Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

Wolfman Vineri, 27 Septembrie 2013
Salut,
Din cei care au dat testul la Interbrands, puteti pune un exemplu de exercitiu pe forum?

ms,
Ana Vineri, 27 Septembrie 2013
Buna Andy! Si eu am dat interviul cu HR si ASM si acum astept raspuns... Sper sa fie unul pozitiv... :) La urmatorul interviu cu RSM ti-au dat un raspuns si ti-au prezentat postul sau ai asteptat la fel ca la celelalte interviuri?
Lucian Duminica, 29 Septembrie 2013
Media aritmetica a 6 numere este 24. Daca suma a 4 din ele este 96, suma celorlalte 2 numere este:
a. 24
b. 46
c. 48 ( corect )
d. 46
e. 96
Lucian Duminica, 29 Septembrie 2013
Am dat si eu testul cu 25 de intrebari si problema, peste doua ore m-au sunat sa ma felicite ca am trecut testul si sa ma invite la un interviu cu o tipa de la HR in ziua urmatoare. A notat in laptop tot ce am spus si ce m-a intrebat. Mi-a spus ca daca voi trece testul, ma va invita la o intalnire cu managerul de zona sa-mi faca o oferta de munca. Astea s-au intamplat saptamana trecuta. Stie cineva cat dureaza pana sa imi spuna rezultatul ?
angajata Duminica, 29 Septembrie 2013

ma bucur sa vad ca atata lume este interesata de aceasta companie minunata in care eu lucrez de 9 ani,aveti incredere chiar merita sa lucrati aici daca veti avea sansa vreodata,invatati o gramada de lucruri pe care le veti folosi in viata.Multa bafta

popa Marti, 1 Octombrie 2013

eu trebuie sa sustin acel prim interviu impreuna cu testul pentru postul de reprezentant vanzari. la ca iti trebuie atata teste ca sa vinzi? spontaneitatea mea si spiritul meu de vanzator si naturaletea se masoara in probleme de matematica? poate eu am talente de vanzator si imi fac treaba foarte bine dar nu imi place matematica deloc. pe romaneste....stiu sa iau si sa dau rest la bani.

