Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

Leyla Joi, 24 Iulie 2014
@Kate,
Poate tu esti aia care, dupa ce mi-ai pus o gramada de intrebari stupide la interviu, mi-ai servit-o pe cea mai stupida dintre ele: "cum credeti ca veti face fata intr-un colectiv a carui medie de virsta este de 27 de ani, cind dvs. aveti 32?" Si ai adaugat filosofic: "stiu, o sa imbatranim si noi..."
Doamne, cat am ras dupa interviu! Mi-e clar ca HP are salariati unul si unul, daca asa ii recrutezi tu! Da' de ce mai chemati voi oamenii la interviu, in loc sa mergeti direct prin gradinite sa faceti recrutari?
rzv Vineri, 25 Iulie 2014
Buna ziua,

Ce stiti de postul IT End User Support Engineer?
Cam care este salariul? Si ce nivel este postul :entry ,middle ?

Multumesc
Pentru Leyla Sambata, 26 Iulie 2014
Pentru Leyla , ceea ce spuneti este infiorator si in opinia mea lucrurile nu ar trebui lasate asa. Cred ca ar trebui facuta o sesizare la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii in ceea ce priveste comportomentul discriminatoriu al persoanei la care va referiti ca sa fie sanctionata.
Ba mai mult cum sunt foarte multe feedbackuri privind angajarile pe pile in aceasta companie cred ca s-ar impune si sesizarea organelor de urmarire penala impotriva acestor persoane sub aspectul savarsirii infractiunii de trafic de influenta , insusire de foloase necuvenite si inselaciune .
rzv Marti, 29 Iulie 2014
Buna ziua,

Nu stie nimeni ,nimic de : postul IT End User Support Engineer?

Multumesc
just me Marti, 19 August 2014
Am plecat din HP acum 8 luni. Din pacate HP acum este un fel de lumea copiilor. Este adevarat ca se merge foarte mult pe recomandari. Ala cunoaste pe cutare care nu are job sau care are sotia somera. Si uite asa se face un fel de familie acolo. Evident ca nu este 100% asa, dar procentul este oricum urias. Sunt insa si lucruri bune in HP. Sa nu credeti ca acum este negru tot.
oana Miercuri, 20 August 2014
Degeaba esti un elev bun la invatatura din cls I pana la sf masterului daca nu esti in "familia" potrivita! Daca stiam ca asa stau lucrurile, imi construiam acele pile inca din gradinita si nu invatam atat la scoala! Dar, na, ce sa fac, daca profesorii si parintii m-au indoctrinat cu cine are scoala, are parte !!! In ziua de azi, daca esti un intelectual adevarat fara pile = sclav multinationala/somer=ratat. Ironic vorbind, inca nu e timpul pierdut. Daca imi "trag" un iubit cu pile mari in multinationale , ma casatoresc cu el, ne nasesc niste insi din multinationale (dc se poate mai multe perechi de nasi, fiecare pereche din cate o multinationala ca sa ma asigur mai bine)...apoi, ii torn niste "plozi", la botez iar imi aleg niste perechi de nasi din dif multionationale si poate asa imi schimb destinul de om ratat in aceasta tara. Ar fi o solutie.Acum sincer vorbind, mi-e sila cand ma gandesc cat de fals trebuie sa devii si cate compromisuri trebuie sa faci ca sa poti sa iti construiesti o cariera in domeniul economic. Prin studiu si munca nu se poate, asta mi-e foarte clar. Si nu ma refer numai la HP, ci la orice companie, fie ea mare, mica.......
oana Miercuri, 20 August 2014
cel mai bine e sa fii "pilos" in tara asta ! restu' (studii, competente, abilitati, inteligenta, putere de munca, etc.) = 0.
mihai Miercuri, 20 August 2014
@oana
Felicitari pentru comentariu. Din pacate, tot ce-ai scris este corect si realist.
pt oana Miercuri, 20 August 2014
Cred ca exagerezi , mai bine spune ca nu ai tu competentele , skillurile si aptitudinile necesare pentru a face fata rigorilor si mediului competitiv al companiei noastre multinationale.Daca spui ca ai invatat tu asa de bine din clasa 1 pana la finele masterului cine te opreste sa nu te duci la interviu si sa dovedesti ca poti sa iei teste ca ale noastre. In general sa stii ca mai toate multinationale obisnuiesc sa dea teste de inteligenta(sa iti verifice IQ-ul( , de calcul numeric(pentru a-ti testa skillurile matematice), psihologic ( pentru a vedea daca corespunzi profilului dorit in companie), de limibi straine , interviuri de grup etc.
Sa stii ca toate aceste teste eliminatorii nu sunt niste gaselnite sunt pur si simplu niste metode de triere pe care niste recruteri cu vasta experienta corporatista le-au elaborat.
Sa stii ca toti am trecut prin acele teste si le-am luat cu brio altfel nu am fi in functiile in care suntem astazi.
Simplul fapt ca tu ai invat de la gradinita pana la master ar trebui sa dovedeasca faptul ca ai abilitatile pentru a trece orice fel de provocare si sa nu te speri noile cialangiuri nu sa te plangi pe forumuri .
pt pt oana Joi, 21 August 2014
Lasand la o parte cuvintele "mancate" (poate din graba) si cialangiuri (care arata oribil), mai grav mi s-ar parea ca tu chiar sa crezi tot ce spui acolo. Incearca putina empatie.
ela Vineri, 29 August 2014
Care sunt responsabilitatile unui angajat in Special Pricing la HP? Cu ce se ocupa mai exact?
Motanul Vineri, 5 Septembrie 2014
Din ce am gasit intr un anunt pt Special Pricing Analyst:
The Special Pricing Analyst performs his activities in a European multicultural environment and administrates operational processes and systems by providing assistance to sales representatives, HP clients, partners and/or commercial groups
The Special Pricing Analyst is part of the sales operations team and covers a variety of responsibilities such as:

