Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

iulian Duminica, 14 Septembrie 2014
sa zica tata cat are un operations manager. 8000 de lei netto pe luna. experienta la data numirii : 2.5 ani.
dupa 1 an in HP era deja superviser.
sa fim bineintelesi...toate astea se intamplara dupa venirea crizei.

si de-alde noi pierdem timp ca fraierii cu aplicari pe net. sau dupa caz, intelegem cat de neprielnic e contextul economic si nu ne poate fi majorat salariul nici macar la nivelul inflatiei. ha ha ha
Dacul Luni, 15 Septembrie 2014
Salutare voi cei insetati de salarii mari si de multe beneficii -
In primul rand pe langa bani, luati in calcul si experienta pe care o puteti avea la HP, ia ganditi-va asa:
Sa lucrati 1-2 ani sau mai mult la o corporatie renumita si de succes precum HP pe un salariu de ... sa zicem 1500-2000ron + beneficii sau sa lucrati la oricare firma de nu stie nimeni de ea si care cine stie cat timp va mai fi pe piata, lucrand in aceleasi conditii?
Vorbim aici si de ce iti ramane si pe CV pentru viitorul foarte-bun-loc de munca la care visezi, nu numai de bani si beneficii, nu bani sunt totul, conteaza foarte mult atmosfera si colegii.

INTERVIUL
Nu va speriati, fiti relaxati.
La interviu fiti degajati aratati ca nu sunteti niste robotei.
Glumiti la interviu, fara sa exagerati aratati ca sunteti oameni, ca sunteti sociabili.
La intrebarea "poti sa ne spui ce ai inteles tu ca vei face pentru postul la care ai aplicat?" RASPUNDETI CLAR!
Daca va cer sa vorbiti in orice alta limba, nu va balbaiti, fiti relaxati, pozitivi si nu incercati sa impresionati cu raspunsuri pompoase, nu tine.
Restul e cancan.

Probabil am avut noroc, probabil au avut mare nevoie sa ocupe postul sau probabil am fost ceea ce cautau, ideea e ca o sa-mi dau tot interesul sa mearga bine, nu ca nu as face asta de obicei si la alte joburi.
Ca beneficii 2100 ron+bonuri de masa+bonuri de pranz+beneficii - Limba engleze+italiana

Sper sa va ajute cumva experienta mea.
Succes.
Marian Luni, 15 Septembrie 2014
corporatie renumita si de succes precum HP - cele 38 de pagini de aici cred ca sunt clare in ce este renumita firma asta.
Profesional am un prieten care lucreaza la HP am intrat odata in detalii tehnice cu el si a dat-o in balbaieli .
Dar cine v-a zis ca sunteti mari , renumiti si de succes?Asa va place voua sa va laudati singuri :D?
Dacul Luni, 15 Septembrie 2014
@Marian, confunzi lucrurile intre un angajat nepregatit sau poate era in afara ariei de interes si corporatia ca intreg.
Sincer la fostul job, era super ca salariu si program, tot se plangeau oamenii pt ca nimeni nu scrie aici cat de bine e, stiu doar sa se planga, asa sunt romani niste nemultumiti si vor doar sa primeasca
ionel Sambata, 20 Septembrie 2014
Se face multa reclama gratuita, dar exploatarea angajatului, nerespectarea drepturilor despre asa ceva nu vorbeste nimeni. Toti cand te duci la interviu lauda firma si spun cuvinte frumoase niciodata nu ti se va spune si ce e urat.
Dacul Duminica, 21 Septembrie 2014
:)) ionele hai sa nu exageram, unii confunda munca de care au fugit o viata intreaga cu exploararea angajatului. Duceti-va ma si lucrati la McDonald's ca acolo nu te exploateaza ...
Darkangel Duminica, 21 Septembrie 2014
Ma amuza copios faza cu mirobolantele testari de la HP, prin care se face o triere riguroasa a viitorilor angajati. Lucrez in HP, si nu de putine ori ma uit in jurul meu si ma ...
iulian Luni, 22 Septembrie 2014
testarea e cat de potrivita e reteaua sociala cu profilul "organizatiei"asa ciudat se uita lumea la tine daca nu ti-ai gasit job, esti un paria..si cand colo altele is ...
maria Miercuri, 24 Septembrie 2014
BunaAre cineva idee cam cat ar fi un salariu la hp pe smart quote cu germana? Multumesc
marian Duminica, 28 Septembrie 2014
@maria salariile depind de multi factori cel mai important este cine te aduce in firma , ce cgreutate are , cum e vazut ,etc
Dacul Luni, 29 Septembrie 2014
@DarkangelInteresant, deci nici la hp nu o sa scap de habarnisti, trist, aveam sperante:( Oricum testarile sunt prin Apt si sincer chiar nu sunt grele, o joaca de copil sincer. ...
raspuns Luni, 29 Septembrie 2014
@DaculNedeterminata de obicei se face prin HP direct. Prin exceptie se pot face inca 3 luni prin APT si apoi nedeterminat.
Irina Joi, 2 Octombrie 2014
Care este salariul pentru Contract administrator? Multumesc frumos!
Maria Vineri, 3 Octombrie 2014
Buna! Eu am fost sunata de APT pentru postul de Special Pricing pt HP, sustinand in prealabil testele la engleza, franceza, spaniola si toate cele.Am mers la HP pt interviu, unde ...
Alex Luni, 10 Noiembrie 2014
A aplicat cineva la acest job Junior C++ Developer?Vreo idee despre asteptari vs beneficii?Multumesc!
Lauda_Somnului Joi, 27 Noiembrie 2014
Dragii mei, Va vorbesc din perspectiva unui fost angajat HP. Am lucrat in HP timp de aprox 6 ani. Va voi expune perceptia mea despre aceasta companie in termeni de remuneratie, ...
raspuns Lauda Somnului Miercuri, 3 Decembrie 2014
Dupa cate ai zis pe la inceput bag de seama ca ai facut parte din Social Committeechestia cu M-urile si benzile salariale este pentru cei neinitiati sau/si creduli, asa ...
alex Miercuri, 3 Decembrie 2014
Ca mediu HPul este cea mai tare companie..salariile sunt cam mici cei drept, dar mai mari decat in outsourcing...am lucrat la Genpact inainte si va spun ca nici nu se compara
Bogdan Marti, 16 Decembrie 2014
Lucrez de ceva vreme in Customer service, IT o perioada si in prezent Onlime Games. Sun in strainatate, pe un salariu super excelent insa acasa e acasa. Ma bate un gand de ...
just me Luni, 22 Decembrie 2014
Foarte ok ce a spus Alex. Nu e companie perfecta dar mediul e ok. Cel putin cel din Romania.