Forum despre Intelligent IT SRL (Smart Bill)

greezly Marti, 18 Februarie 2014

Salut,

In primul rand vreau sa felicit aceasta initiativa prin care si altii pot afla anumite informatii legate de o anumita firma, informatii care de altfel pot fi foarte folositoare in momentul in care te decizi sa te duci la un interviu sau chiar sa accepti oferta unei anumite firme.

Smartbill este o firma mica, care mai intai a avut un sediu in Sibiu, dupa care au deschis un punct de suport/vanzari si in Bucuresti. Cei care au pus bazele acestui business oameni cu viziune si respectuosi, niste adevarati lideri. Problema mare a fost ca fiecare din ei a trebuit sa-si aduca si pilele in aceasta firma, oarecum pe niste pozitii de "conducere". Ele practic se ocupa de conducerea biroului din Bucuresti, iar din pacate, cei din Sibiu nu cunosc adevarata atmosfera, mediul de lucru de aici. E foarte greu sa incerci sa contrazici un superior direct, sa incerci sa-ti exprimi anumite nemultumiri in momentul in care acel superior este ruda patronului.

In final tot ei vor avea de pierdut, dar probabil nu va mai conta. In momentul in care m-am angajat totul parea foarte promitator, chiar daca echipa era de 5-6 persoane. Ti se promite cam tot ce vrei sa auzi, un program fix (de la 9 la 17), ca ai sansa sa te dezvolti, ca la inceput vei avea mai putini bani (800-1000 lei) dar va fi mai bine mereu. Dupa 1 saptamana, afli ca daca nu stai pana la ora 18 (desi si in acest moment programul trecut pe site este pana la ora 17) nu esti bine privit, vei intra in dizgratiile "sefelor".

De asemenea, daca indraznesti sa comentezi ceva, ti se va spune sa nu mai vii de a doua zi, iar daca indraznesti sa comentezi ceva nu vei putea practic sa faci nimic deoarece te afli inca in "perioada de proba" (in care inca nu ti s-a facut contract, desi tu lucrezi de o luna jumate, pentru ca "contabila e la sibiu si e mai greu pana se fac toate actele"). Daca treci de aceasta "perioada de proba", ti se va face un contract de 3 luni dupa care iar 3 luni (sau 6 daca esti mai norocos), pentru a se debarasa de tine in cazul in care devii inconfortabil. Daca ai noroc sa nu ridici gura si sa muncesti non stop, fara sa ai timp sa respiri poate ti se vor da 100-200 de lei in plus la salariu, urmand a ti se face iar multe promisiuni ca te vei dezvolta in viitor, vei contribui la binele firmei si rahaturi din astea. Nu exista o critica constructiva, nu ti se va face nicio evaluare nici dupa doi ani, eventual singurul feedback zilnic sunt reprosurile negative pe care le vei primi non stop, indiferent de ce anume vei face (desi nimeni nu te-a invatat ce anume ai de facut, nici macar o zi). Faptul ca ambele "sefe" vin aproape zilnic la serviciu (intr-un apartament de 3 camere de la marginea Bucurestiului, etajul 8) impreuna cu cainii lor mult iubiti (da, caini), care din cand in cand isi mai fac nevoile prin mijlocul camerei, este un lucru la ordinea zilei. Dar daca ai indrazni sa spui ceva de acest lucru, probabil a doua zi nu vei mai avea ce cauta acolo.

Faptul ca o femeie de serviciu care ar trebui sa faca curat vine de maxim 2 ori pe luna, este ceva la ordinea zilei. Probabil la un moment dat vei fi nevoit sa cureti si toaleta din scarba pentru ce vei gasi acolo, neavand de ales. Daca cosul de gunoi este plin, ti se va reprosa ca "de ce nu l-a dus nimeni"? Dupa multe discutii, s-a cazut de acord sa se ia apa de baut. Dar depasindu-se ratia de 50 de litri pe luna (la 6-7 persoane) ti se va reprosa ca "acasa nu mai aveti apa? o beti pe toata de aici?" Daca doresti sa-ti iei si tu 2-3 zile de concediu la sfarsitului anului (avand in jur de 15-20 de zile inca disponbile din anul curent), raspunsul va fi "nu se aproba". Eventual daca poti sa nu-ti mai iei nicio zi din tot anul si ti se vor plati. Daca totusi vei insista, ti se va reprosa de catre "marile sefe" ca esti un nesimtit, ca "nu esti recunoscator binelui care ti s-a facut in aceasta firma". Probabil vei vrea sa-ti dai demisia, dar fiind singura ta sursa de venit, si neavand alta optiune, vei sta.

