tipelor care recruteaza tin tare de postul lor si taie si spanzura dupa cum e vremea afara!Pentru ca asta e Romania si fiecare e numai pentru el.
@ No APT/HP Luni, 29 Aprilie 2013
Total de acord cu tine, si pt ca mi-am irosit aproape 4 ani intr-un BPO fara sa stiu ce mi se intampla, dar am avut curiozitatea sa ma informez dupa...
Cititi de curiozitate pe Wikipedia ce este aceea Vitality Curve.
@ No APT/HP Luni, 29 Aprilie 2013
... atunci veti intelege de ce nu sunt promovati oamenii competenti si cu adevarat puternici si de ce domnisoarele acelea de la interviu care habar n-au bazele contabilitatii... se cred experte in management si tocesc pe bani grei pt examenele ACCA (dupa mintea mea platite de firma fara a exista niciun fel de transparenta). In opinia lor ACCA-ul le va face mai destepte in ochii fraierilor care vin la interviu. De asemenea cei cu adevarat competenti sunt inlaturati din companie (metoda de hartuire sistematica si discriminare, izolare etc.)... pentru ca e greu sa-i prostesti pe cei multi cand exista cativa oameni destepti care stiu ce misca in firma de cand s-a inaugurat aceasta firma.
ben hur Luni, 29 Aprilie 2013
pentru caprioru:
A FRUSTRÁ ~éz tranz. livr. (persoane) A lipsi de un drept sau de un bun legitim
!
1 mai muncitoresc Miercuri, 1 Mai 2013
haha, uite asa am aflat cine mama ma-sii are de cheltuit mii de euro pe cursurile ACCA de la pwc "academy". dezvoltarea profesionala e esentiala. asta-i regula de aur.
pentru cine-si face treaba nu s-ar gasi niste bonusuri de performanta, dar pentru goange oricand..