Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

strainu Luni, 23 Iunie 2014
salut , am fost si eu selectat pentru interviu , din ce am auzit jobul este consultant vanzari pe divizie rurala , imi puteti da mai multe detalii? in ce consta? si cam cat ar dura! salaru' am inteles ca e undeva in jur de 1200 plus bonusuri... care sunt destul de realizabile! Eu vin tot din domeniul vanzarilor doar ca lucrez in magazin nu pe teren!
aplicant Marti, 1 Iulie 2014
Salut, maine sunt chemat si eu la primul interviu pentru postul de KAE. Am inteles ca va fi un test de matematica-logica. Nu am experienta in vanzari dar sper sa ma descurc. Mult succes tuturor!
Ione Miercuri, 2 Iulie 2014
Buna...am si eu o intrebare...pentru angajatii firmei IBR...eu tocmai urmeaza sa promovez examenul de bacalaureat...sunt o persoana dinamica,cu bune abilitati de comunicare,spirit de convingere,recunosc putin maniaca in ceea ce priveste limba romana si tot ce tine de gramatica...imi doresc foarte mult sa urmez o cariera in marketing...iar intrebarea mea este daca as avea vreo sansa ca agent vanzari...avand in vedere faptul ca nu am experienta,,,si sunt foarte tanara...
"decat o fata" Miercuri, 2 Iulie 2014
@lone
Fara nicio legatura cu posturile oferite de Interbrands, daca tot te declari o maniaca in ale limbii romane/gramaticii, ai grija cand, si foarte important, unde pui virgula.
Virgula se pune imediat dupa cuvant, intotdeauna fiind urmata de un spatiu.
Alfel, din cate am inteles citind pe acest forum, trebuie sa stii matematica pentru a trece cel putin de "primul interviu" :)
Decat sa intrebi aici, mai bine iti incerci norocul aplicand direct la ei.N-ai nimic de pierdut.Daca te cheama si totusi nu se materializeaza, vei castiga experienta interviului care te va ajuta foarte mult pe viitor, indiferent de domeniul pentru care vei aplica.
Cosmin Miercuri, 2 Iulie 2014

@ Ione:
Ai toate sansele pentru un astfel de post. Faptul ca esti foarte tanara reprezinta un atu. Experienta e un subiect discutabil in IBR. Niciodata nu s-au cautat persoane cu mega experienta (doar pe pozitii de management/top management). Insa pe postul pe care vrei sa aplici tu, cu cat ai mai putina experienta, cu atat mai bine, deoarece o sa urmeze sa fii "scolita" :)
Din cate stiu, cred ca trebuie sa ai studii superioare...

Curiosul Vineri, 4 Iulie 2014
Ce-mi puteti spune despre mobbingul exercitat de ASM asupra agentilor?
wolf Luni, 7 Iulie 2014
Este un post van sales pt Alba/Sibiu cu data limita 12,07,2014. Stie cineva daca s-au tinut interviurile?
Florin Miercuri, 16 Iulie 2014
Buna seara,

Am fost si eu invitat sa iau parte la acest interviu (gradul I, sa spunem) si astept cu nerabdare acel test Logica-Matematica. Sper sa iasa bine si sa devenim colegi.
Have a nice "moon" !
doar eu Vineri, 18 Iulie 2014
Buna seara,
am fost selectat pt un post de ASM si credeam ca voi gasi aici multe din intrebarile din primul test...Stupoare.. toti se cearta si se vad foarte importanti.
Nu sunt emotiv de fel si ma bazez pe mine, dar de doua nopti nu dorm cu gandul la testul asta de logica. Cine este dragut sa ma ajute cu cateva din aceste intrebari?
Bughilas Sambata, 19 Iulie 2014
Va salut ,
Nu vreau sa mai intru in detalii despre ce s-a scris pe forum inca de pe prima pagina ( chiar am avut rabdarea sa citesc pana aici ), ideea e ca am fost selectat sa ma alatur echiper IBR.Am primit oferta salaraiale listata cu un termen de 5 zile in carea sa dau raspunsul acesteia.
Va pot spune ca salariul net este sub ceea ce am eu in momentul de fata, doar ca am inteles de la ASM ca se poate face un salariu frumusel la sfarsit de luna ( cu o oarecare usurinta).
Intradeavar pentru toata lumea (cel putin asa consider eu) conteaza salariul NET pe care te poti baza .
Intrebarile mele pentru cei care au lucrat si au avut o experienta si poate inca mai au in IBR, sunt daca exista posibilititatea atingerii targetului , daca exista concurenta mai buna pe acelasi brand de produse si nu cred ca e confidential sa-mi spuna cu ce produse te poti diferentia de alti jucatori pe piata din aceeasi nisa.
Nu vreau sa iau o decizie gresita in privinta noului job, tinand cont de cele mentionate mai sus.
Am inteles ca programul este de luni-vineri dar nu mi s-a spus la interviul ora la care poti pune pusca joi ( fiind constient ca poti sa termini munca si la 8 seara, dar ma intereseaza ora obligatorie pana la care trebuie sa fi activ ).

