Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

iulian Duminica, 14 Septembrie 2014
sa zica tata cat are un operations manager. 8000 de lei netto pe luna. experienta la data numirii : 2.5 ani.
dupa 1 an in HP era deja superviser.
sa fim bineintelesi...toate astea se intamplara dupa venirea crizei.

si de-alde noi pierdem timp ca fraierii cu aplicari pe net. sau dupa caz, intelegem cat de neprielnic e contextul economic si nu ne poate fi majorat salariul nici macar la nivelul inflatiei. ha ha ha
Dacul Luni, 15 Septembrie 2014
Salutare voi cei insetati de salarii mari si de multe beneficii -
In primul rand pe langa bani, luati in calcul si experienta pe care o puteti avea la HP, ia ganditi-va asa:
Sa lucrati 1-2 ani sau mai mult la o corporatie renumita si de succes precum HP pe un salariu de ... sa zicem 1500-2000ron + beneficii sau sa lucrati la oricare firma de nu stie nimeni de ea si care cine stie cat timp va mai fi pe piata, lucrand in aceleasi conditii?
Vorbim aici si de ce iti ramane si pe CV pentru viitorul foarte-bun-loc de munca la care visezi, nu numai de bani si beneficii, nu bani sunt totul, conteaza foarte mult atmosfera si colegii.

INTERVIUL
Nu va speriati, fiti relaxati.
La interviu fiti degajati aratati ca nu sunteti niste robotei.
Glumiti la interviu, fara sa exagerati aratati ca sunteti oameni, ca sunteti sociabili.
La intrebarea "poti sa ne spui ce ai inteles tu ca vei face pentru postul la care ai aplicat?" RASPUNDETI CLAR!
Daca va cer sa vorbiti in orice alta limba, nu va balbaiti, fiti relaxati, pozitivi si nu incercati sa impresionati cu raspunsuri pompoase, nu tine.
Restul e cancan.

Probabil am avut noroc, probabil au avut mare nevoie sa ocupe postul sau probabil am fost ceea ce cautau, ideea e ca o sa-mi dau tot interesul sa mearga bine, nu ca nu as face asta de obicei si la alte joburi.
Ca beneficii 2100 ron+bonuri de masa+bonuri de pranz+beneficii - Limba engleze+italiana

Sper sa va ajute cumva experienta mea.
Succes.
Marian Luni, 15 Septembrie 2014
corporatie renumita si de succes precum HP - cele 38 de pagini de aici cred ca sunt clare in ce este renumita firma asta.
Profesional am un prieten care lucreaza la HP am intrat odata in detalii tehnice cu el si a dat-o in balbaieli .
Dar cine v-a zis ca sunteti mari , renumiti si de succes?Asa va place voua sa va laudati singuri :D?
Dacul Luni, 15 Septembrie 2014
@Marian, confunzi lucrurile intre un angajat nepregatit sau poate era in afara ariei de interes si corporatia ca intreg.
Sincer la fostul job, era super ca salariu si program, tot se plangeau oamenii pt ca nimeni nu scrie aici cat de bine e, stiu doar sa se planga, asa sunt romani niste nemultumiti si vor doar sa primeasca
ionel Sambata, 20 Septembrie 2014
Se face multa reclama gratuita, dar exploatarea angajatului, nerespectarea drepturilor despre asa ceva nu vorbeste nimeni. Toti cand te duci la interviu lauda firma si spun cuvinte frumoase niciodata nu ti se va spune si ce e urat.
Dacul Duminica, 21 Septembrie 2014
:)) ionele hai sa nu exageram, unii confunda munca de care au fugit o viata intreaga cu exploararea angajatului.
Duceti-va ma si lucrati la McDonald's ca acolo nu te exploateaza nimeni.
Experientele la locul de munca difera de la persoana la alta, pentru cei proaspat intrati pe piata muncii e exploatare, pentru ceilalti se numeste pur si aimplu munca.
Asa ca nu va mai smiorcaiti aici pe forumuri si mergeti la munca, ca nu-ti da nimeni in tara asta 2000 de ron doar sa stai la birou ai sa te uitit pe pereti.(se exclud aici cazurile in care lucrezi la stat sau ai pile pe nu stiu unde).
Cam atat, acum hai, la munca cu voi!
Darkangel Duminica, 21 Septembrie 2014
Ma amuza copios faza cu mirobolantele testari de la HP, prin care se face o triere riguroasa a viitorilor angajati. Lucrez in HP, si nu de putine ori ma uit in jurul meu si ma intreb cine naiba a angajat anumite persoane. Cum poti sa treci de niste testari, si tu sa nu ai habar de ce este ala un Excel, nu stii sa utilizezi un Outlook, si nu te duce mintea absolut deloc, chiar daca 5 persoane iti explica acelasi lucru. Si da, se merge mult pe pile si cunostiinte, asta o spun suta la suta garantat. Dar mirajul HP cam incepe sa apuna, ce daca dupa n ani ai trecut in CV ca ai lucrat la HP?! practic ai pierdut 5 ani din viata si esti 0, pentru ca in afara de a da click de 200 de ori pe zi nu inveti mare lucru. Este un job ok, asa de sfarsit de facultate, ca prim job dupa facultate, dar pe termen lung in nici un caz. Si oricum, mai vedem peste vreo 5 ani cat de sustenabile sunt centrele de servicii la noi in tara, ca deja cel putin la HP au inceput transferul in India al mai multor procese...
iulian Luni, 22 Septembrie 2014
testarea e cat de potrivita e reteaua sociala cu profilul "organizatiei"
asa ciudat se uita lumea la tine daca nu ti-ai gasit job, esti un paria..si cand colo altele is criteriile
maria Miercuri, 24 Septembrie 2014
Buna
Are cineva idee cam cat ar fi un salariu la hp pe smart quote cu germana? Multumesc
marian Duminica, 28 Septembrie 2014
@maria salariile depind de multi factori cel mai important este cine te aduce in firma , ce cgreutate are , cum e vazut ,etc
Dacul Luni, 29 Septembrie 2014
@Darkangel

