Forum despre Interbrands Marketing & Distribution

un angajat Miercuri, 16 Aprilie 2014
mai mult de 40% din componenta echipelor de vanzari in sistem pre-selling ale Interbrands sunt doamne si domnisoare; pentru sistemul van-selling nu exclude nimeni femeile a priori, dar de regula ele nu fac fata (fizic) unui asemenea job, de aceea majoritatea covarsitoare a van sales rep's e reprezentata de baieti
RDK Miercuri, 16 Aprilie 2014
In ce consta studiul de caz ?
lucky9 Vineri, 2 Mai 2014

Am citit citit opiniile postate pe forum deoarece un amic s-a angajat aici de ceva timp,lasandu-i o impresie buna si incercand sa ma convinga sa aplic in eventualitatea eliberarii unei pozitii.Am observat ca exista unele opinii pertinente,realiste,conforme cu ceea ce mi-a prezentat si amicul meu,mai sunt si cativa vesnic nemultumiti si bineinteles omniprezentii gen dl. Nicu Boboc care probabil spera sa mai prinda cate-un os din zbor.In linii generale cred ca mi-am putut face o parere despre activitatea companiei,despre mediul de lucru si cred ca voi aplica in cazul in care se va ivi o pozitie vacanta,insa un singur element nu l-am putut gasi pe acest forum...cel al posibilitatii de promovare.As aprecia daca mi-ar prezenta cineva eventuale informatii despre acest aspect.Multumesc si spor la vanzari!

