Forum despre HP

Grupul HP s-a impartit in a doua parte a anului trecut in doua entitati diferite: Hewlett Packard Enterprise si HP Inc.

Puteti impartasi in continuare experientele voastre, pentru acest lucru va rugam sa alegeti una dintre cele doua companii.

un HPist mai vechi Sambata, 10 Ianuarie 2015
Lauda_Somnului felicitari pentru o analiza extrem de comprehensiva
demnitate Vineri, 30 Ianuarie 2015
dupa cat timp esti sunat ptr a pirmi un raspuns....au trecut deja 3 saptamani
simona10 Marti, 31 Martie 2015
salut, din august anul trecut lucrez la genpact pe germana . pe scurt, m am hotarat sa mi incerc norocul si la hp si m-au ofertat (pe pozitia de special pricing). insa cei de la genpact mi-au oferit si ei posibilitatea de a face altceva, tot pe germana (procurement si it help desk). acum sunt cam nehotarata. ce m-ati sfatui? mersi
lady_blue93 Miercuri, 1 Aprilie 2015
@simona10: pai depinde si de salariu. care ar fi diferenta? daca genpact ti-a oferit altceva, inseamna ca vrea totusi sa te pastreze.
Mihaela91 Miercuri, 1 Aprilie 2015
Stie cineva , cei de la hp Romania, la ce banca livreaza salariile angajatilor?
angajat07 Luni, 6 Aprilie 2015
Ce salarii sunt pentru testare?
bambulex Miercuri, 22 Aprilie 2015
Imi puteti spune cam dupa cat timp primesti un raspuns? fie pozitiv sau negativ ? Am fost la un interviu si mi-au spus ca in 2 saptamani primesc un raspuns, Ieri s-au facut 2 saptamani si inca nu am primit. :) Mersi
Me_me Luni, 27 Aprilie 2015
Stie cineva cam care ar fi nivelul de limba germana necesar pentru postul de operations specialist with german skills? In descrierea jobului este specificat doar 'fluency in English" si am inteles ca germana nu se cere la nivel avansat. Poate sa imi dea cineva detalii? Si eventual, cam in ce consta interviul final la HP?
Linaaa Miercuri, 29 Aprilie 2015
Am avut si eu intreviu pt HP cu cei de la Apt Reseources pt postul de "Operations Specialist with Spanish". Am trecut testele online, interviul telefonic si urma o intalnire face to face cu managerul de departament. Ramasese sa ma sune de la APT pentru a stabilii ce si cum, dar nu m-a mai sunat nimeni de o saptamana si jumatate. Oare cat dureaza procesul de selectie?
Blue20 Vineri, 1 Mai 2015
Aveti idee cam care ar fi salariul pentru o pozitie de sales and strategy planning (2-4 ani experienta) la hp?
Multumesc!
ggg Joi, 21 Mai 2015
Stiti care ar fi salariul pt Collection Analyst cu engleza?
EugenM Marti, 7 Iulie 2015
Customer and Sales Support Analyst ? salariu , conditii de munca , doar cu engleza.
Multumesc.
alinaturcanu89 Luni, 4 Ianuarie 2016
pentru pozitia de Contract Administrator- daca am trecut toate cele 4 interviuri (telefonic engleza, test inteligenta, interviu cu managerul si cel cu cei de la resurse umane) si mi s-a spus ca in momentul in care se ia o decizie, voi fi contactata, indiferent de rezultat, sa inteleg ca daca a trecut mai mult de o luna, nu voi mai fi contactat deloc? Multumesc.
lady_blue93 Marti, 5 Ianuarie 2016
@alinaturcanu89: nu neaparat, poate dura mai mult. ai incercat sa ii contactezi tu?
Pity Joi, 28 Ianuarie 2016

Lucrez in HP de aproape 5 luni. Am plecat de la primul job, unde am stat 3 ani si ma descurcam superbine dintr-o nevoie stupida de a vedea cum e si in alta parte, de a incerca ceva nou. Sfatul meu pentru cei care au un loc de munca relativ caldut, cu un salariu si colectiv acceptabile si mai ales cu o activitate la care se pricep: nu plecati, chiar daca poate nu e perfect acolo unde sunteti. Economia Romaniei fiind in moarte clinica, sunt slabe sansele sa gasesti ceva mai bun decat ce ai deja.

Lucrez la HP in customer support cu germana. Se cere de la tine la interviu nivel minim B2, dar ceea ce folosesti e cam de nivel maxim B1. Deci nu doar ca nu iti dezvolti cunostintele de limba, dar le mai si uiti.
Ti se cere la angajare sa fii absolvent de studii superioare, cu toate ca toate joburile din multinationale pe customer support ar putea fi indeplinite si de cineva cu 8 clase, cu conditia sa stie sa deschida calculatorul, plus o limba straina.
Dar trebuie sa pastreze aparentele de multinationala de prestigiu, ca doar prestigiul e de ea.

