Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

@ Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Ca veni vorba de rewards, eu am primit recent un mail de "Thank you" din partea managerului. La cateva zile, am primit si mai multe responsabilitati, ca recompensa probabil si "pt ca pot". Am colegi care nu fac nici pe jumatate din ceea ce fac eu, si cu toate astea sunt platiti la fel, e facuta diferenta doar cand trebuie sa rezolve cineva o escalare, iar atunci se apeleaza la mine. Poti sa muncesti pana crapi, nu ii pasa nimanui. Eu imi caut in alta parte de cateva luni bune si cum o sa am ocazia o sa plec cu thank you cu tot. Bullshit corporatist.
nnn Miercuri, 29 Ianuarie 2014
salut,
Are cineva idee cat e salariu pentru partner compensation analyst.
Multumesc
Vasile Joi, 30 Ianuarie 2014
@ - aplica strategia mea. Primeam ceva de facut - faceam imediat - confirmam in ultima secunda fara sa uit sa adaug ca am reusit in deadline in ciuda unor eforturi supra-omenesti.
Si mie mi-a sarit mustarul cand faceam totul repede si bine si apoi ma rugau SPV sa ajut diversi parazitzi care o frecau aiurea si se trezeau in ultima clipa ca nu au timp...

@-nnn s-a tot discutat pe aici. mai sus de 1800-1900 de lei nu exista salariu de incadrarea pe pozitiile de loser...middle management din exterior nu se angajeaza aproape niciodata, e o utopie - pentru management nu stiu, probabil de pe la 1000 -1500 (nici acolo nu bubuie salariile) - insa pentru tot ce e entry cam ala e salariul cu mici variatii
@ Joi, 30 Ianuarie 2014
Vasile - A avut vreun efect faptul ca mentionai ca abia ai reusit sa respecti deadline-ul? Eu de faze de genul "intelegem situatia" sunt satula. Nu s-a intamplat nimic concret cu toate ca de o luna juma incoace m-am tot dus la manager si m-am plans ca cedez psihic din cauza workloadului. Solutia gasita: wfh cat vreau eu,cateva zile libere pe care nu mi le iau din concediul legal si..da.. "impartim taskurile si celorlalti membri ai echipei" , dar saracii ei nu stiu procesele asa de bine (si in final tot eu ajung sa rezolv cazurile care le-au fost distribuite lor, pt ca aparent nimeni nu stie cum sa faca) Sincer ma gandesc sa busesc lucrurile intentionat, sa se vada ca NU MAI POT sa muncesc dublu. Nu mai stiu ce sa fac, sper doar sa trec de interviurile pe care le am si sa plec, alta solutie nu mai vad.
Vasile Vineri, 31 Ianuarie 2014

@ - nu din pacate n-a avut niciodata nicio rezonanta. De-aia am si plecat. Pentru ca munceam ca boul degeaba si nu se reflecta in nimic. Acum am si WFH cat vreau eu si un salariu aproape dublu si alte perspective...
Stiu, te inteleg perfect. Am fost destui in situatia asta. Mie, culmea, cand am zis ca plec, intai nu m-au crezut si apoi mi-au propus o pozitie mai de cacao + un training de vreun an la care nu aveam voie sa lipsesc, niste balarii incredibile, nici bani nici nimic concret.

Ovidiu Luni, 3 Februarie 2014
Un salariu pe suedeza cam cat ar fi?
Vasile Luni, 3 Februarie 2014

pai smecheria acestui gen de site ar fi sa citesti tot inainte sa intrebi...
incadrarea de 1800-1900 + un spor de 2-300 de lei...dar asta depinde f. multi factori, nu e garantat.

