Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Meme Marti, 1 Aprilie 2014
@ PaTura ce am zis mai sus sa intamplat in urma cu nici o luna :)
Vasile Marti, 1 Aprilie 2014
Daca ati citi tot inainte sa postati, ceea ce nu se intampla niciodata, ati vedea ca nu e niciun mister ca se prefera promovarea din interior si recomandarile. Asta stiu si eu si oricine.

Doi la mana, pari cel putin agramat/a ca sa nu ma hazardez la analfabet/a...Imi pare rau insa ce scrii, ca de obicei, vorbeste in numele tau.

PaTura...acum ceva ani (eu am lucrat la HP de cand s-a infiintat pana anul trecut) nu a existat niciodata un test de inteligenta de 7 minute. "acum niste ani" ca intotdeauna erau doua teste: unul de aptitudini numerice si unul de limba...pentru 99% dintre pozitii...

Concluzia e ca "spiru harte la id" e o presupunere smechereasca pentru ca, evident, nu ai de unde sa stii, iar atitudinea de genul asta nu va ajuta la niciun interviu...
melcon Marti, 1 Aprilie 2014
@ Vasile.
Hai sa clarificam o chestie cu recomandarile si pilele. O recomandare este o pila, atunci cand se bazeaza pe nimic si/sau nu exista nici o repercursiune (negativa) asupra celui care recomanda. Iar asta e valabil la orice multinationala, insa cu atat mai mult la HP unde se stie cum se intra (si nu, n-am fost niciodata la un interviu la ei, pt ca nu am fost interesat sa lucrez in acel mediu)

Ah apropo, ai de unde sa stii ce a absolvit HRistul in cauza, pentru ca inainte de interviu, primesti un mail cu informatiile interviului, unde e trecut si numele persoanei de la HR. 9 din 10 HRisti, au profil pe LinkedIn facut, unde poti sa vezi cv, studii tot. Ca fapt divers, majoritatea HRilor din multinationale, pe care i-am intalnit, au terminat Hiperion, Spiru Haret sau ASE.

Faptul ca nu ti-a trecut prin cap ca poti gasi angajatii si CVurile lor pe LinkedIn ma face sa cred ca :
a. ori ai fost angajat pe pile puternice si chiar nu aveai de unde sa stii, pt ca nu ai primit acel mail niciodata
b. ori nu ti-a trecut niciodata prin cap => suspect rau, lucrezi in HR ?
c. nu esti interesat (caz in care prin deductie, esti si neprofesionist)
PaTura Miercuri, 2 Aprilie 2014
@melcon , ca bine mai zici !
Am sa iti dezvalui un secret : daca Vasile e chiar pustanca de la HasHiEr?:D
ryzyn Miercuri, 2 Aprilie 2014
Cum sa pui ba semn echivalent intre o recomadare si pila? Daca nici distinctia asta n-o puteti face la nivel de oameni maturi ce isi cauta de lucru, copy-paste e o activitate prea complexa pentru voi.
melcon Miercuri, 2 Aprilie 2014
Ia zi ryzyn care-i diferenta intre o recomandare si o pila, te rog lumineaza-ne. Si nu ma refer aici la aspectul financiar, pentru ca cel care recomanda primeste mereu un bonus pentru persoana recomandata-angajata. Ma refer strict la partea practica.
Ca un exemplu, sa zicem ca se cauta un angajat pe .. italiana (sunt zeci deci e exemplul perfect), si ai 5 candidati in final, care sunt la nivel de C2 (desi realistic asta nu prea poate fi evaluat, tinand cont ca majoritatea celor din HR DE ORIUNDE, nu doar din HP, sunt B2 de fapt, asa ca nu stiu cum ar putea evalua tocmai ei asta, exceptand poate un test grila). Bun astia 5, au acelasi nivel de italiana, toti au trecut prin intrebarile idioate/repetitive de la HR, au toti 5 experienta 0, atat ca 1 are o recomandare bazata pe faptul ca e prietenul cuiva intern, si acela va fi si cel angajat. Cum se numeste asta ?
Si inca ceva cu privire la recomandari, in principiu cine se angajeaza o data prin recomandare, se va angaja aproape toata viata la fel, pentru ca psihologic omul respectiv o sa fie mereu cu gandul la o pozitie obtinuta usor (preferabil mai inalta si bine platita). Pentru ca e evident ca cine vrea si accepta sa se angajeze prin recomandare, nu e interesat de dezvolarea proprie, performanta si profesionalism.