un angajat Vineri, 2 Mai 2014
Noi consideram a fi un esec personal (al managerilor din firma) si organizational (al "complexulul de decizie" in general, care include de ex. si HR-ul) o situatie in care trebuie sa recrutam si sa angajam din exterior pe o pozitie superioara celor entry-level. (Din pacate, asemenea situatii mai exista). Cu asta vreau sa spun ca nu doar ca majoritatea celor de pe pozitii de supervizare si management aflati acum in firma sunt promovati din interior (aproape toti trecand prin entry-level), ci si ca incercam sa mentinem o cultura in acest sens. Este un fapt ca foarte multi angajati aflati acum la nivel de middle, high sau chiar top management in Interbrands au fost, cu niste (mai multi sau mai putini) ani in urma, agenti de vanzari sau sefi de filiale prin tara. In concluzie: cadru de promovare din interior exista. "Posibilitatile" insa... trebuie dovedite de individ! (raspuns pentru lucky9, sper edificator).
lucky9 Duminica, 4 Mai 2014
Multumesc "un angajat' pentru detaliile in privinta intrebarii mele...si da,mi-ai dat un raspuns edificator.O zi buna iti doresc!
cristian Miercuri, 14 Mai 2014
Am participat si eu acum 2 ani la Buzau la o serie de interviuri. Ce sa spun m-am simtit ca la NASA. Teste foarte grele, parerea mea . Din punctul meu de vedere o persoana care nu a mai lucrat in vanzari are sanse zero sa treaca de primul interviu/teste. Totusi nu cred ca un reprezentant vanzari trebuie sa stie cat detergent poate ambala o linie de ambalare in anumite cinditii. Si dupa interviul cu numarul 3, cand mi-au comunicat conditiile financiare si etc, le-am strans eu mana si am spus pas. Constatasem ca ma pierdut timp pretios...
un angajat Joi, 15 Mai 2014
Cristian, ori nu ai fost la Interbrands la interviul ala, ori nu mai tii minte exact intrebarile. Testul nu contine o asemenea intrebare (sau, in orice caz, nu formulata asa). S-ar putea sa existe o intrebare legata de linii de ambalare (fie si de detergent), dar ca sa raspunzi corect la ea nu trebuie sa fi lucrat in fabrici de detergent, ci trebuie doar sa mai tii minte aritmetica de gimnaziu si cum se aplica ea. Oricum, felicitari pentru ca ai promovat testul si ca ai ajuns la al treilea interviu, nu multi reusesc asta. Pacat ca nu ai gasit aici conditii financiare care sa se ridice la nivelul asteptarilor tale (daca ai putea sa spui si cam care este respectivul nivel, si daca ai putea sa precizezi pe scurt si ce crezi ca oferi tu pentru acest nivel asteptat ”“ educatie, experienta, abilitati, aptitudini -, eu cred ca i-ar ajuta pe cei interesati sa inteleaga mai multe). Sper sa fi reusit sa recuperezi timpul pretios pe care l-ai pierdut cu ocazia asta, si sper ca ai reusit sa iti gasesti in alta parte ceva mai bun. La cum pui problema in acesasta postare, eu zic ca modul in care s-a terminat interactiunea ta cu Interbrands a fost unul benefic pentru ambele parti!
Aplicant Luni, 19 Mai 2014
Salutare,
Exista posibilitatea ca desi pe ejobs sa primesc notificare ca cv-ul meu a fost ales pentru interviu sa nu fiu chemat? :)
@aplicant Luni, 19 Mai 2014
Da, exista aceasta posibilitate. Totusi eu zic sa nu iti pierzi speranta inca. Succes!
RDK Miercuri, 21 Mai 2014
Daca mediul de lucru si beneficiile sunt asa grozave, de ce tot apar pe site-urile de recrutare anunturi pentru key account executive si agent vanzari ?
un angajat Miercuri, 21 Mai 2014
RDK, asemenea anunturi "tot apar" pentru ca, intr-o echipa de vanzari de vreo 300 de oameni, exista in permanenta: unii care nu pot face performanta si deci trebuie sa lase locul unora care pot; altii care primesc oferte de job pe care ei le considera mai bune sau mai potrivite cu ceea ce isi doresc si aleg sa le dea curs (chiar daca, de regula, cei mai multi ajung repede sa regrete decizia luata - asta ne-o spun deseori chiar ei); altii care lasa locul liber fiind promovati; unii care incalca grav regulamentele sau procedurile interne si sunt concediati; altii care nu doresc sa munceasca la nivelul si in ritmul impus de organizatia asta si renunta... si tot asa. In acelasi timp, impresia ca "tot apar anunturi" este intretinuta si de faptul ca deseori anunturile raman valabile sau se repeta saptamani si chiar luni la rand, pentru ca pur si simplu niciunul dintre zecile sau sutele de candidati care intra in procesul nostru de recrutare nu sunt in stare sa il parcurga pana la final (cei mai multi fiind eliminati chiar din prima faza, a testului de logica si aritmetica). Cam din motivele astea vezi tu ca "tot apar anunturi".
Anonim/Bucuresti Joi, 22 Mai 2014
Va ajut eu cu informatii palpabile.
Primu interviu test logica matematica 25 intrebari grila la care aveti30 min si dupa o problema 7 min ca timp.Testul e de nivel mediu dar usor pt cineva care a lucrat in vanzari.
Dupa urmeaza interviu cu cineva de la hr, manager si director unde acolo ti se prezinta imensul salariu de 1200 lei net si bonusuri in functie de performante.Departamentul vanzari cu sediu pe A1.Maxim ajungeti la 1600 lei cu toate bonusurile facute, si asta in funtie de ce zona iti da.Nu se merita credeti-ma.
Succes si sper sa am ajutat.
am lucrat la ei Joi, 22 Mai 2014
corecte informatiile despre test si interviuri de la anonim bucuresti, incorect ce spune despre bonus , se poate castiga si zero lei bonus daca nu atingi nici un target dar se poate ajunge si ca bonusu sa depaseasca salariu fix, pe medie eu am castigat mereu mai mult de 1600 uneori si peste 2 mii in mana. acu sigur depinde de divizie de zona , de obiective dar cel mai mult depinde de cat muncesti. e mult de munca si stres destul de mare , depinde cum esti facut si daca iti place munca asta. eu nu pot sama plang ca nu au fost corecti cu mine cat am lucrat acolo. in plus regimul cu masina de serviciu e mai mult decat ok poti sa mergi unde vrei si platesti o taxa convenabila pe kilometru pentru weekend si mai sunt si alte beneficii , depinde fiecare ce considera beneficiu pentru el. cine vrea sa incerce la ei e ok ca experienta , se poate sa va placa, succes.
andrei Vineri, 23 Mai 2014
despre postul de manipulant poate sa imi dea cineva mai multe detalii???
mircea Vineri, 23 Mai 2014
va rog sa spuna cineva salariul de baza la ASM si posibilitatile de bonus
concret, nu teorii
marin Vineri, 23 Mai 2014
Am tot o intrebare legata de ASM....am auzit ca dupa testul de logica si dupa interviul cu HR urmeaza o evalure in grup.Stiiti in ce consta?E greu?Cat are salariul un ASM?Cat e fix si cat e bonus?Ce alte avantaje are?(masina, telefon, asigurare, etc...)Merci de info.
lola Duminica, 25 Mai 2014
Please, ma poate lamuri cineva cu salariul net pentru ASM ? Multumesc,
mina Marti, 27 Mai 2014
un asm bun are in jur de 4000 lei dar ptr banii astia o vinde si pe maica-sa.Are masina,telefon....o duce bine.
Lolita Miercuri, 28 Mai 2014
chiar nu stie nimeni un salariu de ASM?sAU E SECRET?
Baba Novac Miercuri, 28 Mai 2014
Intai vezi ce trebuie sa faci, apoi intreaba de salariu.
Ma scoate din sarite lumea cu genul asta de intrebari.