Ovidiu Luni, 3 Februarie 2014
Smecheria ar fi sa nu mai faci tu pe desteptul!! Nu vrei, nu raspunzi. E simplu! Nu te obliga nimeni! Multumesc, oricum.
@ Marti, 4 Februarie 2014
Thanks Vasile, ma asteptam la un raspuns de genul.. Good for you ca ai plecat, there are more to follow :)
Vasile Marti, 4 Februarie 2014
Ideea e ca daca citesti ce s a scris afli inca dinainte sa intrebi...simplu...pari potrivit pentru hp...
Bahetzi Marti, 4 Februarie 2014
Bahetzi , stati linistiti , nu va mai certatzi , aici la HashiPe nu cred ca intra foarte multi daca nu sunt adusi de manutza :D
Ovidiu Marti, 4 Februarie 2014
Mai omule, am citit zeci de postari, dar nimeni nu a intrebat de suedeza. Suedeza e limba rara. E normal sa intre intr-o alta categorie. Ma rog, vorbesc cu peretii. Nu stiu de ce dau explicatii unui oarecare Vasile.
Vasile Miercuri, 5 Februarie 2014
Suedeza o fi limba rara dar nu la hp. Banii de salarii intra in anumite limite descrise in pay band uri cum se numesc ele. Daca managerul care recruteaza iti poate oferi 100 de lei poti sa vorbesti si sanscrita sau aramaica pentru ca indiferent cat se rare sunt n o sa primesti mai mult. Iar daca ai fi citit tot cum trebuie ti ai fi facut o imagine de ansamblu..overall cum se zice la corporatie
un hashpeist destul de vechi Miercuri, 5 Februarie 2014
@Vasile
imi place filozofia ta si ceea ce scrii, una peste alta sistemul e facut de asa natura incat se pot permite extraordinar de multe nedreptati, ma regasesc aproape cu totul in ce ai relatat, am o curiozitate....unde anume ai plecat (la ce corporatie) ?
p.s. te inteleg daca nu poti raspunde
Multumesc
Vasile Joi, 6 Februarie 2014
Nu pot sa zic ca naiba stie cum nu e "compliant"...Ca HR-istele stau calare pe net, retele, forumuri toata ziua, chipurile for "Scouting"...de-aia aduc de-afara pe salarii mai mari si amaratii care muncesc si asteapta sa promoveze dau de "Freez-uzi" :))
in concluzie...pai pentru ca din seria filmelor si pentru ca automobile...
:) Joi, 6 Februarie 2014
@Vasile , doresc sa subliniez fatul ca ai facut o radiografie completa cu putine cuvinte.Bravo . Acest gen de comportament pe care il exemplifici al HR-istelor este specific mai tuturor firmelor care pun anunturi pe net.Cum si anticipam aceasta activitate are ca scop sa le faca de lucru acestor domnisoare pentru a se simti si dumnealor importante.Realitatea ne releva faptul ca un procent foarte mic se angajeaza in urma acestor anunturi de angajare si al testelor de inteligenta pe care le dau ele , prioritate avand cei alesi prin pile!SIC
un hashpeist destul de vechi Joi, 6 Februarie 2014
@Vasile
..de inteles nu-i bai... oricum feisbucul e la putere...ar trebui sa bage spor la salariu de social media :))
Vasile Vineri, 7 Februarie 2014
barfele sunt barfe, zvonurile sunt zvonuri si, in egala masura, realitatile sunt realitati!
sfaturi nu dau insa de raspuns la intrebari, in masura in care stiu si pot, cu placere...insa pentru cei care nu stiti realitatile corporatiste sau sunteti mai tineri, la primul job, plini de optimism, cititi bine ce scriu eu si alti hashpishti cu vechime...ca n-avem niciun interes sa mintim :D
refuzatul Sambata, 8 Februarie 2014
bai oameni va roog frumos nu mai postati sub nume precum "@", ":)" si altele de genul. daca se gaseste sa va citeze careva nu mai intelege nici cel mai poliglot ce se vorbeste pe aici.
este groaznic sa aflu ca suedeza se plateste asa slab.
aveam senzatia ca e o miza sa inveti o limba de tipul asta..
Vasile Duminica, 9 Februarie 2014
Pai e o miza, dar nu peste tot. Obtine-ti toate documentele legale ca translator autorizat si/sau interpret si mergi la Comisia Europeana, da testele prin EPSO si iei 4-5000 de euro pe luna (ce lami mic salariu - vezi ca e grila oficiala pe net) plus relocare la Bruxelles plus mutle alte beneficii, asta e doar un exemplu...dar trebuia urmarit inca din facultate pentru ca e un proces de lunga durata.