Forum despre Ipsos Research Romania

dana Vineri, 15 Noiembrie 2013
pentru coding specialist French & English am inteles ca sunt doua teste engleza si franceza ce ar implica aceste teste?
un cetatean Joi, 21 Noiembrie 2013

am fost la testare pt postul de statistician, testarea efectiva a inceput dupa 40min de la ora stabilita pt ca domnul de la HR cu care trebuia sa o sustin nu era, intr-un final a venit o colega a dansului, pana la urma am reusit sa dau testul propriu zis.

lucru foarte important: testul dureaza cam 2-3 ore.

Natasha Duminica, 15 Decembrie 2013
Eu am fost saptamana trecuta la un interviu pentru Project Manager.
Initial am fost sceptica pentru ca eu nu mai gaseam aplicatia pentru aceasta firma in conturile mele de pe diferite siteuri si ma gandeam ca este o alta teapa. Dupa ce am citit si ce s-a scris pe aici,era cat pe ce sa nu ma duc.
Am ajuns la interviu unde mai erau inca 3 persoane la testare pentru acelasi post.
A venit o tipa ne-a bagat intr-o camera cu calculatoare (probabil cele despre care s-a scris mai sus ca sunt antice, asa pareau), ne-a dat foarte putine detalii despre job- doar ca am lucra in echipa de 3- noi si inca 2 persoane si ca noi i-am coordona.
Apoi ne-a pus sa alegem un test -pe hartie- si ne-a lasat singuri sa raspundem la cerinte in 2 ore. De mentionat ca tot testul cu cerinte si taskuri, in limba engleza.
Testul mi s-a parut destul de complex: cum ai raspunde la un email oficial, 2 probleme de mate cu procente, un exercitiu de recunoscut niste intrebari, unul de formulat cateva intrebari pentru un chestionar - aveam data de ei ce raspunsuri ar trebui sa obtii in urma intrebarilor si de comentat un citat.
Ca si dificultate, as spune ca testul este mediu spre dificil daca nu esti stapan 100% pe limba engleza.
Pe mine sincer toate comentariile de aici m-au facut sa ma duc la testare cu un feeling ca oricum nu vreau sa lucrez in firma asta, asa ca eu zic sa cititi toate comentariile, dar sa va duceti cu mintea deschisa si sa vedeti ce va rezerva viitorul.
Toate bune!
bia Miercuri, 18 Decembrie 2013

Companie perfecta pentru cei care doresc sa capete experienta. daca ai oameni ok in echipa posibil sa ramai mai mult decat ai planuit initial. si appropo de salarii din cate stiu sunt niste praguri bine definite si toti juniori au acelasi salariu indiferent de departament. (momentan in jur de 350-400 eur)

nicnick Joi, 30 Ianuarie 2014
Stie cineva cum e ca programator? Salariu, program, ore suplimentare, mod de lucru, training, interviu? Comentariile despre alte directii nu sunt tocmai incurajatoare pentru a mai merge la interviu daca esti chemat. In plus vad aproape saptamanal anunturi pentru programatori.
sw Vineri, 31 Ianuarie 2014
@ninnick: sunt scriptwriter de 4 ani, si in firma de 6, deci nu stiu ce salarii se mai dau pe la juniori, dar marirea anuala este destul de mica. Programul este de 8h plus pauza, de la 9 la 18 si cateva saptamani pe ani, aproape fiecaruia din productie ii vine randul la "shift": de la 12 la 21. Orele suplimentare ti le dau, le raportezi in aplicatia de HR si le poti lua cand vrei sa te invoiesti sau ii poti lua si o zi libera daca ai destule. Ore suplimentare eu fac destul de rar pentru ca daca nu vrei sa mai stai peste program, poti vorbi cu colegii care doresc sau de cele mai multe ori se poate amana pana a doua zi.
Ti se face training strict pe Dimensions, nu si pe ce ar putea sa te mai ajute, cum ar fi JS, CSS etc. Dupa training si test, cand ajungi in productie esti ajutat de un programator senior cateva luni, pe proiecte, pt ca destul de multe se invata "on the job".
Sper sa te ajute comentariile mele.
M Sambata, 1 Februarie 2014
Am dat testarea, care a fost destul de simpla din punctul meu de vedere si au spus ca vom primi un raspuns in maxim 1 saptamana. A trecut saptamana respectiva si nu am fost contactat nici pentru un raspuns pozitiv nici negativ ( desi asa au spus ca vom primi raspuns indiferent de situatie). Mai am sanse sa fiu sunat tinand cont de faptul ca am fost ok la testare?
I Sambata, 1 Februarie 2014
Din ce stiu deobicei daca e pozitiv te suna in urmatoarele zile (maxim 3 zile) daca e negativ probabil vei primi raspunsul dar mai intarziat..Succes!
M Sambata, 1 Februarie 2014
@M ce ti-a dat la testare?
M Duminica, 2 Februarie 2014
9 intrebari excel, 4 probleme mate, sa formulam un mail oficial, sa comentam un logo, si ultima carte citita. Este clar........raspuns negativ. Nu inteleg de ce nu au sunat si nu au facut asa cum au zis.:((
ABC Duminica, 2 Februarie 2014
@M Trimite mail. Eu am asteptat cateva saptamani sa aflu raspunsul de la test.
M Luni, 3 Februarie 2014
@ABC ce raspuns ai primit, pozitiv sau negativ? Am sa trimit mail, ma gandeam sa sun...
Multumesc mult.
ABC Sambata, 8 Februarie 2014
@M raspuns pozitiv.
Oricum din cate am observat vin foarte multi oameni la interviu deci e posibil sa se mai piarda informatii.
2147 Marti, 11 Februarie 2014

