Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Vasile Marti, 29 Aprilie 2014
Am senzatia ca numai puberi posteaza commenturi d-astea.
1. privatul te angajeaza pe banul lui privat si, de obicei, te duci tu la el murind de foame.
2. aici e un forum unde, evident, subiectiv, se discuta despre pro si contra, nimeni nu incearca sa convinga pe nimeni de nimic.
razmut Marti, 29 Aprilie 2014
melcon pare genul de d-soara frustrata pana la maxim. Cred ca isi programeaza si post-urile pe forum si noaptea are cosmaruri cu colegii care intra pe pile si castiga si mai mult decat ea. Dupa ce boceste un pic la baie sau in asternuturi (in functie de ora la care posteaza), deschide undelucram.ro si mai scrie cate ceva. :))
melcon Marti, 29 Aprilie 2014
multumesc pentru sustinere razmut, dar nu stiu de unde ai dedus ca sunt o EA ...
si nu stiu de ce consideri ca salariile din HP sunt mari ... poate raportat la Kaufland ?
razmut Marti, 29 Aprilie 2014
Dupa stilul in care o dai cotita e clar ca esti o ea. :))))
sal Miercuri, 21 Mai 2014
sal , acuma au inceput sa aduc foarte multe persoane din provincie care sunt a lu cutarescu .
Chintza Miercuri, 21 Mai 2014
Stie cineva cat se plateste pentru un internship in procurement?
PopCorn Vineri, 23 Mai 2014

@majoritatea inchipuita

3 oameni pe un forum nu sunt "majoritatea" avand in vedre ca in Bucuresti sunt 3500 de angajati.

Apoi dragi razvratiti si ofticosi de ocazie, eu am o mica nealamurire: de ce nu placati altundeva daca va pute la HP? Ah, nu gasiti? Sunteti incapabili? Sau comozi? Un om normal caruia nu ii convine angajatorul nu face decat sa plece si sa nu se mai uite in urma.

Majoritatea celor care vin in HP (din experienta mea) sunt multumiti de conditii. Pe de alta parte unul care sta 5 ani pe acelasi job fara sa faca progrese ce i-ar putea aduce o crestere profesionala reala prefera sa se dea cu c*rul de pamant si sa scrie balarii pe forum. Mai rau decat un prost e un prost cu pretentii.

Albastru Duminica, 1 Iunie 2014
@Chintza - nu stiu de procurement, dar la financial un internship se plateste cu 600 RON/luna. Plus ca nu ai garantia ca vei ramane pe job dupa trei luni (eu stiu doar de 3 oameni care au ramas dupa internship).
musca tzetze Marti, 3 Iunie 2014
Buna, care este salariul pt Contract Administrator (english skills) la HP, full time? mersi anticipat!
Vasile Miercuri, 4 Iunie 2014
Salariul este confidential.
Nu ti s-a mentionat salariul la interviu?
English skill = 0
english e limba e oficiala in companie, nu e niciun skill
nu mai suntem in anii 90 - orice retard vorbeste sau are impresia ca vorbeste engleza...
musca tzetze Joi, 5 Iunie 2014

1. Urmeaza sa merg la interviu, deci nu, nu mi s-a mentionat nimic de salariu.
2. Am scris in paranteza english skill pentru ca asa este denumirea jobului pe site-ul unde am plicat si am crezut ca se face vreo diferenta, nu pentru ca am crezut eu ca am niste puteri paranormale fiindca stiu limba engleza si e nevoie sa scriu asta sa vada tot poporu'; stiam ca este limba oficiala a companiei.
3. "Apreciez" explicatiile tale complet inutile si tonul frustrat - mai bine taceai, daca tot nu ai nimic interesant de zis. O zi buna! (a se citi "iesi acasa")

hp-pla Vineri, 6 Iunie 2014
initial am ajuns pe site cu alta firma sa ma uit pentru ca am interviu dar am ajuns si pe la hp. vazui ultimele mesaje pe forum cu pilele unii ca sunt unii ca nu sunt....

vreau sa relatez un fapt.
se dau 2 colegi prin hp. ajunsi pe undeva pe acolo.
se dau 5 alti fosti colegii, ramasi someri prin alte parti, nu toti odata, evident toti ne cunostem
total toti 7 angajati hp.

