Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

Ics Miercuri, 4 Decembrie 2013
@onceupon am fost in situatia ta, nu cautam cu diperare un job, doar auzisem lucruri bune depre IBR si am zis sa aplic si eu fiind in cautarea unui job, dar nu cu orice pret, am trecut primul intreviu relaxat avand experienta a fost ceva usor, dar la al doi-lea la fel ca tine nu am fost conform cerintelor lor, as avea multe de spus dar ma abtin, nu credeam ca o asa companie despre care se vorbeste numai de bine va da cu piciorul unor oameni care incercau sa aduca ceva nou si nu am fost singurul repins acolo, sincer am ramas cu un gust amar despre aceasta companie preaslavita, am aplicat si intr-o companie egala sau chiar mai mare si am fost acceptat. Sfatul meu pentru IBR schimbati politica de recrutare, pierdeti mult, si nu vorbesc de mine ci de altii, am fost cel putin trei acolo care ar fi putut trece orice test si s-ar fi descurcat fara probleme in a indeplini sarcinile job-ului. Dar am observat ca mai nou se cauta agenti care nu stiu sa intuiasca calcule simple, si ca sa confirme acest lucru mai scot si telefonul din dotare care nu ii prea ajuta, mai mult ii incurca, o simpla ”vanzatoare” gestionara ii corecteaza fara a apela la calculator (vorbim de calcule preliminare, fara a apela la dotarile primite).
Sper ca n-am scris prea mult dar nu credeam ca o ”asa” companie da cu piciorul la oameni pregatiti pentru ce li se cere, in defavoarea unora care habar n-au pe ce lume sunt si i-au job-ul oferit ca pe o gluma........
o fata ca ea Joi, 5 Decembrie 2013
Nu mai fiti dezamagiti cei care nu ati fost angajati,orice interviu este o experienta care pe viitor va va ajuta mult.Eu lucrez de 9 ani in aceasta companie si nici acum nu stiu cum am fost angajata,dar ma simt foarte bine aici ...
un angajat Vineri, 6 Decembrie 2013
Sunt sute de candidaturi pe saptamana, din acestea se aleg zeci de CV-uri care intra in procesul de recrutare; dupa primul hop (testul) raman doar cateva in cursa (un procent foarte mic... asta e trist!) iar mai departe sunt inca 2 interviuri. Si toate astea, deseori, pentru doar o singura pozitie vacanta. Dupa ani si ani in care s-a intamplat asta, va inchipuiti ca standardele au fost calibrate destul de sus, asa ca nu e chiar usor sa ajungi la un raspuns pozitiv. Asa ca nu fiti dezamagiti, nu e Interbrands singurul angajator din tara asta. Iar cei care au fost candva admisi aici stiu ca primele saptamani / luni sunt chiar grele, si e dificil sa rezisiti. E drept, dupa asta poate sa devina totul foarte misto (dar asta numai daca esti construit intr-un anume fel, care sa se potriveasca cu genul asta de solicitari, exigente, cultura de organizatie). E intr-un fel o elita, si se stie ca in mod inevitabil elitele sunt minoritati, nu majoritati. Caci, de pilda, postul OTV "nici nu stiti ce pierdeti" a facut rating-uri istorice, iar la Discovery sau Mezzo se uita doar cativa rataciti.
I-au jobul ca pe o gluma Sambata, 7 Decembrie 2013
Pt dezamagiti ! Oameni buni , daca nu v-au angajat in Interbrands nu este o tragedie ! Asa cum se intampla de multe ori ca oamenii angajati sa '' i-au job-ul ca pe o gluma'' asa se intampla uneori ca unii care de fapt erau foarte buni si '' i-au '' jobul in serios sa nu fie angajati ! Procesul de recrutare nu este unul perfect in nicio companie si se poate gresi dar va recomand sa va faceti o analiza serioasa asupra prestatiei la interviu decat sa plangeti pe forumuri !
alt angajat Miercuri, 11 Decembrie 2013
Mie imi place la Ibr. Iar celor care au vrut sau vor sa lucreze la Ibr pot sa le spun ca nu au nimic de pierdut. Se fac bani, poate ca nu extraordinar, dar sigur poti avea un salariu decent pentru pozitia oferita, fix plus variabil.
Celor ce nu au fost acceptati vreau sa le spun ca poate au fost respinsi datorita semnalelor ca sunt prea buni pentru pozitia oferita si atunci mai bine sa nu isi consume timpul.
Eu am fost refuzat anterior pentru pretentii prea mari, apoi am mai coborat nivelul si mi am gasit locul, unul placut, calduros si in care cred ca pot sa construiesc o cariera.
alexandra Joi, 12 Decembrie 2013
Interviul final ce presupune? Ca sa fiu angajata trebuie intai sa primesc un raspuns pozitiv in urma acestui interviu si apoi mi se va prezenta oferta sau mi se va prezenta direct oferta? Postul este reprezentant vanzari.
