Forum despre ING Romania

C Joi, 28 August 2014
Buna tuturor,

Referitor la ce se intampla in ING Bank N. V. Amsterdam, o sa va transmit eu cateva informatii.
Am fost angajata lor timp de 3 ani si o saptamana pe postul de Consultant Financiar (de retinut, nu am fost angajata direct de ING, am lucrat intr-o franciza, toate office-urile au acest sistem de functionare).
Salariul initial era de 1378 ron brut, respectiv 1000 ron net unde se adauga si comisionul din vanzari; mentionez ca nu aveam o vasta experienta in domeniul bancar.
La finalul perioadei ajunsesem la un salariu de 1800 ron net + comisioane din vanzari, comisioane pe care nu le mai primeam pentru ca se impusese target pe echipa, in concluzie, degeaba imi faceam eu targetul 200% daca aveam colegi noi care, din motive independente de ei, nu-si puteau atinge obiectivele.
Foarte important, Office-urile ING sunt o rampa de pornire si esti foarte bine vazut la interviurile ulterioare pentru ca in activitatea ta o sa prestezi servicii atat pentru persoane fizice, cat si persoane juridice, ceea ce reprezinta un mare plus in dezvoltarea ta.
Partea mai putin buna a activitatii in office este faptul ca nu exista oportunitati reale de promovare, mai sus de francizor nu poti urca. :)
Anonim Duminica, 31 August 2014
Buna ziua,

As dori sa va povestesc scurta mea istorie in ING astfel incat fiecare sa poata analiza cu atentie orice oferta primita.

Mi-am inceput aventura intr-un Office ING din Bucuresti sustinand doua interviuri.La finalul celui de al doilea interviu am fost intrebat cat doresc ca si bani.Am spus ca imi doresc o oferta decenta cu un salariu macar echivalent cu cel pe care il aveam in acel moment si pe care de astfel l-am si mentionat (1700 Lei), dar in loc stupoare am primit o oferta mizerabila de 1200 Lei + bonuri + abonament clinica medicala pe care am refuzat-o imediat.Am cerut 1600 Lei + bonuri + abonament la clinica medicala, cerere care mi-a fost acceptata.

Inainte sa termin cu contractul de la vechea firma a plecat o colega din acelasi departament tot la Office-ul la care aveam si eu sa lucrez.Eu am pastrat legatura cu ea si tot imi spunea ca e foarte greu si ca atmosfera este foarte neplacuta in Office.

Totusi pentru ca nu obisnuiesc sa ma i-au dupa vorbe si imi doream sa lucrez intr-o banca, am decis sa resping contra oferta pe care am primit-o de la locul de munca la care eram si am plecat la ING sau cel putin asa credeam eu pentru ca de fapt semnezi un contract cu un SRL obscur de care nu ai auzit vreodata si care apartine Office Managerului

Programul meu incepea la ora 9 si se termina la ora 17, eu ocupandu-ma de persoane juridice.Trebuia sa contactez companii de pe diverse siteuri (gen lista firme) si sa le propun intalniri in care sa discutam despre deschiderea unui cont la ING sau accesarea unui credit pentru companie.Daca acceptau trebuia sa ma deplasez la respectiva firma pentru a purta discutii (ma deplasam pe jos sau cu transportul in comun platind calatoriile si/sau abonamentele din propriul meu salariu)

Conditiile in respectivul office erau grele : 7 oameni (inclusiv managerul) pe 4 calculatoare + 1 laptop, bucatarie extraordinar de mica (nu aveai loc sa mananci, mancai numai in picioare) sau la diverse fast-food-uri din apropiere.

Nu am beneficiat de un training pentru aplicatia in care lucreaza, nu am beneficiat de un training organizat pentru produsele pe care ei le ofera.Totul a trebuit sa invat singur dupa niste fise de produs pe care le dau si clientiilor, iar in fiecare zi eram ascultat din ele.

