Forum despre Intel Romania

Matei Vineri, 11 Mai 2012
salutare.

incerc sa gasesc si eu informatii despre Intel in Bucuresti. lucreaza cineva acolo sau ati fost pe la interviuri? cum este?
:) Duminica, 13 Mai 2012
cladire moderna, atmosfera foarte placuta si probabil cele mai mari salarii din Romania pe software in momentul de fata. Insa, de obicei se cere cel putin MBA :)
:) Duminica, 13 Mai 2012
sorry, revin. Msc :)
Dorin Miercuri, 9 Ianuarie 2013

E un mediu de lucru interesant. Platesc decent spre bine, depinde de cum iti negociezi salariul ca si contractor.

Au in schimb sediul la mama naibii in Pipera, s-au mutat din Centru. Faci 2 ore pe drumuri zilnic de/pana acolo daca nu stai in zona.

E curat, iti poti face treaba in conditii bune spre foarte bune.

Pentru angajati exista programe destul de destepte de fidelizare (actiuni, bonusuri, actiuni in timpul anului). Pentru contractori, doar salariul si odata pe an petrecerea firmei daca-ti plateste firma care te vinde lor prezenta.

Angajatii full time mai au si alte facilitati si reduceri la produsele Intel. Contractorii... mai putin.

Angajatii full time calatoresc intr-adevar destul de mult. E o intreaga dandana cu vize, AMEX, diurna, pasapoarte, dar merita. Oamenii din alte studiouri care vor, pot face site rotation 2 saptamani prin Romania. La fel si ai nostri in alte site-uri.

In general e o distinctie destul de clara si bine definita intre contractori si angajati. Desi lucreaza in acelasi sediu, cot la cot, sunt tratati altfel.

Ca dev ai sanse sa faci chestii cu adevarat interesante doar ca angajat. Angajeaza multi studenti ca devi, masteranzi si doctoranzi. Nu iti trebuie MBA ca sa te angajezi cum zicea zambilici, dar ajuta. In general studentii sunt platiti mai prost ca un angajat normal (si mult mai putin ca un contractor), au mai putine drepturi decat un angajat full-time si fac munca de bugfixing. Banuiesc ca e OK daca n-ai mai avut alte joburi inainte, dar te plictisesti repede daca vii din alte firme unde chiar faceai dezvoltare.

Pun mare accent pe dezvoltare personala si initiativa. Au destule proiecte ca sa gasesti ceva interesant de facut mai tot timpul, asa ca daca vrei sa fii bagat in seama fara PCR, tre sa tragi serios in cat mai multe directii, sau intr-una da bine.

Ca sa sumarizez:
1: Nu te angaja la Intel daca iti displace sa "socializezi". Si sa inveti chestii tot timpul.
2: Nu te angaja contractor decat pe bani buni.
3: Nu te angaja student daca nu-ti place sa faci munca de palmas.
4: Intel Romania nu face angajari full-time. Da. In tot OTC-ul e hiring freeze.

Adi Joi, 10 Ianuarie 2013
@Dorin, si cum iti explici ca tocmai am primit job description pt o pozitie la intel? or fi subcontractori?
@Adi Marti, 15 Ianuarie 2013
Daca e din partea Intel Romania (@intel.com), e pozitie de Blue Badge. Pozitiile deschise le gasesti pe intel.com/jobs. Daca e din partea RINF e de contractor.
Marius Luni, 21 Ianuarie 2013
@Dorin . F utile informatile si detaliate. o sa incerc sa mai aduc ceva compeltari.

Exista un singur departament care mai angajeaza Blue fulltime, acesta fiind DPD. Toate celelalte poziti de Blue sunt de intership. Nu recomand nimanui care isi doreste sa lucreze pt intel sa aleaga o pozitie de intership deorece acestea sunt pt perioade determinate si nu exista posibilitatea sa continui sa lucrezi pt Intel ca si CW dupa incheierea perioadei. De asemenea intel ofera printre cele mai mici salari de intership de care am auzit, undeva pana in 1900 net fara nici un alt fel de benefici. Singurl departament la care as recomanda totusi pt experinata este Sale and Marketing group.

Ca si CW (green badge) mare atentie cat cereti al angajare; ca sa va faceti o idee Intel plateste pt fiecare om luat de la Rinf , pt fiecare zi cate 204 dolari fara TVA. In functie de cate zile lucratoare sunt in luna ajunge pe la 4300 dolari fara TVA de om.

