Forum despre IBM Romania

Alex Miercuri, 8 Ianuarie 2014

Mda. Lucrezi cu tool-uri mai batrane decat compania insasi, iar stakeholderii se asteapta sa faci din rahat-bici. Si te trezesti ca incerci sa rezolvi probleme cauzate de aceste aplicatii de 2 lei uitandu-te la un cerculet care se invarte.

George Vineri, 10 Ianuarie 2014
Salut, cam care sunt salariile de pornire pentru J2EE cu nivel de experienta in jur de 6 luni?
Multumesc frumos!
Stefan Sambata, 11 Ianuarie 2014
@eu:Eu am avut interviu tehnic pentru internship.
leavingibm Duminica, 12 Ianuarie 2014
unde se fac in ibm ro schimburi de noapte? in ce centru? eu stiam ca birourile sunt deschise intre 7 dimineata si 10 seara, dupa 10 seara te scoate paznicul.
internship la ibm: daca e pe partea tehnica - se iau, din pacate, si oameni care practic nu stiu mai nimic. de ex. perosana care doar stia html si javascript la nivel de basic a fost luat in 'competenta' j2ee. e obligatoriu sa fie cunoscuta engleza, la un nivel minim de 6/10.
'o multime de conturi' - nu stiu in ce departament din ibm te obliga sa faci asta, la gbs nu se intimpla. pe de alta parte esti obligat sa folosesti o gramada de aplicatii in intranet, pentru tot felul de rapoarte. birocratia e foarte mare, e surprinzator cit de multi oameni o accepta si chiar o 'optimizeaza'.
sint destul decizii care contrazic bunul simt (de exemplu: acordarea concediului in perioada Craciunului s-a facut foarte greu, unii angajati au fost 'rugati' sa renunte la o parte din concediu pentru ca nu ieseau bine indicatorii de business)
cu tooluri f. batrane cred ca se lucreaza doar in echipele de cobol. e adevarat ca tehnologii de genul mobile dev, nosql, python nu prea vezi. centrul e setat in principal pe mentenanta.
eu Luni, 13 Ianuarie 2014
@Stefan: imi poti spune, te rog, in ce a constat? Multumesc!
baros Luni, 13 Ianuarie 2014
la IBM Global Delivery de langa Politehnica se fac ture
Luci Miercuri, 15 Ianuarie 2014
Buna! Imi poate spune cineva care ar fi salariul unui WEB Builder in IBM? Multumesc.
Andreea Sambata, 18 Ianuarie 2014
Buna!

Stie cineva care este salariul pentru Java Junior pe franceza?
oana Luni, 20 Ianuarie 2014
hello, are cineva idee cam in jurul carei cifre se invarte salariul de Market Segment Manager la IBM?
monika Marti, 21 Ianuarie 2014
Buna, as dori sa aflu mai multe detalii despre Data Specialist - ETL Informatica,
am fost contactata de catre cei de la IBM pentru aceasta pozitie.
Stiti cumva, cam ce intrebari se pun la interviu si care ar fi o medie a salariului pentru un astfel de job ?
Multumesc .
unul Miercuri, 22 Ianuarie 2014
cu programul de lucru cum e ? Am intels ca se sta ore intregi peste program, si neplatite,
TRM Joi, 23 Ianuarie 2014
Salut,

Imi poate oferi ceineva cateva detalii despre postul Build & Deployment Engineer ?
Cum este la interviul cu HR-ul si la ce sa ma astept la cel tehnic.
Si cam ce nivel salarial e.
Va multumesc!
al Vineri, 24 Ianuarie 2014
Salut. M-ar interesa si pe mine daca stie careva cat este salariul de java developer pe limba germana.
unul Sambata, 25 Ianuarie 2014
Buna, chiar nu are nimeni informatii despre programul de lucru ?
Alex Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Salut. Stie cineva care e salariul pentru Product Support Professional (job-ul acesta mai precis https://jobs3.netmedia1.com/cp/find.ibm.jobs/RO/Product_Support_Professional/SWG-0630860/job/) ? Urmeaza sa ma duc la primul interviu si as vrea sa fiu in tema.

De asemenea cam la ce as putea sa ma astept la interviul tehnic?

Multumesc!
alin Sambata, 1 Februarie 2014
Buna tuturor! Cum e jobul de project officer? Stie cineva care ar fi salariul, ce trebuie sa faci mai exact, cu ce fel de oameni? E un job greu? Merita luat in calcul? Care-i faza cu angajatul la contractor? Eu lucrez acum pe perioada nedeterminata si vreau detalii, daca merita sa vin la IBM sau nu. Multumesc anticipat pentru orice raspuns relevant. PS: Nu dati copy paste la postari mai vechi de aici sau de pe alte site-uri, am nevoie de un raspuns la obiect la intrebarile mele.
IO Duminica, 9 Februarie 2014
depinde pe ce tara lucrezi si cum sunt cei care-ti transfera activitatea, oricum inteleg de la o viorea ca activitatile sunt deocamdata reduse la niste copy-paste-uri legate de niste timesheet-uri si niste aprobari care trebuie obtinute...un fel de secretariat dar fara telefoane .....cum va evolua pe viitor nimeni nu stie exact, proabil depinde si cat de multumiti sunt cei de afara pt care se lucreaza. Cu contractorii e ciudat dar n-ai ce-i face , sunt parte inegranta din schema IBM Romania si nu numai ...banii depind si de limba pe care vii dar si cum negociezi cu contractorul ; undeva in jur de 3000 dar depinde de detalii, poate sa fie si peste dar si sub.
monika Joi, 13 Februarie 2014
nu stie nimeni nimic despre aceasta pozitie de Data Specialist - ETL Informatica,
care e volumul de munca, atmosfera, salarii etc.
Multumesc anticipat
monika Joi, 13 Februarie 2014
P. sa inteleg ca nu prea merita efortul dea veni la IBM ?
Mircea Joi, 13 Februarie 2014
Si eu am fost contactat pt postul de Data specialist. Monika cum a fost interviul?