Atmosfera in office era foarte proasta datorita Office Managerului care tot timpul era nemultumit de toti angajatii (asta desi i se faceau vanzari colosale), tot timpul erai interogat cu privire la activitatea ta (asta desi fisiere cu activitatea erau disponibile pe reteaua dintre calculatoare), macar o data pe saptamana amenintari ca vei fi dat afara, mi s-a spus chiar faptul ca s-au primit reclamatii pe numele meu pentru ca MARE ATENTIE am folosit prea mult prosop de bucatarie pentru a ma sterge pe maini de apa.
Colega care venise inaintea mea a plecat dupa aproximativ doua luni pentru ca nu a mai suportat tipetele, amenintarile si faptul ca in fiecare zi plangea.A fost adusa o alta fata in locul ei care a stat foarte putin si dupa ce a fost facuta la fel sa planga de cateva ori si-a dat demisia si ea

Am rezistat acolo aproape 4 luni, am trecut de perioada de proba, am reusit sa deschid conturi de firma in acel office, dar stresul era foarte mare, nu mai puteam dormi noaptea, mereu ma gandeam ca iar va fi nemultumit de ceva asa ca am hotarat sa ne despartim.
Am primit o propunere din partea fostului meu loc de munca pentru o alta pozitie cu un salariu superior celui pe care il aveam in ING asa ca am decis sa-mi dau demisia.
Ulterior am aflat ca fusesera inca 11 oameni pe postul meu, iar eu eram cel care rezistase cel mai mult

Atunci a inceput circul, mi-am dat demisia cu preaviz, pentru a ii permite Office Managerului sa isi gaseasca inlocuitor, mi-a cerut s apredau firmele la care lucrasem catre o colega, le-am predat si apoi nu mi-a mai fost permis accesul la calculator, mi s-a cerut acces pe mailul personal in care sa vada ca nu mi-am trimis nimic din fisierele pe care lucrasem, am primit amenintari ca daca nu imi dau demisia cu acordul partilor nu voi mai vedea salariul.Am fost pacalit cu o parte din bonus care era platit numai din mana (pentru a evita taxele desigur) astfel incat nu as mai lucra intr-un office ING in viata mea.Prea multa bataie de joc si nesimtire, cu amenintari de tip mafiot si fara respectarea Codulului Muncii si a Legislatiei Romane in vigoare.

Asta se intampla intr-un Office din Bucuresti, Romania anului 2014
Gaby Miercuri, 10 Septembrie 2014
Anonim are mare dreptate !!! Ma regasesc complet in cele descrise mai sus.
rzv Duminica, 14 Septembrie 2014
Buna seara,

Pentru un post de IT Helpdesk Level1 stiti cam cat este salariul ?
Multumesc
Agramatul din Romania Miercuri, 17 Septembrie 2014
Salutare tuturor,

Am avut si eu o experienta cu cei de la Ing .Sa va scriu continutul acestei povesti .Fiindca,doream sa schimb locul de munca ,m-am dus la interviu la un office pe Dorobanti.Am cerut un salariu de 1500 ron net ,iar unit managerul mi-a zis ca e ok.Am stat o saptamana in acel office ,dand platforma on-line si invatant testele on-line pentru testul Ima."Seful" mi-a spus ca voi mai da si un test cu cei de la sediul Ing ,in care voi avea de indeplinit 2 task-uri:
-trebuie sa fac un program timp de o luna de zile cu activitatile zilnice pe care le voi desfasura.
-un rol play in care eu sunt reprezentant Ing si trebuie sa ma prezint la o firma ,pentru a putea vinde acelei persoane ,serviciile Ing.
Doamna de la sediu ,mi-a comunicat ca,nu dispun de o motivatie intrinseca si aceasta trebuie sa o construiesc.
Am ramas masca ,cum....?motivatie intrinseca ,Fereasca Dumnezeu astia sunt dusi rau de tot cu capul ,mi-am spus in mintea mea.
INTRINSÉC, -A, intrinseci, -ce, adj. Care constituie partea launtrica, proprie si esentiala a unui lucru; care exista prin sine insusi (independent de relatiile sale cu alt lucru). ”“ Din fr. intrinsèque, lat. intrinsecus.
La acest job conteaza motivatiile extrinseci:colegiide lucru,mediul in care lucrezi ,banii si alte beneficii.
Am plecat de acolo,dezamagit si am concis la urma ca trebuia s aplatesc eu examenul celor de la Ima si trebuie sa fac un sistem gen mlm.Sa fac asigurari ,prietenilor ,cunoscutilor,de fapt munceam eu pentru banii mei ,nu mi-i dadeau ei.