intrebarea e daca eu am fost sau nu angajat pe pile si daca sunt dat afara sau imi dau demisia? :D
vasile Sambata, 7 Iunie 2014
Minti. Cand esti chemat la interviu ti se spune salariul.
Nu ajungi la interviu fata in fata fara sa ti se spune salariul la telefon. Company policy.
Iesi acasa sa i zici stii tu cui.
melcon Sambata, 7 Iunie 2014
asta cu politica firmei ... asta in romania se aplica de obicei in dezavantajul angajatului/viitorului angajat. Din cate stiu si la HP, precum si la alte cateva multinationale, carora nu le voi da numele, doar cei care vin pe recomandare afla salariul la interviul telefonic. Precum si raspunsul negativ .. in caz ca esti 'recomandat' primesti un raspuns negativ pe mail, in caz ca nu esti recomandat ... banuiesc ca stii destui, care dupa interviu, n-au mai primit raspuns niciodata :)
fmn Miercuri, 11 Iunie 2014
Pentru un Entry QA Server Automation Engineering estimativ cam ce salar se primeste?
Eva89 Sambata, 21 Iunie 2014
Salut! Puteti sa-mi spuneti va rog cam care este nivelul salariului in HP pentru o pozitie pe limba norvegiana? Multumesc.
Ana Marti, 24 Iunie 2014
Hello,
De obicei, salariu de inceput (APT) este cam 19-21 milioane. Cu ceva in plus daca stii o limba considerata rara (bonus in functie de nivelul la care te califici si de limba), sau daca postul este considerat cu gard de dificultate mai mare (ex mai tehnic).
La primul interviu nu am auzit nicaieri sa ti se spuna salariul. De obicei, la APT, la testele alea pe calculator, ai (sau aveai, cel putin, acum 4 ani) si o intrebare legata de salariul dorit. Acolo conteaza mult sa ai vreo informatie din interior ca sa stii cat ceri. Important e sa te incadrezi in plafonul lor alocat (daca ceri prea mult, posibil sa nu mai fii sunat, si sa aleaga altul care se incadreaza mai bine in "ce pot oferi"). Am avut colegi angajati in acelasi timp, unii avand 19 milioane, altii 21 doar in functie daca au stiut sa ceara mai mult sau nu. Adica persoana X a cerut 21 milioane si i s-a oferit. Pt acelasi post, a venit si persoana Y...a cerut 19 milioane (de frica sa nu ceara prea mult) si atat i s-a oferit. Ambele angajate in aceeasi zi, in aceeasi echipa.
Din cate stiu oricum cam asta este plafonul lor pt noii angajati APT (posibil sa se fi mai schimbat intre timp...dar ma indoiesc sa fi crescut). Oricum, salariul ti se confirma la final, cand iti fac propunerea.
Despre interviul de la HP si atmosfera, difera mult in functie de echipa. De obicei la interviu vine un superviser APT plus managerul echipei (posibil si team leadul). Daca este un post pentru o limba straina care nu o cunaoste managerul, va aduce si un coleg din echipa care sa testeze si limba respectiva. Intrebarile depind mult de manager....fiecare are propriul stil de a intervieva, unii manageri folosesc intrebarile clasice, altii prefera sa iti dea si un test de excel, altii prefera sa te puna in fata anumitor situatii sa vada cum reactionezi, etc.
La fel si in echipa...sunt manageri mai de treaba, pe care te poti baza, te sprijina sa te dezvolti, sa cresti in cariera, si sunt si altii care merg pe pile si promoveaza doar pe cei cu care merg ei la cafea. Am intalnit si manageri care au dat un feedback negativ tocmai ca sa nu lase un om bun sa plece din echipa lui (desi in fata i-a zis respectivului ca-l sustine sa avanseze). Deci oameni si oameni...
La recomandare, anagajatul nu primeste nici un bonus (de obicei alea sunt doar pentru recomandarile pe pozitiile mai inalte, si nici acolo nu obtii bani, ci niste puncte pe baza carora iti poti alege niste produse de pe un site al lor). Eu personal am trimis cv-uri mai departe si unele persoane nu au fost nici macar chemate la interviu. De obicei se trimite un CV si daca respectivul intruneste conditiile pt job si se descurca bine la interviu are sanse la job...daca nu, nu. Ca exista si manageri care cheama la interviu si pe fratele lui Y si pe prietena lui Y...nu zic ca nu se intampla si asa ceva (dupa cum am zis: oameni si oameni), dar in general recomandarea nu este o pila...mai ales ca daca pe un post sunt 100 canditati din care 50% vin cu recomandare...nu este ca si cum toti aia 50 au pile. Ca pana la urma tot doar unul va fi anagajat. Recomandarea este un plus ca sa se uite la Cv-ul tau din mormanul de CV-uri primite de pe best jobs si alte site-uri. De restul depinde, sau ar trebui sa depinda, cum se descurca recomandatul la interviu.
P.S. Eu una nu am avut deloc de-a face cu HR-ul HP la angajare. Interviul l-am dat la sesdiul APT, apoi la HP cu managerul de atunci si inca o tipa din echipa. HR-ul de la HP nu se baga deloc la angajare...nici macar cand treci de la APT la HP nu ai prea mult de-a face cu ei...dai toate actele necesare managerul si el se ocupa de tot. Oricum, din cate stiu, sunt cateva fete pt 3500 angajati...deci oricum nu ar face fata sa se implice in tot. Se lasa libertate managerilor...si daca ei vor sa-si aduca toata familia, mai greu sa fie opriti.
Alexandru Miercuri, 25 Iunie 2014
Cum se acorda bonusul de limba straina rara? Nu e mentionat in contract, nu?
HR Joi, 26 Iunie 2014
sunt cateva fete adica undeva spre 5-6 daca nu ma insel.. la 3500 de angajati... si HP prefera sa tina doar atatea in loc sa mai angajeze 2-3 care sa balanseze.. motive de adormit copiii... fetitele alea de la HR oricum habar n-au de pozitiile pt care dau interviu (sunt doar intermediari asa cum se zicea mai sus)... de raspuns la aplicatii nici nu se obosesc.. si multe alte lucruri. e jenant. ca sa nu mai povestim de miturile cu payband, job grade si alte povesti similare.
mihai Joi, 3 Iulie 2014
Pt postul de Reporting Specialist stie cineva in ce departament este si ce presupune mai exact activitatea?de asemenea in ce categorie intra , de entry sau middle, ca sa-mi fac o idee despre salariu?Urmeaza sa am interviu si test la APT iar cerintele sunt f mari : MS Office avansat, Visual Basic, Share Point , SQL si analiza financiara. La telefon nu mi s-au oferit f multe detalii, am fost invitat intai la test si apoi mi s-a spus ca voi primi detalii despre post si salariu. Multumesc.