Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Curios Luni, 10 Martie 2014
A am uitat sa mentionez ca cei de la HP nu mi-au mai oferit niciun raspuns, fie negativ sau pozitiv.
Vasile Marti, 11 Martie 2014
Corect este asa: tu nu ai avut nicio experienta cu HP.
Tu ai avut un contact cu un om care lucreaza la HP. Doar pentru ca nu v ati sincronizat la interviu nu inseamna ca HP a facut ceva sau a fost in vreun fel...poate si managerul are o poveste similara despre acel interviu...
Curios Luni, 17 Martie 2014
@Vasile. Pe principiu daca ma apuc de permisul de sofer si dau examenul si trec, asta nu ma face sofer, pentru ca nu conduc pe drumuri si las masina in parcare. Corect? Absolut categoric.
Alex Luni, 17 Martie 2014
@Curios: Sunt de acord cu Vasile, pur si simplu nu v-ati sincronizat la interviu... dar asta nu inseamna ca trebuie sa tragi linie si sa pui un calificativ.
As zice ca daca vezi un job care se pliaza pe skills-urile tale, sa aplici din nou. Job-ul este tot ce conteaza... acela trebuie sa-ti fie ca o manusa o data ce l-ai obtinut astfel incat sa-ti faci treaba cat mai bine si sa ai satisfactii pe termen lung.
In rest, trebuie sa uiti imediat astfel de situatii ... eventual sa inveti din ele pentru a sti pe mai tarziu cum sa procedezi.
User Marti, 18 Martie 2014
daca aplici la mai multe joburi din cadrul HP e vazut ok de catre HR? si daca nu ai trecut mai departe de un interviu pt un post, e ok sa mai aplici pt viitoare posturi, mai sunt sanse sa te cheme si alta data la interviuri, stiti ceva?
Ceausescu n-a murit Marti, 18 Martie 2014
Poti sa aplici si la 10 joburi.. la fel se face si la Oracle si multe alte companii de genul... Ideea e ca probabil se vor satura sa vada ca tot aplici asa ca este posibil sa ai parte de un silent treatment. Posibil sa ma insel si sa te cheme dar nu prea am vazut asa ceva
Curios Miercuri, 19 Martie 2014
@Alex. Vasile nu are dreptate pentru ca nu e categoric. Asa e nu m-am sincronizat la interviu, dar eu nu am tras o linie sau o concluzie, pur si simplu am impartasit o experienta. Ca nu e vasta precum a altora, asta e cu totul altceva, dar este o experienta, una mica . App de calificative, un angajator iti pune foarte usor calificative, tu angajatul sau potentialul angajat de ce nu i-ai pune un calificativ la fel de usor ?
Alex Miercuri, 19 Martie 2014
@Curios: Cu calificative sau nu, pe tine te intereseaza in esenta job-ul si compania, nu? Deci nu trebuie sa renunti daca iti place HP-ul. ;) Continua sa aplici cand apare ceva care crezi ca ti s-ar potrivi... si intre timp, perfectioneaza-ti tot mai mult abilitatile actuale eventual dezvolta si altele noi, de care te poti folosi mai tarziu.