Nu recomand doritoilor ,doar daca stiu care le sunt motivatiile intrinseci.:P
o prostie Vineri, 28 Noiembrie 2014
Am aplicat la un targ de joburi pt studentii la un post part time la ing asigurarii,mai precis un post de operator date(din ce mi s-a spus acolo,trebuia sa bag pensiile si asigurariile in sistem).
dupa o lunga asteptare am aflat de la cineva ca angajariile se fac pe pile,adica cineva din interior iti duce cvul la hr..esti chemat la interviu si daca ai noroc(90% esti angajat doar daca esti prea prost si nu reusesti sa le zici nimic alora nu te iau)
asta mi se pare o prostie mai ales..cand cazul meu care am lucrat si am avut cateva intershipuri in domeniul bancar si al asigurarilor..nu am fost sunat..iar un prieten...care culmea face politehnica..si avea 0 experienta a fost angajat.
cris Joi, 1 Ianuarie 2015
Pentru cei care doresc sa stie despre jobul de operator call center ING. Daca doriti un job part-time lucrurile stau ok (salariu 700 de lei plus bonuri de masa in valoare de aproape 100 lei) fiind ok si din cauza faptului ca stresul e mai mic. Daca doriti un job full time atunci trebuie sa stiti in ce va bagati (salariu 1320 lei plus bonuri) insa stresul este inimaginabil. Datorita lipsei de personal fiecare agent trebuie sa ia aproximativ 100 de apeluri pe zi unul dupa altul, neavand timp sa respiri sau dreptul sa mergi la baie. Daca stai putin fara sa iei un apel vine un team leader la tine si incepe sa iti zica sa iei apel. Pauzele sunt programate, si sa nu uitam sa mentionam ca se lucreaza si in weekend, cu doua zile libere primite dupa bunul lor plac in saptamana urmatoare (asta inseamna ca este posibil sa lucrezi 9 zile consecutive, de luni pana urmatoarea miercuri incluzand weekendul, lucru care este incredibil de stresant si este foarte greu sa faci fata). Toti managerii sunt extremi de falsi si zambitori la inceput iar atunci cand ai nevoie de ceva nu te vor ajuta (concediu,zile libere). Sa stiti ca se lucreaza toate sarbatorile legale,fara nicio exceptie.
RazvanPIacob Sambata, 2 Mai 2015
Am sa va scriu aceasta experienta neplacuta aici in speranta ca o sa dati mai departe de veste sa afle cat mai multa lume despre " seriozitatea " ING BANK.
Sa incepem cu inceputul. Am aplicat la ei printr un CV pe e-jobs. Toate bune am fost chemat la un prim interviu( pe care l am trecut cu brio) , iar apoi am fost chemat la al 2-lea interviu unde am fost la o proba de lucru. Mi am cunoscut potentialii noi colegi , atmosfera a fost super ok, trecand lejer de testul pe vanzare produse bancare . Apoi, mi au spus cele doua directoare ca urmeaza sa ma vad saptamana trecuta ( vineri ) cu dansele pentru a semna contractul ca totul este oki sa ii dam drumul la treaba. Intre timp mi am dat demisia de la jobul actual pentru a avea timp de documentatie, medicina muncii , si tot ce implica o angajare.
Vazand ca pana luni saptamana aceasta nu m au sunat , am ales sa ii sun eu . Prima data nu mi au raspuns, urmand ca a 2-a oara cand i am contactat sa mi raspunda , destul de evaziv, spunand ca inca nu sunt documentele gata, si am fost dat din telefon in telefon, ca sa realizez ca locul ce mi a fost promis a fost probabil ocupat de vreun pilos sau pe baza de nepotisme, Nu consider ca este just ceea ce mi s a intamplat, ar fi fost normal ca orice angajator sa anunte inainte de a imi depune demisia ca jobul nu mai este valabil. Nu sa lase impresia ca totul este ok si ca incepem treaba,
Office ul cu pricina este situat la Piata Muncii. pentru mai multe detalii lasati un mesaj in privat. Ma rog intre timp mi am gasit un job ok si este totul bine.
anonim111 Vineri, 30 Octombrie 2015
Are cineva idee cum sunt lucrurile acum pe postul de consultant asigurari? Din cate stiu partea de asigurari a fost transformata in NN Asigurari.
Axell Miercuri, 10 Februarie 2016
Salutare tuturor!

