Forum despre IBM Romania

Alex Miercuri, 8 Ianuarie 2014

Mda. Lucrezi cu tool-uri mai batrane decat compania insasi, iar stakeholderii se asteapta sa faci din rahat-bici. Si te trezesti ca incerci sa rezolvi probleme cauzate de aceste aplicatii de 2 lei uitandu-te la un cerculet care se invarte.

George Vineri, 10 Ianuarie 2014
Salut, cam care sunt salariile de pornire pentru J2EE cu nivel de experienta in jur de 6 luni?
Multumesc frumos!
Stefan Sambata, 11 Ianuarie 2014
@eu:Eu am avut interviu tehnic pentru internship.
leavingibm Duminica, 12 Ianuarie 2014
unde se fac in ibm ro schimburi de noapte? in ce centru? eu stiam ca birourile sunt deschise intre 7 dimineata si 10 seara, dupa 10 seara te scoate paznicul.
internship la ibm: daca e pe partea tehnica - se iau, din pacate, si oameni care practic nu stiu mai nimic. de ex. perosana care doar stia html si javascript la nivel de basic a fost luat in 'competenta' j2ee. e obligatoriu sa fie cunoscuta engleza, la un nivel minim de 6/10.
'o multime de conturi' - nu stiu in ce departament din ibm te obliga sa faci asta, la gbs nu se intimpla. pe de alta parte esti obligat sa folosesti o gramada de aplicatii in intranet, pentru tot felul de rapoarte. birocratia e foarte mare, e surprinzator cit de multi oameni o accepta si chiar o 'optimizeaza'.
sint destul decizii care contrazic bunul simt (de exemplu: acordarea concediului in perioada Craciunului s-a facut foarte greu, unii angajati au fost 'rugati' sa renunte la o parte din concediu pentru ca nu ieseau bine indicatorii de business)
cu tooluri f. batrane cred ca se lucreaza doar in echipele de cobol. e adevarat ca tehnologii de genul mobile dev, nosql, python nu prea vezi. centrul e setat in principal pe mentenanta.
eu Luni, 13 Ianuarie 2014
@Stefan: imi poti spune, te rog, in ce a constat? Multumesc!
baros Luni, 13 Ianuarie 2014
la IBM Global Delivery de langa Politehnica se fac ture
Luci Miercuri, 15 Ianuarie 2014
Buna! Imi poate spune cineva care ar fi salariul unui WEB Builder in IBM? Multumesc.
Andreea Sambata, 18 Ianuarie 2014
Buna!Stie cineva care este salariul pentru Java Junior pe franceza?
oana Luni, 20 Ianuarie 2014
hello, are cineva idee cam in jurul carei cifre se invarte salariul de Market Segment Manager la IBM?
monika Marti, 21 Ianuarie 2014
Buna, as dori sa aflu mai multe detalii despre Data Specialist - ETL Informatica,am fost contactata de catre cei de la IBM pentru aceasta pozitie.Stiti cumva, cam ce intrebari se ...
unul Miercuri, 22 Ianuarie 2014
Buna,cu programul de lucru cum e ? Am intels ca se sta ore intregi peste program, si neplatite,
TRM Joi, 23 Ianuarie 2014
Salut,Imi poate oferi ceineva cateva detalii despre postul Build & Deployment Engineer ?Cum este la interviul cu HR-ul si la ce sa ma astept la cel tehnic.Si cam ce nivel ...
al Vineri, 24 Ianuarie 2014
Salut. M-ar interesa si pe mine daca stie careva cat este salariul de java developer pe limba germana.
unul Sambata, 25 Ianuarie 2014
Buna, chiar nu are nimeni informatii despre programul de lucru ?
Alex Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Salut. Stie cineva care e salariul pentru Product Support Professional (job-ul acesta mai precis ...
alin Sambata, 1 Februarie 2014
Buna tuturor! Cum e jobul de project officer? Stie cineva care ar fi salariul, ce trebuie sa faci mai exact, cu ce fel de oameni? E un job greu? Merita luat in calcul? Care-i faza ...
IO Duminica, 9 Februarie 2014
depinde pe ce tara lucrezi si cum sunt cei care-ti transfera activitatea, oricum inteleg de la o viorea ca activitatile sunt deocamdata reduse la niste copy-paste-uri legate de ...
monika Joi, 13 Februarie 2014
Buna,nu stie nimeni nimic despre aceasta pozitie de Data Specialist - ETL Informatica,care e volumul de munca, atmosfera, salarii etc.Multumesc anticipat
monika Joi, 13 Februarie 2014
P. sa inteleg ca nu prea merita efortul dea veni la IBM ?
Mircea Joi, 13 Februarie 2014
Si eu am fost contactat pt postul de Data specialist. Monika cum a fost interviul?