@PaTura - ar fi destul de ciudat sa fie asa, inseamna ca Vasile mi-a fost colega de liceu ... ;)
Vasile Miercuri, 2 Aprilie 2014
acest "forum" este pentru cei care vor sa obtina informatii. cei care lucreaza sau au lucrat pot, in anumite limite, oferi niste raspunsuri.

caterinca, mistourile si parerile celor care n-au ajuns sa lucreze dar refuleaza pentru ca au fost respinsi nu fac parte din preocuparile mele.

nu mai mult de 4-5-6 pagini in urma puteti citi parereile mele (si ale altora) in legatura cu pilele. iar discutia nu este despre mine ci despre aceasta companie.

in rest, ca de obicei, multe aberatii si ineptii debitate fix de cei care n-au nicio treaba sau legatura...

si nu, eu nu am primit un astfel de mail pentru ca in 2006 nu primeai mail cand te angajai si nici nu aplicai prin oracle, taleo sau bestjobs...
Gheorghe Miercuri, 2 Aprilie 2014
Vasile , esti foarte activ pe forumul asta . Am senzatia ca te retine foarte mult din treaba ta de postat anunturi pe internet si chemat oamenii la interviuri .Crezi ca nu stim ca esti ,, domnisoara''?Cand nu stai calare pe bestjobs si ejobs si alte site-uri de recrutare incerci sa speli imaginea propriilor tale actiuni nu?Cum Dumnezeu ai fost si tu la un interviu acuma 8 ani la aceasta firma care angajeaza pe pile si de atunci ai un ,, hobby'' sa desfintezi aceasta supozitie pe numeroase pagini din acest forum . Repet , nu vrem sa te retinem !
melcon Miercuri, 2 Aprilie 2014
Da, ma refulez pentru ca am fost respins, desi nu am aplicat niciodata.
Si faptul ca se angajeaza lumea doar pe pile, sau recomandari cum le spui tu, nu sunt informatii cu privire la firma ? Cam ce informatii ar trebui sa postez ? salariile sunt total neinteresante, de vreme ce sansele sa te angajezi in HP sunt proportionale cu cate persoane din interior cunosti.

Pagina 23 : "- se fac interviuri si angajari pe bune, dar este adevarat ca se prefera angajarile prin recomandare interna" => ai fost de acord cu asta.
O recomandare pe baza "Xulescu e prietenul meu", "Yulescu e baiat bun, a fost colegu meu de banca in liceu" se numeste PILA. Recomandare e doar atunci cand ai o baza profesionala in spate sau anumite atuuri profesionale. Exemplu :"Il recomand pentru ca are rezultate la Xulestii de 2 ani, si consider ca ar aduce un plus echipei".
E cam clar care-i mentalitatea in HP, daca nu faceti diferenta intre o 'recomandare' si o recomandare.

Acel mail il primesti mereu, pentru ca trebuie sa iti confirmi prezenta la interviu. Asta doar daca nu 'stii' deja cand incepi munca ;)
ryzyn Miercuri, 2 Aprilie 2014
melcon
In primul rand recomandarile functioneaza la joburile complexe nu de genul celor pe care le exemplifici tu. Cand ai nevoie de un director de vanzari sau specialist IT cu ani de experienta in spate, te uiti si la recomandarile pe care candidatii le au de la persoanele cu care a colaborat anterior. Ba chiar unele angajari pe posturi din astea se fac strict pe baza de recomandari. Astea nu sunt pile, e vorba de relatiile pe care ti le-ai dezvoltat la locul de munca si succesul pe care l-ai avut, sau nu.
Asa-numitele pile pe care le tot infierati voi la hp nu sunt altceva decat o modalitate de a taia din costurile departamentului de resurse umane in procesul de recrutare, aka nu mai e nevoie sa apeleze la firme specializate care sa caute candidatii potriviti, hehe, pentru ca nu e nevoie de cine stie ce specialisti ci de un nineaca care sa stie sa faca copy-paste si sa zica 2-3 cuvinte in engleza. In rest, specializarea se va faace la locul de munca.

Intelegi acu diferenta dintre recomandare si pila? La hp nu functioneaza nici una, nici alta.
Dragos Miercuri, 2 Aprilie 2014
Ca sa nu faci diferenta intre recomandare si pila e jenant. Pute a hipsterism si sarantoci anti-Rosia Montana.
Meme Miercuri, 2 Aprilie 2014
Total de acord cu parerea fiecaruia dar @ vasile doar pt ca tu ai fost acceptat in hp (pe bune sau nu asta stii doar tu) nu cred ca esti un masura sa spui ca nimeni nu are dreprate deoarece hp este asa si asa si tralala. Pe acest forum fiecare are dreptul sa isi spuna parerea atat buna cat si cea mai putin buna si din cate observ exista foarte multe nu prea bune ceea ce inseamna ca nu totul este roz si frumos asa cum ai spus tu.
Si melcon are dreptate poti sa fiu tu la fel sau chiar mai bun decat cel venit cu pile sau recomandare (sau cum vreti voi sa numiti acel ajutor extra) nu te vei alege cu acel job..de ce pt ca mai bine lucram cu rude si prieteni mai mult sau mai putin pregatiti decat cu oameni care chiar stiu despre ce este vb in propozitie si care sunt dispusi sa lucreze pe bune
Vasile Miercuri, 2 Aprilie 2014
eu nu spun nimanui ca nu are dreptate pentru ca se pun intrebari si ofer raspunsuri (Ca si altii, daca stiu si pot).
atunci cand nu ai dreptate pentru ca nu ai, sau cand aberezi deoarece prezinti informatii de mana a saptea din terte surse care, poate, nici alea nu au vreo legatura cu o firma, hp, geboc, sau nu, atunci pot sa confirm/infirm.