As vrea sa te intreb daca ai trimis CV-ul pe site-ul lor si daca da, nu te-au chemat la un test intai sau nu ai sustinut un test de limba telefonic intai? si abia apoi te-au chemat la interviul fata in fata? Care e procedura in prezent? sau ai aplicat si te-au chemat la ei direct, pentru interviu?
Curios Miercuri, 19 Martie 2014
@ Alex: Dupa mica experienta cu ei, sincer nu vreau sa mai am de-a face, si tin sa mentionez ca nu e prima oara cand ajung la un interviu la ei si am o experienta nasoala. In fine, ca sa-ti povestesc la partea cu aplicatul. Pentru pozitia de Customer Support am aplicat prin recomandare cam pe la jumatea lui octombrie 2013, iar ei m-au contactat pe 12 decembrie pentru interviu. N-a fost niciun interviu telefonic, pur si simplu am fost invitat la ei la sediu unde am discutat cu managerul de echipa si cu o duduie de la HR. Acolo mi-au testat limba de engleza printr-o simpla discutie, nu te gandi la vreun test riguros. Mentionez ca eu am fost la HP Romania care din cate am inteles este putin diferit de HP GEBOC. In 2010 cand am fost la HP Geboc pentru aceeasi pozitie dar pe limba portugheza am avut de dat vreo 3-4 teste. Unul de limba engleza,unu de limba romana si unu de logica, cel de portugheza urmand sa-l dau dupa interviul cu managerul. Cam atat iti pot spune din partea mea despre HP.A! si sa nu uit, dupa ce am trimis recomandarea am continuat sa aplic la ei pe site, dar n-am avut noroc.
Vasile Miercuri, 19 Martie 2014
pai ca sa ai o experienta cu un loc de munca tre' sa ajungi acolo...ca nu v-ati pupat la interviu nu inseamna c-ai avut o experienta pentru ca n-ai ajuns sa lucrezi acolo. asa povesti din interviuri stiu sute...ori oamenii aia nu au ajuns vreodata sa aiba experienta, per se, cu hp-ul.

tu poti sa-ti faci ce opinie vrei insa experienta, de orice fel, vei impartasi dupa ce vei fi parte din echipa respectiva...asa ca nu intri intr-un magazin ca nu te-ai descurcat sa deschizi usa...nu prea poti sa-ti dai cu parerea despre cum e inauntru, nu?...
Alex Joi, 20 Martie 2014
@Curios: Cum e cu recomandarile astea? cineva din companie te-a recomandat,respectiv a trimis CV-ul tau celor de la HR?
Eu n-am pe nimeni care sa ma recomande la o adica, ma cam descurajeaza ce spui ca atunci cand ai aplicat pe site-ul lor, nu a fost luat in considerare aplicatia.

Si pentru ca ai precizat HP Ro. si HP GEBOC, care este diferenta intre ele? In HP GEBOC nu lucrezi direct pt HP,ci de fapt pentru o firma intermediara? sau ...? merci.
Vasile Vineri, 21 Martie 2014
voi aveti niste pareri foarte ciudate vizavi de "HR"...nimeni din HP n-are vreo treaba cu hr-ul in afara de acte...
CV-ul il dai la SPV adica la Supervizor sau Superviser sau cum vrei tu sa-i zici. Ocazional ei cer CV-uri desi nu au pozitii deschise sau au pozitii deschise si nu zic nimic. Se numesc requisitions.
Ala, daca are nevoie urgent, se misca, daca n-are nevoie urgent il baga in sertar si dracu' stie ce face cu el...sau suna o data si apoi uita, in functie de prioritati.
Dar, oricum, cele mai multe sanse le ai asa ca nu te mai filtreaza nimeni si ajungi direct la manager.