Va multumesc anticipat si tare as vrea sa primesc un raspuns coresc fara nicio retinere.
un angajat Sambata, 19 Iulie 2014
@Bughilas: bonusul agentilor este dimensionat in asa fel incat la performanta "normala" sa depaseasca un pic salariul fix. Avand in vedere ca sunt agenti care isi ating sau depasesc targetul, inseamna ca se poate. "Pusca jos" o lasi cand vrei, cand consideri ca ai produs atat cat se asteapta de la tine in ziua aia; in orice caz, si daca mai vrei, dupa 18:30 nu mai poti vinde, pentru ca sistemul de comenzi se inchide. "Pusca sus" o ridici dimineata, cand vrei tu, dar - la fel - avand in minte faptul ca trebuie sa produci ceva in ziua aia, si ca magazinele se deschid dimineata devreme. Prin produse si brand-uri nu te prea (mai) poti diferentia in ziua de azi, piata e mai libera ca oricand, iar surse alternative pentru magazine sunt multe, fiecare cu avantajele si dezavantajele sale; dar da, te poti diferentia prin inteligenta, profesionalism, cunostinte, tehnologie, calitatea serviciului... si multe altele. Lamurit?
alin Luni, 4 August 2014
Pana acum totul a decurs bine, testul si interviul individual cu HR, unde mi s-a comunicat ca o sa primesc feedback-ul, fie ca e pozitivi sau negativ, in max. 1 saptamana. A trecut mai mult de atat si nu am primit nimic. Sunt o persoana punctuala si aspectul asta nu e unul intocmai de dorit in relatia cu un viitor posibil angajat. Indiferent daca esti selectat sa mergi la interviul final sau nu ar trebui sa ti se comunice..
eu Marti, 5 August 2014
Este o firma foarte serioasa, cu mult peste altele ce activeaza in acelasi domeniu. Am lucrat la ei un an ca agent de vanzari cu atributii de merchendeiser pe divizia P&G pe supermarket-uri gen Profi, Mega Image, Billa. Salariul in acea perioada era undeva la 1000 de lei plus bonuri de masa, si pe langa asta se mai adauga si deconatarea transportului in comun lunar in valoarea de 100 de lei, se mai primeau si bonusuri anuale. Despre colegi pot spune decat lucruri foarte bune, nu se tipa nu se urla cum se intampla in alte parti, aici toata lumea putea sa vorbesca liber.
nu conteaza cine sunt Duminica, 10 August 2014
Urmaresc acest forum de cel putin 3 ani. Am citit atat parerile celor din interior cat si a celor din exterior,
insa pana acum nu am postat nimic. Am lucrat in IBR destul de mult timp (5 ani) si am trait si bune si rele - "ca asa-i in tenis" - dupa cum spunea un om pe care il admir foarte mult. Am invatat foarte multe lucruri atat pe partea de business cat si la nivel personal, spiritual. In IBR m-am simtit ca acasa si nu regret nimic. Dragilor, mergeti la interviuri, lasati comment-urile si incercati sa analizati voi pentru voi ceea ce este bine sau nu. Eu confirm doar un singur lucru: iubesc vanzarile si nu m-as vedea facand altceva. Succes tuturor.
client Miercuri, 20 August 2014
Imi poate spune cineva ce model si ce motorizare sunt toyotele yaris pe care le au? Ma contrazic cu un amic dupa ce am vazut o masina de la Interbrands. Multumesc!
agent Miercuri, 20 August 2014
Toyota Yaris D-4D 1.4 diesel 90 CP echipare Terra
alina Joi, 21 August 2014
Imi puteti spune cum este atmosfera in dep financiar ? Se angajeaza pe pile, relatii pe entry-level in aceasta companie?
Probabil viitor angajat :) Joi, 4 Septembrie 2014
Salutare, am sustinut si al 3lea interviu la IBR si sper sa primesc un raspuns pozitiv de angajare. Postul e pe zona rurala si nu cred ca va fi extraordinar, dar avand in vedere ca sunt incepator in domeniul vanzarilor si nou in firma pot sa plec de jos si sper ca va fi din ce in ce ma bine, Numai bine!
Bigiucu Sambata, 6 Septembrie 2014
O intrebare as avea si eu....cam care e programul de lucru al reprezentantilor de vanzari?
Stefan Duminica, 7 Septembrie 2014
@Bigiucu: L-V 08.00-18.30 cel tarziu. La 18.30 se inchide palmul si chiar daca vrei nu mai poti lucra:) S-D liber (in adevaratul sens al cuvantului), toate liberele legale se acorda fara discutii ( 1 mai, 1 dec etc), 21 zile concediu. Dupa 3 ani de IBR, se acorda mai multe zile in functie de vechimea in companie.
Vor fi totusi zile cu sedinte (max 2/luna) care se pot intinde si pana mai tarziu.
Cam asta e programul PSR si KAE. La DAMi lucrurile se schimba putin, dar ideea de baza e cam aceeasi.