Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

lolita Joi, 29 Mai 2014
de ce te scoate din sarite Baba Novac?
E normal sa ma intreb cat voi castiga, daca se merita sa parasesc actualul loc de munca sau nu...
e un spatiu de discutii si nu e nimic ilegal in ce intreb...
RDK Joi, 29 Mai 2014
Cand raspunsul aproximativ la intrebarea ta se gaseste imediat dupa, dar tu nu-l vezi si intrebi iar...ma face sa cred ca e ceva in neregula. Cu tine
un angajat Joi, 29 Mai 2014
Sfatul meu este sa nu va asteptati sa aflati de pe forum mai mult decat indicatii generale legate de salariu. Singura sursa corecta si completa de informatii este Compania, prin oferta de job pe care v-o face; doar atunci (si doar daca, desigur, ajungeti in faza respectiva a recrutarii) veti putea afla toate amanuntele aferente pachetului de beneficii. Eu chiar v-as sfatui sa luati cu precautie informatiile din alte surse - pentru simplul motiv ca "pachetul de beneficii" -cel putin la Interbrands - este un set destul de complex de informatii (si scheme de calcul, pentru functiile care au in pachet si componenta de bonus de performanta) care necesita comunicare atenta din partea unor oameni aivzati, pentru a fi bine inteles. Pana atunci... probabil ca va trebui sa va multumiti cu raspunsuri de genul aceluia cu "un ASM bun, care o vinde si pe maica-sa daca e nevoie, are viata frumoasa... si castiga vreo 4000..." etc.
lolita Joi, 29 Mai 2014
@rdk -cata agresivitate.Poate observi ca intre ceea ce scrii si momentul in care se posteza e un decalaj....nu am vazut raspunsul anterior....Cu mine nu e in neregula nimic ...poate ai tu o problema.Nu inteleg de ce ptr ca nici macar nu ma cunosti....sa fie agresivitatea un semn de slabiciune?Sau temere?Sau lasitate?....sau te deraneaza ca acced pe un post la care tu nici nu visezi?
RDK Joi, 29 Mai 2014
Intrebarea ta a fost pusa dupa ce a aparut scris pe forum acel comment cu salariul, asadar, nu poti spune ca ati scris amandoi (tu si autorul commentului) in aproximativ acelasi interval de timp, iar moderatorul forumului a validat commenturile in acelasi moment, si tu n-ai vazut ce se scrisese inainte (ca asta se intelege din ce-ai scris).
O fi semn de slabiciune... intr-adevar, n-am prea multe kilograme.
Nu pot sa visez la ceva ce nu-mi doresc si la ceva ce nu e tangential deloc cu planurile mele.
Baba Novac Joi, 29 Mai 2014
@ Lolita, de Vladimir Nabokov.
Nimeni nu a spus ca e ilegal sa intrebi, esti putin absurda ducand la extrema discutia.
Mie mi se pare normal ca intai sa stiu ce am de facut pentru 5000 RON, sau EURO, sau oricare alta moneda sau suma.
In cazul in care consider ca mi se potriveste munca, si nivelul de stres, si work flow-ul si alte sinonime, intreb si de banuti> Dar in niciun caz nu intreb inainte de bani, pentru ca tu, poate o sa fii fericita cand o sa vezi ca poti castiga cu 500-1000 RON in plus fata de actualul tau loc de munca, dar in acelasi timp, nu vei rezista mai mult de 3 luni, pentru ca nu iti va placea, sau nu o sa faci fata, sau nu e ceea ce cauti, sau nu e ceea ce credeai...
Tu nici nu stii ce are de facut un ASM in IBR dar vrei sa stii cat castiga.

Si poate ai si tu o problema Lolita, nici tu nu il cunosti pe RDK, dar iti permiti sa afirmi despre el ca il deranjeaza faptul ca tu aspiri la o pozitie pe care el nu o poate accesa. Ai aceste informatii despre el? Consideri ca nu e in stare? Crezi ca esti mai presus decat el?