Geboc e divizia de "outsourcing" - prestarii servicii, Hp romania e partea de vanzari. Sunt aceeasi firma, nu lucrezi pentru nimeni, ai contract pe per. nedeterminata dupa proba, etc.
astea-s informatii publice si clare..nu e niciun mister.
Vasile Vineri, 21 Martie 2014
este super amuzant ca "Alex" l-a intrebat despre HP pe "Curios" care nici nu lucreaza sau n-a lucrat acolo :))
Curios Vineri, 21 Martie 2014
@Alex iti voi povesti ce stiu si eu de la altii. HP Romania am inteles ca este o entitate diferita de HP Geboc, iar aici mi-a fost subliniat lipsa de profesionalism a celor din interior ( persoana care mi-a povestit a lucrat la ei vreo 5 ani de zile )dar ca joburile ar fi cam aceleasi. In prinicipiu aici nu prea am ce sa-ti povestesc si cred ca cel mai bine ar fi ca cei ce lucreaza deja acolo sa-ti explice cate ceva. Recomandarea cv-ului meu a fost facuta de cineva care lucreaza in HP Romania nu la Geboc, pur si simplu a trimis cv-ul ca referral la HR si mai departe stii si tu cum decurg lucrurile .Daca vrei sa aplici uite un sfat de la mine, fa-ti cont pe linkedin.com si cere politicos unui angajat HP sa te recomande. La mine a mers pentru alte companii.
geboboc Vineri, 21 Martie 2014
Diferenta e ca HP Romania te angajeaza direct iar GEBOC angajeaza mai intai prin perioada de proba/APT de cele mai multe ori si apoi treci direct HP (nu HP Romania). HP Romania s-a mutat de la Victoriei in Pipera cu HP GEBOC.
Vasile Vineri, 21 Martie 2014
Deci daca nu stii nu mai da sfaturi aiurea ca poate unii te cred.
Am scris mai sus diferenta dintre cele doua. Fiind complet diferite n au cum sa fie aceleasi joburi. Iar ala de lucreaza de 5 ani ori habar n are ori nu exista cel mai probabil...
Lol
Alex Sambata, 22 Martie 2014
@Curios: Merci pt pont. Nu m-as fi gandit la varianta asta :). Mie unul nu-mi place deloc ideea de "recomandare", de a apela la altii... Mie mi-e mai simplu sa ma testeze si daca fac fata sa fiu luat in calcul, daca nu, la revedere... fara ...intermediari. In fine...

Eu zic sa nu te descurajezi si sa mai aplici si alta data, joburi tot apar... nu se stie niciodata. Apoi, din ce mi s-a mai spus, la alte companii, este putin probabil sa nimeresti la interviuri fix cu aceleasi persoane... De data asta, poate nu te-au inteles sau nu te-ai facut inteles, dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti daca stii ca abilitatile tale te pot ajuta sa iti desfasori activitatea acolo...
Alex Sambata, 22 Martie 2014
@Vasile: multumesc pentru lamuriri. ;) Nu stiam ca sunt 2 entitati, credeam ca una singura le face pe toate.
HP Romania unde are sediul? Cum stii care job e pentru HP Ro. si care e de la GEBOC? sau te ghidezi doar dupa descrierea job-ului?
Te-as mai intreba:
1.Am tot citit ca unii aplica pe un anume job,iar la interviu se trezesc ca e vorba de alt job. De ce se intampla acest lucru?
2.Tu esti la HP Ro. sau Geboc? oriunde ai fi, poti sa-mi spui care sunt nivelurile in firma[daca exista]? De ex., daca obtii un job pe AP sau AR sau customer support etc. , pe jobul asta intepenesti? :) sau exista posibilitatea de a te mai misca pe parcurs daca apar job-uri? astea-s job-uri de tip entry-level in firma?
3. Daca stii, ce face concret un ''collections analyst'' [unu' fara experienta poate sa faca jobul asta? vad in descrierea unor joburi si un "senior" alaturat :).], dar un ''operations specialist'', ce atributii are?
Par denumiri generale. Se lucreaza cu vreun program special, practic stai la un calculator si la telefon toata ziua?
marinica Luni, 24 Martie 2014

HP Romania dupa cum spuneam are sediul in Novo Park la gramada cu GeBoc. Collections Analyst e un fel de bucatica din Credit and Collections, un departament destul de mare care se ocupa cu recuperarea de bani de pe facturile clientilor si reconcilieri, etc...
Se lucreaza in SAP si multe alte programe specifice in functie de departament, ca idee.
Nivelurile difera in functie de job in sine, familie si cum aliniaza ei nivelul de fapt al jobului in arhitectura.
Collections Analyst de exemplu e un M07 (daca nu a fost si el scazut la 6), care e un nivel tot entry level. In combinatie cu Core, Intermediate, Expert si alte clasificari de genul iti faci o idee cat de complex/bine platit e jobul respectiv.

Anonima Luni, 24 Martie 2014
Buna. Am fost si eu chemata la APT pentru o pozitie in cadrul HP si am avut si discutia cu Managerii de la HP. Stie cineva cam cat dureaza pana primesc un raspuns? Multumesc :)