Sanse de crestere sunt cam 0, asta daca nu esti lingusitor. 90% din firma sunt de fapt lingusitori. Am avut un training de SAP, care reprezinta cam 20% din ce folosim noi la munca. Dupa training am inceput practic munca, si eram superpanicata ca nu stiu mai nimic, in afara de ceea ce invatasem la trainingul de SAP. Toata lumea mi-a spus sa ma calmez, ca ma ajuta colegii. Dar ce chestie, de la colegi nu scoti nimic decat daca le spui de 100 de ori pe zi cat de mult ii admiri si cum vrei sa fii exact ca ei cand cresti mare si ce unghii frumoase au (cu toate ca sunt oribile). Si nici atunci nu scoti decat cu picatura! Asa ca toate porcariile pe care le faci se sparg in capul tau, cu toate ca pentru 80% din activitatea ta nu ai avut niciun training.

Acum dupa aproape 5 luni ma gandesc sa plec la primul job de la care am plecat pentru a cauta cai verzi pe pereti. Dar nu stiu daca aia mai au locuri libere si mi-e sa nu fiu penibila intreband. Imi vine sa vomit in fiecare dimmineata cand intru in birou, stiind ca ma asteapta inca o zi in care daca am nevoie de ajutorul minunatilor colegi mai cu experienta, trebuie sa-i lingusesc, in conditiile in care e obligatia celor cu experianta sa-i invete pe cei fara.

Salariul e peste 2.500 lei pe luna, plus alte beneficii. La fostul meu job era salariul un pic mai mic, dar aveai traininguri si stiat ca poti recurge la un manual tiparit atunci cand nu stii ceva. Ghiciti ce, la HP, marea multinational care ar avea de unde sa investeasca in oameni daca ar vrea, nu au facut un amarat de manual pentru procesele noastre. Deci, daca ai nelamuriri, poti apela doar la o persoana. Si credeti-ma ca este groaznic sa depinzi de persoane. Daca se trezesc prost dispuse sau ai uitat sa le lauzi manichiura oribila inainte sa le pui o intrebare, nu ti se spune nimic. Oamenii au devenit niste canalii, mai ales ca se tem ca altii sa le afle cunostintele si sa le "fure" locul de munca. Dar cat de dobitoc trebuie sa fii ca sa crezi ca cineva poate sa faca si activitatea ta, si pe a lui sau a ei, mai ales daca acel cineva are doar 5 luni experienta??

Deci concluzia mea e ca nu inveti nimic care sa-ti foloseasca pe viitor la alte joburi, deci nu ai cum sa te dezvolti. Oamenii sunt execrabili. Merita sa te duci la HP doar daca te intereseaza in primul rand banii, singurul aspect de care eu personal nu ma plang.

Daca aveti un loc cat de cat ok, nu plecati sa cautati cai verzi pe pereti.

Bubu2 Joi, 28 Ianuarie 2016
@Pity. Interesant:) De curiozitate, nu ti-e teama ca ar putea intra aici colegii tai si sa te identifice? I mean, how hard can it be - lucreaza de 5 luni, customer support germana, ala care ne pune tot timpul intrebari si ne lauda manichiura - nu poate fi chiar asa greu de ghicit.

cineva care are un loc de munca caldut si se gandeste cateodata la cai verzi pe pereti
anvlpopescu Miercuri, 10 Februarie 2016
@Pity

Ceva ce este de adevarat in ceea ce spui, dar e mult exagerat. Ce spui tu se intampla pe peste tot si probabil ca e important si echipa la care esti si cine o conduce. Dar in mod sigur nu e asa de negru cum zici tu, decat daca ai ghinionul de o echipa prost condusa (foarte probabil supervizori sau manageri foarte tineri). Asta pot sa cred ca aici cred ca s-a gresit foarte mult. Greu de crezut ca o persoana la 25-28 de ani are experienta foarte mare de viata pentru a coordona oameni (mai ales ca omul nu e o bila de biliard care merge mereu in directia imprimata de tac, ci mai are si caderi, depresii, stari euforice). Tind sa cred ca in echipa ta nu s-a lucrat cu nimic la gradul de coeziune.
newcomer Vineri, 11 Martie 2016
Buna, imi poate spune cineva in ce consta interviul de limba de la sediul firmei? din cate am inteles va fi cu cineva de la hr? interviul telefonic pt limba a fost ok, testele online la fel, dar as vrea ceva detalii in plus despre cum se vor desfasura lucrurile acolo. multumesc anticipat
MihaiT Miercuri, 23 Martie 2016
Salutare. Stie cineva cam ce salar poate obtine un Sr. Automation QA 6+ years exp in Selenium (c# sau Java) + API Testing (SoapUI sau Ready!API). Mersi frumos
mrm17 Marti, 12 Aprilie 2016
Stie cineva cu aproximatie salarul pentru Senior Automation QA? exp 7+ years in selenium si SoapUI