Forum despre IBM Romania

mav Duminica, 20 Octombrie 2013
@Marian

Eu am primit raspuns - pozitiv - si acum urmeaza interviul cu managerul extern. Te vor suna oricum, indiferent de raspuns.
marian Luni, 21 Octombrie 2013
@mav, pe ce job ai aplicat?
mav Marti, 22 Octombrie 2013
Am scris pe pagina 6 :)
Adi Luni, 28 Octombrie 2013
@mav

Felicitari! In ce a constat interviul initial?
Cum a decurs interviul cu managerul extern?
mav Marti, 29 Octombrie 2013
au fost 3 interviuri - HR, manager intern, manager extern. Depinde foarte mult de manager si de modul in care te prezinti - cunostinte in domeniu, limbajul de specialitate folosit si de ce nu si modul in care reusesti sa te "vinzi". Iti doresc mult succes.
LOL Marti, 29 Octombrie 2013
@mav - "Depinde foarte mult si de modul in care te prezinti". Ai fost cumva in fusta mini? =))
mav Marti, 29 Octombrie 2013
:) ma refeream la atitudinea cu care intri intr-un asemenea interviu.
vam Joi, 31 Octombrie 2013
@mav pentru benelux? :)
mih Marti, 5 Noiembrie 2013
Servus "mav " si restul,
Va rog sa ne dati mai multe detalii cu privire la interviuri, detalii ce pot ajuta viitori potentiali candidati:
-durata / tipuri de intrebari / telefonic ? / salariul ai cerut ? (cel cu HRul)
-durata / tipuri de intrebari (Manager intern)
-durata / tipuri de intrebari (Manager Extern)
Multumim frumos!
Bafta!
vealera Joi, 14 Noiembrie 2013
salut,
am dat si eu un interviu azi cu un tip de la IBM pentru postul de "operator on first level " cu windows , AIX si Linux...cica a fost ok si m-a programat la un alt interviu ....cu un manager sau ceav de genul....cam in ce consta al-II-lea interviu (aviz cunoscatorilor)
dezarie Vineri, 29 Noiembrie 2013
Hello,

Am fost chemat de AquaSoft la un interviu pt un post de LEVEL 2 SUPPORT ENGINEER in French. Stie cineva cum este acest contractor si ce salarii ofera?

Multumesc,
cucu Duminica, 1 Decembrie 2013
@dezarie
- daca negociezi cum trebuie, salariul e bun. Poti vedea in paginile precedente cam pe unde se invart salariile in IBM ( prin contractor ).
- o sa dai ( nu am treaba cu proiectul ala, edoar din auzite) interviu in franceza cu un tip din Franta, telefonic si este eliminator.
Mai mult nu stiu sa-ti zic, sunt de putin timp aici.

@ everybody around
Legat de oameni, e ca peste tot. Ai parte de toata gama, de la idioti, incompetenti, prosti, pupincuristi, Team Leaderi ( a propos, team leaderii sunt doar pe partea de management.. nu au nevoie sa stie chestii de IT - am vazut mai pe la inceput ca se plangea cineva de A.S. ca nu stie ce e un IP .. nici nu trebuie sa stie ) buni si rai, TTL (astia-s aia care ar trebui sa stie IT) care stiu IT dar si care nu prea stiu pana la gramada de agenti de suport pe diferite proiecte pe care se bazeaza tot IBM-ul dar pe care nimeni nu da 2 bani.

Legat de bani, sincer, depinde doar de voi sa obtineti cat mai mult si cu cat mai multe beneficii. Eu unul am primit cat am cerut si ce am cerut, fara alte discutii din partea contractorului. E drept, n-am cel mai mare salariu pe proiect, dar sunt peste medie.

Turele de noapte se platesc cu 125% , weekend-urile cu 115% + zile libere.

Pentru cei care vin din alte tari sau doar din alte orase , se plateste relocare. Nu stiu daca e nerambursabil.

Pentru cei care vin pe proiecte cu plecari in afara Romaniei:
- diurna e minimul stabilit de UE. Verificati legislatia UE sa vedeti cat e pentru fiecare tara, pentru ca difera de la tara la tara.
- se asigura zboruri regulate (pentru un weekend) inapoi in tara si din nou afara daca e vorba de o plecare mai lunga de 3 saptamani ( parca). De asemenea, hotelurile sub 4 stele sunt evitate de IBM atunci cand sunteti trimisi in afara Romaniei ( daca e posibil, si-n Romania)

Atmosfera e OK daca stiti sa o mentineti OK. Sunt si oameni veseli dar si unii carora li s-au inecat corabiile si sunt prost dispusi.. depinde doar de moment. Inevitabil, unii sunt mai prieteni, altii mai putin sau chiar se ignora reciproc, dar asta e peste tot. Barfa e si ea la ordinea zilei, pentru amatori.

