Forum despre Huawei Romania

Buna ziua
Aveti idee pentru o pozitie de HR Business Partner cu cat este platita
Stima
A Vineri, 16 August 2013
Salariu FO NOC Engineer, intre 2100 - 2800 lei, plus sporurile aferente adica un inginer cu 2100 care pleaca de pe bancile facultatii, respectiv anul 3-4 fara experienta de munca ajunge in medie la 2800 lei pe luna. Cei care au experienta de munca irelevanta in domeniu de pana in 3 -4 ani poate sa ia un net de 2400 - 2500 plus sporuri. Cei cu experienta relevanta sau cu experienta in munca pot cere si 3500- 4000 lei net la care mai adaugi si sporuri.
maria Miercuri, 21 August 2013
Referitor la angajari si manpower etc: daca Huawei a subcontractat recrutarea catre alte firme si firmele astea nu dau raspunsuri clare dupa interviuri, inseamna ca Huawei nu face angajari in momentul asta. N-are nici o treaba cu manpower, cunostinte etc. Pur si simplu nu se fac angajari acum.

De ce nu se fac angajari? Pt ca Huawei nu este sigur ca proiectele in stadiul de trial se vor concretiza, sau mai degraba cand anume se vor semna efectiv contractele. Ei strang cv-uri si fa interviuri pentru ca in momentul in care un contract pentru un contract este semnat, angajeaza rapid, nu mai pierd timpul cu recrutarea.

Problema reala ese ca industria telecom trece printr-o perioada se contractie si sunt relativ putine proiecte.

Sfatul meu pentru toti cei care au fost la interviuri si apoi n-au mai primit nici un fel de vesti: cautati-va job in alta parte, nu stati sa asteptati dupa ei. Ganditi-va cate oportunitati pierdeti asteptand.
Eu Miercuri, 21 August 2013
Si eu am fost acceptat pentru un proiect la Huawei (Orange Spania), GNOC FO si am primit mail acum o luna din partea lor ca mai dureaza pana la semnarea contractului (estimativ o luna) si ca voi fi contactat pentru a mi se face o oferta imediat ce o sa semneze. Stie cineva in ce stare se afla semnarea proiectului? Ms
a Vineri, 23 August 2013
Proiectul Orange Spania inca nu e in NOC, nu s-a semnat deocamdata to insa te vor suna sa semnezi contractul in scurt timp. Le pleaca in jur de 20 de oameni din NOC in perioada asta.
alfonso Duminica, 25 August 2013
@boieru miha mara pt Global Technical Services Engineer
suma e salariu de baza sau baza plus diurna?
adica cat e baza si cat e diurna sau bonus cum o fi
gia Luni, 23 Septembrie 2013
pt global ingineer cam care e salariul? daca ai experienta anterioara de fo de 2 ani?
coco Luni, 23 Septembrie 2013
dar pentru un inginer cu 5 ani experienta pe FO si BO?
coco Luni, 23 Septembrie 2013
+niste certificari in domeniu
marian Marti, 24 Septembrie 2013
am fost la ei acum 1 luna am dat un test cu numere prime si niste intrebari despre ip si voip si ggns.o ghicitoare despre ce culoare avea ursuletul din padure o ghicitoare de einstein si nimic nici cei de la hr nu stiu nimic si nici ceilalti si cel care trebuia sa ne dea raspunsul este plecat in alta tara..
da incepe sa imi placa huawei.,ma intreb cum este sa lucrezi la ei ????
un-greu Joi, 26 Septembrie 2013
e adevarat ca daca esti trimis in strainatate ti se deconteaza diurna dupa ce te intorci si nu inainte?
un slab Vineri, 27 Septembrie 2013
nu nu e adevarat
o fosta Luni, 30 Septembrie 2013
este adevarat. Daca pleci in strainatate, cand te intorci trebuie sa aplici in sistem pt. decont. Deci primesti banii dupa ce vii in tara. In primele 2 luni. Cei de la GSRC stau plecati in afara mai mult de 80% din timp. Diurna e de 35 euro/zi. Care iti ajunge pt. o pizza in tarile nordice.
un-greu Luni, 30 Septembrie 2013
mi se pare foarte aiurea..sa stai plecat pe banii tai atata timp si sa-ti deconteze cand te intorci..si daca nu ai bani ce faci?te dau afara ca nu vrei sa pleci?
@eu Joi, 3 Octombrie 2013
Ai mai primit vreun raspuns ceva?sunt si eu in aceiasi situatie.
ala micu Joi, 3 Octombrie 2013
pt cine nu are bani inainte de plecare se poate aplica pt cache advance de 2k euro. din care poti sa-ti acoperi din costuri (mancare, cost transport si telecom local! pentru ca restul sunt acoperite de firma direct) si faci deconturi pana ajungi pe zero. nu stiu daca poti sa mai aplici pentru inca un cache advance in acelasi business trip, posibil ca da.
altfel, daca stai mai mult ori/si/sau nu vrei batai de cap :) sau nu-ti place hartogaraia multa poti sa suporti de la tine si apoi faci decont si-ti vin banii, si tot asa pe banda rulanta pt ca la 2 saptamani trebuie faci decont si "cam" :) dupa alte doua saptamani vin si bani. depinde de tine cat de interesat esti sa-i vin banii mai repede, trebuie sa faci push la aprobari.

plecarile sunt in functie de proiect de la cateva saptamani dar mai rar in rest de la 3 la 6 sau mai mult. de regula se doreste sa stai cat mai mult pe proiect. ca ideie generala la fiecare 3 luni exista posibilitatea sa te intorci in tara, cu bilet platit de firma, pt o saptamana/ceva timp daca proiectul e de durata mai lunga.
Erica Sambata, 5 Octombrie 2013
As dori si eu cateva informatii legate de postul de Customer Care, salarizare, modalitatea de lucru, ce presupune ca post, cat de solicitant este. Orice informatie este de ajutor. Multumesc anticipat.
pru Miercuri, 16 Octombrie 2013
Salut, poate cineva da detalii legate de postu IP Customer Support Enginner? conditii, salarizare, program etc? Multuemsc
larisa Vineri, 18 Octombrie 2013
ce salarii sunt pentru junior account payable?
aaa Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Va salut, urmeaza sa ma duc la un interviu pentru postul de Desktop & Terminal Support Engineer. Va rog sa imi dati si mie detalii in legatura cu salarizarea pentru acest post si programul de lucru. Multumesc.