Forum despre IBM Romania

Elle Marti, 2 Septembrie 2014
Buna tuturor,
Sunt in proces de recrutare cu IBM pentru Level 1 Support Engineer cu limba germana avand ca si contractor InCrys. A mai colaborat cineva cu acestia? Aveti o idee de salarii pentru acest post? (intreb pentru ca in rubrica salarii nu apare)
Sa fie un semn "rau" faptul ca am cerut o decontare a transportului avand in vedere ca vin pentru interviu din alt oras si nu mi-a fost acordata?
Multumesc!
GoguGaze Vineri, 5 Septembrie 2014
@ Alina banda nu ti-o cresti din ce stiu eu decat daca esti IBMer...asa la contractori (Incrys, Ecta, AQUASoft, EEU) etc nu negociezi cu IBM bandele ...negociezi cu contractorul. Tu nu esti platita de IBM ci de contractor...e o diferenta. Succes.
Alina Vineri, 5 Septembrie 2014
@GoguGaze, mersi de raspuns, voi vorbi cu contractorul, insa acum la alocare am vazut in mailul dintre manageri referitor la alocarea mea ca e asa, alocare 100%, band 6B,.. dupa 6B am inteles ca urmeaza 7A, apoi 7B, e corect?
poti sa-mi spui te rog cum se poate si la contractor sa imi creasca banda, la IBM am inteles ca se tine cont de nu stiu ce pachete care se fac in nu stiu ce tool sau de certificari obtinute.
ovidiu Luni, 8 Septembrie 2014
IBM are sediu si in pipera?
Flavia Luni, 8 Septembrie 2014
Buna! imi poate spune cineva cam ce presupune Internship - PeopleSoft Specialist ? sau Internship_Application Innovation Services ? La ce fel de teste sa ma astept la interviu? Multumesc frumos! :)
IBM_sucks Luni, 8 Septembrie 2014
La aceste multinationale pe primul loc este sa stii limbi straine.
Poti sa ai experienta 30 de ani ca daca nu vorbesti si scrii la perfectie 2, 3 limbi degeaba.
Multinationalele gen IBM Brasov sunt doar niste prestatori de servicii banale ( mentenanta ) pe
proiecte cu clienti din strainatate. Practic orice studenta de la litere care a vazut un calculator
se poate angaja avand calificarea necesara ca sa tromboneasca clientul strain.
Alt exemplu concret este la Siemens Brasov unde ajung proiecte prin a treia sau a patra firma.
Adica sunt firme straine care "paseaza" de la una la alta acolo unde gasesc mana de lucru mai ieftina pana ajung la "negrii" programatori romani ( din Germania in Austria apoi in Romania )
Aceste firme straine sunt doar niste intermediari care traiesc numai din astfel de practici.
E vorba numai de brand dar in spatele brandului putini stiu ce se ascunde ....
@Flavia Luni, 8 Septembrie 2014
PeopleSoft este un soft de la Oracle => vei face baze de date.
Application Innovation Services (AIS) este departamentul de programare din IBM => vei face programare in Java sau .NET.
Daca aplici la internship de baze de date, vei avea test din SQL, daca aplici la programare, vei avea test din SQL, POO si elemente de Java/.NET, in functie de ce alegi.
Daca ai o baza din facultate nu ar trebui sa fie greu. Bafta!
Employee Miercuri, 10 Septembrie 2014
Hello,
Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt benzile? Care este exact ierarhia si cum poti schimba banda? Mersi!
cam asa Vineri, 12 Septembrie 2014
Salut!Un salariu aproximativ pt. helpdesh cu franceza? sare de 3000RON?
naivitate Joi, 18 Septembrie 2014
IBM ( Brasov si nu numai ) e mai mult "call center" decat firma care produce
software. Toate gagicile de la litere care au vazut un PC pot sa se angajeze.
Algorab Luni, 6 Octombrie 2014
@Emplyee,

Sistemul benzilor este folosit pentru a incadra angajatii in anumite clase de maturitate profesionala si salarizare. La angajare, pe langa salariu, este bine ca un candidat sa negocieze in primul rand banda de incadrare si apoi salariul asociat. Fiecare banda are un interval de salarizare, cu un min, un max. Doua benzi adiacente au max-ul, respectiv, min-ul suprapuse intr-o anumita masura.

Trecerea de la o banda la alta este posibila cu sustinerea managerului direct si este conditionata de obtinerea unui anumit nivel de certificare profesionala printr-un proces intern de verificare de tip peer review.
question Joi, 9 Octombrie 2014

Mi s-a propus sa ma angajez la IBM, initial pe un post de internship cu posibilitatea de angajare, pe baze de date. Inca nu mi s-a gasit un proiect sigur, se astepta un raspuns din partea PM-ului din Germania.

Imi puteti spune cam care este atmosfera din cadrul echipelor de baze de date si care este sansa de a te muta apoi pe alte proiecte ?

Mentionez ca acum lucrez in alta parte si as vrea sa stiu daca se merita sa imi asum riscul sau nu

Va multumesc in avans pentru raspunsuri
@question Joi, 9 Octombrie 2014
Nu exista "echipe de baze de date". Sunt proiecte care au persoane din ambele departamente - baze de date si programare (orice proiect are nevoie de ambele). Atmosfera intre colegi este in general foarte ok.
Tu decizi daca iti asumi sau nu riscul. Nu-ti garanteaza nimeni ca vei ramane acolo dupa internship; nu tine nici de performantele tale, nici de IBM, ci in totalitate de client. Daca are nevoie de tine, ramai, daca nu, ti se cauta un loc pe alt proiect.
Bogdan Sambata, 18 Octombrie 2014
DA, IBM cauta si vorbitori de germana
Contractori Luni, 20 Octombrie 2014
Eu nu vreau sa lucrez ca si contractor, de aceea am refuzat sa ma duc la interviu.
Eu am 18 ani experienta in IT, si salariul pe care l-am cerut era destul de mic.
Firmele care contracteaza iau o groaza de bani de pe urma voastra.
Eu am lucrat pentru Lugera si salariul meu la BCR era o mizerie.
Flori Miercuri, 5 Noiembrie 2014
Dar despre IBM Global Marketing Center stie cineva ceva ? Am aplicat pentru o pozitie de Market segment mangement si as vrea sa inteleg putin mai bine ce face o persoana pe aceasta pozitie, avand in vedere ca job description este foarte general ... multumesc
anca Joi, 6 Noiembrie 2014
Buna am avut interviu pe IBM Romania Delivery Center si au spus ca voi primi raspunsul vineri si e deja joi si nu am primit niciun raspuns..stie cineva daca in cazul in care nu te accepta, macar iti dau feedback negativ?
minibm Duminica, 9 Noiembrie 2014
Din ce am inteles de la un prieten, a trebuit el sa dea mail ca sa primeasca mail ca sa vada ca a primit feedback negativ. Deci presupun ca nu o sa primesti feedback daca este negativ :)
diana Marti, 18 Noiembrie 2014
Cineva care a aplicat pentru postul de Social Media Insights Analyst si fost sunat?
simba Miercuri, 19 Noiembrie 2014
care sunt salariile pe suport tehnic? Multumesc