Am scris toate aceste lucruri, in speranta ca eventuali candidati la un interviu, vor gasi acest post. De asemenea, acest lucru este si pentru management-ul din Sibiu, care in mod sigur nu stiu aceste lucruri. Am considerat ca acesta este singurul mod prin care pot afla o pararere cat de cat obiectiva (nu stiu cat de mult am reusit) fata de atmosfera din Bucuresti. Daca vor ignora tot ce vor citi aici, intr-un final vor avea de pierdut: toti oamenii buni pe care ii mai au vor pleca in momentul in care vor gasi o alternativa mai buna.
In momentul in care vor aparea anumite raspunsuri la acest post voi reveni si cu alte detalii.

Morena Miercuri, 10 Decembrie 2014
Buna ziua,

A ramas aceeasi situatie din februarie la aceasta firma?
kiddo Miercuri, 18 Mai 2016
Ok, mi-am facut cont doar ca sa comentez, pentru ca mi se pare f weird ce am citit.
Eu am inceput colaborarea cu ei in octombrie 2014, deci nu foarte departe de data comentariului initial. Inca de la interviu mi s-a zis clar care e programul de lucru, care sunt conditiile, iar salariul oferit era peste asteptari, avand in vedere ca am pornit de la 0 in domeniul asta (cu siguranta nu era 800-1000 de lei, ci mai mare). Nu stiu cum era inainte de asta decat din relatarea de mai sus, dar programul e ca peste tot, 9-18 (cu o ora pauza de masa / odihna / tigara etc) si nu mi-a scos nimeni ochii daca plecam la 6 fix, daca pana atunci imi terminam treaba. Dimpotriva, la facultate fiind, chiar mi s-a permis cand am avut nevoie sa-mi iau pauza de masa mai scurta, ca sa pot pleca seara la scoala la o ora rezonabila.

Intr-adevar, nu existau niste flow-uri ca intr-o corporatie de exemplu, dar sarcinile erau bine definite si urmate de feedback, si sa iti termini treaba pana la sfarsitul programului era o realitate. In plus, de-a lungul timpului am primit task-uri din ce in ce mai importante si mai diverse, ceea ce mi se pare a fi o dovada de incredere si de evolutie. De altfel, intreaga echipa in care lucrez a mai evoluat, se investeste constant in toate departamentele (training-uri, cursuri, evenimente, chiar si iesiri informale, sa le zicem asa). Din fericire, am avut tot sprijinul colegilor, inclusiv din alte departamente, iar experienta lor m-a ajutat mult sa cresc atat in cadrul echipei, cat si ca om.

Ce-i drept, eu nu am prins sediul din comentariul anterior, dar fata de ce scrie acolo, este complet diferit acum: sediul este la Unirii, intr-o cladire de birouri, exista oameni specializati care se ocupa de curatenie (si chiar si asa, bunul simt ma impiedica sa imi las ceasca de cafea nespalata in chiuveta), per total este un mediu de lucru foarte lejer, fara inghesuiala, unde ti se asigura absolut tot necesarul de materiale - n-am adus nici macar un pix de acasa!

Intorcandu-ma la oamenii de acolo, inca de la inceput am lucrat in acelasi birou cu "marile sefe", amandoua s-au ocupat de training, si nu pentru mine in mod special, ci pentru toti patru (m-am angajat simultan cu inca 3 colegi). Am vazut oameni venind, am vazut oameni plecand, dar n-am vazut sa fie vreunul dintre ei tratat urat sau incorect, nu am vazut sa se refuze cuiva o zi sau o saptamana de concediu. Dimpotriva, sunt chiar ocazii cand programul se poate scurta (de obicei inainte de sarbatori ca Pastele, Craciunul, Revelionul). Fiecare are sansa lui sa creasca, mi se pare ca depinde de fiecare cum si-o foloseste sau iroseste, pentru ca am vazut si astfel de cazuri.

Dpdv financiar, din nou, mi se pare o mare diferenta: in niciun caz nu se iau 800-1000 de lei, in principiu, salariul de pornire se negociaza in functie de experienta si de obicei in functie de performante, creste mai mult sau mai putin. Exista targete, care fie vorba intre noi, daca iti doresti, le poti indeplini si fara sa muncesti fara intrerupere, dar exista si bonusuri pe masura.

E un job solicitant? Cu siguranta; inca n-am gasit locul de munca de la care sa pleci odihnit (stiu, n-am pilele necesare in aparatul de stat, probabil :) ). Ritmul de lucru este alert, cati clienti, atatea situatii, dar motivatia o gasesti peste tot daca iti doresti acest lucru - atat financiara, cat si din lucrurile simple: interactiunea cu un client simpatic, cu colegii, o gluma, o vorba buna.

Per total, mi se pare o companie friendly in care poti sa cresti, as recomanda-o oricui chiar isi doreste un job antrenant, deoarece cu siguranta ai lucruri noi de invatat, si pe bani suficienti.