Forum despre IBM Romania

pentru inna Vineri, 2 August 2013
adica cel mai greu lucru pe care o sa il faci o sa fie sa reinstalezi un windows. e suport tehnic pentru service-uri si dealeri de masini de cocalari. in rest comandat baterii pentru dispozitivele de diagnosticare, cartuse de imprimnate. conectat imprimante la pc-uri. ai o lista cu 1000 de probleme 1000 de proceduri care se aplica si atat.
pentru Iuliana Vineri, 2 August 2013
ibm-ul este mare. daca vrei sa stii atmosfera si detalii spune-ne ce divize te-a chemat la interviu, ce contractor sau macar la ce sediu ai fost.
iuliana Vineri, 2 August 2013
eu am fost angajata pe un proiect de suport tehnic pentru service-uri si dealari de masini de ,,cocalari''..sediu din Vasile Milea nr4A,prin contractor....
Stiu ca programul este 24din 24,7zile din 7...mai mult nu prea stiu.....ati putea sa ma ajutati cu ceva informatii suplimentare,despre atmosfera de lucru etc.
Multumesc!
mihai Vineri, 2 August 2013
stie cineva ceva de proiectul M... Remote Software spp?
.am inteles ca programul e 9-6 de luni pana vineri,stiti cat este de complicat sau ce presupune acest post?mersi
pentru iuliana Vineri, 2 August 2013

felicitari, pregateste-te pentru oameni gata sa nu isi asume vina si sa o arunce pe altul..
sint si oameni ok. putini, dar sint. va trebui sa inveti sa "te descurci" si sa stii cum sa te integrezi. o sa ai surpriza sa vezi ca pentr un proiect de suport tehnic sint adusi oameni atehnici care nu stiu sa isi schimbe parola la pc. probabil daca stii mai multe limbi vei fi partajata pe alte proiecte. din acea echipa oamenii vin si pleaca foarte des. ramane doar un nucleu de privilegiati carora imi place sa le spun "marea familie ibm" if you know what i mean ;)
mult succes, sper ca macar ai nimerit la un contractor ok.

iuliana Vineri, 2 August 2013
mersi pentru raspuns..cat despre oameni parsivi si pupincuristi,acestia sunt mai cam peste tot...sper totusi sa nu fie asa multi si in IBM:)
Inca ceva,ce inseamna un contractor bun?mai bine zis,care ar trebui sa fie renumeratia corecta pentru acest post?mersi inca o data!!!!
IULIANA Sambata, 3 August 2013
Cam urat din partea ta " iuliana" sa postezi sub un nickname care nu-ti apartine, nu-i asa? E greu tare sa ai un nume si o identitate in ziua de astazi. Eu sunt cea care am adresat doar primele intrebari legate de interviu si modul acestuia de desfasurare. Multumesc "pentru iuliana" pentru raspuns....nu e pe tehnic, e vorba de un proiect nou. Zi faina!
iuliana Sambata, 3 August 2013
oameni buni,da cine zice ca in Romanaia e o singura IULIANA?::))))
zuzica Luni, 5 August 2013
Eu am avut doua interviuri la IBM, acum doi ani, prin Qualitance. Unul cerea cunostinte de HP Quality Center. Nu mai tin minte care era pozitia exact. Tin minte doar ca orele de lucru erau cam inconveniente, posibil si seara in jur de ora 9, in principiu, trebuia sa fiu la dispozitia cuiva cam 12 ore pe zi (eram studenta in ultimul semestru, aveam si licenta, aveam nevoie de un program fix, sa stiu ca am si timpul meu, cand am nevoie de el).

