Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Reset message Luni, 28 Octombrie 2013
posibil. insa cel mai probabil nu peste
Reset Marti, 29 Octombrie 2013
Salut Resset message , ai zis in postul tau ca ar conta pilele si pilele si impresia , ai putea tu sau alti cunoscatori sa ne dea mai multe detalii despre acest aspect ? Multumim
Reset message Marti, 29 Octombrie 2013
este foarte simplu. toti din prima echipa din care am facut parte acum 5 ani au revenit de la alte firme prin pile. in departamentul meu se promoveaza pe pile. si eu personal am depus aplicatii in alte parti si nu am primit raspuns pt ca nu cunosc persoane. nu e nicio filosofie complicata. pentru posturile de gramada se intra usor. pentru alea ceva mai avansate ori te plac ori iti trebuie recomandare buna
eu Miercuri, 30 Octombrie 2013
Stie cineva ce presupune postul de Operation Specialist? Ce cuprinde primul interviu la APT pentru limba rusa?
Multumesc.
Alteir Sambata, 2 Noiembrie 2013
HP-ul nu mai prezinta demult incredere in ochii consumatorilor, sistemele lor sunt prost concepute tehnic, sistemul de racire cel putin al laptop-urilor e deficitar, de blotware nu mai zic , zeci de aplicatii instalate la alandala pe sisteme.
Customer service ?, mda... cred si eu ei nu sunt in stare sa tina serverele pe Europa la o viteza de 50Mbps...si povestea poate continua.
Cei drept au pretentii la angajare ca orice angajator,dar ca orice angajator sunt si angajati cu experienta si fara.
Eu unul personal am aplicat la HP, am trecut de toate interviurile dar in moment in care am vazut cum trateaza problema salariului, nu mi sa parut suficient.
M-am ridicat frumos, le-am multumit pentru timpul pierdut si am plecat mai departe.
Acum in prezent lucrez la mine , am ales sa investesc intr-o afacere personala , mai exact fac programare software.
Pot spune ca am un venit de 3 ori mai mare fata de cel oferit de ei, am diverse proiecte la activ, si sunt multumit de munca mea, si de faptul ca am o familie unita.
SFATUL MEU : NU APLICATI LA ACEASTA COMPANIE,au manageri de tot rahatul,testarile pe care le dati nu evalueaza cu adevarat potentialul si nivelul de experienta.
Este deplorant sa iti pierzi timpul cu persoane lipsite de profesionalism.
Time is money, hp does not like to lose money...so why should you lose time?
Mike Sambata, 2 Noiembrie 2013
Salutare!

Pe scurt: am primit o "oportunitate de cariera", cum ii zic ei, pentru pozitia de Global Website Maintenance Operations Team Lead (prin APT). Stie cineva cum e atmosfera in departamentul respectiv si care ar fi nivelul salarial? Multumesc!
Nicu Duminica, 3 Noiembrie 2013
Nume pompos, salariu mic raportat la nivelul de munca, oportunitate daca vrei sa urci in companie , tine cont ca iti trebuie vreo 5-10 ani :)), asta da oportunitate.
Alex Duminica, 3 Noiembrie 2013
Salutare!

Are cineva idee cam cat este salariul unui customer account admin pe limba greaca, prin Apt? Mulumesc si bafta tuturor.
Andrei Joi, 7 Noiembrie 2013
350 de euro cu stima la care se impoziteaza , deci ramai cu 250.
eu Vineri, 8 Noiembrie 2013
sa inteleg ca noi astia din exterior nu avem nicio sansa?sa stiu daca ma mai duc pe la interviurile lor
un angajat HP Sambata, 9 Noiembrie 2013
M-am saturat de toti frustratii care nu au fost in stare sa treaca de un interviu si dau vina pe faptul ca nu au pile. Eu m-am angajat la HP in urma cu 4 luni, fara sa cunosc pe nimeni din interior, amotsfera e super ok, beneficiile la fel. Normal ca se poate fara pile.
Consider ca HP-ul chiar stie sa aiba grija de angajatii sai.
In legatura cu APT-ul, sunt total de acord ca este o firma capusa care mananca mult mai multi bani decat ar trebui dar in momentul in care iti doresti sa te angajezi la HP si asta ti se ofera, accepta. Oricum dupa cel putin un an, se poate trece de la APT la HP.
just me Duminica, 10 Noiembrie 2013
Asa cum am spus totul depinde de zona in care aplicati. In unele parti se angajeaza pe pile, in altele nu. Eu ce sa pot sa spun este sa mergeti increzatori, nu aveti ce pierde. Salariile in HP nu sunt foarte mari. In general sunt sub media celorlalte corporatii. Eu am fost si APT si nu a fost chiar asa de rau. Oricum, va doresc bafta la interviu. Eu zic ca este loc pentru toata lumea.Ca salariu de inceput, nu prea ce stiu ce sa zic, dar media cred ca ar fi undeva la 2500 RON. Oricum, pentru cine vrea sa inceapa de undeva, e o experienta buna. Doar nu faceti din HP inceputul si sfarsitul carierei. :)
just me Duminica, 10 Noiembrie 2013
@Mike

