Forum despre IBM Romania

ALINA Miercuri, 9 Iulie 2014

Daca baiatul meu a terminat facultatea de calculatoare in ANGLIA ar avea vre-o sansa sa fie angajat? multumesc

Pt Alina Miercuri, 9 Iulie 2014
Pt Alina , citeste mai sus , aici posturile sunt ,, rezervate '' deja!
Alex Joi, 10 Iulie 2014
Poti sa faci facultatea de calculatoare si in KONGO, nu prea intereseaza pe nimeni, mai mult conteaza la ce proiecte a participat in timpul facultatii si ce experienta are :)
Gen12 Marti, 15 Iulie 2014
@ Alina: nu te angajeaza nimeni doar pe baza a ceea ce ai terminat. Conteaza ce cunostinte are. Si evident si ce experienta...; nu toate pozitiile in IBM sunt rezervate, asa ca poate aplica linistit.
sergiu Duminica, 20 Iulie 2014
salut, am aplicat la o pozitie de business development & insights manager in urma cu ceva timp, nu am primit niciun semn inca. cam cat timp dureaza procesul de recrutare din ce stiti? ce salarii sunt pentru pozitia asta? care e atmosfera in echipa de marketing? acum sunt in uk si as vrea sa ma intorc in tara, incerc sa-mi formez niste asteptari realiste, m-ar ajuta cateva hint-uri din partea cuiva apropiat de IBM...mersi!
nana Luni, 21 Iulie 2014
Buna, in cat timp ar fii ok sa primesti un feedback de la companie dupa procesul de recrutare? Am fost la 3 interviuri incepand cu HR, managerul din RO si higher manager in urma cu 2 sapt si pana acum nu am primit niciun raspuns sau update de la IBM. Am incercat sa contactez HR ( cei cu care am avut interviul initial) prin mail si telefon, dar nu raspund nici la telefon si nici la mailuri. oare aici se aplica zicala " si tacerea e un raspuna" :)?
@nana Luni, 21 Iulie 2014
Cred ca da, si tacerea e un raspuns... Din cate stiu, intr-o saptamana, maxim doua ar trebui sa sune cu un raspuns.
nana Marti, 22 Iulie 2014
:( dezamagitor..la cat de repede a decurs procesul de recrutare ma gandeam ca si ultima faza cu feedback-ul (pozitiv sau negativ) avea sa vina la fel de repede...
nu m-ar deranja daca raspunsul lor a fi negativ, totusi as fii apreciat macar sa imi zica la telefon/ pe mail ca nu ma vor :)
initial ma gandisem ca poate reprezentantul HR este in concediu si de aceea intarzie cu raspunsul dar... inclin sa cred ca motivul lipsei de raspuns este neacordarea job-ului
claudiu Joi, 24 Iulie 2014
nana, pentru ce post ai fost la interviu?
Florin Sambata, 26 Iulie 2014
Am fost si eu la interviu trimis de Qualitance, pentru Software Developer.

Mie mi s-a parut ok interviul, a fost cam 90% din timp tehnic.
Am primit feedback (negativ) de la Qualitance, cam dupa vreo 2-3 saptamani.

Eu am ramas umit sa vad ce laptop-uri antice aveau pe acolo cei de la IBM, deja parca imi parea si mie rau ca am venit la interviu, imi imaginam cum ar fi sa lucrez pe un astfel de hardware :)
cata Duminica, 27 Iulie 2014

Oameni buni!!!!
In IBM se aplica urmatoarea politica:
La fiecare nou potential angajat adus, cel care face recomandarea ( evident din cadrul companiei) primeste 750 RON.
In concluzie, daca nu aveti pe cineva care sa va faca intrarea...slabe sanse, iar cineva-ul acela ori trebuie sa fie super bun, super profi pe ceea ce face in IBM, ori trebuie sa fie pe langa cine trebuie.

Em' Marti, 29 Iulie 2014
A fost cineva la interviu pentru o pozitie de internship -> Software Test Specialist? Cum a fost la interviu? Dupa cat timp v-au sunat? Este cineva care a fost acceptat? Multumesc!
Ilie Joi, 7 August 2014
Am citit toate cele 11 pagini si au fost cateva intrebari despre INAXIO, dar nu a raspuns nimeni.

Asa ca mai intreb si eu inca odata.

Cum este INAXIO? (cum se comporta, ce pretentii au, cum platesc in raport cu restul care contracteaza pentru IBM, etc ... adica toata bucataria).
andreea Marti, 12 August 2014
Hey,

Stie cine care sunt salariile pentru technical support pe portugheza+engleza?
@Ilie Miercuri, 13 August 2014
Eu am lucrat aprox an la inaxio. Mi s-a parut cea mai de treaba dintre firmele care contracteaza pt ibm. Ca salariu, depinde pe ce proiect esti, daca lucrezi pt clienti externi, daca esti trimis in delegatie etc. Din ce imi aduc aminte doar un contractor platea nitel mai mult decat inaxio.

Ca pretentii sunt super ok oamenii. Nu te streseaza managerul (dar poti fi stresat de IBM :) ). Per total eu am fost super multumit cat am fost la inaxio si probabil as mai fi stat nitel daca nu as fi plecat in strainatate.
Cristian Joi, 14 August 2014
Salut! Care este intervalul orar de lucru din cadrul IBM? Multumesc!
@Cristian Vineri, 15 August 2014
Depinde de proiect. In general 9-18 sau 10-19. Oricum, programul este destul de flexibil.
ios Duminica, 17 August 2014
Se accepta lucrul de acasa?
Claudiu Marti, 19 August 2014
Salut! Am fost chemat la interviu pentru pozitia de Project Management Officer. Pe forum am gasit doar 2 postari neclare, are cineva idee ce salarii se ofera pentru aceasta pozitie? Multumesc anticipat.
Alina Joi, 28 August 2014
buna tuturor, puteti sa-mi spuneti va rog cum sta treaba cu banda, lucrez pentru IBM printr-un contractor, imi puteti spune va rog cum se poate creste banda, atunci in principiu ar trebui sa creasca si salariul, am vazut in mailul de onboarding pe proiect ca sunt incadrata la banda 6B, asta dupa ce am lucrat aproximativ 1 an si jumatate, pe proiecte IBM.