Forum despre IBM Romania

R Vineri, 14 Februarie 2014
As dori si eu informatii despre postul de Data Specialist.
Va multumesc
ana Luni, 17 Februarie 2014
Buna. Am citit tot ce s-a scris despre IBM pana acum, insa nu despre ce ma intereseaza pe mine. Eu nu prea am aptitudini tehnice, insa am fost chemata pe specializarea mea Specialist Comunicare, engleza. E cineva care ar putea sa imi ofere cateva informatii legate de interviuri, ce fel de teste se dau (tehnice, limba engleza etc). Si evident cam ce salariu as putea sa cer. Multumesc.
ACP Vineri, 21 Februarie 2014
Consultant CATIA V5 - stie cineva cum e, salariu, mediu de lucru, etc.
Cristi Luni, 3 Martie 2014
Salut,
Eu am lucrat la ei 1.5 ani, pana in 2013, ca team lead si NU RECOMAND IBM pentru ca:
- iti ofera DOAR un laptop 14'' wide si un mouse minuscul. Daca proiectul (deci nu IBM) suporta costul cu un monitor, tastatura, casti etc atunci ti se vor cumpara. Insa 75% (sediul Poli) nu au asa ceva.
- mediul de lucru este neperformant: putina lumina naturala, neoanele de cea mai proasta calitate, temperatura din site e setata manual si asta inseamna ca variaza foarte mult, ba mori de frig, ba te sufoci. Bucataria practic nu exista, e o sala de mese demna de o cantina jalnica mai degraba.
- foarte multi oameni slabi angajati doar ca sa dea la numar (avand parteneriat semnat cu statul, trebuie sa angajeze foarte multi oameni - de aici si lipsa de experienta)
- la interviu ti se cer sa cunosti niste tehnologii cu care practic nu vei lua contact pe proiectul tau. Dar asta e doar ca sa iti mai scada din salariu la negociere.
- apa ai de la Cumpana si din cand in cand mai vine si apa la bax.
- orice ai avea nevoie: IS NOT IBM POLICY! Si cu asta s-a incheiat orice discutie :)
- daca vrei sa cresti in banda (asta nu inseamna ca si primesti mai multi bani) ai 2 solutii: a) faci pasii dintr-un tool al lor - perioada medie e undeva intre 4-6 luni + inca ceva timp pana la validare si crestere in banda. b) te dai pe langa cine trebuie, ii pupi bine mainile si picioarele si de aici stim cu totii continuarea. E tipic romanesc...

Legat de internship:
- se dau niste teste simple la angajare in functie de proiectul pe care vei fi alocat
- am observat ca de obicei se angajeaza oameni veniti pe recomandari, ceea ce nu este un lucru rau dar:
- in general nu se pastreaza internii buni, ci cei care "socializeaza", ies cu ei in oras (au bani de iesit la munte/mare), se imprietenesc... Desigur, sunt si cazuri in care nu au avut de ales si au pastrat un intern bun. Eu nu cunosc astfel de cazuri insa...

Legat de colegi:
- daca team leadul nu "instiga" la socializare, atunci se alege praful de echipa din care faci parte. Din pacate in IBM sunt multi leaderi cu skiluri sociale undeva spre 0. De aici si migrarea continua a angajatilor catre alte firme
- sunt insa si oameni de treaba cu care poti sa ai o discutie decenta. Cei pe care ii cunosc eu isi cauta un alt loc de munca
- majoritatea se plang ca nu simt ca evolueaza, ci mai degraba involueaza

Mentionez totusi ca poate asta tine si de divizie si/sau proiect. Eu ma refer strict la IBM Poli.
nikita Miercuri, 5 Martie 2014
@Cristi Ce ne poti spune de programul de lucru? am auzit ca e posibil sa stai multe ore neplatite peste program.
Multumesc
alexandra Marti, 11 Martie 2014
Interviul de angajare nu e o problema, vorbesc cel putin despre partea non-tehnica. Ti se da un test retardat de limba, nu le pasa ca tu ai N ani experienta in limba aia... Mai rau e cu partea de ture de noapte si de weekend unde da, chiar stai ca un paznic in fata calculatorului. Contractorii se zgarcesc pana la dumnezeu cu salariile, overtime nu se plateste chiar daca stai peste program sa-ti termini treaba si nu ii va pasa nimanui ca tu ai tras sa faci totul dupa proceduri, se vor lega de absolut orice pentru a nu mari salariul sau a nu prelungi contractul pe o perioada nedeterminata. N-ai voie sa instalezi un amarat de pop-up blocker pe laptop, NOT IBM POLICY! Va veti da seama de ce oamenii buni pleaca pe alte proiecte fiindca team leaderilor nu le pasa de cat efort depui sau faptul ca inca inveti. Iti vor da feedback negativ si pentru cea mai mica greseala, cum ar fi sa nu forwardezi un mail, urmat de un how-to de o pagina despre cum se forwardeaza e-mailurile. Mai mult, cand se intampla sa fii singur pe tura si sa fie un volum foarte mare de munca, they will not give a shit. Da zece mailuri sa explici de ce n-ai fost in stare sa faci munca a trei oameni. Daca ai pile si te cunosti cu diverse persoane, vei fi ajutat si grija concedierii va disparea ca prin minune. Sau trebuie sa fii prea bun. Caz in care te cari pe alt proiect.
Sarge Vineri, 21 Martie 2014
Buna ziua,