Interesant, deci nici la hp nu o sa scap de habarnisti, trist, aveam sperante:(
Oricum testarile sunt prin Apt si sincer chiar nu sunt grele, o joaca de copil sincer.

Apropo, intrebare: dupa ce trece prima perioada contractuala de 3 luni, daca semnezi mai departe pe perioada nedeterminata, contractul se face tot prin APT?

Multumesc.
raspuns Luni, 29 Septembrie 2014
@Dacul
Nedeterminata de obicei se face prin HP direct. Prin exceptie se pot face inca 3 luni prin APT si apoi nedeterminat.
Irina Joi, 2 Octombrie 2014
Care este salariul pentru Contract administrator? Multumesc frumos!
Maria Vineri, 3 Octombrie 2014
Buna! Eu am fost sunata de APT pentru postul de Special Pricing pt HP, sustinand in prealabil testele la engleza, franceza, spaniola si toate cele.Am mers la HP pt interviu, unde m-au intrebat pe ce limba vreau sa lucrez, mai bine zis, m-au pus sa aleg intre franceza si spaniola.Eu am ales spaniola, am dat un test scris si am vorbit jumatate de ora cu HR-ul de pe spaniola.La doua ore dupa interviu am primit email de la apt ca am fost respinsa pe limba franceza.Cand le-am trimis email pentru a ma lamuri care e feedback-ul de fapt, mi-au zis ca am fost respinsa de pe postul de limba franceza, dar ca vor mai aparea alte oportunitati tot pe franceza.Eu ce sa inteleg? :))
Alex Luni, 10 Noiembrie 2014
A aplicat cineva la acest job Junior C++ Developer?Vreo idee despre asteptari vs beneficii?
Multumesc!
Lauda_Somnului Joi, 27 Noiembrie 2014
Dragii mei, Va vorbesc din perspectiva unui fost angajat HP. Am lucrat in HP timp de aprox 6 ani. Va voi expune perceptia mea despre aceasta companie in termeni de remuneratie, munca, oportunitati de dezvoltare, management, creare de relatii profesionale si motivatie.

MUNCA: Am inceput cu un job de entry level prin APT contract determinat 3 luni, apoi inca 6 luni apoi direct nedeterminat HP, avand studii economice si experienta nu foarte mare. Nu e "roachet saians" mai ales pentru cei care au terminat facultati precum ASE, ca sa nu mai vorbim de alte studii si mai matematizate. Dar sunt apreciati si cei care au terminat facultati umaniste, msi sles daca stiu si o limba straina mai deosebita. In general, fie ca esti de factura umanista sau "reala" oamenii sunt pepicior de egalitate. Sunteti trainuiti in mod egal, va ia de la zero - de la organizarea companiei pana la cum sa folosesti un Excel si Outlook. M-am implicat in mod voluntar in proiecte interne si initiative sociale. La fiecare job pe care il ai in HP primesti un "buddy". Un om din echipa care te invata de la locul unde se afla bucataria si toaleta pana la cum sa raspunzi la cele mai dificile emailuri. Daca acela nu exista din varii motive (concediu, lipsa temporara de la birou in conditii de presiune a timpului, sau pura anti chimie), va fi mereu cineva pe aproape care sa va ajute. Se lucreaza f mult i n echipa mai ales pe joburile de entry si mid/ Sunt de parere ca un traseu profesional se cladeste gradual; nu cred in joburile de vis pe care le gasesti din prima. DACA AVETI EXPERIENTA PUTINA SI VREI SA VA FACETI UCENICIA, angajati-va aicci la HP. SFAT: implicati-va in toate proiectele si initiativele lor. Va ajuta sa cunoasteti oameni, sa aflati de oportunitati, sa adaugati la CV diverse atu uri. Am plecat apoi pe un job intern tot in HP care se dorea a fi de nivel intermediate. PENTRU MUTARILE INTERNE HP se stie ca oamenii sunt avansati la un nivel superior de expertiza cu greu, chiar daca in realitate acea persoana este f buna pe ceea ce face. Feedback-ul managerilor este VITAL cand migrezi dintr-un departament in altul. Incercati sa aveti o relatie daca nu prieteneasca macar amiabila fara sa fiti falsi. Am schimbat din nou job-ul pe o pozitie similara celei de-a doua; desi invatatsem din greseli era unpic prea tarziu si promovarea ca grad de expertiza pe nivel de intermediate nu a venit.