un angajat Marti, 1 Octombrie 2013
@popa, diferenta esentiala este ca la Interbrands nu se vinde "dupa ureche", ci dupa date, cifre si fapte. De-aia trebuie sa stii sa umbli cu ele (cu datele si cifrele). Spontaneitatea si naturaletea sunt si ele bune, sunt necesare, insa nu si suficiente (sper ca nu te-am incurcat cu asta, e o sintagma pur matematica (!) ) Acum sincer, am vazut exemplul de exercitiu postat de Lucian mai sus... daca nici asta nu e simplu, atunci eu nu stiu ce sa mai zic. Pai pe vremea cand am dat eu testul, fara suparare, proba era mult mai grea! (e drept ca si noi, astia mai batrani, am facut alta scoala decat generatia voastra, dar orisicat...) Oricum, succes oriunde vrei sa mergi, dar sa stii ca in viata e nevoie de un pic mai mult decat sa stii sa dai si sa iei restul la bani - asta, desigur, daca vrei sa faci ceva cu viata ta.
Bane Marti, 1 Octombrie 2013
Salut,
Sunt chemat la un interviu pentru pozitia de ASM.
As vrea sa stiu daca se poate care este nivelul de salarizare aproximativ, de la ce se pleaca.
Eu acum am 2500 RON + comision unde sunt dar as vrea sa plec din cauza unei conduceri idioate.
Imi pierd timpul cu interviurile sau nu?
Adica oferta va fi macar apropiata sau va fi ceva de genul 1200 RON + comision?
Multumesc
un angajat Marti, 1 Octombrie 2013
Pai, daca vii, in primul rand e sigur ca vei gasi o conducere care nu e in niciun caz idioata. N-o fi ea perfecta, da' e destul de OK. Te intrebi daca iti pierzi timpul intrand in procesul de selectie... Eu te sfatuiesc ca, daca te gandesti doar la bani, sa nu vii. Asta nu inseamna ca nu se castiga bani aici; doar ca banii sunt, trebuie sa fie, o simpla consecinta a ceea ce faci, si nu telul princial. Ceea ce faci, cei cu care lucrezi, libertatea de decizie si actiune chiar si la nivel de local / middle management - astea-s chestiuni la care merita sa te gandesti, pentru care merita sa te bati. Si mai ales starea de spirit; crede-ma, e ceva rar si greu de gasit asa ceva, iar la Interbrands este una speciala (nu o pot descrie, doar cine o traieste o intelege). Vezi ca e greu al naibii sa ajungi ASM la Interbrands. Adica trebuie sa fii bun-bun, si sa te califici de-a lungul unui proces de selectie al dracului de riguros si exigent (daca vii, o sa intelegi ce vreau sa spun). Da' si daca treci, e clar ca nu esti un oarecare pe piata asta. Succes!
Gigel Miercuri, 2 Octombrie 2013
@popa ... daca stii doar sa iei si sa dai restul la bani, poti sa lucrezi si la piata. No offence, dar daca vrei o cariera in vanzari, trebuie sa poti mai mult (matematic vorbind). Traim in capitalism. Daca ai doar "sharm", nu ajungi foarte departe, in vanzari cel putin...
Bane Joi, 3 Octombrie 2013
Am dat si eu testul acela de grup sa zicem.
Nu mi-a ridicat nicio problema, timpul a fost arhisuficient.
Astept sa vad pe mai departe ce o sa fie, sper ca la finalul celor 4 runde de interviu sa nu fiu dezamagit de oferta facuta.
Pentru Timi Joi, 3 Octombrie 2013
Domnule Timi, ca agent de vanzari, s-ar putea sa fie necesar sa mai dai si cate un mail. Si daca il vei presara cu greseli de genul "asi vrea" si "intradevar", s-ar putea, pe romaneste, sa ti-o iei in bot si de la client si de la manager. In alta ordine de idei, "a-si cere scuze de la cineva" are o alta semnificatie decat cea intentionata de tine mai sus.
Vanzarile nu inseamna doar papagal si matematica de clasa I. Inseamna sa fii analitic, sa-ti cunosti produsul si baza de clienti in profunzime, sa intelegi dinamica pietei, sa asculti activ. Asta ar fi numai o mica parte. HR-ul stie ce face si de ce concepe un anunt de angajare asa cum il concepe - nu e vorba numai de limba de lemn si de niste cuvinte mari.
