Forum despre Huawei Romania

jan Duminica, 2 Martie 2014
2 saptamani de la ultimul interviu pana am primit oferta pe mail.in cazul meu, nu stiu cum a fost la altii.
Ele Luni, 3 Martie 2014
Mersi mult jan!
aaaa Luni, 3 Martie 2014
Buna ziua.Si eu am fost la interviu joi pentru pozitia de Junior Sales Accountat.Am sustinut testul, dupa care cele doua interviuri unul in engleza cu dna de la hr si unul in romana cu Team Leader-ul, urmeaza sa ma sune ca sa sustin si interviul final cu Manager-ul.Stiti in cat timp ma va suna?Multumesc
3rix0nez-ul Luni, 3 Martie 2014
Salut! Eu am fost la interviu pentru Global Technical Service Engineer - UMTS/GSM/LTE si l-am avut cu Rex/Huhao, m-a intrebat din toate: arhitectura GSM/UMTS, interfete Um/A/Abis, transmisiuni, GPRS, stiva OSI...si nu m-ai stiu cate tot asa mai generale.
Imediat dupa interviu, am avut si cu HR-ul, unde am cerut 3500 ron net si din unele comentarii anterioare mi se pare ca am cerut mult prea putin. Imi poate spune cineva daca asa e ? Am intrebat pe unii din Huawei si mi-au spus ca job-ul nu este "mai" deloc tehnic si ca am ocazia sa ma duc sa stau cu 5 chinezi in camera care au un singur rand de haine :| PLS comment that
Imi poate spune cineva care lucreaza pe aceasta pozitie ce face exact la munca ?
Multumesc frumos!
xyz Duminica, 9 Martie 2014
Buna seara! Am vazut pe net un post pe partea de administrativ. Imi poate spune cineva care este atmosfera (colegi, sefi etc), ce conditii sunt si eventual ceva despre partea salariala? Vamultumesc!
luxuriant Miercuri, 12 Martie 2014
pentru pozitia de telecom software services engineer, stie cineva sa mi spuna mai detaliat in ce consta testul tehnic?
@3rix0nez-ul Joi, 13 Martie 2014

ce presupune acel job? e front office (monitorizare etc; program in ture) sau back office? daca e back office, atunci depinde si ce experienta ai tu. La 4-5 ani experienta, stiu sigur (de la persoana care au ajuns acolo) ca dau 5.000+ ron net (cu deducere de la impozit). In ce priveste mediul de lucru, e vb de o alta cultura.

3rix0nez-ul Miercuri, 19 Martie 2014
@ @ 3rix0nez-ul
E ceva mai jos de BO. E un post de inginer wirelless care presupune:
1.Responsible to plan, implement, integrate, migrate, and perform acceptance test for UMTS / GSM / WIMAX / LTE network
2.To analyze network performance, resolve complex network problem, and optimize network architecture.
As vrea sa stiu mai mult daca se merita experienta si sa fac efortul de a pleca in strainatate mai mult la ghici (pot sa stau cu chinezi sau pot sa nimeresc intr-un loc ok) mai ales ca oferta pe care o am nu e nici pe departe ceea ce mi-ai spus tu.
Multumesc
una alta Miercuri, 19 Martie 2014
haha Global Technical Service Engineer aka GSRC mai jos ca BO de managed service!

sa te duci tu din BO pe la clienti in europa, direct ei in birou sa faci pe expertul in livrare de field... carne de tun, aruncat in cusca leilor....
luxuriant Joi, 20 Martie 2014
Chiar toti managerii sunt chinezi??
3rix0nez-ul Duminica, 23 Martie 2014
@una alta Poti sa imi dai mai multe detalii despre ce presupune acest job propriu zis ? Adica ce fac mai axact acolo, ca din ce imi spui tu mi se pare mai mult ca e mai mult orientat spre vanzare decat un job tehnic.
Multumesc frumos!
AAA Joi, 3 Aprilie 2014
Poata sa-mi spuna cineva cam ce salarii sunt pentru TAC Network engineer si pentru Global Technical Service Engineer-Network Product/ IP/ Access/ Transmission/ Microwave ? Eu am un an experienta in domeniu si certificare CCNA. Cam ce salariu as putea sa obtin ?
dasds Vineri, 4 Aprilie 2014
Interviul tehnic cu Huhao e in engleza, nu? :D
just me Vineri, 4 Aprilie 2014
Caree e salariul pentru un proaspat absolvent pe postul de Global Technical Services Engineer ?
una alta Vineri, 4 Aprilie 2014
@3rix0nez-ul
pai un fel de expert de imprumut care se duce pe un proiect face treaba si apoi alt proiect si tot asa

@just me
direct 8k ron... vezi ce zic
yoyo Sambata, 5 Aprilie 2014
imi poate spune cineva cam ce presupune un interviu tehnic prin telefon pentru Global Technical Services Engineer ? ce notiuni trebuie stiute ? :D gracias.

p.s. e URGENT! am interviu acusi :D
erix0nez-ul Luni, 7 Aprilie 2014
@just me salariul pentru un proaspat absolvent pentru GSRC este undeva intre 2700 si 3700 net. Depinde de cat de bine te descurci la interviul tehnic si daca ai experienta in telecom.
gen Marti, 22 Aprilie 2014
nu cred ca iti da nimeni 3700 ron ca proaspat absolvent fara cine stie ce experienta in campul muncii.
elena 26 Duminica, 4 Mai 2014
buna, a fost cineva la un intrerviu pt tac engineer, cum e testul?
multumesc
AAA Luni, 12 Mai 2014
@elena26
Am fost eu la interviu pentru TAC pe networking.
Se cere experienta, mai ales pe tehnologia cu care lucreaza ei, care spun eu ... aceasta tehnologie e greu sa ai acces la ea.
Interviul a fost prost organizat. Nu a fost rezervata o camera macar pentru o ora.
Trebuia sa dau test tehnic pe hartie, nu stiu exact cate intrebari erau, cred ca erau vreo 5 pagini cu 10 intrebari aproximativ.
In loc sa dau testul pe hartie si sa ma lase linistit sa rezolv timp de 1-2 ore... mi s-au pus 2-3 intrebari de networking... la care spun eu m-am descurcat la un nivel mediu.
Dar cei de la interviu vazand asta ... si ei probabil vrand vreun expert, au spus ca nu am destula experienta si ca nu sunt potrivit pt acest post.
Interviul a fost in romana, intrebarile de la test erau in engleza.