Cum a zis si Dorin ca si CW pregatestete sa faci munca cea mai grea si sa ramai CW for ever. Intel poate renunta oricand la tine fara preaviz si sa ceara altul in locul tau de la Rinf ( a fost un singur caz pana acum) si deasement Intel poate renunta odata la 3 luni la toti CW sau o parte din ei. Au fost si cazuri de upgrade de la CW la Blue dar nu e pt oricine si nu se tine cont de vechime.
alex Duminica, 10 Februarie 2013
Si cum este departamentul DPD care angajeaza full? Cu ce se ocupa? Cum e atmosfera acolo? Ce cerinte au ca sa te angajezi la ei?
alex Marti, 16 Aprilie 2013
Nu mai pune nimeni aici nimic? Informatii pentru muritorii de rand?
Dorin Miercuri, 10 Iulie 2013
Ce alte informatii iti mai trebuie?
Dorin Marti, 3 Septembrie 2013
Intel Romania e un loc destul de stresant in ultima vreme. S-au facut niste schimbari de management in top brass, niste achizitii, niste disponibilizari (in randul CW-ilor evident). Pleaca proiecte, vin proiecte. E frumos dar nu-i tocmai usor.
Aviz amatorilor.
Claudiu_B Marti, 24 Septembrie 2013
Salutare! M-au contactat si pe mine cei de la Rinf pentru o pozitie de QA Tester in cadrul Intel. Am inteles din discutia telefonica ca voi fi angajatul Rinf dar lucrez pt Intel, am acces la tot. Mi-au mai zis ca daca Intel va avea pozitii de QA, pot sa aplic si sa devin angajatul lor direct. Voi ce ziceti sa merg pe mana Rinf?Pana la urma in mare e tot aia daca lucrez pt Intel si am acces la ce fac si angajatii direct Intel. Nu stiu mai nimic de ei, sunt de incredere? Ce m-ar bucura este ca as invata lucruri noi, mai ales ca voi lucra cu tool-uri de la Intel.
Marius Luni, 14 Octombrie 2013

Desi poate parea un loc sigur de munca nu este deloc asa. ce nu iti spun cei de la Rinf e ca odata la 2 sau 3 luni cei din Intel comunica daca mai au nevoie de oameni sau nu.
Ca si salariu vei fi platit mult sub cei angajati direct Intel si nu vei avea acess la toate resursele care au ei.
Singura sansa sa ajungi angajat Intel daca ai fost Rinf e sa sti pe cine trebuie sau sa fi f bun.

mgb Vineri, 1 Noiembrie 2013
De obicei pe un astfel de site posteaza oamenii care au plecat din firma nemultumiti, iar multi dintre cei care au scris par subcontractori. Eu lucrez la Intel Romania in acest moment (direct, nu subcontractor) si nu recunosc firma din multe din descrierile de mai sus. Sper sa clarific unele lucruri:

General
- sunt peste 100 programatori in sediul Intel din Pipera
- nu toti fac programare : exista si QA, integrare, analiza, etc
- nu se face support, in general nu se lucreaza direct cu clientul final
- mai mult de 25% sunt subcontractori estimez eu
- firma este OK, birouri ultramoderne si ergonomice, cum nu am vazut in alta parte
- atmosfera este ok zic eu, dar poate depinde si de departament
- salariul este la nivelul pietei (desi Intel spune ca este putin peste)
- salariul depinde mult de cum il negociezi la inceput si de experienta
- in general cresterile de salariu sunt mici daca nu faci ceva exceptional

Ca subsubcontractor (GB)
- prin natura contractului sunt project-based si exista un risc asumat daca proiectul se anuleaza
- la unele proiecte nu se aproba din SUA decat pozitii de subcontractor, deschiderea unui post la Intel se obtine mult mai greu
- au existat un caz de proiect anulat, cei care nu au gasit alt proiect s-au simtit tradati
- de obicei programatorii buni nu au probleme sa-si gaseasca altceva, dar este totusi neplacut daca nu ai luat in calcul posibilitatea
- exista si avantaje la GB, stiu un caz care a refuzat sa se angajeze direct Intel, pentru ca la subcontractor putea sa aiba contract mai avantajos (cu PFA, etc). La Intel totul este pe ”carte de munca”
- daca apar pozitii libere, se poate trece ca angajat Intel (Rinf permite), au fost destule cazuri
- pozitii direct la Intel nu apar insa exact cand ai dori, trebuie sa se potriveasca si profilul
- prin lege Intel nu are voie sa ofere beneficii de angajat la subcontractori; totusi s-a agreat cu firmele subcontractoare sa acopere unele beneficii (fructe, petreceri, team buildings comune)
- exista beneficii Intel care nu se aplica subcontractorilor: actiuni, bonusuri in functie de performanta firmei
- exista restrictii la unele documente despre tehnologii considerate secrete, la comunicari interne despre strategia companiei
- speculez ca este mai usor sa obtii o marire de salariu ca subcontractor decat la Intel