cineva Marti, 22 Octombrie 2013
Interviul la IBR acum este format din 4 etape. M-am dus cu un mare entuziasm acolo. Am luat primul test (m au sunat la 2 ore dupa). Multe probleme de logica matematica - un exercitiu bun si o experienta motivanta mai ales cand te suna sa te felicite ca ai trecut testul. Asa mai stii ca esti competitiv in piata (mai ales pt un om care a urat matematica toata viata :)))) Din pacate, al doilea interviu, cu HR ul a lasat un gust amar. Dna era slab pregatita, fara chef si...s-a scobit in dinti in timp ce eu ii povesteam ce si cum....Jur! Daca totul e asa minunat, poate ar trebui sa schimbe HR-ul. Astept chemarea la a treia etapa. Sper sa nu se ma scobeasca nimeni intre dinti in fata mea :))))
Nogy Joi, 24 Octombrie 2013
"Cineva", sa nu exageram. Toata lume are ticuri. Eu stiu fetele de la HR si mereu ajuta si mereu sunt in filiale cu noi la vanzari, ne ajuta foarte mult, nu ca alte companii. Deci nu poti spune despre colege ca sunt neinteresati si nepregatiti.
altcineva Joi, 31 Octombrie 2013
Buna! Azi am sustinut si eu prima parte a interviului, cea cu testele, care nu sunt grele, dar nici usoare, avand in vedere rapiditatea cu care trebuie sa raspunzi la toate cele 25 de intrebari plus problema separata cu raspuns deschis. Totul decurge ca la carte ...din cate am vazut eu, sper acum doar sa ma si sune pentru partea a doua a procesului de selectie! Din partea mea pentru aceasta companie nota 10 +, si inca nu am vazut tot! :)
Mihai Vineri, 1 Noiembrie 2013
Am fost invitat pentru sustinerea primului test, cateva ponturi ?
un angajat Vineri, 1 Noiembrie 2013
Ponturi @ Mihai: 1. Prezinta-te la test. 2. Nu cere "ponturi", nu ai cum sa "te pregatesti" pentru testul asta. Daca stii, bine; daca nu, e prea tarziu acum ca sa mai inveti. 3. Fii relaxat. 4. Incepe cu ce ti se pare mai usor / cu exercitiile pe care stii sa le faci din prima; lasa la urma ce ti se pare greu / ce crezi ca nu stii. In felul asta, nu vei pierde timp aiurea. 5. Lasa prejudecatile acasa; cine a ajuns angajat Interbrands in Vanzari a trecut cu bine testul asta (sau unul asemamanator). Si da, este foarte relevant pentru meseria asta. Daca treci, nu este garantat ca vei fi un vanzator bun; daca nu-l treci insa, este foarte probabil sa nu poti ajunge unul (nu in Interbrands, oricum). Succes!
altcineva Vineri, 1 Noiembrie 2013
Am trecut de prima etapa! @ Mihai ...asa cum a spus " un angajat" nu se pot da ponturi pentru test, doar un sfat : ai grija la calcule :) , acum intreb eu ...sfaturi pentru urmatoarele etape poate sa imi dea cineva , va rog frumos! Imi doresc tare mult sa ma angajeze, am ceva experienta in vanzari , dar ma intereseaza cum se desfasoara urmatoarea etapa, cel putin. Multumesc anticipat!
Stefan Duminica, 3 Noiembrie 2013
@altcineva In primul rand, felicitari pentru trecerea primului "hop". In ceea ce priveste urmatoarele etape pot sa iti spun ca vor fi relativ relaxate. (eu asa le-am vazut - cel putin pana la un anumit nivel. Problema se pune altfel intr-un assessment.) E o discutie cu un om deschis, interesat de persoana ta. Ca si sfat: fii tu insuti. Recrutorii IBR sunt foarte bine pregatiti si simt de la distanta cand ceva nu se leaga.
Pentru cei ce se gandesc sa intre in echipa noastra: daca va place sa fiti rasplatiti (bine) pentru munca (nu pentru taiat frunza la caini) dar si sa aveti parte de provocari zilnice (provocari ce scot tot ce aveti voi mai bun), atunci va asteptam cu bratele deschise in echipa IBR. Daca prima voastra intrebare e "ce salar am" si nu "ce am de facut", mai bine va reorientati.
Cred ca mare parte din experienta in IBR poate fi sintetizata in povestea ce urmeaza:

