Forum despre Inditex Romania (Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Uterqüe)

all Sambata, 9 August 2014
A primit cineva raspuns dupa assessment center-ul din data de 5 august?
bsm Joi, 4 Septembrie 2014
Vad ca in fiecare luna apar anunturi ca angajeaza casieri si lucratori deci nici la astia nu e treaba foarte ok.
Ana Duminica, 7 Septembrie 2014
@bsm: au mai multe magazine, in Bucuresti si in tara. e normal sa aiba mereu posturi libere. tu te vezi in aceeasi firma si peste cativa ani? eu nu...
bsm Marti, 9 Septembrie 2014
@ ana, ma vad in aceeasi firma dar nu pe acelasi post. De ce sa zbor din firma in firma cand pot sta undeva pot avansa si cunosc cu ce se "mananca" treaba.

ps. am pe cineva care lucreaza in Zara si imi spune lucruri nu tocmai bune...are peste 2 ani in firma si imi spune cum tin oamenii pana in ultima zi din contractul pe perioada determinata si apoi le spun sa nu mai vina de maine. Mi se pare foarte foarte urat.

Spor la treaba
acdb Miercuri, 10 Septembrie 2014
cine imi poate spune cu decurge un interviu la bershka?
xyz Joi, 18 Septembrie 2014
Am fost la interviu pt Zara Timisoara.. un dezastru.
1) Interviul a fost tinut in magazin, langa casa de marcat.
2) Mi s-a atras atentia de 2-3 ori ca as fi venit prea elegant imbracata ( suspicios, nu? ar fi trebuit sa vin imbracata in colanti?!)
3)Intrebari de toata jena, gen : Ce zodie esti?
4) Nici nu s-a uitat pe CV, doar la poza. Nu a interesat-o pe doamna manager ce am mai facut, ce am studiat, dar era mai interesata de faptul ca mi-am schimbat culoarea parului.

Neprofesionalism, fratilor..
Lola Miercuri, 24 Septembrie 2014
Am fost azi la un assessment center la sediul Inditex la Unirii. Totul a decurs frumos, profesional. Am stat cam trei ore jumatate, cam mult, dar se merita pentru o experienta de genul. Voiam sa va intreb cam in cate zile ti se da raspunsul? Cand am plecat mi-au zis ca pastreaza CV-ul in baza de date si ca ma suna bla bla bla, dar nimic concret.
Lore Miercuri, 24 Septembrie 2014
Buna, am aflat recent despre acest site si din curiozitate am citit cateva pareri privind compania Inditex. Asta deoarece de aproximativ 7 luni le sunt angajata, trebuie sa recunosc unele comentarii m-au indignat putin datorita faptului ca atat eu cat si colegii mei nu am trecut prin unele situatii expuse putin exagerat. Experienta mea pana acum cu ei e placuta si nu spun asta pt. A primi bulina alba avand in vedere ca "Lore" cred ca suntem cateva :).
Vreau sa punctez in primul rand problema interviurilor, care... Logic!! se tin sute anual, international, totusi discutam despre un NUME, de aici si faptul ca persoanele nemultumite poate nu inteleg necesitatea, absurda din punctul lor de vedere, a unor intrebari care au rolul de a testa intervievatul intr'un mod banal, dar psihologic se observa cat e de spontan, ager, organizat un candidat; de aici se face trierea pe care subiectiv unii nu o inteleg, dar a fost cineva mai potrivit, mai bun suna urat.
Interviul langa casa de marcat :)) amuzant comentariul e tocmai pt a-ti observa posibilul mediu de lucru, viitori colegi si desigur concentrarea intr'un mediu aglomerat.
Parerea mea este ca ar trebui sa fim sinceri si sa realizam ca Inditex totusi angajeaza tineri, ofera sanse de afirmare, iar pt un job de 6 ore 1000 de lei eu cred ca e suficient cat sa realizam ca nu suntem la promotii :))! Atata timp cat iti faci treaba si demonstrezi faptul ca acel cv nu era umflat cu calitati inexistente nu te trateaza nimeni citez "ca o carpa", dar noi tinerii cu medie de varsta 22 ani nu avem habar de greutatile unui job cu adevarat greu, intr'o oarecare imaturitate ni se pare ca totul ni se cuvine. Nu intentionez sa citesc apoi "daa esti tu desteapta", dar imi pare rau sa citesc afirmatii urate in contextul in care eu vad in inditex program flexibil, mediu de lucru placut (deoarece daca sti sa comunici nici clientii nu mai sunt acei grosolani), un salariu adecvat, intelegere in raport cu un volum de munca mediu, nu imens! Intradevar nu stai numai sa impachetezi haine, e logic faptul ca e un intreg proces si circuit, dar atata timp cat esti putin open minded si cu un gram de inteligenta si inversunare cred ca se poate!
Vai cat am scris :))!! Sper ca am fost de folos!
albert Luni, 29 Septembrie 2014
Salut! Are cineva idee care este salariul la Bershka, program part time 4 ore? Se dau bonuri de masa sau procent din vanzari? As vrea sa stiu, multumesc!
mihai Vineri, 3 Octombrie 2014
Buna, sunt un angajat nou si doresc sa punctez cateva aspecte care lasa de dorit in aceasta multinationala.
Unul din ele este faptul ca daca exista o problema si doresti sa o spui, persoanele din magazin inclusiv managereul iti acorda sustinerea, cand se trece mai sus ramane in aer sau esti chemat si "mustrat" pentru tupeu.
Al doilea este faptul ca daca aduci la cunostinta anumite probleme administrative si insisti asupra lor, esti invitat sa pleci, chiar daca ai sustinerea locatiei, cei care nu sunt in acel colectiv considera ca stiu mai bine ce si cum se intampla.
Ultimul punct este cel in ceea ce priveste concediul, am patit sa anunt concediu si cu 2 zile inainte mi s-a spus ca nu se mai poate, lucru care lasa de dorit.
Din punctul meu de vedere trebuie schimbata aceasta mentalitate, exista oameni buni care au idei bune si daca sunt tratati asa vor pleca.
fost angajat la zara iasi Miercuri, 15 Octombrie 2014