� Act as single point of contact for all EMEA Sales Operations requests
� Processing requests in a timely manner as agreed with Sales Organization across EMEA
� Submits and processes requests that are coming from clients, partners, sales representatives and/or commercial groups ensuring the agreed time frame.
� Process and coordinates standard and non-standard requests for a particular range of clients
� Verifies the accuracy of data contained in the requests
� makes sure that prices, discounts and other data are correct and obtaines all necesarry authorisations for the processing of the requests
� Is well informed of the promotions, discounts and other informations which are necesary for handling the requests into the system
� Ensures the crosschecking and consolidation of fiancial reports
� Deliver reports and memos regarind the processed requests , orders and transactions
� Creates, documents and optimizes operational processes across EMEA
Florin Sambata, 6 Septembrie 2014
Buna ziua,

Saptamana viitoare o sa merg la primul interviu"preliminar" pt.postul analist servicii clienti. Limba engleza si germana. Engleza foarte bine(nu prea mai conteaza) si germana B2. Cam ce salariu se ofera pt.acest post si in ce consta fisa postului? Multumesc anticipat.
Vasile Duminica, 7 Septembrie 2014
1.1800-1900
2.o sa bagi date in SAP, pe scurt. fie ca le zici facturi, purchase order, note receptie. + niste exceluri
@Oana Duminica, 7 Septembrie 2014
Draga Oana, nu ai atitudine...la primul mic esec gata, renunti si dai vina pe altii??? Nu cumva problema o fi la tine? ia mai gandeste-te...
Lupii moralisti Duminica, 7 Septembrie 2014
Gata v-ati napustit pe Oana, nasol moment cand cineva iti spune intre ochi adevarul. In esenta are perfecta dreptate, asa se petrec lucrurile in hp si nu numai, managerii mai mari isi aduc rudele, prietenii si-i planteaza pe job-uri de manageri mai mici. Problema reala nu e practica - pe care o cunosc toti angajatii si doar sunt peste 3000 - ci competentele acestor oameni care nu ii ajuta sa inteleaga business-ul si sa presteze o treaba decenta. Lucrurile devin cu atat mai nasoale daca lipsesc si skill-urile de baza de people management - iar rezultatul il cititi pe pagini intregi din forum. Nu in toate cazurile e asa, uneori sunt adusi oameni de calitate pe baza de "networking" dar asta se intampla foarte rar.
bogdan Duminica, 7 Septembrie 2014
Florin,

Brut 1700- net 1400,1500 lei / luna !
special pricing Duminica, 7 Septembrie 2014
asta e un M7 daca nu ma insel si da e undeva pe la maxim 2000 net..
networking egal angajari prin recomandari de la manager/sv/tl prietenul cel mai bun al manager/sv/tl samd.

cifra e cam 3000 GEBOC +300 si ceva HP Romania.
numai bine
Bianca Marti, 9 Septembrie 2014
Buna tuturor! Imi poate spune cineva daca pe postul de Collections Analyst with Italian skills se poate lucra si de acasa dupa cateva luni de la angajare? Sau necesita mereu prezenta la birou pentru contactarea telefonica zilnica a clientilor? Adica daca stapanesc bine procesul pot lucra si de acasa cateodata? Stiu ca exista posibilitatea asta in unele departamente, dar la Credit & Collections chiar nu am idee daca se poate. Sper din suflet ca imi va raspunde cineva! Multumesc :)
vulpea Marti, 9 Septembrie 2014
Lupule moralist , daca e asa cum zici tu cine o opreste sa nu treaca cu brio testele tinand cont de performantele ei academice ?