Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

Mihai Marti, 27 August 2013
Unde ai aplicat Karina?
Alx Miercuri, 28 August 2013
Dar de pozitia de ASM ce stiti? Daca e amabil cineva sa ne dea niste detalii, ar fi de un real folos. Daca are sau nu alti colegi in subordine, beneficii, etc.
Multam.
Pui_bibi Miercuri, 28 August 2013
Buna ziua, si eu am fost acceptata la primul interviu la Interbrands...din ce am citit aici si din ce mi s-a spus si in email acest prim interviu va consta intr-un test de logica cu intrebari dar si o problema de matematica... Am mari emotii ...eu am terminat filologie si sincer, desi am lucrat pana acum doar in vanzari sau in casierie, nu mi-a placut in mod deosebit niciodata matematica... Va rog mult de tot daca puteti sa detaliati un pic acest test... problema de matematica de ce nivel? Si acele 25 de intrebari cam la ce se refera, tot la probleme de matematica? :D Multumesc mult de tot! Imi place mult sa lucrez cu oamenii si am abilitati innascute de vanzator, si dupa ce am citit despre aceasta firma mi-ar face o deosebita onoare si placere sa lucrez cu ei! Va rooooggg help, pana pe 2 septembrie trebuie sa ma pregatesc :)
Dorin Miercuri, 28 August 2013
Sunt intrebari din matematica generala, nu e ceva ce sa inveti cu o seara inainte, ori le stii, ori nu. Nu conteaza ce ai studiat inainte. Pe ce oras ai aplicat?
Pui_bibi Miercuri, 28 August 2013
Multumesc Dorin pentru raspuns :) Banuiesc ca e vorba de ceva calcule pentru discounturi sau TVA sau chestii de genul acesta :) Atata timp cat cer sa ai diploma de BAC si nu de Licenta.... inseamna ca vor fi lucruri de bun simt si nu de specialitate :)
Eu am aplicat pe Vatra Dornei-Campulung Moldovenesc si imi doresc foarte mult postul acesta, cred ca mi se potriveste foarte bine si chiar cred ca am ce sa ofer! Doamne ajuta sa fie al meu! :)
Alx Vineri, 30 August 2013
Chiar nu stie nimeni ce beneficii are un ASM la ei?
Dorin Sambata, 31 August 2013
Beneficii sunt multe, la fel si responsabilitatile. Ai in subordine cativa omuleti. Raspunzi RSM-ului pentru ei si faptele lor. Ce beneficii cauti mai exact?
Anonim24 Luni, 2 Septembrie 2013
de ce va bateti capul cu testele alea mai bine intrebati cum este in firma ce cerinte au ce target-uri , ce rude au prioritate , care este mersul firmei nu genul cum este examenul . Sa va spun eu asa putin despre firma . fluxul de oameni este foarte mare oamenii vin si pleaca , targetul este ok dar sunt foarte multe subtargeturi care in anumite zone nu le poti atinge , iar cat despre cei care o lauda da au dreptate dar ce zone au ei si ce clienti difera de celelalte . boboc nicu tu nu mai vb ca ai o zone mare si clienti multi .
Pui_bibi Luni, 2 Septembrie 2013
Am sustinut azi testul de la prima etapa de interviu de la Interbrands... intr-adevar intrebarile nu pot spune ca au fost f grele dar nicidecum f simple, insa timpul este unul f scurt. Intrebarile si problemele date la test sunt usor rezolvabile insa necesita un anumit timp de gandire mai ales ca nu rezolvi probleme de matematica in fiecare zi, doar daca nu cumva lucrezi deja in domeniu. Asa ca pana mi-am dezmortit eu creierasul, pana mi-am sugrumat un pic emotiile s-a terminat timpul...si tocmai cand veneau intrebarile de logica usoara si scapasem de exercitii :) Noua ni s-a spus ca avem voie sa aplicam la ei pe un post similar dupa o perioada de 3-6 luni. Asa ca...poate data viitoare voi avea mai mult noroc. Acum ce mi s-a parut mie nasol este faptul ca nu ai mai intai interviul face to face cu angajatorul. S-ar putea sa aiba de pierdut oameni care au mari abilitati si calitati de vanzator, doar pentru ca omul nu face zilnic exercitii de matematica acasa si astfel nu are rapiditatea calculului dezmortita (nu vb de cei pe care nu ii duce capul, ci pe cei care au avut poate o perioada de pauza profesionala). Si ce se intampla daca unul care calculeaza rapid si trece testul nu poate scoate doua vorbe la interviul initial? Sau mai rau...daca se dovedeste ca nu are notorietati de vanzator? Cine are de pierdut? Sunt doar cugetarile mele...nimic retoric!
Alx Luni, 2 Septembrie 2013
Ma interesa daca target-urile sunt realizabile, astfel incat sa iei si un bonus pe langa salariul fix care banuiesc ca e mic... Chiar, cat e partea fixa? Ca restul depinde de foarte multi factori...

