Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

James Bond Luni, 25 Noiembrie 2013
M-am angajat prin APT de cateva luni si pot sa va spun ca prime impresii urmatoarele:

-salariul cu putin peste 2000 ron (cu foarte putin peste)
-managerii medii ca pregatire si skill-uri, nimic deosebit
-colectivul corporatist, in teorie muncim cu drag si spor, in practica cea mai mare parte se chinuie sa plece fie la Oracle, Microsoft, Honeywell, etc
-echipele: bisericute asa cum bine spunea cineva mai devreme. E mult spus echipa. Fiecare trage pe felia lui si incearca sa il ingroape pe cel de alaturi. Pe scurt o adunatura de oameni frustrati si destul de plictisiti de lucrurile pe care le fac mecanic zi de zi.
-se lucreaza de acasa cam 1 zi/sapt
- pauze de tigara de cate ori vrei (atat timp cat iti faci treaba, nimeni nu o sa stea sa contorizeze cate ore ai luat pauza si cate ai muncit)
- oportunitati de avansare: da, daca esti foarte bun si muncesti mult, cam dupa 2 ani ar trebui sa avansezi. Daca nu ai avansat dupa 2 ani, sansele scad pe zi ce trece.

Concluzia: daca vrei ceva mai multi bani pe un job de entry level, HP-ul te asteapta cu bratele deschise. Poti sa inveti diferite lucruri utile care sa te ajute mai departe la Oracle sau Microsoft. Nu te astepta la un colectiv minunat. Nu te astepta la o echipa minunata. Si cel mai important nu te astepta ca managerii tai se te trateze cu prea mult respect.

PS1: Nu m-am angajat pe pile, iar procesul de angajare a durat in jur de 2 sapt cu toate interviurile.

PS2: Comentariul meu este subiectiv si nu ma astept ca toata lumea sa fie de acord. Este doar o parere personala, dupa cateva luni de munca, nu un adevar universal valabil.

In rest, spor si Welcome to the Jungle!
just me Miercuri, 27 Noiembrie 2013
@James Bond,

Nu stiu cat de subiectiva este parerea ta, dar mie mi se pare aproape de realitate. Asa este. Toti viseaza sa plece la alte corporatii pe mai multi bani. Din ce stiu eu, anul asta au plecat foarte multi de la marketing la IBM.
euroclinic Miercuri, 27 Noiembrie 2013
@James Bond
da clar... APT de multe ori nu inseamna pile si asta o spun din experienta pentru ca si eu m-am angajat prin ei si a fost totul "legit". e adevarat, era si o vreme de angajare muuult mai buna acum 6 ani. Daaar, daca e ceva direct prin HP, se apeleaza pe la vreun SV, un angajat din interior samd. si apoi se mai analizeaza un pic
Gulliver Miercuri, 27 Noiembrie 2013
1) Ce inseamna o pozitie de business analyst ?
2) Cam despre cati bani e vorba ?
simplyRed Vineri, 29 Noiembrie 2013
am aplicat si eu ptr. customer account admin. Poate sa-mi spuna si mie cineva care este salariul oferit si ce se cere la interviu?
multumesc
@simplyred Vineri, 29 Noiembrie 2013
O sa dai o serie de teste care ca dificultate sunt medii spre dificile.
eu Sambata, 30 Noiembrie 2013
Am avut recent "oportunitatea" de a lucra cu cativa manageri din HP si vreau sa va felicit pe cei care aveti materie cenusie peste medie ca rezistati sa lucrati cu asemenea exemple.

Cu APT si Geboc a avut contact un coleg si in afara de remarcarea fizicului unor d-soare, restul, profesional vorbind, praf si pulbere.
@eu Sambata, 30 Noiembrie 2013
Cateodata fizicul unei d-soare este ceea ce te face sa mergi mai departe :))
Ursu2387 Miercuri, 4 Decembrie 2013
Salut!am fost acum cateva zile la interviul final pentru o pozitie din cadrul hp.aveti idee cam in cat timp pot primi un raspuns.tin sa mentionez ca mi au spus ca mai au cateva persoane de intervievat..cand am auzit replica asta m am gandit automat ca sunt respins,ce parere aveti?
Ursu2387 Miercuri, 4 Decembrie 2013
MMA Joi, 5 Decembrie 2013
Daca stie cineva din "interior" care sunt cu adevarat cerintele pentru Senior Financial Analyst - Enterprise Services Finance-1218520.

Care dintre cerintele de mai jos sunt cu adevarat importante:
· First level university degree with a focus in business or economics; advanced degree or accounting certification (e.g., Certified Public Accountant (CPA), Master of Business Administration (MBA) preferred.
· Typically 6+ years of experience as a financial analyst.
· Typically experienced in more than one finance function.
traducere Joi, 5 Decembrie 2013
iti dai seama ca 6 ani de experienta ca financial analyst e exagerat.
la fel MBA.
celelalte or conta.
eu stiu absolvent a de administatie publica pe post de financial analyst la hp.
daca nu stai cu relatiile in interior nu astepta sa fii luat in consideratiune oricate certificari ai avea.
succes!
Elena Vineri, 6 Decembrie 2013
Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii despre postul Operations Specialist pe limba franceza? Ce teste se dau la interviu, nivel salarial si orice alte impresii..multumesc!
Vasile Luni, 9 Decembrie 2013
un test banal de genul 2-3+1=? (vreo 20 de intrebari).
un test de limba, in cazul tau probabil franceza, in care vei avea de raspuns unei scrisori.
probaibl in jur de 1800-1900 de lei.
alte impresii? o sa faci niste traininguri si o sa fie un job plictisitor si de minima importanta.
Elena Luni, 9 Decembrie 2013
Buna! Am si eu un interviu cu managerul la HP pt pozitia de customer account administrator! Aveti idee cam in ce consta interviul?

Multumesc!!
Cristina Marti, 10 Decembrie 2013
Buna, am avut doua interviuri telefonice la HP pentru pozitia de Operation Specialist with English, iar acum m-a sunat managerul pentru a avea un interviu fata in fata. Stiti cumva daca exista si testari sau doar interviul; iar acesta cum se va derula? Banuiesc ca in engleza pentru ca nu este roman, insa as dori mai multe detalii. Va multumesc!
printre dinti Marti, 10 Decembrie 2013
nu va plangeti ca va da cu tifla-n cap cei care aplicati din exterior. acelasi tratament se aplica in mod echitabil si celor din interior fara nicio discriminare. donsoarele de la HR sunt specialiste in a trimite mailul generic ca nu va incadrati (daca il trimit si p-ala) sau sa va uite in negura timpului cu un raspuns (si ala de doi bani...).
Vasile Miercuri, 11 Decembrie 2013
@printre dinti
daca esti din interior nu-ti trimite nimeni de la HR nimic...doar daca esti acceptat dar asta stii deja de la managerul direct si oricum 6 luni o arzi aiurea pe 2 joburi fara bani in plus

@Cristina
interviul e in romana. engleza la hp e doar de balta. oricine leaga 2 vorbe se pune "Ca stie engleza". da exista si testari dupa cum am scris chiar un post mai sus.

@all
a mai fost cineva ECO ? :)
alle Joi, 19 Decembrie 2013
de posturile pe italiana imi poate spune cineva ceva? ce anume se face si salarii? multumesc