Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

Mr.pharma Marti, 23 Septembrie 2014
Numai in divizia pharma sa nu va duceti, restul diviziilor e ok si financiar
Interbrands Miercuri, 24 Septembrie 2014
Am sustinut testul de logica semantica , am primit raspunsul pozitiv dupa 10 minute apoi am avut direct o discutie de 1 ora si jumatate cu ASMul care mi-a spus ca in maxim 2 saptamani voi primii raspunsul , telefonic daca este pozitiv sau pe e-mail daca este negativ iar in caz ca lucrurile progreseaza pozitiv ma voi intalni si cu RSMul . Astazi dimineata ( a doua zi ) am primit un telefon de la o domnisoara de la HR si mi s-a comunicat ca martea viitoare urmeaza o noua intalnire , dupa calculele mele ar trebui sa fie a 3-a , insa nu am avut parte de etapa de discutii cu HR ul . Ma intereseaza daca este imperios necesar sa te vezi si cu HR ul , daca este de bine ca am primit confirmarile pozitive atat de rapid si DACA se poate la ce sa ma astept de la discutia cu RSM ul ? Adica cumva mai dau teste sau sunt discutii despre cv si viitor ? Multumesc anticipat pentru ajutor.
Gogu Miercuri, 24 Septembrie 2014
@Interbrands: Per total e de bine. Nu e imperios necesar sa te vezi cu HR-ul, aia e doar o chestie preliminara. Discutiile cu RSM-ul in mare parte se vor lega de viitoar, cu mici nuante de CV, fara alte calcule/formule/teste/procente, doar o discutie libera. Bafta!

@ Coste si @ Costel cap de otel: De luni se trece pe Tesla, modelul S. Target-ul ti-l setezi singur, iar salariul nu mai tin minte. De retinut e ca pe Divizia Rural masinile de serviciu vor fi niste TAB-uri rusesti.

@ Anonim1: sa nu crezi ca facem bascalie de tine, dar intrebarile tale aveau deja raspunsuri, daca scrol-ai mai sus putin...
Interesat Sambata, 27 Septembrie 2014
Salut,

Am vazut ca au scos la bataie un post de Key Account Executive, pozitie pentru care sunt foarte calificat, cu background solid si ma gandesc sa aplic. Momentan am un job(tot vanzari, dar partea administrativa) unde castig aproximativ 4000lei, am masina de serviciu buna, telefon si colegi in subordine, dar m-as intoarce la vanzarile din teren.
Si cum ratele nu se platesc singure e musai sa intreb si unde se situeaza salariul pentru pozitia aceasta si daca masina ar fi tot Panda/Yaris-ul despre care citesem ca ar avea ceilalti colegi din vanzari.
Multumesc anticipat!
interbrands Joi, 2 Octombrie 2014
Un scurt update , am tinut si interviul final cu RSMul , un tip de 1 milion de $ si se pare ca a fost okay , a doua zi am primit raspunsul , m-au sunat de la HR , se pare ca este un raspuns pozitiv , trebuie sa ma duc luni dimineata sa imi faca o oferta salariala , deci e o oferta cu job banuiesc ! Vroiam sa multumesc tuturor celor ce au exprimat pareri pertinente pe forum , m-ati ajutat enorm iar celor ce isi pun intrebari daca sa incerce , sincer va spun ca si seria de interviuri in sine exte o experienta tare care iti clarifica si tie ca om ideile despre cine esti si ce doresti in viitor . Am sa revin dupa ziua de luni in care discut oferta salariala cu ASMul ! Seara buna va doresc !
pentru Interesat Luni, 20 Octombrie 2014
@Intersat : Daca reusesti sa castigi constant 4000 RON acum si daca ai nevoie luna de luna de banii astia si mai ales, daca iti place unde lucrezi acum, parerea mea e sa stai cuminte. De ce? Pentru 4000 RON pt postul de KAE este valoarea absolul MAXIMA la care poti ajunge, incluzand aici si bonusurile. Referitor la masina, poti prima Fiat Punto/Grande Punto sau Yaris, in functie de ce a avut cel care a fost inainte pe pozitia respectiva. In rest, experienta IBR poate fi in orice fel, de la foarte bine la foarte rau....tine de cum esti tu, cum iti e norocul, superiorul etc.... Din pacate, eu nu am gasit obiectivismul pe care il cautam.
eventual Sambata, 1 Noiembrie 2014
Am dat si eu un interviu pentru KAE.....am trecut de testul de logica matematica (care app mi se pare foarte util....daca nu il treci nu ai ce cauta in vanzari,,,in sensul ca e penibil sa nu stii cateva chestii elementare...) am dat interviu cu hr...si am primit un feedback negativ "In urma discutiei purtate, insa, din pacate, nu am ales aplicatia dumneavoastra pentru urmatoarea etapa." desi meritam mai mult datorita experientei mele sa dovedit a fi prea putin....probabil in zona mea erau cativa oameni mult mai bine calificati in fmcg.....asta e...recomand firma daca treceti de recrutare,,,,,,puteam da mult mai mult pe viitor dar daca nu mi sa oferit sansa acceptam ce avem................
Akela Sambata, 8 Noiembrie 2014
Salutare tuturor....Luni o sa ma duc la interviu pe postul de reprezentant vanzari/senior sales reprezentative - Divizia Philip Morris in Oradea !!! Tot am auzit de la voi ca sunteti in mai multe departamente cu diferite produse....vreau sa intreb in primul rand cum stau lucrurile la sediul din Oradea ca si colegi, sefi, mediul de lucru etc. dar mai ales de brandul Philip Morris ! Cat de realizabile sunt targeturile cu aceste tigari ?? Pt. ca am experienta in vanzari dar cu tigari 0... Am putine emotii referitor la testul de logica mai ales la partea de matematica pt. ca de multi ani nu am avut treaba cu matematica...si daca da am calculat cu tel...dar o sa revin cu informatii cum a fost si multumesc anticipat pt. raspunsuri
sorele Duminica, 9 Noiembrie 2014
Salut.
Am si eu o nelamurire.Ce anume reprezinta mai exact functia de Key Account Executive?Sunt curios care este diferenta dintre aceasta functie si cea de reprezentant vanzari.
Va multumesc frumos
Stefan Luni, 10 Noiembrie 2014
@Akela: despre divizia Philip Morris nu as putea sa iti dau detalii. E nou infiintata. La testul de logica/mate ai voie cu calculator...