Al doilea interviu a fost oribil, dar fusesem avertizata. Era vorba despre programare in cobol. A fost o discutie despre ce proiecte am facut eu prin facultate... in franceza. Discutia a fost cu un project manager care si-a adus si o fata mai priceputa la franceza, sa asiste. Mi s-a spus ca nu imi va place ce voi face, ca imediat dupa angajare urmeaza un training si un examen, iar daca pic examenul, e foarte nasol pentru firma, caci va trebui sa suporte costuri suplimentare. Mi s-a spus ca cei opt ani de franceza din scoala inseamna pentru el nivel incepator si ca, daca n-am un DELF, nu prea e mare lucru franceza mea. Nu s-a vandut deloc, nu mi-a spus un singur motiv pentru care as vrea sa lucrez la el. Cel mai rau m-a deranjat remarca cu franceza. Caci mai urma un singur interviu, cel final, 15 minute discutie cu un sef din Franta. Am fost invitata la acel interviu (deci il trecusem pe anteriorul), in ciuda francezei mele "incepatoare". L-am refuzat. Eram studenta, aveam mare nevoie de job, dar o injosire in halul asta nu am acceptat.
ovidiu Marti, 6 August 2013
A fost cineva la interviu pentru postul de QA Specialist? Stie cineva cam ce salarii sunt pe acest post?
Ionut Miercuri, 7 August 2013
Pt proiectul BMW doar cu engleza salarile ajungeau la 4000 ron net acum mai bine de 2 ani.
Daca mai sti si o limba straina treci lejer de 1000 euro. Nu va fie frica sa cereti, contactori primesc destul sa dea si salari de 2000 euro si tot sa le mai raman inca pe atat dupa ce achita taxele.
cristi Miercuri, 14 August 2013
imi spune si mie cineva va rog ce salari sun pe support cu italiana?multumesc
pentru cristi Luni, 19 August 2013
depinde de tine cat de bine poti negocia cu contractorul ,poti sa ajungi de la 3000 pana pe la 4000, in functie de contractori si alte beneficii gen asigurare medicala sau bonuri de masa ( care vor fi scazute din salariu ) ,in principiu depinde cat de bine stii sa te vinzi si daca ei considera ca poti face fata proiectului pentru care au nevoie ( sunt proiecte mai usoare sau muuult mai tehnice ,oricum acesta nu e un barem pt cat de bine vei fi platit )
cristi Luni, 19 August 2013
multumesc
george Vineri, 30 August 2013
am inteles ca conditiile (salariu, sporuri) difera destul de mult intre contractori; vreau sa stiu ce parere aveti despre contractorul berg.
gigel Vineri, 30 August 2013
Eu sunt dezvoltator .Net si am fost contactat direct de catre IBM pt un post de Oracle developer pentru clientul BMW, in care este necesara si limba germana. Prima data am tinut un interviu telefonic in limba germana pe care l-am trecut cu brio. Dupa cateva zile am avut si un interviu telefonic in care mi s-au evaluat cunostintele de PL/SQL, interviu care de asemenea a decurs foarte Ok, cu toate ca le spusesem ca nu am o experienta foarte solida in programare Oracle. Dupa o zi ma suna tipa de la HR si imi spune ca am fost evaluat la 2,5 si ca pentru postul respectiv se cere un nivel putin mai avansat, si daca as vrea sa ne indreptam spre o pozitie de dezvoltator ASP clasic (am si aici un pic de experienta). I-am raspuns ca nu, deoarece vreau sa tin pasul cu tehnologiile de actualitate, ci nu sa merg in regres, iar dumneaei mi-a propus sa nu punem totusi punct procesului de recrutare si sa mai avem si o discutie pe aspecte administrative si legate de experienta pt a ramane in continuare in baza lor de date. Zis si facut, a doua zi am avut discutia respectiva, i-am explicat ca experienta mea consta in mare parte din programare C# si SQL Server, iar ca pretentii salariale am cerut 1500 EUR, avand in vedere ca ar trebui sa ma mut in Bucuresti cu tot cu familia. Referitor la detaliile procedurale din interiorul IBM pe care mi le-a descris, mi s-a spus si de cateva beneficii care mi s-au parut foarte ok:
- in cazul proiectelor care presupun deplasari mai lungi in strainatate, angajatul poate sa opteze pt zboruri regulate inapoi in tara sau poate sa opteze pt a merge impreuna cu familia, caz in care ar fi si diurna mai mare;
- in cazul in care un nou angajat vine din alta localitate si se muta in Bucuresti pt jobul respectiv, la 3 luni dupa angajare se plateste o prima de relocare de 7000 RON brut.

PS:
Chiar exista in realitate aceste beneficii la IBM?
La finalul discutiei mi s-a zis ca ar exista si o pozitie de .Net developer pentru un alt client german, si o sa tinem in continuare legatura pentru acest post.
Am sanse sa obtin 1500 EUR cu cunostinte de OOP .Net, SQL Server, Oracle, ASP, limba germana si engleza pe vreunul dintre proiectele existente?
Multumesc.
babau Vineri, 30 August 2013
Dar nu ati spus cati ani experienta aveti.

De obicei, daca aveti 5 ani si sunteti senior, puteti avea acel salariu, chiar mai mult, dar asta in timp sa vada cat de bun sunteti. Vedeti ca trebuie sa intrebati si la ce curs se face transferul euro-leu, ca nu cred ca va plateste direct in euro, insa nu sunt sigur.

Ca regula generala, in Bucuresti salariile sunt mai mari deoarece si viata e mai scumpa. De obicei, diferenta e procentuala si la salarii mari se simte diferenta mai bine fata de alte orase mai mici din restul Romaniei.

Si da, IBM si alte firme mai mari, pot plati pentru realocare, dar acei bani din cate stiu nu sunt nerambursabili, banuiesc. Trebuie sa cereti mai multe detalii.

Daca stiti limba germana, este foarte bine, deoarece firmele multinationale cer a 2-a limba, franceza/germana, si putini stiu germana deoarece este destul de grea de invatat, depinde de persoana, dar in general este.

Sper ca v-a ajutat comentul meu.
gigel Luni, 2 Septembrie 2013
Multumesc pt coment babau. Calendaristic vorbind, am putin mai mult de 5 ani de experienta, insa nu cred ca 5 ani intr-o fabrica multinationala de anvelope se pot compara cu 5 ani intr-o firma multinationala de SW. Mi-au lasat de inteles ca depinde de nivelul tehnic la care sunt evaluat si de cat de prolific este contractul contractul respectiv.
babau Sambata, 7 Septembrie 2013
Da, cei de la IBM au o chestie cu nivelul tehnic si inteligenta. Astea par a fi cele mai importante lucruri la ei, nu altceva. Au si propriile lor teste de inteligenta, unul pe care l-am facut si eu. Se foloseste pentru a-ti da o nota la interviu, si sa se faca selectia.

Pei cei de la IBM nu ii intereseaza de unde veniti, in ce fabrica ati lucrat, sau ceva de genu'. Ii intereseaza sa sti tehnic foarte bine, dupa cum ati observat deja. Daca intrati la IBM, o sa vi se faca training cu tehnologiile si cursurile lor care sunt vazute foarte bine in orice alta firma.

Ei mai au din cate stiu, si asigurare medicala privata pentru toata familia, daca un membru lucreaza la ei, deci e foarte bine daca aveti familie :)
Cristi Marti, 10 Septembrie 2013
Salutare,
Are cineva idee care ar fi salariul dupa perioada de internship de 3 luni pentru posturile pe Java si pentru SQL?

Multumesc frumos!