"Cu mine nu e in neregula nimic" - 3 negatii intr-o singura propozitie... upsi :)
Viorica Vineri, 30 Mai 2014
Din comentariile voastre observ ca numai destepti lucreaza pentru firma asta......
Lolita a pus o intrebare simpla si voi deja ati dat-o in balarii de oameni indoctrinati....Chiar asa de greu e sa spui :"eu castig suma X,dar pentru asta mi-am vandut si catelul"?
Auzi la ei, cica nu banii sunt importanti,ci "work flow-ul"!Dar ce e este important pentru voi oameni buni?Ca la mine in firma nici un om nu munceste pe nasturi....
"Mie mi se pare normal ca intai sa stiu ce am de facut pentru 5000 RON, sau EURO, sau oricare alta moneda sau suma"...:)))) Mie mi se pare normal sa stiu cati bani imi aduce munca respectiva si daca nu stiu sa o fac, nu-i problema, invat ,dar macar sa stiu ca merita efortul.
Mai copii treziti-va la realitate!Nu mai credeti toate discursurile motivationale ale unor oameni de nimic!Voi sunteti aia care stricati piata salariilor pentru ca acceptati bani putini in schimbul unor promisiuni frumoase....Cunosc si eu procesul de recrutare de la "Interbrands",celebrul test.Este un test de dificultate medie,facut special ca oamenii mediocrii sa se simta importanti atunci cand reusesc sa il treaca.Si apoi deja devin specialisti in probleme legate de cariera,valori si cultura organizationala,fara sa le mai pese de bani...Bani sunt importanti doar pentru cei slabi pregatiti,noi suntem destepti,lucram la "Interbrands",dar mancam paine cu painica si stam 4 insi cu chirie intr-o garsoniera....
un destept Vineri, 30 Mai 2014
Da, lucrez pentru firma asta si da, sunt destept. Recunosc. Stiu sa scriu corect romaneste si de-aia imi permit sa scriu pe forumuri. Am simtul ridicolului si nu ma "aprind" in comentarii. Stiu unde sa pun doi de "i" si unde sa pun unul singur. Am minima decenta sa inteleg ca e greu sa fiu luat in serios daca tot ce conteaza pentru mine sunt banii, si de aia ma straduiesc ca, in relatia cu un potential angajator, sa nu ma interesez in primul rand de salariu. Cred sincer ca banii sunt doar o consecinta a muncii mele, a performantei mele, si nu invers. Vreau sa fiu platit in cat mai mare masura cu bonus, si nu cu salariu fix, deoarece am incredere in ceea ce pot si stiu, si vreau sa castig mai mult. (Altfel ma angajam ca bugetar). Recunosc, atunci cand m-am angajat prima oara "am stricat piata salariilor" fiindca am acceptat bani putini; din fericire pentru mine, s-a dovedit a fi alegerea corecta, pentru ca acum castig destui. Vreau sa spun, mult mai multi. Da, sunt dintr-o alta generatie, desi nu as zice ca sunt batran. Da, o generatie mai desteapta. Mult mai.
Baba Novac Vineri, 30 Mai 2014
@ Viorica: Lolita a pus o intrebare simpla, foarte corect, iti dau dreptate. Dar daca Lolita era curioasa cat castiga un ASM in IBR, se uita putin pe forum, in istoric, si observa ca aceasta intrebare a mai fost pusa de vreo 21312 ori, si niciun raspuns, culmea idioteniei e sa folosesti aceeasi metoda si sa te astepti la rezultate diferite. Dar daca isi dadea interesul, mergea la interviu, trecea toate etapele, si afla :)

Cand m-am angajat in IBR nu aveam idee de salariu, nici nu ma interesa prea mult, stiam ca e peste media din piata, m-a interesat ce trebuie sa fac pentru cat mai multi bani. Si am aflat.

"Mai copii treziti-va la realitate!" - Ma intretin singur din salariul IBR, imi permit vacante si excursii, dar in secret sunt Peter Pan.
"Nu mai credeti toate discursurile motivationale ale unor oameni de nimic!" - Datorita oamenilor astia de nimic, IBR este printre cele mai eficiente companii din FMGC, curios sunt unde ne aflam daca macar un om din top management era bun...
"Voi sunteti aia care stricati piata salariilor pentru ca acceptati bani putini in schimbul unor promisiuni frumoase...." - Un PSR care nu isi face treaba, ia undeva intre 1.200 - 1.500 RON si mai mult de 5 luni nu sta. In cazul in care esti bun, vorbim de la 3.000 RON in sus. Nu stiu ce date ai tu.
"Bani sunt importanti doar pentru cei slabi pregatiti,noi suntem destepti,lucram la "Interbrands"" - Ti-am inteles ironia si stiu de ce nu suntem colegi, corect se spune "Banii sunt importanti doar pentru cei slab pregatiti".

"O sa ajungeti la o varsta cand o sa vreti sa va intemeiati o familie si sa faceti o casa si nimic nu o sa conteze mai mult la un job decat beneficiile financiare...." - Iti dau dreptate, o sa ajung la o varsta in care o sa am nevoie de o stabilitate financiara construita de-a lungul timpului pe o baza solida. Dar pe mine ma intereseaza INTAI altceva: O sa am viata dupa job? O sa dau jumatate din salariu pe pastile anti-stres? O sa merg bucuros la serviciu? Asta ma intereseaza pe mine intai, pentru ca daca esti bun, ajungi ca castigi si bani frumosi. De asta m-am "rastit" la Lolita, nu ca as avea ceva cu ea, ii doresc tot binele si o rog sa nu se prezinte la interviuri in IBR.