Ca angajat Intel (BB)
- oamenii din Romania apar in organigrama mare a Intel (nu este outsourcing)
- exista mult accent pus pe initiativa personala, pe inovare
- poti discuta cam cu oricine din Intel daca ai ceva destept de spus
- daca ai ceva de prezentat, poti merge sa prezinti in SUA sau alta locatie Intel
- exista o anume dezorganizare specifica firmelor mari, uneori prea multa birocratie
- baza materiala este foarte buna, poti obtine tot ce ai nevoie
- salariul trebuie sa-l negociezi bine la inceput, altfel creste lent de obicei
- exista 3 bonusuri care inlocuiesc si de obicei depasesc in total al treisprezecelea salariu; nu se dau prime de Pasti, Craciun
- se pot acorda gratuit actiuni Intel; se pot cumpara mai multe actiuni Intel cu discount
- se pot cumpara produse Intel cu discount, dar platesti vama si TVA ”“ tot iesi ceva mai ieftin
- asigurarea medicala este cam basic
- exista o asigurare de accident/viata inclusa
- exista actiuni periodice organizate de firma ”“ gen iesire la ski pe timpul firmei

Ca idee generala, nici o firma software nu poate tine atat de multi angajati daca nu ofera niste conditii cel putin decente. Cati angajati, atatea atitudini si atatea perceptii, eu nu am vazut insa tratamente voit incorecte. Per ansamblu mi se pare o firma in care poti sa te simti ok, poate peste nivelul mediu al corporatiilor din Romania.

Nota: tot ce am scris este perceptia mea si nu reprezinta neaparat pozitia Intel
pt mgb Vineri, 1 Noiembrie 2013
De obicei pe un astfel de site posteaza si oamenii care au plecat din firma multumiti!!!
mgb Vineri, 1 Noiembrie 2013

Asa ar fi normal, sa posteze si cei multumiti, dar multi nu se mai ostenesc.

Dorin Joi, 14 Noiembrie 2013
Proportiile sunt gresite, mgb.
Proportiile corecte sunt 70% GB 30% BB.

Informatiile sunt iarasi eronate in unele puncte. Clientii in multe proiecte sunt alte divizii din Intel, care platesc din bugetele lor pentru a primi servicii din partea diviziilor din Romania.

Birourile sunt moderne (in nici un caz ultramoderne, n-ai fost prin multe site-uri externe se vede) si sunt ergonomice intr-adevar. Tehnica de lucru e cam veche totusi (masinile de dezvoltare sunt upgradate doar daca ceri si daca e buget). Laptopurile de serviciu au fost upgradate doar pentru unii BB, CW-ii n-au avut buget pentru asa ceva anul asta si trebuie sa se multumeasca cu device-uri vechi de peste 2-3 ani (antice, daca vrei sa faci ceva mai mult decat sa scrii mailuri pe ele).

Atmosfera e cum ti-o faci. Daca esti un taciturn care n-are treaba cu nimeni, n-o sa te bata nimeni la cap. Daca esti sociabil, iti faci rapid gasca. Iesirile la bere se fac dar pe banii tai. Intel nu crede in teambuilding. Se fac in schimb iesiri la munte, dar CW-ii n-au permisie decat daca le plateste RINF.

Salariul este un pic sub nivelul pietei ca dezvoltator GB. Ca CW e cum ti-l negociezi. Din cate am aflat, RINF nu plateste peste 10.000 decat pe PFA si in cazuri foarte speciale.

Cresterile de salariu ca CW sunt 6% pe an, cu posibilitate de crestere pana in 12-14% daca demonstrezi ca meriti si chiar au nevoie de tine. Cresteri mai mari doar in cazuri exceptionale si nu cu mult mai mari. Toti CW-ii au buget de Learnig de la RINF, vreo 1600 de lei pe an, buget cu care pot cumpara cursuri/manuale etc. Asta pentru ca Intel insista ca angajatii si contractorii sai sa fie intr-un continuu proces de invatare. Ideea e ca nu poti sta pe ce stii in firma asta, trebuie sa faci intotdeauna cate ceva, sa inveti ceva nou. Big up pentru atitudinea asta.

Intel e o firma politica (nu in sensul propriu), pentru ca toate deciziile trec prin cateva layers de upper management inainte sa te loveasca. Si ca umil palmas pe plantatie, n-ai mare lucru de spus cand se inchid proiecte si te trezesti palmas fara obiectul muncii.
mf Miercuri, 28 Mai 2014
Care e salariul ca QA Senior(7-8 ani experienta) angajat Intel ?
Dar daca esti QA team lead/manager?
cluj_user Vineri, 30 Mai 2014
salut

un feedback de la Cluj ?

Intel a cumparat firma americana Kno, care era prezenta la Cluj de cativa ani: http://techcrunch.com/2013/11/08/intel-has-acquired-kno-to-push-further-into-the-education-market/

Ca idee vroiam sa stiu atmosfera pe acolo, daca au crescut salariile ... ? :)
nik Sambata, 31 Mai 2014

Ddiferenta facuta intre BB si GB se resimte destul de mult din toate punctele de vedere, nu vei fi tratat de la egal la egal desi ai aceeasi atributii ca un BB, un CW va fi forjat mai mult decat un BB.