Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

new Miercuri, 13 Noiembrie 2013
Am o intrebare ! De ce va ascundeti toti in spatele mentalitatii corporate? Spuneti cat castiga un Key Account Executive, de exemplu ! Puteti sa o dati din colt in colt ca sa vezi, beneficii, etc, dar, beneficiile alea le ofera marea majoritate a companiilor de vanzari de pe piata.
Astept un raspuns la intrebare. In cifre va rog, nu in declaratii mirobolante despre minunile din companie ;).
alt new Miercuri, 13 Noiembrie 2013
Si crezi ca pe tonul acesta IMPERATIV poti obliga pe cineva sa iti raspunda? Daca esti interesat de oferta, mergi la interviu si daca va fi cazul, vei primi si o oferta. In cifre! Nu "in declaratii mirobolante".
Cerno Bil Miercuri, 13 Noiembrie 2013
@ alt new: :)) buna asta.
@ un angajat: colegu, esti un exemplu prost pentru mine daca tu la ora 9 jumate sau 13 jumate nu lucrezi, cand eu sunt satul de munca deja.
un angajat Joi, 14 Noiembrie 2013
Poate sunt in concediu. Poate lucrez in schimbul 3. Poate nu e obiectivul meu sa fiu un exemplu pentru ceilalti. Poate. Sau poate o fi adevarat ca unii produc in 2 ore mai multa valoare adaugata decat pot altii toata ziua, asa ca isi permit sa isi organizeze timpul mai altfel, asa.
Cerno Bil Joi, 14 Noiembrie 2013
@ un angajat. Poate esti impertinent. Ai pupat vreodata top sectiuni?
altcineva Duminica, 17 Noiembrie 2013
Interviul al doilea credeam ca l-am trecut, se pare ca nu, acele criterii misterioase de selectie vor ramane nestiute de mine, dar sper sa aflu de la restul cum e viata in aceasta companie, din pacate eu nu voi sti.. Sau poate cineva se indura si imi spune si mie care sunt motivele pentru care un viitor posibil angajat este acceptat sau respins? tine de CV? de cunostintele generale? de conduita?
Stefan Vineri, 22 Noiembrie 2013
Uf! Multe discutii pe aici :). Sa le iau pe rand:
@new: Salariile in IBR sunt confidentiale. IBR isi respecta angajatii, prin urmare si noi respectam decizia IBR de a pastra confidentiale anumite informatii! Daca nu poti intelege acest lucru mai bine te reorientezi!
@altcineva: Imi pare rau ca nu ai trecut de interviu. Ce pot sa iti spun e ca daca ai ajuns pana aici poti incerca din nou peste ceva timp. Nu e vorba nici de CV - nu ai fi fost chemat la testarea initiala, nici de cunostintele generele - probabil nu ai fi trecut testarea. Criteriile nu ti le pot spune. Oricum sunt diverse si uneori greu de inteles de catre candidati. Cine stie, poate intr-o zi vei avea totusi ocazia sa ni te alaturi :)
@Cerno Bil&@un angajat: Bravo, colegi! M-ati facut mandru, amandoi!
@Adrian: M-ai facut sa rad. Iti multumesc! Ca sa intelegi: 1. Nu cred ca avem colegi in tara care sa castige pe divizia Mixt doar 1400 lei. Daca e intr-adevar asa, crede-ma ca acest lucru nu va continua mult. In IBR raman doar performeri, iar acestia nu castiga 1400 lei. Colegii mei iti pot confirma 2. Postul pe divizia Mixt e pentru colegii nostri aflati la inceput de drum(in IBR si in vanzari - vanzarile adevarate). Avem pe postul asta si colegi de abia iesti de pe bancile scolii. Ce nu stii tu e ca divizia Mixt e (probabil) divizia in care inveti cel mai mult, te formezi ca sales man si ca om. 3. Orice candidat care aplica pe divizia MIXT, daca si doar daca este cu adevarat BUN va fi ofertat inclusiv pentru posturi superioare - KAE, DAM, ASM etc. Avem suficiente exemple de oameni care au aplicat pentru Mixt si au fost angajat direct KAE. Ca sa intelegi de ce m-ai facut sa rad: din punctul de vedere al criteriilor de selectie IBR: tu, cel cu 7 ani experienta in vanzari, cu pretentii "diverse" esti la fel de bine pregatit ca oricare dintre colegii nostri care ni s-au alaturat direct de pe bancile scolii. Pare ciudat? Ei bine, nu! Avem in IBR tineri de 20 de ani la fel de competenti (sau poate mai competenti) ca tine cel cu 7 ani de "vanzari". Daca dupa 7 ani de munca in vanzari esti la fel de dezvoltat si capabil ca si noii nostri colegi ce nu au vandut niciodata pana la angajarea in IBR, cred ca ar trebui sa constientizezi ca ai o problema! Una foarte serioasa. Un coleg din diviia Mixt poate lejer ca dupa un an sa treaca pe o functie superioara. Functie pentru care tu inca nu esti apt (ma repet dar nu ma pot abtine: tu cel cu 7 ani experienta in vanzari!) Pe langa beneficiile materiale te sfatuiesc sa cauti un job care sa te ajute sa mai si inveti cate ceva! IBR ar fi fost ideal pentru tine. Tu cu siguranta nu ai fi fost pentru noi! Spre norocul nostru, nu ni te-ai alaturat! Multumim!
alticneva Duminica, 24 Noiembrie 2013
@Stefan, pemtru mine era bine, ca si feedback sa stiu de ce nu am trecut mai departe, asa ca pont, daca dezvaluiri nu se pot face despre criterii, poate unii dintre cei care citesc forumul ar fi inteles! Multumesc pentru raspuns! Si...da poate intr-o zi o sa mai aplic.
KAE Luni, 25 Noiembrie 2013
Buna ziua,

