Forum despre Ilex Com

iuli Marti, 30 Aprilie 2013
Buna seara!
Din prisma procesului de recrutare pot sa va spun ca stau foarte prost!!am fost acum ceva timp la un interviu cu doua domnisoare care pareau ca tocmai aterizasera din club,care m-au lasat sa astept 15 minute ,ca apoi cand mi-au facut onoarea de a vorbi cu mine,de fapt nu stiau cu cine vorbesc,ca nu imi mai gaseau cv-ul:))Se chinuiau tare sa para profesioniste,se vedea ca au citit si ele cate ceva pe net..Pacat ca nu au si inteles :) Chiar nu le vede nemni pe toapele astea?Cum ceri performanta de la angajati cand insasi persoana care ii selecteaza este de o calitate indoielnica?
Jessy Luni, 15 Iulie 2013

Iuli, presupun ca vorbesti de o domnisoara care se ocupa de recrutare. Eu am lucrat la aceasta firma unde dau salarii mizere ( 700 de lei). Daca nu esti bun in vanzari si nu supravietuiesti in jungla, nu faci targetul la contracte, ramai cu un venit egal cu zero. In general, fetele din magazin, sunt foarte de treaba si te ajuta sa inveti mai repede cum sta treaba. E un job pentru studentie, cine se plafoneaza aici...cu parare de rau o zic dar esti limitat! La inceput le admiri pe dr-ele acelea superioare tie, apoi mai tarziu iti dai seama cum au ajuns acolo unele dintre ele, iar de celalate iti schimbi parerea brusc numai gandindu-te la faptul ca s-au limitat la acest job de vanzari la un dealer de telefonie mobila. Nici macar n-ai avansat intr-o reprezentanta. Repet, pentru un student, e un job de facultate ideal. DAR, ATENTIE, VA DAU UN SFAT, CERCETATI CU ATENTIE CONTRACTUL DE MUNCA SI VERIFICATI INREGISTRAREA LUI LA ITM SAU CASA DE PENSII. S-AR PUTEA SA AVETI O SUPRIZA. S-AR PUTEA SA DESCOPERITI CA ATI MUNCIT LA NEGRU PENTRU ACEASTA FIRMA CARE SE RESPECTA, ILEX, IAR TU NU APARI INREGISTRAT NICAIERI. MAI PRECIS, AI IROSIT ANI DE MUNCA, PE CARE LA PENSIE TE CHINUI SA-I ADUNI, LUATI MASURI!! AVETI TOATE DREPTURILE DIN LUME

Marian Miercuri, 2 Octombrie 2013
Buna, am fost selectat pentru postul de consultant vanzari Bucuresti, doresc daca sunt persoane care pot sa imi spuna o parere sincera despre firma si sistemul de plata, daca sunt persoane care lucreaza in sistem.
Multumesc!
Alina Marti, 29 Octombrie 2013
Marian,te-ai angajat? Cum e?
Adina Marti, 12 Noiembrie 2013
Vreau sa va intreb ceva. M-au chemat la un interviu pentru postul de consilier vanzari. Daca nu se realizeaza acel target, nu te platesc deloc? Nu platesc salariile? Nu e normal asta. Sunt unele luni mai slabe decat altele, ar fi culmea sa nu ti se asigure macar salariul din cartea de munca. De ce au anunt de angajare o data la cateva luni?
Cristi Miercuri, 13 Noiembrie 2013
Sa inteleg ca salariul este de 700 ron ? care este programul si ce bonusuri dau? Va rog daca ma puteti ajuta cu aceste informatii, m-au sunat sa merg la un interviu si vreau sa stiu daca se merita deplasarea pana la ei. Multumesc!
Ina Joi, 14 Noiembrie 2013
800 ron,indiferent daca iti indeplinesti sau nu targetul. dar se indeplineste in 95% din cazuri. 8 ore pe zi, sambete pe luna. ajungi undeva la 1300 in lunile proaste.
Lavinia Miercuri, 11 Decembrie 2013
M-au sunat si pe mine azi si trebuie sa ma duc maine la interviu...nu stiu ce sa fac... nu prea inteleg cum e cu targetul . Ma poate lamuri si pe mine cineva? :D
anonim Luni, 27 Ianuarie 2014