Cred ca am idee undeva de postul care ti s-a propus. Daca este ceea ce cred, e destul de stress, dar merita pentru o experienta de team lead.
eu Luni, 11 Noiembrie 2013
@un angajat hp
@just me
ceva sfaturi pt interviuri,mai ales cel cu managerul..am fost de cateva ori la ei si desi am trecut de teste si cateva interviuri,vb f bine engleza+a doua limba ceruta totusi nu m-au luat,vreau sa ma gandesc ca e pe bune si nu pe pile..de aceea cam ce asteapta ei la aceste interviuri,ce fel de candidati cauta?faptul ca am avut 2 joburi pana acum credeti ca ii influenteaza f mult?
just me Luni, 11 Noiembrie 2013
Nu am o reteta. Eu as recomanda oricui sa fie natural. Asa cum e o omul, asa cred ca ar trebui sa se prezinte la interviu. Daca te vrea bine. Daca nu asta este. HP de multe ori procedeaza a angajarea pe recomandari (nu este egal cu pile). De multe ori e ok. De multe ori nu. De multe managerii habar nu au sa recruteze, alteori da. In mod cert, nu va asteptati la salarii mari, dar va puteti astepta la un mediu placut. Si eu am vrut sa ma mut la alte departamente tehnice si nu am luat. Dar sincer sa spun managerii eram cam pe dinafara cu partea tehnica. Asa ca daca ati picat un interviu, nu inseamna ca nu sunteti buni. Totul este in ochii celui care priveste si evalueaza.
bb Luni, 11 Noiembrie 2013
Mare atentie la departamentul de Credit and Collections din HP. Este unul dintre cele mai nasoale departamente din companie in special datorita managerei VI( fosta VP) care angajeaza numai pe pile si pe preferintele pupincuristilor sai.

Multe intrigi, barfe de mahala si discutii interminabile .
xyz Luni, 11 Noiembrie 2013
Pai da... trebuie sa fii natural.... vei fi primit sau nu in functie de complexitatea jobului, de unde vii si mai mult sau mai putin de ceea ce stii de fapt sa faci.. se stie ca diploma nu prea conteaza si ca salariile sunt de la 1500 in sus. De multe ori o sa dati de manageri (romanasi) care habar n-au ce e aia management asa ca asteptati-va la orice.
befdbwek Marti, 12 Noiembrie 2013

am fost angajat la hp timp de vreo 2 ani jumate.
tin sa mentionez ca nu am fost angajat pe pile si nici unul din colegii pe care i-am avut. joburile au fost foarte ok, salariul peste nivelul pietii insa......... managerita (ultima) de tot rahatul.
din cauza atmosferei creata am plecat mai mult de jumatate din echipa catre alte orizonturi.
aveti mare grija la managerul cu care dati interviul. un bad gut feeling = mai bine refuzati jobul (daca puteti). este mult mai bine decat sa lucrati cu psihopate fara viata personala. sunt destule in HP. in ceea ce priveste promovarea, cu cat pupi in fund mai mult un manager si mai vii si cu prezentari care mai de care mai pompoase si care sa ia ochii, cu atat reusesti sa urci mai repede si mai mult in ierarhie.

x Joi, 14 Noiembrie 2013
Reporting Developer la Hp ce presupune mai exact? Cam care este grila de salarizare?
just me Sambata, 16 Noiembrie 2013
Din pacate trebuie sa recunosc ca managementul din ultima perioada al HP-ul este foarte prost. Acum depinde si de noroc. Sunt convins ca unele posture se dau pe pile. Altele nu. Oricum, daca aveti nevoie de un job, acceptati. Poate fi o rampa de lansare sa plecati undeva mult mai bine.