Nimeni nu prea suporta pe aici prostii, laudarosii (mai ales aia care n-au cu ce), rasistii si manelistii.

Nu-mi cereti alte informatii, e singura si ultima data cand postez aici legat de IBM.
Mirona Joi, 5 Decembrie 2013
Ce stiti de contractorul Inaxio? Acum sunt in interviuri cu cei de la IBM pe pozitia de Project Officer. Care ar fi salariul, programul de lucru, in ce consta interviurile cu management-ul de la IBM?
alexdrgmr Vineri, 6 Decembrie 2013
Salutare tuturor.

"Pt proiectul BMW doar cu engleza salarile ajungeau la 4000 ron net acum mai bine de 2 ani.
Daca mai sti si o limba straina treci lejer de 1000 euro. Nu va fie frica sa cereti, contactori primesc destul sa dea si salari de 2000 euro si tot sa le mai raman inca pe atat dupa ce achita taxele."
Cifrele de mai sus banuiesc ca sunt valabile pentru cei cu ceva (mai multa) experienta. Intrebarea mea este: pentru cei fara experienta (proaspat absolventi), cam care ar fi salariul care poate fi negociat pentru o astfel de pozitie (support engineer, cu engleza, proiect BMW)?
Sunt programat luni la primul interviu, cel de HR, cu cei de la Aquasoft si as vrea sa fiu, pe cat posibil, in cunostinta de cauza in ceea ce priveste nivelul salarial care trebuie cerut. Mentionez ca am cunostinte si de limba franceza, dar nu de nivel avansat, ci intermediar. Astept raspunsurile voastre. Multumesc frumos.
m Vineri, 6 Decembrie 2013
F ok Daca esti angajat direct ibm
Mirona Sambata, 7 Decembrie 2013
Revin cu aceeasi intrebareCe stiti de contractorul Inaxio? Acum sunt in interviuri cu cei de la IBM pe pozitia de Project Officer pentru spaniola-engleza. Care ar fi salariul, programul de lucru, in ce consta interviurile cu management-ul de la IBM? Cum e jobul in sine si atmosfera in echipa? Va multumesc pentru raspunsurile voastre
Mirona Sambata, 7 Decembrie 2013
La acesti contractori ca Inaxio, de expemplu, care este schema contractului? Dupa cat timp poti trece pe nedeterminat, dupa 3 luni, 6 luni sau 1 an? De la contractor la IBM poti trece vreodata, si dupa ce perioada???
P. Sambata, 7 Decembrie 2013
Ca si in alte parti, si la IBM sunt oameni si oameni, insa sunt destul de multi pe care ai dori sa-i eviti in mod obisnuit, atmosfera de lucru este destul de neplacuta, principiul de baza fiind fiecare pentru el, ti se vor spune diferite asteptari, ca ulterior sa ti se reproseze tocmai ca ai urmat indicatiile mentionate initial. Cei aflati in perioada de proba, s-ar putea sa aiba surpriza sa fie "concediati" fara vreun motiv real. Multe persoane din IBM se cunosc intre ele, iar voi s-ar putea sa fi luat postul in detrimentul vreunei recomandari a lor, asa ca sa nu va surprinda faptul ca nu sunteti "integrati" in echipa.
Politica IBM va obliga sa va creati o multime de conturi, sa completati formulare periodice, sa vedeti filmulete motivationale, sau educative, din care sa reiasa evident ca IBM este un loc minunat de munca, ceea ce in Romania este departe de adevar. Veti avea de citit o documentatie stufoasa pentru realizarea sarcinilor de lucru si este foarte probabil ca singurii carora sa le puteti adresa intrebari sa fie din echipe din alte tari, ce lucreaza pe alt fus orar si care va vor raspunde cand considera ei ...si evident ca va fi vina voastra ca nu v-ati descurcat, nu a lor ca nu v-au raspuns.
In ceea ce priveste salariile, depinde cum negociati initial, maririle fiind practic inexistente. Nu exista alte beneficii decat salariul, iar team-building-ul de ex. se plateste de catre angajati.
Interviurile pentru angajare sunt destul de numeroase pentru un post. HR-ul este destul de slab, cu persoane care ai senzatia ca nu au nimic in comun cu calitatile necesare unei astfel de pozitii.
nights Duminica, 8 Decembrie 2013
IBM-ul ar fi fost ok daca nu ar folosi oamenii pentru interminabilele shift-uri de noapte in care trebuie sa stai ca un amarat de paznic in fata calculatorului si sa dormi cu capul pe birou... mai trist de atat nu se poate....si nimanui sa nu ii pese de tine....
eu Marti, 7 Ianuarie 2014
Salut!

Imi poate spune si mie cineva in ce consta un interviu pentru un internship la IBM (test tehnic scris/oral, limba, etc) ?

Va multumesc!