O familie a plecat intr-o excursie in Anglia pentru a cumpara ceva dintr-un frumos magazin de antichitati, pentru celebrarea celei de a 25-a aniversari de la casatorie. Amandurura le placeau antichitatile si produsele din argila, ceramice, in special cestile de ceai. Au observat o ceasca exceptionala si au intrebat: ”Putem sa vedem cescuta aceea? Nu am vazut niciodata ceva atat de frumos.” In timp ce doamna le oferea ceea ce cerusera, cescuta de ceai a inceput sa vorbeasca:
”Voi nu puteti sa intelegeti. Nu am fost de la inceput o cescuta de ceai. Candva am fost doar un bulgare de argila rosie. Stapanul m-a luat si m-a rulat, m-a batut tare, m-a framantat in repetate randuri, iar eu am strigat: ”Nu face asta!”,”Nu-mi place!” ”Lasa-ma in pace,” dar el a zambit doar si a spus cu blandete: ”Inca nu!”
Apoi, ah! Am fost asezata pe o roata si am fost invartita, invartita, invartita. ”Opreste!” Ametesc! O sa-mi fie rau!” am strigat. Dar stapanul doar a dat din cap si a spus, linistit: ”Inca nu.” M-a invartit, m-a framantat si m-a lovit si m-a modelat pana a obtinut forma care i-a convenit si apoi m-a bagat in cuptor. Niciodata nu am simtit atata caldura. Am strigat, am batut si am izbit usa ”¦ ”Ajutor! Scoate-ma de aici!”
Puteam sa-l vad printr-o deschizatura si puteam citi pe buzele sale in timp ce clatina din cap dintr-o parte in alta: ”Inca nu.” Cand ma gandeam ca nu voi mai rezista inca un minut, usa s-a deschis. Cu atentie, m-a scos afara si m-a pus pe raft”¦ am inceput sa ma racoresc. O, ma simteam atat de bine! ”Ei, asa este mult mai bine” m-am gandit. Dar dupa ce m-am racorit, m-a luat, m-a periat si m-a colorat peste tot”¦ mirosurile erau oribile. Am crezut ca ma sufoc. ”O, te rog, inceteaza, inceteaza, am strigat!” El doar a dat din cap si a spus: ”Inca nu!”
Apoi, deodata m-a pus din nou in cuptor. Numai ca acum nu a mai fost ca prima data. Era de doua ori mai fierbinte si simteam ca ma voi sufoca. L-am rugat. Am insistat. Am strigat. am plans, eram convinsa ca nu voi scapa. Eram gata sa renunt. Chiar atunci usa s-a deschis si el m-a scos afara si, din nou, m-a asezat pe raft, unde m-am racorit si am asteptat si am asteptat intrebandu-ma: ”Oare ce are de gand sa-mi mai faca?”
O ora mai tarziu mi-a dat o oglinda si a spus: ”Uita-te la tine.” Si m-am uitat. ”Aceea nu sunt eu; aceea nu pot fi eu. Este frumoasa. Sunt frumoasa!!!”
El a vorbit bland: ”Vreau sa tii minte: stiu ca a durut cand ai fost rulata, framantata, lovita, invartita, dar daca te-as fi lasat singura, te-ai fi uscat. Stiu ca ai ametit cand te-am invartit pe roata, dar daca m-as fi oprit, te-ai fi desfacut bucatele, te-ai fi faramitat. Stiu ca a durut si ca a fost foarte cald in cuptor si neplacut, dar a trebuit sa te pun acolo, altfel te-ai fi crapat. Stiu ca mirosurile nu ti-au facut bine cand te-am periat si te-am colorat peste tot, dar daca nu as fi facut asta, niciodata nu te-ai fi calit cu adevarat. Nu ai fi avut stralucire in viata. Daca nu te-as fi bagat pentru a doua oara in cuptor, nu ai fi supravietuit prea mult fiindca acea intarire nu ar fi tinut. Acum esti un produs finit. Acum esti ceea ce am avut in minte prima data cand am inceput sa lucrez cu tine.”

IBR modeleaza oameni si caractere. Pot sa va spun ca dupa doi ani de IBR, am devenit alt om. Mi-am modelat principiile, sistemul de lucru, mentalitatea. Am eliminat prejudecatile si vad vanzarea cu totul altfel decat o vedeam inainte. IBR m-a schimbat atat profesional cat si personal. Evident, povestea continua...:)
altcineva Duminica, 3 Noiembrie 2013
@Stefan : Multumesc pentru sfat! Asa am de gand sa fac , sa fiu eu ....pentru ca imi doresc cu adevarat sa intru in aceasta companie, si eu sunt o persoana deschisa, asa ca totul va decurge frumos! Revin cu impresii dupa cel de-al doilea interviu :) ( sper sa trec si de acesta, ca sa pot exprima parerea mea mai departe ) PS : Mi-a placut povestea !