Am fost chemata la un interviu pentru Key Account Executive.
Mi-ar placea sa aflu mai multe informatii despre acest post precum : responsabilitati/ beneficii, oferta salariala, etapele interviului de angajare.
Momentant am fost selectat pentru primul, cel de testarea abilitatilor logice si numerice.

Numai bine,
marius Luni, 25 Noiembrie 2013
Azi am sustinut testarea si primul interviu. A ramas ca in termen de 7 zile sa mi se dea un raspuns, sper sa fie afirmativ. Toate cele bune!
iovi Marti, 26 Noiembrie 2013
@KAE: detaliile esentiale ale postului sunt in anuntul pentru care ai aplicat. Alte intrebari poti sa adresezi la prima etapa - cea de testare (in functie de zona, clienti, divizie, etc).
KAE Marti, 26 Noiembrie 2013
@IOVI : ai raspuns ca un adevarat HR . Iti multumesc totusi insa pe mine ma intereseaza sa aflu aspectele concrete ale jobului si nu doar informatiile tip de pe un anunt de angajare. So...anybody?
ABC Miercuri, 27 Noiembrie 2013
Am sustinut si eu testul abilitatilor logice si numerice.Pentru cei interesati sau ingrijorati de dificultatea acestui test va recomand sa nu va ganditi prea mult,testul este unul foarte usor care nu poate pune probleme nici macar unui elev de clasa 6-a.Daca va intereseaza alte aspecte ale job-ului doamna care se ocupa cu testarea va raspunde la toate intrebarile pe care le aveti,grupul in care am fost eu nu a avut decat 3 sau 4 intrebari iar doamna de acolo chiar insista sa intrebam orice sa ne lamureasca.Pentru mine prima inpresie este una buna acum sa vedem pe mai departe.Succes.
Cerno Bil Joi, 28 Noiembrie 2013
@KAE. Daca vrei sa afli ceva concret, pune niste intrebari concrete.
Ca sa iti raspund in termeni generali, sistematizat, in ordinea intrebarilor tale:
1. responsabilitati/ beneficii: indeplinirea cerintelor cuprinse in fisa postului, 98% dintre ele sunt mentionate si pe site-ul de recrutare, unde ai aplicat. Beneficiile, deasemenea;
2. oferta salariala: :)
3. etapele interviului de angajare: Ultima oara, cand imi aduc eu aminte, se dadea testul de logica, apoi un interviu cu cineva de la HR si probabil si seful tau direct de fata (ASM-ul), apoi inca un interviu cu alte exercitii impreuna cu ASM-ul si seful acestuia, RSM-ul.
marius Sambata, 30 Noiembrie 2013
Desi am crezut ca voi fi sunat am primit mail. :) Nu stiu daca n-am fost suficient de bun eu sau au existat alti factori da' pot spune ca a fost o experienta interesanta si sper sa-mi fie utila. In alta ordine de idei pot spune ca am inteles inca o data ca angajatorii cauta oamenii cu experienta desi sustin contrariu. Weekend placut si numai bine!
Gili123 Duminica, 1 Decembrie 2013
@marius , daca nu te-au ales nu insemna ca problema este neaparat la ei. Esti convins ca nu a fost o problema la tine ? La un astfel de post aplica sute de oameni si poate au fost altii mai buni ....
marius Duminica, 1 Decembrie 2013
@Gili123 N-am sustinut ca eu eram persoana potrivita da' nu sunt convins ca a fost doar asta. Sunt constient ca lipsa experientei e o problema da' mi s-ar parea normal sa fie analizate si alte aspecte. Daca nu ne angajeaza nimeni cum am putea acumula experienta? :)
un angajat Duminica, 1 Decembrie 2013
Asa cum am mai sustinut, experienta anterioara NU este criteriu de selectie la Interbrands. Sunt nenumarate exemple de tineri angajati fara vreo experienta anterioara (sau cu una fara nicio legatura cu domeniul vanzari fmcg). Altii sunt parametrii care conteaza.
marius Duminica, 1 Decembrie 2013
@un angajat Si daca vorbim de un contract pe 6 luni? Nu am nevoie de confirmare sa stiu ca eram cel mai bun, plus ca eu n-am pierdut nimic aflandu-ma in aceeasi situatie ca inainte de interviu.
onceupon Marti, 3 Decembrie 2013
buna ziua! am fost si eu selectata pt primul si al doilea interviu iar la cateva zile dupa cel de al doilea am primit un email in care ma anuntau ca nu ma incadrez in profilul lor...mi am dorit f mult sa intru in echipa si chiar m am pregatit pt aceste intalniri...poate sa mi spuna cineva cam care sunt criteriile de recrutare a noilor angajati...sunt un pic dezamagita ca nu am reusit :(