grila unica:
In 2014 daca te angajezi, vei fi luat ca junior cu oricat intre 1400 - 1700 lei, in functie de post, cat ceri si oras (Brasovul este mai prost platit in general).
Dupa exact 12 luni treci de pe junior pe standard si primesti 2147 lei (indiferent cat ai avut anterior). (in general in Brasov se ofera totusi cu 100 de lei mai putin).
De aici in colo la fiecare 12 luni ai o indexare anuala cuprinsa 3-7% (in primavara).
O singura data pe an se da un bonus de maxim 50% din salariu (cam jumatate din echipa beneficiaza), o data cu indexarea.

Alte beneficii:
asigurare la Regina Maria;
echipa de pe cel mai dificil proiect din fiecare trimestru primeste o diploma si un stick de 2GB!
o data pe an, f f putini mai primesc unele premii (casti, termos, polar), in general sunt prin rotatie si cam 1 persoana pe departament, iar angajatul anului in 2013 nu a luat decat 1000 de lei prima (asta este singurul bonus de performanta existent).

M Miercuri, 19 Februarie 2014
@ABC raspuns negativ din pacate..... :-S
swettie Vineri, 28 Februarie 2014
am fost chemata la un interviu la brasov pt project manager. trebuie sa stii engleza avansat? ce teste se dau? ce stiti de mediul de lucru? multumesc
AT Joi, 6 Martie 2014

In afara de salariu, care nu este cel mai rau dar se poate mult mai bine ( 1700 junior / 2200 standard) nu am ce sa reprosez firmei. Oameni extraordinari, ai multe de invatat, echipa iti va oferi mereu suport, mediu relaxat de munca. Acum, e adevarat, depinde de echipa. Din punctul meu de vedere, nu as fi putut gasi o echipa mai frumoasa. Eu voi pleca in curand dar, inca o data, inafara de salariu, este o companie foarte ok in care sa lucrezi. Pentru un om de pe bancile facultati e un loc potrivit de unde sa incepi.

Maria Joi, 27 Martie 2014
Pentru cei care se pregatesc de testare in perioada aceasta, sau apropiat urmatoare:
Testul se da intr-o sala tip laborator(fac ;) ) doar tu si restul candidatilor - in cazul meu.
Totul are loc pe calculator, este in engleza ( mai putin speech ul tinut de HR inainte de incepere) si dureaza 2 h. Daca este trecut vor urma doua interviuri cu HR si Manager.
Ai patru foldere pe care trebuie sa lucrezi:
INFO - cu intrebari tip interviu (de ce vrei sa lucrezi la noi si de ce pe acest post; de ce ai plecat de la fostul job; o situatie din care ai invatat si cum ai pus-o alta data in practica; sa descrii o zi obisnuita la munca si parca atat)
G-MAt - intrebari tip G-Mat : Problem Solving, Reading Comprehension, Critical Reasoning si Analysis of an Argument - unde trebuie sa argumentezi intr-o jumatate de pagina un text
EXCEL - ai mai multe sheet-uri in care trebuie sa rezolvi: sortare, filtrare, grafic, pivot, formule
Best Case Scenario - se da o situatie cu un client/superior/bla si trei variante de reactie.
Cam atat. Nu pot zice ca e greu sau usor - fiecare mergem cu alt grad de pregatire/ Exersare - insa trebuie doar sa fii atent la timp, e putin tricky sa termini tot in 2h. Succes!!! Astept vesti si de la voi - raspunsuri, interviuri urmatoare. Multumesc!
Anonim Vineri, 28 Martie 2014
Eu am luni al doilea interviu pt postul de project Manager. Ceva sfaturi?
Student Sambata, 29 Martie 2014
Am fost selectat pentru a sustine un test pentru postul de data processing programul de noapte (16:00 - 1:00). Imi poate da cineva detalii despre acest post ? Cam care este salariul, ce presupune (mai exact decat scrie in descrierea jobului) ?

Va multumesc.