despre diferenta dintre pila si recomandare nu mai are sens sa vorbim. asta e o aberatie.

divagati de la sensul real al acestui thread si duceti discutia in derizoriu, caterinca si "pareri"...subiective prin natura lor si supuse frustrarilor.

de-abia pe pagina 34 se prinde unul ca la pagina 23 spusesem acelasi lucru. eu nu sunt pro sau contra HP ci ofer anumite informatii, repet, daca stiu si pot. si cum uneori aceste informatii, chipurile, contrazic niste pareri neavizate, iaca problema.

sensul e sa se intrebe si sa se raspunda. nu sa facem gargara ieftina din auzite. asadar eu ma retrag pana la urmatoarea intrebare pertinenta.
Parpanghel Miercuri, 2 Aprilie 2014

Salut , am citit aceste randuri si pot sa confirm cele spuse de multi dintre antevorbitorii mei . Majoritatea care vin sunt slab pregatiti fara experienta remarcabila , multi dintre ei doar pentru ca sunt prietenul lui X , amanta lui Y etc. Din punctul meu de vedere recomandarile de care vorbiti voi nu exista , este doar o expresie de a masca dedesubturile din aceasta firma.Recomandarile din punctul meu de vedere sunt acele referinte pe care le treci in CV

yo Miercuri, 2 Aprilie 2014
Deci... eu am fost angajat in 2008 printr-o recomandare DAR am urmat absolut tot procedeul de atunci... adica testare excel, logica, engleza, interviu SV si apoi angajare. Ceea ce sigur s-a intamplat si in cazul lui Vasile daca a lucrat inca din 2006. Erau alte vremuri atunci si se proceda altfel. ACUM insa ,da, se angajeaza pe pile, favoritisme si/sau recomandari si se ajunge la neintelegeri ca mai sus. Si da... stiu multi care si-au angajat cumnata, frate, sora, var, iubit/-a si a fost ok, intregul proces de recrutare fiind pentru o pozitie in general din cadrul in care activa persoana cu initiativa si fiind doar 1-2 interviuri destul de balansate spre un raspuns pozitiv. INSA... nu e obligatoriu ca toate combinatiile de acest fel sa duca la ceva pozitiv... Sunt oameni care pe recomandari sau pile nu au reusit sa intre, din varii motive.
problema cu recomandarile se extinde si asupra competentelor celor adusi prin aceasta modalitate cat si asupra salariului negociat. si de aici discutia devine mult mai complicata.
Carmen Miercuri, 2 Aprilie 2014
M-am angajat pe pile aici si nu mi-e jena sa recunosc .Am trecut si eu de forma prin procesul de recrutare dar stiam ca nu o sa fie nicio problema chiar daca ar fi candidat si Einstein, Sa fim seriosi asa e peste tot .
@Carmen Miercuri, 2 Aprilie 2014
Macar ai fost sincera. Sa se odihneasca in pace J.J. Rousseau cu al sau Contract social.
O.J. Simpson Miercuri, 2 Aprilie 2014
Permiteti-mi sa aprind o lumanare la capataiul egalitatii de sanse.
melcon Miercuri, 2 Aprilie 2014
Vasile, scuze dar ... vroiam sa mentionez cateva lucruri ... in primul rand HP a venit in romania cand ? nici nu conteaza, dar tu vorbesti de 2006, din 2006 au trecut OPT ani, poate atunci chiar angajau pe bune.

ryzyn serios tu n-ai legatura cu subiectul, eu ti-am dat exemple posibile de asa zisi d-astia entry care n-au o treaba, pentru ca ACOLO se intampla tot smenul, acolo se angajeaza intens. Serios cati manageri se angajeaza pe an si cati ENTRY ? Ce spui tu e ca pentru 100 entry intrati pe pile, exista 1 specialist adus pe bune. Si o mica neclaritate, intai imi dai dreptate ca se angajeaza pe pile 'recomandari' si dupa zici ca nu, te poti hotari ?

'Sursele' sunt diferiti prieteni/colegi care lucreaza p-acolo pe diferite pozitii : germana, HR, nush ce operations specialist bla bla .. si toti au fost angajati intre 2012 si 2014. Nu vorbesc aiurea si nici pe 'surse' din 2006.
Vasile Joi, 3 Aprilie 2014
nu vorbesc din 2006 ci de 2006-2013. nu e acelasi lucru