Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

cris Vineri, 17 Mai 2013
@elena si eu am dat luni testele si ieri interviul cu managerul si tot ieri m-au sunat. Azi am fost la APT sa imi spuna ce trebuie sa fac mai departe (acte necesare). O sa incep in iunie :)
Elena Vineri, 17 Mai 2013
Felicitari Cris!!! Inca nu m au sunat dar chiar daca era un raspuns negativ preferam sa il
aud...da asa am auzit ca se poarta faa raspuns:)
mac Vineri, 17 Mai 2013
Si eu am avut azi interviul cu managerul :) Astept raspunsul sapt viitoare :) Aveti idee cu cat este platit internship-ul ?
cris Vineri, 17 Mai 2013
600 de RON + bonuri de masa. Iti mai raspunsese cineva inainte
mac Vineri, 17 Mai 2013
Merci :) Am mai intrebat intr-o alta discutie acelasi lucru referitor la un alt internship si le-am incurcat
cris Sambata, 18 Mai 2013
ok:) sa ne ti la curent :)
poate vom fi colegi :)
Arthur Sambata, 18 Mai 2013
Stie cineva dintre voi daca e cineva angajat in hp , indiferent de proiect doar cu diploma de liceul , in fine care nu are facultate ?
cris Sambata, 18 Mai 2013
eu urmeaza sa fac un internship la ei si nu am inca diploma de licenta dar trebuie sa le aduc adeverinta de student de la ase... deci nu cred ca se poate daca nu esti inscris la nici o facultate....
Un HP-ist Sambata, 18 Mai 2013
@Arthur
Inca nu stiu pe nimeni care sa fie angajat si care sa nu aiba facultate terminata sau macat sa fii fost student cand s-a facut angajarea.
Cunosc insa persoane care s-au inscris la facultate, au facut rost de adeverinta ca sunt studenti , iar dupa angajare au renuntat la facultate; si lucreaza de 6 ani:)
mac Luni, 20 Mai 2013
Am o intrebare : am fost acceptata la internship-ul de analist financiar si am inteles ca se semneaza contractul cu APT. Acum , intrebarea mea este : eu in situatia asta lucrez pt APT, nu pt HP, din moment ce semnez contractul cu ei ? Sper sa ma lamureasca cineva cum sta situatia , mai ales pt ca este prima mea experienta de munca si sunt putin paralela :))
cris Luni, 20 Mai 2013
Felicitari mac!!! deci vom fi colege :)
pai da, contractul il semnezi cu APT dar vei lucra la HP...citeste in urma toate posturile daca ai timp si o sa te lamuresti. Facilitatile sunt usor diferite, de ex: asigurarea medicala la alta locatie, plus ca APT opreste cateva sute de RON din salariu. Din cate am inteles, dupa o perioada (cam un an-un an jumate) se poate face trecerea de la HP la APT.
Apropo de asta, eu nu stiu ce sa scriu in motivul cererii de adeverinta de student: internship la HP sau APT....ma poate lamuri cineva?
mac Luni, 20 Mai 2013
merci :) Felicitari si tie !! :D Eu inca n-am primit mail-ul cu actele de care trebuie sa fac rost , insa cred ca daca scrie 'internship HP' pe adeverinta nu-i nicio problema. Pana la urma la ei lucrezi si din cate am inteles APT este un intermediar .
mac Luni, 20 Mai 2013
Poti sa-mi lasi mail-ul sau fb-ul tau sa vorbim ?
cris Luni, 20 Mai 2013
Adauga-ma pe id-ul asta: criss_c1 si vorbim acolo :)
vasile Marti, 21 Mai 2013
un raport juridic exista intre doua entitati prezente intr-un, si anume, contract!
daca semnezi cu APT esti angajat APT!

ce drag imi e sa vorbesc despre HP dupa 5 ani! Astept intrebari
vasile Marti, 21 Mai 2013
foarte multe aberatii mai sus. nu, daca nu aplici pentru personal administrativ si de ingrijire nu poti sa aplici doar cu "liceul". pentru 99% din joburi e nevoie de studii superioare absolvite, sau in curs (Caz in care ti se va cere o adeverinta). astea trebuie sa ajunga la hr in termene limita, nu exista fofilari, amanari, etc...
anonim Marti, 21 Mai 2013
Buna si eu am fost chemata la un interviu pentru acelasi internship de analist financiar!
@cris pot sa te adaug si eu pe mess, daca mai am vreo intrebare?Si felicitari pentru internship!
anonim Marti, 21 Mai 2013
Imi puteti spune testele de la APT in ce consta cam la ce sa ma astept?Sunt foarte grele?
vasile Marti, 21 Mai 2013
un test numeric cu chestii simple si un test de "limba" in care probabil trebuie sa formulezi un email, un raspuns ceva. nimic complicat
anonim Marti, 21 Mai 2013
@vasile multumesc pentru raspunsul tau!