Forum despre IBM Romania

somebody Joi, 11 Aprilie 2013
Cam 1000 EURO - 1200
Codyzz Sambata, 13 Aprilie 2013
Atunci e clar ca trebuie sa iau postul.fiind in pana de job si nestiind salariile din ibm le-am cerut in jur de 600 euro.
somebody Marti, 16 Aprilie 2013
nu ti vor da mai mult in cazul asta:)))).Iti dau mai putin cu 2-3 mil fata de cat ceri
codyzz Miercuri, 17 Aprilie 2013
:)):)) mi-au zis pas oricum :))
remote Miercuri, 17 Aprilie 2013
Din cate stiu exista posibilitate de "work from home" in IBM. Este adevarat?
Somebody Joi, 18 Aprilie 2013
Da, daca nu esti pe suport...poti lucra 1 sapt de acasa una de la birou, cam 2 saptamani pe luna
andrei Joi, 18 Aprilie 2013
dupa 1-2 ani in firma, exista sansa unei mariri salariale?
remote Joi, 18 Aprilie 2013
@Somebody Multumesc pt detalii
Se poate combina lucrul remote si altfel? ( de ex: lucra si 2-3 zile pe saptamana de acasa, restul la birou?). Da, ma refeream in departamentele tehnice, IT.

Cum este atmosfera in general pe proiecte? Stresanta? Lejera? Colegii? Managerii? Salariul pe QA?

Mersi
somebody Vineri, 19 Aprilie 2013
mariri pe fiecare an daca esti apreciat si vor sa te motiveze sa ramai pe proiect.Nu am auzit de ture pe zile ci pe saptamani, una de aacasa una la birou,La salarii trebuie sa stii sa negociezi ca ei platesc dar contractorii au interesu sa ti dea cat mai putin.Poti obtine salariu destul de bunicel.Se munceste mult nu joaca...
da Sambata, 20 Aprilie 2013
@Codyz: Daca esti bazat se poate si 2k.
hallo Marti, 23 Aprilie 2013
A primit cineva raspuns dupa interviul pe suport, de marti 16, ora 10? Au zis o saptamana maxim..
Catalin Marti, 23 Aprilie 2013
Da, eu am primit. Am fost sunat ieri si invitat pentru semnare. Oricum, o sa renunt, ma asteptam la un salariu mai mare tinand cont de numarul infinit de interviuri si perioada de selectie foaaarte lunga.
nameless Marti, 23 Aprilie 2013
Salut,

Si eu lucrez la IBM in support, prin contractor. Politica de a negocia salariul individual, in functie de contractor nu mi se pare corecta, atata timp cat salariile pentru acceasi functie, cu aceleasi responsabilitati, variaza intre 2.000 lei si 6.000 lei. (Pentru unii dintre noi este frustrant).
Cand am venit, nu mi-au zis ca nu se ofera bonuri de masa, a fost o surpriza.
Mediul de lucru depinde de proiect si departament, dar predomina aceleasi lucruri ca peste tot: pupatul dorsal, pilele, prefacatorie, barfa.
In sediul de la Apaca, exista o singura bucatarie pentru toata cladirea, unde se gasesc doar tacamuri si vesela de plastic, de unica folosinta. Iti ofera gratis numai apa, nici macar cafea.
Prin restrangerea bugetului, oamenii sunt "share"-uiti pe mai multe proiecte, iar volumul de munca este colosal.
Totusi, te sustin sa te muti pe alte proiecte/departamente.
Iti deconteaza cursuri cum ar fi ITIL.
Salariul se renegociaza anual.

Una peste alta, experienta are parti bune si rele. Imaginea generala a IBM-ului (ca un vis frumos pentru aspirantii la un post de aici) este overrated.

Succes!
Victor Joi, 25 Aprilie 2013
Salut,

In ceea ce priveste programul, cum sunt organizate turele ca si impartie pe 24 de ore si care este frecventa intr-o luna a turelor de noapte sau weekend?

Multumesc,
Adrian Sambata, 27 Aprilie 2013
Are cineva ideea care este salariul pentru Social Media Specialist la IBM Romania?
Silent Miercuri, 1 Mai 2013

Sunt de acord cu nameless si ii impartasesc punctul e vedere. Managerii care sunt angajati in tara nu au habar de people skills....sincer nici nu stiu ce fac pt ca sunt total pe dinafara...nici macar nu ai voie sa spui ceva...te obliga ei sa spui asa cum vor ei. Mare pacat pt ca e o companie de renume. Daca ar fi sa mai aleg o data nu as mai veni aici. Si asta din cauza managementului romanesc deficitar!!!!!!

Dog Miercuri, 1 Mai 2013
@Adrian spre binele tau nu veni aici!
Alex Miercuri, 8 Mai 2013
La diviziile BAO sau Sap implica calatorii in afara mult?
contractor Duminica, 12 Mai 2013
As vrea si eu detalii despre cum se stabileste salariu cu contractorii. Exista o negociere sau pur si simplu ti se spune cat e "bugetul" (sa zicem). Stiu ca ei intreaba la inceput cat vrei, dar cand e vorba de interval cum se procedeaza. In plus ma intereseaza cand se mai fac renegocieri; dupa cele 3 de proba, la trecerea alt proiect, anual, etc.?
Catalina Luni, 13 Mai 2013
Buna tuturor! Stie cineva cum este postul de Marketing Campaign Specialist (engleza + spaniola)? Care ar fi salariul? Ce presupune interviul?
Multumesc!