Cerno Bil Vineri, 13 Decembrie 2013
Alexandra, ca sa fii angajata, intai trebuie sa treci toate problele/interviurile, iar apoi vei avea o oferta.
alexandra Vineri, 13 Decembrie 2013
Multumesc pentru informatii. Eu maine am interviul final.
somerul Duminica, 15 Decembrie 2013
Vad aici ca se vorbeste de bine de Interbrands, ca sunt conditii bune, salarii bune, ca e colectiv performant. Sa va spun despre intereactiunea mea cu Interbrands. Am trimis CV-ul, in vreo saptamana am fost sunat. Am dat un test cu 25 de intrebari plus o problema dupa. Mi s-a parut usor, desi a trecut ceva vreme de cand am facut asemenea calcule. Am terminat totul, zic eu 80% corect, chiar daca nu am fost cel mai rapid, deoarece a trecut ceva vreme de cand am terminat studiile, intelegeti ce vreau sa spun. La inca o saptamana am fost chemat la interviu cu o domnisoara de la Resurse Umane. M-a intrebat ce am mai lucrat, m-a pus sa ii povestesc pe larg ce faceam la actualul loc de munca, cum a fost la facultate/master, ce am facut pe acolo si de ce as vrea sa lucrez la Interbrands. Apoi dupa inca o saptamana am mai fost la un interviu. Aceleasi intrebari, aceeasi discutie, numai ca atunci era un tip, probabil seful local. Nu stiu de ce nu au vorbit si ei sa fie amandoi in aceeasi zi ca sa vin o data, nu de doua ori. La inca o saptamana ( cam la o luna dupa ce am trimis CV-ul), primesc un mail cum ca nu am fost selectat pentru a merge mai departe deoarece nu am experienta necesara. :| Chestia asta putea sa o vada de la inceput domnisoara de la "has er". Nu am in vanzari sau comert. Oricat ar zice ca nu angajeaza pe cineva fara experienta, uite ca din cauza asta am fost respins. Si cel mai nasol e ca la cateva zile dupa ce am fost anuntat ca nu am mers mai departe, seful de la locul de munca din momentul respectiv m-a chemat la o discutie in birou si m-a intrebat de ce am tot lipsit in ultima perioada. Nu puteam sa ii spun ca am fost la interviuri la alta firma, asa ca I-am spus ca am avut niste probleme personale care nu necesitau amanare ( desi nu obisnuiesc sa mint). Oricum, mi-a spus ca are nevoie de oameni disponibili mereu, care sa nu aiba atatea probleme ca mine. Fostul loc de munca nu era deosebit. Lucram ca operator calculator la un depozit de piese auto, uneori cate 10-12-14 ore pe zi, luam salariu 800 de lei pe luna, dar tot era mai bine decat in somaj. Acum stau acasa si iau 430 de lei.
Cineva Duminica, 15 Decembrie 2013
Prietene somer , de ce minti ? Mesajul de respingere este unul standard si nu face referire la experienta !
Eu Luni, 16 Decembrie 2013
@ Alexandra Ai avut interviul, cum a fost? In ce oras ai aplicat? Multumesc
alexandra Luni, 16 Decembrie 2013
In suceava. Am primit astazi prin telefon raspunsul pozitiv si urmeaza maine sa mi se prezinte oferta. Nu mi s-a parut foarte greu, pana la urma am vorbit despre ce am facut la locul de munca anterior.
ALINA Marti, 17 Decembrie 2013
Felicitari, Alexandra! Sa ne spui si noua cum e in Interbrands! Am aplicat si eu si astept sa vad daca ma selecteaza.
Eu Marti, 17 Decembrie 2013
Sa inteleg ca ai dat testul, ai fost la un interviu dupa ( asa am facut si eu), ai trecut de el si ti-au prezentat oferta? Am aplicat in Cluj si de miercuri (11.12) astept...mi-au spus ca o sa dureze maxim 2 saptamani si o sa primesc un raspuns.
Multumesc mult pentru raspuns si iti urez succes! :)
alexandra Marti, 17 Decembrie 2013
Am fost la acel test de logica matematica si am trecut. In aceea zi am a ut si interviul individual. Dupa doua zile am primit raspunsul pozitiv si am fost invitata la un interviu la bacau cu cineva din vanzari. Dupa doua zile m-au sunat sa ma felicite si sa ma invite la sediul din suceava sa mi se prezinte oferta. Am fost astazi si am acceptat. Alina, tu in ce oras ai aplicat?
Eu Marti, 17 Decembrie 2013
E cineva care a mai aplicat recent in cluj? De obicei cat dureaza pentru raspuns?
Mihai Marti, 17 Decembrie 2013
@Eu, pe Cluj stiu ca e un post de KAE, pentru un post din asta dureaza mai mult. Sau tot pe reprezentant vanzari ai aplicat si tu?
candidat Marti, 17 Decembrie 2013
Salutare tuturor, am trecut si eu de primele 2 etape test logica mate si interviu cu HR si sunt chemat la Bucuresti si vreau sa ma pregatesc un pic sa stiu macar despre ce va fi vorba daca in faza asta ma vor sau e inca un interviu doar ( pt ca totusi ei fac niste cheltuieli cazare,drum decontate ) va rog ajutatima cu cva. informati ca imi doresc enorm de mult acest loc de munca si nu as vrea sa ma innec ca tiganu la mal.
candidat Marti, 17 Decembrie 2013
Alexandra te rog da-mi si mie mai multe detali despre al treilea interviu despre ce anume e vorba? Mie mi s-a spus ca va fi un studiu de caz spune-mi te rog daca sugerezi sa ma pregatesc cumva sa stiu foarte multe despre ei ca si companie sau doar sa descriu foarte bine activitatea mea la locul actual de munca? Pe ce anume sa insist sa fie un plus?
alexandra Miercuri, 18 Decembrie 2013
Parerea mea este ca nu trebuie sa te pregatesti cu nimic pentru ca va fi o discutie despre tine, despre ce ai facut la locul de munca anterior sau situatii din viata ta. M-au pus sa le spun fel si fel de situatii din viata mea. Daca am fost nevoita sa-mi planific timpul pentru a face ceva si daca m-a ajutat, de exemplu. Nu mai stiu exact ce am fost intrebata. Prin intrebarile astea cred ca vor sa vada cum te-ai descurcat in situatii dificile. Cel putin la mine asa a fost.