Mi-am incheiat pledoaria!
psihologul Marti, 3 Iunie 2014
Un minim de rabdare si condescendenta ar trebui sa aveti -"voi cei din ITB":raspundeti unor pamanteni curiosi la niste intrebari simple.Daca nu puteti,deja aveti probleme bai baieti:ori nu sunteti atat de capabili cum va credeti si sustineti-lucru foarte probabil,ori sunteti praf psihic dupa stresul zilnic-tot foarte probabil,ori sunteti niste erori ale ITB .
Baba Novac Marti, 3 Iunie 2014
@ Psihologul:
1. Nu am rabdare;
2. Nu sunt condescent cu toata lumea, poate ca sunt mai paranoia;
3. Singura metoda si modalitate oficiala de a afla un salariu din IBR, indiferent de pozitie este prezentarea la interviu si trecerea la etapa urmatoare, recte Pachetul salarial alaturi de bonusurile aferente;
4. Bai baiatule, din ce deductii ti-a reiesit tie ca suntem incapabili/praf psihic/erori? Tare dau eu cu parerea ca ai crierul neted.
mihaela Joi, 5 Iunie 2014
De regula, se mai trimite raspuns dupa al2lea interviu? Ma refer in cazul unui raspuns negativ ,normal. Am avut testarea, urmand interviul cu HR ul si mi s a spus ca in 2 sapt fie ma suna daca e raspuns pozitiv , fie imi dau pe mail daca e negativ. dar au cam trecut cele 2 sapt iar placa aceasta e folosita de majoritatea companiilor si nu se respecta 100%.
Sofia Miercuri, 11 Iunie 2014

Ma asteapta un interviu in curand, vin dintr-o companie mare-multinat.si am fost selectata pentru key account executive. Sincer, castig bine acum si as vrea sa stiu ce salariu aduce o astfel de functie, daca se respecta sarcinile initial trasate, etc. Am un salariu de 2.300 net acum si interviu maine:) Ma prezint????
Apreciez un raspuns pertinent si nu detalii evazive-pe astea deja le-am citit:)

Cosmin Miercuri, 11 Iunie 2014
@ Sofia:
Daca ai un salariu de 2.300 Ron net, da, te poti prezenta.
Sarcinile initial trasate se respecta cu sfintenie. Ele vin in prima saptamana a fiecarei luni, chiar daca vine potopul sau e sfarsitul lumii, ele trebuiesc respectate :)

Multa bafta.
Sofia Joi, 12 Iunie 2014
Cosmin, multumesc pentru raspuns. Ti-am urmat sfatul si m-am prezentat. Evident este o prima testare. Imi doresc sa o trec cu brio , insa testul a fost fulger si sunt convinsa ca am facut greseli.

Multumesc inca o data si o seara buna!
Dark Joi, 19 Iunie 2014
Sofia dupa primul interviu ai mai fost chemata?
Alexandra Joi, 19 Iunie 2014

Cosmin, am rugamintea sa ma lamuresti si pe mine, daca poti. La fel ca si Sofia, am fost chemata la un interviu peste cateva zile pt postul de key account ex. Singura diferenta este ca salariul meu este de 2950 net. imi doresc sa reintru in FMCG, dar nu cred ca un salariu inferior m-ar motiva suficient sa fac schimbarea..Merci mult!

aplicanta Joi, 19 Iunie 2014
Buna! Am aplicat si eu pentru postul de KAE. In curand o sa ma duc la primul interviu-test. Sincer, nu imi fac griji din cauza testului de logica-matematica.Ma intereseaza cum este acest post? Target-ul este unul realizabil pentru o persoana care este determinata sa-si faca bine treaba? Cum ce trebuie sa fac? Sunt destul de ambitioasa si determinata sa-mi fac treaba foarte bine, insa as vrea sa stiu ceva detalii, atat cat se poate. Eu am tot lucrat in vanzari: auto, bancar, etc. Faptul ca sunt fata este un dezavantaj pentru mine?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cosmin Joi, 19 Iunie 2014
@ Alexandra: Multa bafta la interviu!

@ Aplicanta: Faptul ca esti fata nu te avantajeaza si nici nu te dezavantajeaza, nu are legatura sexul/genul la interviu (suna putin ciudat).
Targetul nu este facut dupa om, el este facut dupa zona ta de acoperire/clienti. Daca istoricul clientilor tai se invarte in jurul sumei x, tu vei avea un target de x plus/minus y%, totul in functie de perioada anului si/sau focusarea pe anumite produse.
aplicanta Joi, 19 Iunie 2014
Multumesc Cosmin!