Merci Dorin oricum pt info.
un angajat Luni, 2 Septembrie 2013
Anonim24, comentariul tau contine cel putin un mare neadevar: ala cu "rudele" care "au prioritate" in firma asta. Restul opiniilor tale se pot dezbate, pot fi argumente pro sau contra, insa la Interbrands cel putin cateva chestii nu se intampla - aia cu "rudele" e una dintre ele. Alta ar fi ca banii nu intarzie niciodata, si niciodata nu esti "pacalit" cu salariul si bonusul: iti intra mereu in cont in ziua in care ti s-a spus si in suma care ti s-a promis (conform sistemului de bonus). Nu zic despre bani nici ca-s multi, nici ca-s putini, zic doar ca vin CAND trebuie si CAT trebuie. Intotdeauna. O fi putin lucru?
Dorin Miercuri, 4 Septembrie 2013
@Pui_Bibi - Testul ala e bine pus acolo, altfel nu il includeau in "programa". Matematica a fost doar o situatie, ei cauta oameni care stiu sa se descurce in situatii limita. De aia si timpul e scurt. Testul tau resprezinta o zi normala din viata unui agent IBR, e inconjurat de situatii limita, si depinde doar de el cum le rezolva.

@Alx - Targetele/ASM sunt realizabile, toate datele sunt bazate pe istoric, nu sunt doar aruncate. Desigur, tot timpul vor aparea cresteri, asta se si cauta.
De salariu nu iti pot spune, dar bonusurile sunt consistente, si 90% realizabile.
Timi Joi, 5 Septembrie 2013
Buna.
Ieri am fost si eu la test si interviu la aceasta firma. Testul mi s-a parut unul accesibil, chiar usor din punctul meu de vedere cu probleme simple la care nu ai nevoie de multa stiinta in matematica. Intradevar timpul acordat testului este unul scurt, dar se pot rezolva cu usurinta in acest timp daca mintea iti umbla un pic mai repede ( ceea ce cred ca este important in aceasta firma, ca in situatii problematice sa fii aprig si sa rezolvi problema intampinata cat mai repede).
Insa asi avea si eu o intrebare. Dupa cat timp de la interviu se da un raspuns?
Multumesc anticipat.
GG Joi, 5 Septembrie 2013
@Timi - raspunsul se da la 2 saptamani dupa interviu
major Joi, 5 Septembrie 2013
Se pare ca la IBR nu dau teste si de limba romana. Boboc Nicu ca agent de vanzari e adevarat ca doar trebuie sa vinzi nu sa te exprimi coresct si inscris gen "I-ti": "La o Hyper Companie ca Interbrands(Nr. 1 in Romania) nu te astepta sa i-ti puna probleme gen "
Timi Joi, 5 Septembrie 2013
Sa stii Major ca se intampla uneori cand tastezi repede la calculator sa intervina si unele greseli ortografice, gramaticale sau de scriere cum doresti tu sa le spui, asa cum ai gresit si tu la "coresct" si "inscris" care dupa cum stiu eu se scriu "corect", "in scris". Asta daca tot te-ai legat de mine, si ai gasit si tu in scrisul meu o greseala. Ca agent de vanzari intradevar trebui sa te exprimi corect in vorba, pentru ca asa negociezi cu clientul si asa mai departe si nu scrisul conteaza, dar sunt persoane carora le place sa se lege de astfel de lucruri,
In fine, nu este loc de cearta pe acest forum. Acest topic a fost creat pentru a oferi informatii despre IBR si nu sa discute greseli gramaticale.
Andrei Vineri, 6 Septembrie 2013
Salut, am sustinut testul de logica/matematica si l-am trecut cu succes, a doua zi am avut primul interviu individual si ieri am fost contactat telefonic de la HR ca am primit un raspuns pozitiv si m-au programat la un alt interviu. As avea cateva intrebari, raspunsul acesta pozitiv inseamna ca am fost acceptat cu oferta sau am fost acceptat pentru inca un interviu de data aceasta cu o persoana din management.
Raspunsul acceptat cu oferta/fara oferta cand se primeste imediat dupa acest interviu sau in decurs a x zile. Va multumesc si sper sa imi puteti raspunde.
Dorin Sambata, 7 Septembrie 2013
Felicitari Andrei. Ai fost acceptat pentru inca un interviu. Sustinut, posibil, de viitorul tau sef. In cazul in care il vei trece si pe acesta, va urma ultimul interviu, in care, daca postul e disponibil vei avea si oferta. Pe ce zona ai aplicat?
Andy Vineri, 13 Septembrie 2013
Salutare! Am fost si eu acceptat in echipa Interbrands si voi incepe curand . Etapele interviului sunt : test logic-matematic ( este foarte simplu si trebuie sa fii atent ), un interviu cu HR si ASM , alt interviu cu RSM . Salarial este bine : fix+bonuri+bonus , pe langa dispozitive IT si masina, dar si alte beneficii . O sa va impartasesc si experienta mea la acasta companie peste cateva luni.
pui_bibi Luni, 16 Septembrie 2013
Dorin am inteles foarte bine :) Eu stiu ce pot si nu ma las batuta, chiar imi doresc un job in compania asta si voi face tot posibilul sa il am, data viitoare voi lasa toate emotiile de-oparte si voi demonstra ca pot sa fac parte din marea familie Interbrands :) Multumesc de ponturi!
Andy felicitari si multa bafta! :) Pe ce zona te-ai angajat? :)