REMUNERATIE: Salariul insa a fost marit in tot acest timp, dar nu semnificativ (maririle au oscilat intre 7-30% in decursul anilor). Cum spuneam mai sus, relatia cu superiorii si capacitatea de a-ti face munca vizibila sunt esentiale pentru remuneratie. Daca ai un manager batut in cap, care nu observa munca fiecarui om trebuie sa faci cumva sa se vada ce muncesti. E o lege a firii, e o singura pereche de ochi peste cel putin 10 capete, daca tu muncesti fix atunci cand omu ala a intors privirea si tu nu ii atragi atentia cat se poate de natural si ne ostentativ ca ai facut ceva, ai toate sansele sa fii trecut la mediocru spre slab. Calificativele sutn date de manageri de 2 ori pe an: in octombrie (evaluarea de an) si martie (evaluarea din miezul anului) - atentie! chiar daca toata lumea munceste pe rupte volumele sau modul de eficientizare a muncii si relatia cu oamenii din echipa sunt f importante pentru ei pentru calificativ - directiva de mai sus este ca distributia calificativelor sa urmeze curba lui Gauss. Deci trebuie detectate extremele (topperformer si lowest performer) chiar daca toti depasesc target ul si muncesc pe branci. Asta e...fiecare sef are un sef la randul lui si tot asa.. Managerii primesc un buget de mariri per echipa/departament pe care tb sa il imparta oamenilor lui. Se acorda si bonusuri sau vouchere sau diverse obiecte branduite (de la brelocuri si cani termice pana la mp3 playere, laptopuri, stick-uri de capacitate mare, harduri externe etc). Fiecare manager de departament comunica supervizorilor ce si cat au decis sa aloce per echipa. Nu se platesc orele suplimentare, ci se cuantifica si se dau libere. Limbile straine mai deosebite primesc un bonus iar acele persoane sunt testate periodic pentru mentinerea sau imbunatatirea nivelului de limba. SFAT - cand faceti mutari interne, negociati-va foarte clar si bine salariul. E o diferenta intre ce primesti la evaluarea de an si ce marire primesti pentru mutarea pe un job mai complex. Nu va lasati pacaliti daca mutarea coincinde cu sfarsitul de an fiscal si primiti maririea de evaluare iar de la viitorul job nimic. sunt doua lucruri diferite si tb sa le aveti clar stabilite cu managerii vostri. Poezia cu bandele salariale si nivelele de expertiza e poveste de adormit copiii. Daca esti bunicel si managerul te place, te va propune pentru urcare in grad cum ar veni ;) pe tot parcursul anului si in procent variat - nu exista reguli sau intervale pentru asta, asa cum se vinde aceasta gogoasa.

OPORTUNITATI DEZVOLTARE si NETWORKING: sunt ff multe in HP. Trebuie doar sa fiti cu ochii in patru la anunturi interne, la cine mai are locuri vacante prin echipa, etc Odata ce ai minimum un an in echipa e ok sa aplici intern cu stirea supervizorului tau care daca te vede demotivat "iti va face vant in alta parte" ca sa aduca om nou proaspat si neplicitisit de aceeasi munca. Nu va imaginati ca daca are nevoie de voi inca, va va inlesni plecarea - nu. la pecarile interne e nevoie de agreement intre manageri si feedback ul actualului va face diferenta. Altfel spsu daca sunteti printre putinii din echipa care face treaba f buna si nu are inlocuitor printre alte colegi ori nu mai are posibilitate de redeschidere a pozitiei pe care o parasiti, veti pleca mai greu de acolo. Revin la traininguri si initiaitive interne - o sursa f buna de informatii si de posibilitati de a te remarca apt pentru alte pozitii ale altor manageri din multele deartamente HP.