Am dat deja doua interviuri pentru postul de "Level 1 Support Engineer / System Administrator".
Dupa discutia telefonica cu persoana de la HR de la ECTA am avut un interviu telefonic de limba (engleza + franceza) cu doua tipe foarte placute de la IBM, a fost o discutie libera de 10 - 15 minute cu fiecare din ele, prima in franceza, a doua in engleza. Feedbackul a fost pozitiv, a urmat interviul la sediul din Vasile Milea 4E, unde am discutat cu un tip foarte ok si am dat test de limba engleza si test tehnic, in scris pe laptop ambele.

Acum vine intrebarea uzuala: in cazul in care trec mai departe, ce salariu este recomandat sa cer?

Orice alta informatie este mai mult decat bine venita!
Cristi Vineri, 21 Martie 2014
@nikita - orele suplimentare nu sunt platite. Poate ca se intampla uneori sa stai peste program, dar asta nu se intampla in niciun caz zilnic. Se platesc orele suplimentare doar daca ai aprobare de pe proiect/manager.

@Sarge - eu zic sa le ceri cat crezi tu ca meriti (fii sincer cu tine in primul rand) si nu cat cred ei ca meriti. Cresterile salariale se fac foarte greu, sa nu crezi nimic din ce iti spune HR-ul legat de cresteri rapide :)

Spor!
Ioana Miercuri, 26 Martie 2014
Am vazut ca s-a mai pus aceasta intrebare, dar nu a primit raspuns, asa ca mai intreb si eu o data: Cum e cu interviul pentru postul de internship?
nikita din poveste Sambata, 29 Martie 2014
Buna, si eu am fost de curand la interviul face to face, dupa cel telefonic, unde mi s-au povestit tot felul de chestii, unele extrem de amanuntite, altele insipide, chiar plictisitoare. Nu am inteles de ce anume vorbeau generalitati despre ei si despre proiectele lor, intr-un limbaj alambicat, neclar, prea pompos formulat, ca in final sa constat ca eu doar ascultam cu un efort mare de rabadare si cand intrerupeam sa confirm cumva ca ma intereseaza postul, priveau ciudat, de parca as fi intentionat sa ii intrerup. Acum, dupa de am citit comenturile postate de altii si avand in vedere ca nu-mi doresc un job nou care sa nu fie sigur, mai ales la IBM ca Sub-K, cred ca m-as simti usurata sa nu ma mai contacteze. A fost o experienta si prezenta mea la acel interviu, insa cred ca ar trebui sa invat sa apreciez mai mult timpul meu liber si sa nu fac un vis din munca pe plantatie. Banii nu aduc fericirea, ci frustrare si iluzia ca esti cineva...Pacat ca devine din ce in ce mai dificil sa ai incredere in tine, sa-ti cunosti valoarea si te agati de doua-trei promisiuni care te leaga de acest inchipuit succes material. Ne vindem tineretea si libertatea pe un pumn de galbiori si ne incanta un scaun nou pe alta parcela...
anca Miercuri, 2 Aprilie 2014
Va rog sa-mi explicati ce inseamna acesti contractori. Daca te angajezi la IBM nu lucrezi direct pt ei?si cum stau lucrurile cu proiectele?din cate am citit aici te angajeaza pt un anumit proiect inainte de inceperea acestuia dar risti sa fii acceptat insa fara sa ai un proiect?ce se intampla la finalizarea proiectului, stai pe bara fara salariu?sunt confuza asupra acestui mod de lucru.
Cristi Joi, 3 Aprilie 2014
@anca In lumea corporatista unele proiecte au buget pentru angajatii interni, dar altele sunt pentru angajati externi. Cei externi provin de la firme ce au contracte cu IBM pentru a "furniza" oameni conform cerintelor IBM. A fi contractor nu este cu nimic diferit de un IBMer. Ai carte de munca ca un angajat oarecare - doar ca nu va scrie IBM ci numele Contractorului. Dar nu vad cum te-ar afecta asta pe termen lung. Ca o regula nescrisa contractorii ajung angajati IBM in scurt timp (1, 1.5 ani sau mai putin) , dar asta tine si de nivelul lor de competenta. La urma urmei daca nu esti competent, nu te pastreaza nimeni. Logic! Nu-ti fa griji ca vei contractor, ai exact aceleasi dreptul si beneficii (ca IBMer nu ai niciun beneficiu in afara de salariu) ca si angajatii IBM. Spor si succes!

