Forum despre IBM Romania

si in alte tari Duminica, 27 Aprilie 2014
Prin februarie m-a luat cheful de trimis CV-uri prin tara asta in care sunt si am bagat unul si la IBM. Am primit mail ca am fost inregistrat in baza lor de date, apoi de la recrutor, apoi m-a sunat recrutorul si am avut o conversatie de tip screening. Nimic tehnic - unde lucrezi, care e pozitia ta actuala, cati ani de experienta ai (destui), ce salariu ai (huh??) si ce salariu vrei de la noi. Am spus ce salariu vreau (zau, nu excesiv, in marja in care se plateste pe profilul meu la anii mei de experienta in orasul asta!) si nu m-a mai sunat nimeni cateva saptamani. Prin martie ma trezesc cu mail de la un manager (da, manager din IBM) care zice ca mi-a gasit CV-ul in baza de date si ca vrea sa vorbim despre o pozitie de senior la el in echipa. Aranjam pe mail, discutam si 10 minute la telefon sa ne cunoastem sa vedem de ce e vorba, aranjam si un interviu telefonic. Da, interviu, cu intrebari serioase - internals, algoritmi, networking, baze de date; nu m-a scos din zona de confort. La sfarsit ma intreaba din nou de salariu, cati bani vreau - spun fix aceeasi suma ca si recrutoarei din februarie. Omul nu pare speriat, imi zice ca de-abia a inceput procesul pentru pozitia respectiva, mai are candidati de intervievat si ca o sa ma sune peste o saptamana - doua sa aranjam un onsite. Asta a fost acum mai bine de o luna.

Intrebari fara raspuns: am cerut peste buget in ambele situatii? Daca da, logica imi spune ca salariile din IBM sunt foarte mici, iar in situatia a 2-a e posibil ca managerul sa nu fi avut aprobarea formala pentru pozitia respectiva si sa fi inceput recrutarea doar ca urmare a unui acord verbal sub promisiunea rezolvarii rapide a partii birocratice legate de aprobarea bugetului. Insa, ne intoarcem: acelasi IBM, in alta tara. Sa nu creada cineva ca in Romania se discrimineaza cumva. Nici pe departe!
algorab Sambata, 3 Mai 2014
Lucrez pentru IBm de 9 ani. In toata aceasta perioada, mediul de lucru s-a degradat constant. Cel mai bine a fost in 2005 - 2007.

Sant multe de povestit despre IBM. Dar ce pot spune este ca abordarea managementului companiei este complet aiurea din toate punctele de vedere. Politicile de retentie sant fantastice, dar lipsesc cu desavarsire. Atitudinea managerilor lasa de dorit, cel putin asta este experienta mea. Dezvoltare profesionala este la mana managerului, deci politica standard zero. Cresteri salariale inexistente. Avansare profesionala foarte greu.

Una peste alta, eu vad aceasta companie ca pe o linie de asamblare intr-o fabrica. Deloc atragator si fara perspective.

Consider ca pentru marea majoritate a angajatilor, nu este compania ideala pentru a invata si pentru a isi face o cariera de succes.

Sorry!
2algorab Joi, 8 Mai 2014
algorab: daca este atat de rau, cum de ai stat 9 ani acolo ? Mai e cineva mai sus care stie din surse sigure ca angajarile se fac doar pe pile. Daca sunt atat de sigure sursele, de ce nu ni le prezinti si noua? Sa te credem pe cuvant?
gelu Vineri, 9 Mai 2014

Am fost contactat de IBM Brasov pentru o pozitie de QA Automation pe un proiect din Franta.
Ce puteti sa-mi spuneti despre partea de testare la IBM? Stiu ca au propriile tool-uri.
Am 5 ani experienta pe testare automata din care 3 excusiv pe solutiile Microsoft (Test Manager, TFS, VS CodedUi Test ...)
algorab Vineri, 9 Mai 2014
@2algorab

Nu stiu daca angajarile se fac pe pile. In proiectul in care lucrez, angajarile nu s-au facut pe pile absolut deloc. Stiu asta deoarece am participat in un numar de angajar in proiect. Ce se intampla in alte linii de business nu cunosc, asa ca nu pot comenta.

