Forum despre Interior Store

ADMIN - undelucram.ro Marti, 12 Februarie 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Interior Store, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Interior Store.

Fost angajat Miercuri, 13 Februarie 2013
Interior Store este o firma "nascuta" in Constanta de domnisoara IT, fiica binecunoscutului AT, directorul de la Directia de Finante Publice Constanta. Firma este pe piata din 2005 insa inregistrata la Registrul Comertului in 2008. Din 2011 aceasta firma activeaza si in Bucuresti.
Acum sa va povestesc cum am aterizat in Interior Store: Am aplicat pe internet pentru job-ul designer de interior-proiectant AutoCAD. Am fost contactata si chemata la interviu. A doua zi am cautat adresa de mi-au sarit ochii din cap. Intr-un final am gasit asa zisul showroom, care defapt este un apartament, poti sa juri ca acolo locuieste o familie. "Showroom-ul din Bucuresti este situat la parterul unui imobil de pe Sos. Nordului, pe langa Ambasada Chinei, pe undeva prin spate, intr-o infundatura, ca nu cumva sa gasesti prea repede. La parterul blocului nu exista nici o placuta, indicator, pancarta, nimic ce sa contina numele firmei. Ma intrebam: Oare de ce? bun intru in bloc, un agent de paza ma invita politicos pe hol sa astept. In afara de mine mai asteptau inca 4 fete. Surprinzator toate eram foarte frumoase, atunci s-a mai ridicat un semn de intrebare. Parca era un casting... Mergem mai departe. Ajung sa intru la asa zisul interviu. M-au intampinat doua doamne tinere, blonde, MC, iar numele celeilalte nu l-am retinut. Acestea vorbeau foarte foarte incet, ma chinuiam sa inteleg, sa aud ceva. Imi venea sa zic: Vorbeste mai tare ai ceva sa ascunzi? In fine, n-am vorbit mai nimic relevant despre firma la interviu, m-a facut sa inteleg ca ele nu cunosc prea bine detalii despre acest post( Imi zic: Atunci de ce ma intervievezi?) si ca mai multe ne v-a spune patroana, adica IT. A doua zi vine IT, cica sa ne tine un training. Se recomanda ca I., am crezut ca e un supervisor, mai mult nu. Ne baga pe toate fetele, adica 3("cele care au fost selectate") intr-un dormitor, era amenajat ca pentru copil si incepe sa citeasca dintr-un pdf unde erau insirate mai multe nume de firme cu care tot sustinea domnisoara TI ca sunt partenerii lor. Patroana sustinea sus si tare ca ei realizeaza proiecte foarte mari de amenajari interioare cu mobilier importat din Italia, creat de designeri renumiti, ca lucreaza cu foarte multi arhitecti din toata Romania si ca in 2010 au iesit pe locul I la vanzari in domeniul amenajarilor, ca fiind cea mai buna firma din Romania in acest domeniu. Ba chiar ne-a bagat sub nas si o diploma cu stampila, tot ce trebuie. Doamna IT avea un limbaj foarte deplasat, ne-a zis la un moment dat sa n-o bagam in seama pe nu stiu ce doamna pentru ca e cam ... Multe semne de intrebare pluteau prin capsorul meu. Plec acasa si a doua zi cica e prima zi de munca. Am ajuns la munca nerabdatoare sa ma ocup de un proiect de care-mi spusese telefonic ca mi-a trimis pe email tot ce trebuie. Apropo n-am primit nimic. In prima zi de munca am fost toate 3 fete singure in acel apartament, facand nimic. Nu ne-a asteptat nimeni din firma, nu ne-a sunat nimeni sa vada daca am ajuns, ce facem, care-i treaba. Am incercat sa sunam pe I. insa nu ne-a raspuns prea usor, doar cu multe insistente. Ne-a spus stati linistite acolo, invatati trainingul, invatati produsele bine si o sa trimit si contractele prin email si le semnati si le scanati voi impreuna cu actele necesare si le trimiteti inapoi. Poftim? Cum adica sa trimit scanat contractul? Stampila, semnatura in original cum cum? Mda. Am inchis usa cu cheia si am inceput sa cautam in toata casa, toate trei ceva care sa ne lamureasca. Am gasit niste contracte intre ei si o fabrica de mobilier din Timisoara in care era clar ca Interior Store cumpara mobilier pe comanda de la ei. De aici am dedus ca treaba cu Italia era vrajeala. Am inceput sa cautam pe net, doamne si cat am cautat. Intr-un final am gasit multe mizerii: firma n-a avut profit niciodata, firma figureaza cu un angajat din 2008 retineti, IT mai are 9 firme in diverse domenii, se pricepe la toate, tatal ei este un mare "smecher" in Constanta, face ce poate si el ca sa impbratiseze postul incontinuare, fiind sef la Finante de 11 ani. Daca dati o cautare pe google o sa gasiti multe articole dintr-un ziar local Constanta si o sa va minunati ce cititi.
Dupa toate astea am cercetat diploma aia, evident era un fals, facuta ca sa impresioneze. Mi-a ridicat multe semne de intrebare deoarece n-auzisem de ei, daca erau asa buni trebuia sa stiu, mai ales ca eram in acest domeniu. Nimeni nu stia de ea, asa renumita era. Am primit si contractul care avea o pagina jumatate, nici nu erau datele firmei completate si fiti atenti acum ce am gasit ca subpunct la obligatii(voi da copy paste): b2)modalitatea prestatiilor suplimentare in natura__________________________
Am intrebat si un nene care era prin zona: Domne cam ce stiti despre firma asta? Mi-a spus ca e o fantoma care ascunde mizerii, spalari de bani, ca tot anul trecut n-a venit nici un client, ca n-au avut nici un profit, ca toti cei recrutati pentru post au plecat din primele zile, nu stateau prea mult.
N-am mai stat o secunda, am plecat cat inca eram cu picioarele pe Pamant.