Buna ,
Nu va recomand in nici un fel jobul la Ilex. Este o firma in care nu ai dreptul sa iti spui punctul de vedere iar superiorii nu dau doi bani pe tine. Am lucrat un an de zile la ei si am avut rezultate f bune insa treaba nu a mai mers deoarece au inceput sa ne cheme 3 sambete pe luna, uneori chiar si duminica plus deplasari in weekendurile libere in orase invecinate. Ca bani iesi cat de cat ok dar nu se merita din punct de vedere al stresului care il pun pe tine si al cerintelor plus ca pt fiecare greseala, fie ea cat de mica esti penalizat cu un anumit procent iar cand ceri explicatii dureaza minim o luna sa le primesti. In momentul in care am plecat le-am facut reclamatie la ITM si am constatat ca in acte aveam si spor la salariu de 75% pt sambetele lucrate si zile libere care sa compenseze, lucru total neadevarat.

bafa Miercuri, 29 Ianuarie 2014

La fel recomandarea mea este sa nu va angajati la Ilex. Dupa cum spunea si cineva mai sus nu poti sa-ti exprimi nici un punct de vedere, opinie, iar daca faci asta esti considerat "angajat problema" . Da, presiunea este foarte mare, daca nu iti faci target-ul bani nu se primesc. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca lucrezi cu calculatoare care nu merg, sau merg greu, iar cand vine vorba de inlocuit raspunsul lor vine dupa multe mail-uri trimise, probabil o luna poate si mai mult. Nu are sens sa aduc in discutie sanse de promovare sau dezvoltare profesionala, pentru ca ei nu au auzit de asa ceva.
Sa vorbim despre bani. Salariul este de 630 de lei, au fost salarii si de 600 lei, mai sunt si acum,pana la 730 lei maxim, valori nete.
Ore suplimentare sigur ca se fac, fara sa fie platite, sarbatori legale la fel.
Penalizari pt orice greseala, penalizari in bani.
Probabil ca ar mai fi multe de spus. Sunt doar fapte constatate pe tot parcursul activitatii la Ilex.
Sper ca v-au fost de folos. Inca o remarca. Cineva intreba mai sus de ce sunt atat de multe anunturi de angajare la perioade scurte de timp. Este simpu, nu este o "companie" care sa merite atentia si timpul cellor care cauta un job.

elena Joi, 6 Februarie 2014

Imi pare rau pentru experienta vostra atat de proasta in cadrul companiei iex, de ce sa spunem doar lucruri proaste despre companie...intradevar exista foarte mult stres si poate program prelungit si presiuni insa salariul net este de 800 ron iar daca iti atingi targetul ajungi sa castigi o suma destul de frumusica au fost luni in care am castigat 3200 ron, 1400, 2300 in care este inclus si salariul net, asta in functie de cat interes iti dai si traficul din magazin( comisionul este din bani cash si bonuri valorice) Acum depinde doar de persoanele in cauza daca vor sa marga la un interviu si sa accepte termenii lor....inainte sa ma duc la interviu m-am uitat pe acest site si cu siguranta daca vedeam postarile de mai sus nu mai mergeam insa nefiind influentata am avut de castigat din punctul meu de vedere. Daca pot sa va dau un sfat este sa margeti cu incredere la un interviu si sa reusiti sa luati o decizie singuri asta doar daca sunteti convinsi ca doriti sa activati in domeniul vanzarilor pt ca este un domeniu destul de obositor stresant si solicitant. O seara buna

.... Miercuri, 19 Februarie 2014

cum sunt bonurile valorice la ilex? in ce constau acestea?