Sant de 9 ani in IBM pentru ca nu am reusit pana acum sa imi gasesc alt job, strict pe criterii financiare. Din pacate, desi nu imi place deloc ce se intampla in aceasta companie, experienta imi arata ca piata muncii in Romania este atat de primitiva, incat este foarte dicicil sa gasesti alternative la o situatie financiara, probabil, atipic de buna.
Project Manager Miercuri, 28 Mai 2014
Salut, am fost contactat de IBM pentru job-ul de Project Manager. Aveti idee cam care este salariul pentru aceasta pozitie? Multumesc.
ng Joi, 29 Mai 2014
Care este salariul pentru un QA cu 7-8 ani experienta?
Dar pentru un QA lead/manager?
Mihaela Joi, 29 Mai 2014
Project Manager? Stiu ca recruteaza si cei de la Ecta pt acest post... Eu ma gandesc la 1000 e net pt aceasta pozitie.
Sunt curioasa cum pot face sa ajunga CV-ul meu la un contractor decent.
Adica, ma intereseaza aceasta pozitie, am si experienta solicitata, vreau sa imi trimit CV-ul contractorului cel mai ok, dar nu stiu care este si cum il contactez...Ajutor!!! Surse interne ne pot ajuta cu raspunsuri, cred ca intereseaza pe toata lumea...Multumesc frumos de tot!
Dragos Joi, 29 Mai 2014
Mihaela, nu te amagi. Nu este post de Project Manager, ci de Project Management Officer, adica un fel de combinatie intre secretariat si clerk. Pentru undeva la 4-5000 RON.

Un post de Project Manager ar fi pe la 10-12.000 RON/luna.

Vorbesc din experienta pentru ca am fost ofertat pentru aceasta pozitie.
je Joi, 29 Mai 2014
Care este salariul pentru un QA cu 7-8 ani experienta?
Dar pentru un QA lead/QA manager?
RDK Vineri, 30 Mai 2014
S-a intamplat sa nu va mai puteti accesa contul dupa ce ati aplicat pentru un post?
(User ID does not exist or wrong password. Your account has been blocked. Please try again later.)
Am crezut c-am uitat eu parola in decurs de 24h, dar nici macar incercand "recuperare parola" nu a mers
(Userid does not exist in our registrant database.
Please re-enter correct id.)
nae Sambata, 31 Mai 2014
Vorbiti de niste salarii astronomice pe PMO sau n-am negociat eu bine. 1000 EUR? Dar despre ce combinatie de limbi si desigur nu la ECTA sau AQUA poate direct la IBM? Plus ca nu te platesc ca PM.
Marius Luni, 2 Iunie 2014
Salutari tuturor! Am trecut de curand toate etapele de selectie pentru un job la care am aplicat pe site-ul lor. Am aplicat de fapt la mai mult joburi care aveau legatura intre ele dar care pentru experienta mea de munca erau considerite ca apartinand unui domeniu nou de munca. Dupa 3 interviuri am asteptat aproximativ o saptamana pentru a primi un raspuns final si dupa ce-am primit oferta am acceptat-o. Mentionez ca in IBM cunosc doar un coleg de studii care m-a ajutat foarte mult cu fraza "incercarea moarte n-are"! Am fost placut impresionat de modul in care a decurs procesul de recrutare si de faptul ca au fost prompti si mi-au spus foarte clar si ce presupune jobul, si care sunt posibilitatile financiare si profesionale si mi-au lasat si timp de gandire pentru a lua o decizie. Si cum prima impresie conteaza, eu cred ca totusi merita incercat si lucrat la ei.
new Sambata, 14 Iunie 2014
Si eu am fost foarte multumit de procesul de recrutare. Sunt niste adevarati profesionisti. Am mai fost la evenimente organizate de ei si mi-au lasat o impresie foarte buna. Sa vedem cum o sa fie cand incep munca.
mebi Miercuri, 25 Iunie 2014
Va rog, imi poate raspunde cineva daca exista si o alta cale de a aplica la IBM. Am aplicat la 3 job-uri pe https://jobs3.netmedia1.com si inca imi apar "under review". La cat timp apare feedback-ul pe site sau care este procedura?! Am un feeling ca nu ajung la HR. Mi-as dori tare mult sa lucrezi pt ei, iar pe job-urile pentru care am aplicat chiar ma incadrez.
Multumesc anticipat!
@mebi Miercuri, 25 Iunie 2014

Iti sugerez sa aplici pe hipo.ro. Eu asa am aplicat, m-au chemat la interviu si m-au angajat.

Alexandru Miercuri, 25 Iunie 2014
Daca este mentionat un bonus de limba rara cand este discutata oferta, acesta trebuie sa apara si in contract?
Dana Joi, 26 Iunie 2014
Recrutarea este o gluma, daca aveti timp de pierdut va puteti duce, ca sa isi faca ei norma.
Posturile sunt cu dedicatie si oricat de buni ati fi tot pe cine au ei pregatit vor alege.
corect Joi, 26 Iunie 2014
corect Dana , multa dreptate ai !
Florin Duminica, 6 Iulie 2014
Cat de mult poti negocia cu Qualitance dupa ce ai fost acceptat de IBM (Software Developer)

Are vreun interes Qualitance sa-ti ofere salariu mare ? pierd ei ceva daca demisioneze de ex dupa 2-3 luni ?

Daca deja ai fost acceptat de IBM, presupun ca te pune pe tine intr-o postura favorabila sa ceri un salariu cat mai mare, pentru ca ei sa primeasca contractul.