Citind comentariile de mai sus, am considerat ca sunt dator sa va prezint opinia mea referitoare la ce inseamna sa lucrezi in ING, in speranta ca cele relatate de mine mai jos, ii vor ajuta pe cei dornici sa inceapa o cariera in ING, sa decida daca chiar doresc sa faca asta si cu ce riscuri.
Am lucrat in ING aproximativ 9 ani, 9 ani pe care ii regret nespus. E si o vorba romaneasca: Mandria si Prostia se plateste, iar eu pentru a 2-a voi "plati" cu varf si indesat la pensie. Inainte de toate doresc sa fac urmatoarea clarificare. ING Bank N.V. Amsterdam - Sucursala Bucuresti este banca ING, adica sucursala din Romania a ING Bank -ului din Olanda. Punctele lor de lucru se numesc Branch -uri (cele care au si casierie), pe caseta luminoasa din exteriorul locatiei apare scris ING Bank, iar acestea au program de lucru de Luni - Vineri, de regula in intervalul 9-16 ... cu publicul. In Bucuresti exista cate un Branch pe fiecare sector, per total 6. Celelalte sedii ING pe care le vedeti cam pe la tot pasul, fiind cele mai numeroase atat in Bucuresti, cat si in tara, se numesc ING Office -uri si sunt de fapt francize ING, niste SRL -uri care presteaza servicii financiare pentru ING Bank, in schimbul unor comisioane. E, aceste ING Office -uri dupa parerea mea, sunt cea mai mare magarie la care o banca de renumele ING Bank -ului este partasa. ING Office -urile se deoasebesc de Branch -uri, prin faptul ca au un program de lucru cu publicul mai mare decat cel al branch -urilor (de regula 9-19 de L-V, Sambata 9-13), nu au casierie, pe caseta de afara scrie doar ING (NU si Bank), si cea mai mare diferenta este ca nu au nici o legatura cu ING Bank, cand vine vorba de beneficiile si drepturile angajatilor. Angajatii ING Office -urilor, sunt de fapt angajatii unui SRL, detinut de un bisnitar, pardon ... patron, care de cele mai multe ori este o persoana fara caracter si care face afaceri in stilul tipic romanesc, adica: salariu minim pe contractul de munca, daca ai ghinion, esti incadrat chiar cu 2 ore (dar tu muncesti 8-9), nu se respecta legislatia muncii, nu se respecta drepturile angajatilor, per total lucrezi pentru ING, dar nu si cand vine vorba de beneficii, adica sclavageala tipic romaneasca, iar ING Bank stie foarte bine de situatia aceasta de ani buni, avand in vedere fluctuatia fffoarte mare de personal din Office -uri, dar spune ca nu poate face nimic in privinta asta pt. angajatii Office -urilor, deoarece acestia nu sunt angajatii bancii.
In toti acesti 9 ani cand am fost angajatul unui ING Office din Bucuresti (zona Piata Delfinului), am cunoscut umilinta in cele mai mizerabile moduri posibile, atat eu, cat si colegii mei, iar aceste abuzuri / nedreptati, am constatat ca se intamplau cam prin majoritatea ING Office -urilor, chiar daca acestea aveau fiecare un alt patron, care se numeste Office Manager. Cand mi-am inceput activitatea in 2006 la acest Office, aveam un salariu de 900 Ron, dar pe CIM eram angajat cu 2 ore si salariu brut 100 Ron, doar ca la momentul semnarii nu am vazut aceasta valoare (ea a fost trecuta mai tarziu, dupa ce am semnat eu). Ulterior acesta a crescut odata cu trecerea timpului, ajungand in 2015 la 2200 lei in mana si angajat cu 8 ore, dar in CIM tot cu minimul pe economie eram, adica 900 lei (fara stirea mea), eu fiind un caz privilegiat cu 8 ore. Stresul era foarte mare avand in vedere presiunea la care te supunea OM -ul, pentru realizarea targhet -ului, in cazul nostru OM -ul nu se implica mai deloc in activitatea Office -ului, doar dadea cu biciul si cerea rezultate, daca nu ... ne despartim. In privinta programului, acesta era L-V 9-17.30, 10.30 - 19.00, si S 9.30 - 14.00, iar lunar puteai atinge lejer cam 200 ore / luna. Orele suplimentare nu se plateau (uneori statei si 10-11 ore la birou), nu exista pontaj, nu exista fluturas de salariu, nu se semnau state de plata, banii ti se dadeau intr-o coala de hartie capsata, pentru a se evita plata taxelor si incurajarea evaziunii fiscale, nu puteai sa-ti faci un credit, deoarece aveai salariul prea mic in contract si nu erai eligibil pt. banca, zile libere nu ti se dadeau in cazul casatoriei, deces, nastere copil. Imi aduc si acum aminte cand i-a spus unei colege care si-a cerut cele 5 zile libere in urma casatoriei. "Ce codul muncii, noi nu lucram dupa codul muncii!". Iar mai tarziu am constatat ca asa a fost, avand in vedere ca Office Managerul mi-a modificat fara acordul si semnatura mea, 6 acte aditionale ale CIM -ului, iar aceasta mizerie li s-a intamplat tuturor colegilor mei din Office, nu numai mie. Dar ca romanu' ... tace si inghite, ca altfel isi face bagajelele daca are ceva de comentat. Si cum asta nu era suficienta, probabil pt ca am avut tupeul sa intreb in centrala de ce nu ni se aplica si noua prevederile Regulamentului Intern al ING Office -urilor, daca tot a fost creat pt. Office -uri, intr-o zi am fost chemat in biroul Office Managerului si mi-a spus ca trebuie sa ne despartim, oferindu-mi 2 variante: fie imi dau demisia, fie incetam contractul de munca cu acordul partilor si imi da Bonus 2 salarii compensatorii. In cazul in care nu voi agreea nici una din variantele propuse, va fi nefoit sa imi desfiinteze postul. Am refuzat si la 10 minute de la discutie mi-a scos calculatorul din priza spunandu-mi ca din acel moment nu mai sunt angajat si ca trebuie sa plec acasa. A doua zi pt ca am avut tupeul sa mai vin la locul de munca, unde inca eram angajat, a chemat firma de paza si apoi Politia pentru a ma scoate cu forta din Office, in contextul in care eu eram inca angajatul acelui SRL. Ulterior sosirii in Office a agentului de interventie si a agentior de Politie, a venit si OM -ul care mi-a pus in fata Decizia de desfiintare a postului, cu mentiune ca pe perioada preavizului nu ma voi prezenta la locul de munca. Bineinteles, ca in toata perioada in care a avut loc circul cu Politia, colega mea, coordonatoarea Office -ului a primit ordin de la OM, sa inchida banca pentru ca sarmanii clienti sa nu asiste la o scena asa umilitoare, intr-o banca respecatabila de calibrul ING -ului.
Asadar in concluzie pot spune ca in ciuda faptului ca ai impresia ca lucrezi intr-o banca, tu ca angajat ai senzatia ca lucrezi pentru o taraba de cartier. Nu ai salariu trecut in CIM, ore suplimentare neplatite, zile libere si concedii doar daca iti faci target -ul si daca vrea barosanu', credit nu poti sa iti faci (da' lucrezi la banca, cica), ti se modifica contractul de munca fara stirea ta si fara acordul tau in repetate randuri, nu poti aplica la job -uri din ING Bank, ca nu vrea sa te sustina patronu, ba ma mult te si ameninta ca "ne despartim daca mai aplicati la job -uri din ING". Ce imi este ca lucrezi la o taraba de ziare, ce imi e ca lucrezi intr-un ING Office, ca tot pensia aia o vei avea.
De-a lungul timpului am constatat ca mizeriile astea se intampla frecvent in ING Office -uri, unde "managerii" sunt niste mafioti bisnitarii, care sunt familizarizati cu evaziunea fiscala, cu nerespectarea Codului Muncii, de aceea se schimba foarte des si angajatii acestor ING Office -uri. Bataie de joc, cu aspect de institutie respectabila.