MANAGEMENT si ATMOSFERA: repet - fiecare sef isi are un sef. Supervizorii si managerii de dept pun presiune pe voi pentru ca si la randul lor sunt presati. Important este cum o faci sa imapci si capra si varza si sa aprei interesele ambelor parti. Sa iti pese si deoamenii de sub tine dar si de interesul companiei ca doar d-aia esti pus acolo - ca sa coordonezi o mana de oameni. Aici...putini sunt managerii care stiu o sa faca bine si pe aceia ii tb sa ii observi cu putina atentie in jur si sa tintesti catre echipele lor. cert este ca atmosfera este f placuta pentru ca sunt oameni tineri cu totii, e atmosfera de liceu si destul de relaxata - mai putin intimpul vizitelor strainezilor cand toata lumea sta cuminte si mimeaza sobrietatea. Aici sunt de parere ca e o chestiune si de cultura a noastra ca suntem obisnuiti ca la scoala cand "se venea in inspectie" - ceea ce e total gresit. Strainezii nu vin in inspectie ca sa vada daca razi, de cate ori iesi la tigara si cat stai in pauza. Apropo, lucrurile astea nu se cuantifica. nu exista restrictii de internet dar nici nu se incurajeaza frecatul mentei pe facebook. Atunci cand chiar sunt zile mai laxe, e ok, toata lumea o face. Deci e chestie de bunsimt si respect fata de coechipieri.

MOTIVATIE: desi am plecat din hp pentru ca gogosile de la HR in legatura cu bandele salariale chiar sunt gogosi, pentru ca unii managerii tin de scaun iar supervizorii sunt cumva manipulati si pusi sub presiune sa propage acelasi concept, pentru ca nu am negociat salariul cu claritate atunci cand a fost cazul si pentru ca nu exista oportunitati de munca pe ce as vrea eu sa continui. Cu toate astea, m-as mai intoarce in HP daca as gasi un job pe ce vreau eu si ar fi un salariu mai mare combinat cu atmosfera si relaxarea din aceasta companie - pentru ca odata cu trecerea timpului aceste 2 aspecte sunt extrem de importante pentru sanatatea ta psihica. Deocamdata imi acopar nevoile materiale cu banii de la alta multinationala :) dar asta e alta poveste

Concluzia este ca pentru o muncusoara de om care abia a scos nasul in lume sau care vrea sa schimbe macazul si sa inceapa de la zero si sa nu isi bata capul cu ceva extrem de complex si cu responsabiitate mare e un inceput foarte placut si remunerat ok. Nu foarte bine, ci ok.
raspuns Lauda Somnului Miercuri, 3 Decembrie 2014
Dupa cate ai zis pe la inceput bag de seama ca ai facut parte din Social Committee

chestia cu M-urile si benzile salariale este pentru cei neinitiati sau/si creduli, asa este.
chestia cu managerii este foarte adevarata.
Evaluarea se face in octombrie-noiembrie si ratingul efectiv se da in Decembrie. Se acorda si un VBP dar asta depinde evident iarasi de cat de mult te agreeaza managerul.
Legat de mutari in companie exista si situatia vadit intentionata in care nu te lasa un manager mai de sus (nu SV) sa pleci din varii motive... si mai rau, sa nu ti se zica decat daca ti se pare ciudata recrutarea sau nu ai primit niciun raspuns din timp ( sunt patit).

Salariile pentru entry sunt decente mai ales daca stii si o a doua limba de circulatie internationala.
alex Miercuri, 3 Decembrie 2014
Ca mediu HPul este cea mai tare companie..salariile sunt cam mici cei drept, dar mai mari decat in outsourcing...am lucrat la Genpact inainte si va spun ca nici nu se compara
Bogdan Marti, 16 Decembrie 2014
Lucrez de ceva vreme in Customer service, IT o perioada si in prezent Onlime Games. Sun in strainatate, pe un salariu super excelent insa acasa e acasa. Ma bate un gand de intoarcere. Stapanesc si folosesc 4 limbi, printre care turca nvel nativ. Vad ca HP rcruteaza pe un post interesant: Channel Partner Support Administrator with Turkish Skills. Cam ce ar fi si ce nivel salarial poate oferi HP pentru acest post? Sau ma ajuta cneva cu o adresa email de la HR-HP? Multumesc in avans.
just me Luni, 22 Decembrie 2014
Foarte ok ce a spus Alex. Nu e companie perfecta dar mediul e ok. Cel putin cel din Romania.