@nikita Eu nu ti-am inteles punctul de vedere.... Pana la urma e o oferta de angajare si nu te obliga nimeni sa o accepti. Iar asta cu plantatia...la IBM (Apaca) NU se lucreaza performant, asa ca e mediul ideal in care sa treci nevazut si sa ai si timp liber :). Cred ca problema ta nu e un job in IBM ci un job in sine. Sper sa gasesti ceva potrivit, Spor!
Sarge Luni, 7 Aprilie 2014
@Nikita: Te inteleg, mai ales dupa interviuri cu companii mari gen Microsoft unde totul merge bine, dai si un test tehnic final pe care crezi ca l-ai luat raspunzand corect la toate intrebarile si apoi te trezesti fie ca nu esti contactat, fie cu un telefon dupa o luna in care ti se spune ca s-a ocupat pozitia... Apare o neincredere de sine care duce la un moment dat la o stare de apatie sinistra. Been there, did that, still there somehow.
Din pacate, referitor la vandutul tineretii ai iarasi dreptate, dar nu in totalitate. Primul job echivaleaza cu o pierdere a inocentei, mai ales atunci cand nu esti tratat ca un om, doar ca o resursa, dar te invata sa iti dramuiesti asteptarile si sa inveti pasii tangoului din timpul interviurilor de angajare, sa stii ce sa ceri clar astfel incat sa descurajezi o oferta neserioasa din start si sa dai motive suplimentare pentru cresterea unei oferte serioase.
Eu am ajuns la un singur interviu la IBM, mai exact la ECTA pentru o pozitie de sub-k la IBM, interviul s-a dat in sediul de la AFI, de langa bila de la IMAX. Ce mi-a placut la ei a fost in special faptul ca omul cu care am vorbit si am dat testele mi-a zis clar si pe fata ce este fain si ce pute acolo, dar mai ales in conditiile in care am vazut oameni tineri, fara figuri pleostite si cearcane triste la ochi, razand la birou si facand o cursa rapida cu scaunele, m-a facut sa ma gandesc cu drag si melancolie la un fost job unde chiar am fost fericit.
Sincer sa fiu, daca sunt pus in pozitia de a alege intre doua joburi, unul platit bine dar in conditii stricte si unul platit ok-ish, cu 200-300 de lei mai putin, dar in conditii mai relaxate... alegerea este evidenta. Cei 200-300 de lei nu te ajuta sa treci peste veritabilele traume pe care le poti avea (si am avut cateva la viata mea). Dar daca in loc de 300 de lei este vorba de 1000 de lei... nu prea mai stiu ce as alege, recunosc.

Sfatul meu, de care sper sa ma pot tine si eu este sa ne vindem tineretea la un pret bun, dar sa ne gandim si la faptul ca daca nu cascam bine ochii, ajungem la 30-35 de ani, imbatraniti, blazati si scarbiti de viata.

Keep calm and get a great job!
homb Luni, 7 Aprilie 2014
like!
daniel Miercuri, 9 Aprilie 2014
Buna ziua, daca stie cineva cam ce salarii ar fi pentru:
a) SAP MSD Level 1 Support Specialist
b) L2 Support Software /Antivirus Management
Cum e cu evolutia in sensul de a trece de la o pozitie L1 la L2 dar in cadrul aceluasi proiect / arie de competenta?
Nu voi fi angajat direct ci prin contractor ; apropo de Incrys a auzit cineva ?