In final, recomandarea mea este sa va ganditi bine de tot daca chiar vreti sa lucrati intr-un Office, singurul avantaj fiind dobandirea experientei in domeniul bancar, dar in schimbul multor mizerii pe care trebuie sa le inghititi. Iar de promovare nici nu se pune problema, De franciza nu ai unde sa te duci mai sus, decat daca dai peste un OM, care nu a uitat ce insemna sa fii om si te sustine pt. aplica in ING. Chiar cei de la HR din ING Bank mi-au spus ca sunt foarte putine aplicatii din Office -uri pt. joburile din ING Bank. Asa ca va las pe voi sa trageti concluzia de ce.
sachecheu Miercuri, 2 Martie 2016
Salutare tuturor. Am citit comentariile anterioare si am observat ca sunt persoane interesate sa afle cum decurg interviurile tehnice in ING. O sa va dau exemplu concret experienta mea, am aplicat pentru pozitia de QA Specialist (aka QA Tester sau QA Engineer).
Foaia de subiecte era divizata in 7 parti. Primul subiect consta in desenarea unei scheme logice (cine stie sa testeze un IF nu o sa aibe absolut nicio problema). Al doilea subiect consta in explicarea unui algoritm,cod,schema logica (sau chiar si in cuvintele voastre) cum ar poti determina varsta exacta (ani impliniti) a participantilor unei conferinte avand date of birth si date of meeting (la fel , o schema logica cu IF-uri). Subiectul 3 era sa scrii forma negata a unei functii boolean. Subiectul 4 era o simpla problema de matematica in care trebuia sa afli numarul de participanti la o conferinta stiind doar ca scaunele lor erau asezate ca o matrice formand un patrat si ca numarul de carduri de vizita impartite intre ei (decat in stanga si in dreapta puteau imparti,nu in fata si nici in spate) depasea cu 80 numarul total de participanti (raspuns : 100 de participanti; daca veti desenea acest patrat veti intelege de ce). Subiectul 5 consta in scrierea unui join avand date 3 tabele (daca nu stiti joinuri,sunt arhisuficiente si selecturile pe care le puteti face ca sa aflati rezultatul). Subiectul 6 consta in redactarea unui cod sau algoritm cat mai optim (de asemenea,se putea scrie si in cuvintele voastre) pentru a determina elementul lipsa dintr-un array de N-1 elemente (exemplu : 5={3,4,5,1},elementul lipsa fiind 2).Aici foarte usor puteti calcula cu 5!(factorial) si impartiti la produsul elementelor prezente in array iar rezultatul este 2. Se poate aplica asta la absolut orice numar :-) Iar subiectul 7 era un subiect de pur QA. Trebuie sa explicati ce buguri se rezolva mai intai si de ce dintre un bug cu severitate 1 si cu prioritate 3 si un bug cu severitate 3 si prioritate 1.

Sper ca va sunt de folos aceste informatii. Mult spor in continuare! :-)
sachecheu Joi, 3 Martie 2016
Revin cu o completare in ceea ce priveste salariul. In ceea ce priveste partea salariala , puteti cere lejer 1000 de euro net pe o pozitie de QA :-) foarte mari sanse sa pluseze ei.
Cetateanul Vineri, 9 Septembrie 2016
Salut ! A fost cineva la o editie anterioara de internship / traineeship {Dev}School si care ar putea sa dea cateva detalii despre acest traineeship ? Inteleg ca programul este de 3 ore,de 2 ori pe saptamana,timp de 2 luni. Aceste ore se tin dimineata , dupa-amiaza / seara sau aleatoriu in functie de disponibilitatea trainer-ului ? Exista sanse reale de a contiuna in cadrul ING in urma acestui traineeship ? Multumesc anticipat !