razvan Miercuri, 26 Martie 2014
Pentru cei care sunt in cautarea unui loc de munca, iata o parere diferita, a cuiva care lucreaza aici de 9 ani.
Da este un job solicitant, da ai niste obiective-targete pentru care trebuie sa tragi in fiecare luna. Da, este greu sa convingi, tragi din greu pentru fiecare contract si da, nu este pentru oricine. Este pentru aceia care se regasesc in vanzari, pentru aceia care se reinventeaza in fiecare zi, carora le place sa munceasca si nu sa stea degeaba.
Nu, nu este pentru aceia care vin sa piarda zilele la birou, nu e pt aceia care se ascund dupa acte sa treaca timpul, nu este pt aceia care se uita la ceas sa vada ora plecarii.
Cat despre lucrul la negru, muncit fara plata si alte inventii...Este unul din cei mai importanti parteneri ale unei retele de telefonie mobila. Despre ce vorbim?
Tudor Miercuri, 26 Martie 2014
Si eu pot sa va spun ca unele lucruri spuse mai sus sunt rautati din partea unora care nu reusesc sa se descurce pe postul de consultant de vanzari. Cum spunea si o colega de mai sus aici se castiga si 3000-4000 lei, dar totul depinde de tine. Cei care spun rautati mai sus, probabil vor spune acelasi lucru despre orice alta firma in care nu ar reusi sa se acomodeze. Neinregistrarea cartilor de munca si neplata impozitelor... niste aberatii spuse de niste oameni frustrati. Si eu am o vechime destul de mare aici si am avut parte numai de bucurii, asa ca cei care citesc rautatile de mai sus sa nu le ia in considerare.
Raluca Joi, 22 Mai 2014
eu am lucrat la Ilex aproximativ 9 luni si am ramas cu o impresie foarte buna. un colectiv foarte misto, am avut sprijin ori de cate ori am intampinat o dificultate iar managerul mi s-a parut de nota 10:). am invatat foarte multe de la ei, lucruri care m-au ajutat sa obtin un post mai bun intr-o alta companie. nu am castigat sume fabuloase dar sub 1500 nu am avut in niciuna dintre luni.
Partea care nu mi-a placut a fost programul de facturare, era slab, se misca foarte incet.
Oricum niciunde nu-i perfect, mie mi-a placut, am fost incantata de acea perioada si le multumesc.
Mario Luni, 11 August 2014
Buna seara.
In cursul zilei de astazi am fost sunat si programat pentru un prim interviu la Ilex. Stie cineva in ce consta acest interviu, daca se dau anumite teste(ca sa ma pot pregati, daca este cazul) si daca sunt mai multe interviuri?!
Multumesc anticipat si o seara placuta. :-)
ioana Miercuri, 20 August 2014

Este un singur interviu cu team-leaderul. Mai poate participa si ASM-ul. Nu este de grup,ci individual. Nu se dau teste. Se pun intrebarile clasice...ce te recomanda pt postul asta...calitati,defecte...de ce ai plecat de la fostul loc de munca...etc. O sa fii sunat in max 2-3 zile daca esti acceptat,caz in care vei incepe activitatea imediat,ma rog,trainingul de 2 sapt (platit) dupa care,intri si pe comision. Program : L-V 9-19:30 (in ture d 8 ore), Sambata 9-14. Salariu net 800 ron + comision. Se castiga,in general,in total, undeva la 1500-1700,in lunile normale. In decembrie,poti ajunge lejer la 3000 ron.

Adina2 Joi, 2 Octombrie 2014
Eu am fost acum un an la interviu, a fost ok ca si desfasurare, dar cam atat..... Au un magazin in Rm. Valcea in cartier Nord si la perioade scurte de timp au anunt de angajare postat in vitrina, plus anuntul online de angajare. Cand o firma angajeaza asa des, ceva este suspect in cazul respectiv.
kkk Luni, 8 Decembrie 2014
Nu recomand. Salariu 800 lei+comision.
1452 Marti, 9 Decembrie 2014
Buna. Am fost si eu la un interviu la aceasta firma in urma cu aprox 1 an. Salariul era de 800 lei + comision. In fiecare luna se tragea din aceasta suma, 40 lei ce reprezentau garantie.(Se vor da inapoi in mometul in care pleci). Interviul este unul clasic...nimic interesant. Ai targhet de vanzari, pentru a ajunge la sumele descrise mai sus. Mentionez ca daca ajungi sa faci in vreo luna acest targhet, urmatoarea luna targhetul creste. De sarbatori primesti ca si prima, salariul in avans :). In perioada de sarbatori, se mareste si programul de lucru, pe aceeasi bani. Alegeti voi daca merita!