Am lucrat acum doi ani ca vinzatoare la Zara din Palas Mall Iasi. Nu stiu cum o fi acum dar cred ca lucrurile nu s-a schimbat prea mult. Aveam manager de magazin araogant. Noi, vinzatoarele trebuia sa-i facem cafeaua, altfel ne ameninta ca ne ia la ochi pentru atitudine nepoliticoasa. Obisnuia sa imprumute haine din magazin cunostintelor ei. Ne analiza la singe fiecare cuta de pe haine.

Andrei Luni, 20 Octombrie 2014

Domnisoara Lore,
Am citit comentariul dumneavoastra si vreau sa va spun ca nu a fost de nici un folos.
Sunteti probabil prea tanara sau fara experienta in management pentru a stii ce vorbiti.
"Totusi discutam despre un NUME.. " ...asa e! dar asta nu inseamna ca si managerii care angajeaza sunt "UN NUME".
E pur si simplu rusinos ca o asemenea companie face in acest mod angajari.Eu as fi indignat... mi-ar fi mie rusine de rusinea lor.
Ca sa intelegeti eu personal sunt un manager la o firma multinationala care face angajari.

Gabi Miercuri, 22 Octombrie 2014
Salut! Am fost si eu zilele trecute la interviu la Pull&Bear la Polus Cluj si pe langa faptul ca interviul s-a tinut in fata magazinului pe o banca, mi s-au comunicat toate detaliile postului, iar la sfarsit mi s-a spus ca in seara cu interviul voi primi un telefon de la conducere sa mi se comunice raspunsul indiferent de natura lui, negativ sau pozitiv, si, ca sa vezi, nimic. Oare mai are rost sa astept acel telefon sau fac si ei ca si multi altii, "te sunam noi!" si nimic... Cine a mai fost la Polus la interviu?
vasile Luni, 27 Octombrie 2014
Si eu sunt programat pentru un interviu pt Zara la Cluj. Revin cu detalii dupa.
mada Luni, 27 Octombrie 2014
tocmai am fost acceptata la stradivarius ,program de 4h,stie cineva ce salariu ar fi?inca nu mi-au zis.
Luc Luni, 27 Octombrie 2014
Am si eu interviu maine la Bershka. Stie cineva cum decurge un astfel de interviu ?
Toni Miercuri, 29 Octombrie 2014
Luc, cum a decurs interviul? Ce intrebari ti-au pus?
Claudia Luni, 24 Noiembrie 2014

Ar trebui sa nu mai conteze atat de mult partea financiara ce ti-o ofera o companie ci mai mult conditiile. Ne bucuram ca aceasta companie vine cu un pachet salarial foarte atractiv fata de ce este pe piata si ne lasam dominati. Vorbesc de brandul Bershka. Un mediu placut de lucru pentru staff, asta daca au un bun manager, dar pentru un manager nu este deloc placut. Dupa o munca titanica, cu ore petrecute peste program pentru ca ti se spune eventual sa dormi la magazin, cand vii bolnav la munca ca sa nu fie magazinul descoperit afli ca nu faci nimic bine si ca la prima greseala vin si te obliga sa-ti semnezi demisia umilindu-te in fata oamenilor la o cafenea si netinand cont cate lucruri bune ai facut si sacrificii (facultate neterminata, familia care a suferit: evenimente pierdute, ore peste program, stres, etc). Ar trebui sa fie evaluate aceste persoane care coordoneaza magazinele nu numai dupa cifre, ar trebui facute vizite in magazin de catre conducere si luati la o discutie despre cum sunt tratati managerii. NU SE MERITA pentru ca nimic nu poate inlocui sanatatea si linistea.

roxy Marti, 25 Noiembrie 2014
buna
m au sunat astazi cei de la inditex pt un interviu pt massimo dutti .....
poate sa mi dea cineva detalii? cum decurge interviul, bani etc .
mersiiii!!!!
@claudia Miercuri, 26 Noiembrie 2014
descrii sarcina unui manager mai ceva ca a unuia de pe un santier care sta in ploaie, vant, soare sau ninsoare zi lumina. poate cel mai indicat ar fi o zi de sapa si apoi mai vedem cum se sta si cu sanatatea