Myultumesc anticipat,
nikita din poveste Joi, 10 Aprilie 2014
Revin pe site dupa ceva timp in care, cum era de asteptat, nu m-a contactat nimeni, nici macar sa ma anunte cu acel binecunoscut autoreply impersonal si formal, la care nu ti se cere reactie, dar care reprezinta macar un raspuns sigur. Sincer, mi-am luat gandul de la a mai spera in posibilitatea unei viitoare contactari din partea lor si nici nu am de gand sa revin eu, sa ma interesez, sa ma umilesc intrebandu-i ceva, etc. Le stiu reactia...de la alte persoane care au trecut prin aceleasi emotii: esti un candidat puternic, dar nu te vrem :P E clar! Nu te agita inutil, au uitat de tine imediat, pe loc, mai exact din momentul in care laptopul pe care ai dat test a fost recuperat si tu ti-ai luat la revedere de la ei. Atunci s-a decis soarta ta de viitor/ potential angajat, nu au nevoie de oameni, ci de dialoguri interminabile. Au niste texte standard pe care le repeta oricui vine.Vti auzi ca echipa se extinde, ei cauta cunoscator de lbnordice, au nevoie de 200 de canditati, etc Se folosesc mai tarziu de datele tale ca sa iti vare sub nas oferte de software, dezvoltare website-ri, preturi promotionale, hosting gratuit, etc pe telef mobil. Cum se face ca acest tip de mesaj il primesc tocmai eu , pe mobilul personal, la nici cateva zile dupa discutia cu ei :) Si facand o noua retrospectiva..unde scrie ca eu sunt chemata la interviu de angajare...culmea...nu scrie nimic in mailul de la ei. Ceea ce pare suspect si nu ii poti invinui mai tarziu: Clientul nostru, IBM Ro, va invita la un interviu la sediul sau, pentru a va prezenta proiectele sale....Eu daca am aplicat stiu deja ca e vrb despre un job anume...cel la care am aplicat.... de ce m-ar interesa proiectele lor...? De ce m-ar interesa un interviu oarecare, daca nu e cel de angajare...ci doar un takl-show :P
PS: Nu sunt nici eu la inceputul carierei, nu caut doar titluri pompoase, sunt multumita de salariul meu si avantajele jobului actual...ce ma nemultumeste insa este efortul si timpul pe care suntem noi, ceilalti, dispusi sa le risipim in iluzia ca i-am convins,ca i-am impresionat, ca le-am demonstrat, ca sigur ne vor accepta, ...cand ei de fapt nu dau nici o importanta acestui lucru, cand ei au uitat din start de tine :D. Cu ce sa isi umple si ei cele 8 ore de munca, daca nu cu vorbarie fixata in intervalul orare: marti- joi, intre orele 9-17; Vineri: intre orele 14-16. Hai sa traim sanatosi si mai aproape de cruda realitate! Viata e dura, dar sa nu ne lasam prada usoara unei iluzii de mai bine cand treaba se impute inca de la inceput! Povestea continua!
Sarge Vineri, 11 Aprilie 2014
Am fost astazi la un interviu cu "Clientul", adica cu IBM. Sunt dezamagit total.
Postul pentru care am depus cv-ul si am dat primele probe (cele prin telefon) era pentru franceza + engleza, cu cerinte tehnice bine definite dar fara legatura cu SAP si baze de date. Ca test scris a fost unul de engleza si unul tehnic generic, pentru ca la aceasta intrevedere cu cei de la IBM sa fiu intrebat cat de bine stiu sa lucrez cu baze de date, scripting, SAP etc. In acel moment mi-am pus automat intrebarea daca macar au aruncat un ochi pe cv si i-am intrebat si pe ei pana la urma despre ce post este vorba, deoarece deja nu mai corespunde sub nici o forma cu cel pentru care am aplicat. Am aflat asfel ca postul pe care il accesasem a fost inghetat si aici este vorba de alt post...
In fine, in rest interviul a decurs ok, urmand sa fiu anuntat in aproximativ doua saptamani de rezultat.
Avand in vedere ca in urma testului anterior am fost informat ca voi primi feed-back in decursul aceleiasi saptamani, dar l-am primi peste trei saptamani, cele doua saptamani de acum teoretic vor deveni doua luni, timp in care ma voi angaja deja in alta parte :)))
Concluzie pe scurt: ECTA + IBM = NO-NO.
unul Marti, 15 Aprilie 2014
@nikita din poveste,sa stii ca nu ai pierdut nimic, crede-ma.
aicea Joi, 17 Aprilie 2014
Oamenii ar trebui sa foloseasca si noile functii ale acestui site, cum e tabul "evaluari" si "salarii", ca sa fie mai usor sa iti dai seama cum e firma.
unul Joi, 17 Aprilie 2014
Astia cu ECTA lor, m-au sunat si pe mine.
Cica daca ai mai fost sunat inainte de un subcontractor IBM, nu mai colaboreaza cu tine, ceea ce mie se pare o tampenie. pt ca era co totul alt post .
In fine, eu unul nu doresc sa colaborez cu subcontractori, oricum le ziceam pass.
Succes tuturor.