@soarele: KAE lucreaza cu magazine lanturi internationale. KAE se asigura ca sunt implementate conditiile contractuale negociate central, pastreaza relatia cu magazinele la nivel local si executa campanii promo. Partea de vanzare propriu-zisa este mult diminuata. Detalii poti primi la interviu.
Vali Luni, 10 Noiembrie 2014
KAE Interbrands nu lucreaza doar cu retele / lanturi internationale. In functie de Divizie si de zona geografica, un KAE poate avea in acoperire si magazine locale (din lanturi nationale sau nu), magazine mari (tip supermarket), in care face si vanzare efectiva (listeaza, negociaza, vinde - nu doar implementeaza agreement-uri de la centru).
Stefan Joi, 13 Noiembrie 2014
@Vali - cred ca faci o confuzie intre DAM si KAE... In magazinele KAE, listarile se fac doar la centru. Negociaza eventual doar plasari suplimentare si evenimente locale. Vanazarea e redusa la minim, comenzile venind in functie de negocierile AH-ului la centru.
Daca acum ceva timp, KAE avea si clienti din comertul traditional si vindea catre retele locale, acum lucrurile s-au schimbat.

La DAM e cu totul altceva.
Vali Joi, 13 Noiembrie 2014
@Stefan - posibil sa stii mai bine decat mine, multumesc pentru corectie
Nicu Boboc Duminica, 16 Noiembrie 2014

@lucky9 : As vrea sa stiu daca ti-ai facut curaj sa aplici CV-ul la Interbrands?
Oricum dastia ca tine care consulta forumurile pentru a se angaja am vazut multi(angajati la spalatorii ecologice) , stai acasa si astepti... astepti poate se iveste un job in care sa muncesti 4-5 ore pe zi cu tot cu pauza de masa si cand iei salariu astepti si tu 4-5000 ron, cand de fapt tu seara cand pleci in oras ceri la parinti 50 lei sa bei un suc sau sa scoti prietena in oras!
La nivelul la care sunt eu nu am avut si nici nu am nevoie de favoritisme!

Acum va dau un sfat si pentru cei care doresc sa intre in familia IBR :
Daca te consideri capabil aplici CV -ul la IBR, daca esti bun treci de interviuri , daca esti competent pe postul care ai aplicat si obtinut postul vei rezista si vei avea satisfactii timp indelungat, daca nu, vei fi exclus dupa primul an!

LsC Marti, 18 Noiembrie 2014
Salut.

Joi voi sustine si eu acest test de logica si matematica in cadrul companiei Interbrands M&D.Sper sa fie totul in regula :)
@RamonaB,am vazut ca esti din Tg-Mures si ca ai participat la acest test.Chiar asa grele sunt intrebarile ?

Multumesc.
flori Joi, 20 Noiembrie 2014
Salut!
LsC ai sustinut testul, cum a fost? Ai reusit, poti da cateva exemple ptr ca miercuri voi sustine si eu testul si sunt curioasa.
Multumesc
LsC Vineri, 21 Noiembrie 2014
@flori
Buna.Nu m-am calificat la etapa urmatoare.Cateva exemple ai mai jos.

Ai o problema de genul : daca media aritmetica a sase numere e 24.Suma a 4 numere e 96,cat e media aritmetica a celorlate doua numere ?
Daca 5 muncitori termina o lucrare in 45 de zile.9 muncitori in cate zile termina aceeasi lucrare ?
Si mai sunt intrebari unde trebuie sa calculezi profitul magazinului,discounturi,etc.

Bafta sa ai !
flori Vineri, 21 Noiembrie 2014
@LsC
Multumesc pentru raspuns si imi pare rau k nu te-ai calificat. Bafta in continuare!
Mitru Marti, 25 Noiembrie 2014
@Nicu Boboc: Ai o atitudine proasta.
chiroptus Vineri, 28 Noiembrie 2014
am experienta de 10 ani in vanzari in UK si mam intors in tara definitiv
am fost acceptat pentru vanzari senior si acum lucrez cu interbrands
parerea mea este ca romanii in general sunt foarte pretentiosi si au o atittudine negativa de acea nu merge treaba
ai tot ce iti trebuie in tara sa ai succes doar trbuie sa ai o atitudine pozitiva si otinuta bussines tot timpul
plangaciosii sa stea acasa si sa se planga pana sta vantul